Πρόβλημα με γειτόνισσα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 30 Αύγ 2023, 17:42

Πάνω από το ζαχαροπλαστείο που δούλευα ήταν μια που τα βράδια έβγαινε βόλτα και χτυπιοταν ούρλιαζε μόνη της καθώς περπατούσε πως την απατάει ο άντρας της και έβριζε. Και δεν είχε άντρα όμως. Μερικές φορές κατέβαινε τα μεσημέρια που ήμουν ήσυχα και πολλές φορές μόνη να πάρει παγωτό. Μιλούσε φυσιολογικότατα κι εγώ της έλεγα "ό,τι θέλετε, αμέσως! Να κεράσω κι ένα γλυκάκι" :smt100

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 30 Αύγ 2023, 17:43

Mel έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:38
Να τους πείτε ότι γαμιουνται σορυ κιολας.Οτι μπινελικια και να έχουν φάει οσο σχέσεις άσχημες και να έχουν με την αδερφή τους είναι οι μόνοι που μπορουν να παν στον εισαγγελέα να του εξηγήσουν ότι υπάρχει σοβαρό προβλημα και να του ζητήσουν να βγάλει κατευθείαν μια εισαγγελική παραγγελία να τη στείλει στο τμήμα και να την εκτελέσουν.Θα χάσουν μόνο ένα πρωινό από τη ζωή τους και δεν εμπλέκονται πουθενά αλλού.
Η αδερφή της μένει πολύ μακριά κι έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που έκοψε επαφές με την οικογένειά της. Με τον αδερφό της άκουσα ότι έγινε δικαστήριο επειδή ήθελε να τη βγάλει από το σπίτι ώστε να ζήσει εκεί αυτός με την οικογένειά του (το σπίτι έχει τρία δωμάτια και μένει μόνη της). Επειδή η γυναίκα δεν εργάζεται και δεν έχει άλλο σπίτι κέρδισε το δικαστήριο. Τώρα μη με ρωτήσετε για δικηγόρους, για το πώς εμφανίστηκε στο δικαστήριο, για το πώς δεν μπόρεσαν να διαγνώσουν το πρόβλημά της ή για το αν εμφανίστηκε καν στο δικαστήριο κ.λπ.. Έτσι μου είπαν έτσι σας λέω.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Αύγ 2023, 17:45

Πως συντηρείται; Για αναπηρική σύνταξη από τα 40 λόγω ψυχικών προβλημάτων χρειάζεται τρελόχαρτο το λιγότερο.
Επίσης η αστυνομία δεν έρχεται όταν τηλεφωνούν για φασαρία απ' έξω από την κάθε πολυκατοικία. Κόρνες, φωνές, σπινιαρίσματα. Ούτε για μέσα στους χώρους εργασίας μας. Φαίνεται υπάρχουν πιο ίσοι που έχουν το δικαίωμα να σπάνε τα νεύρα των άλλων.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 30 Αύγ 2023, 17:55

Antares έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:52

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως συντηρείται αφού δεν εργάζεται και δεν υπάρχει προφανώς βοήθεια από τους συγγενείς.
Παλιά η μάνα της και η ίδια είχαν καλές σχέσεις με την εκκλησία. Άκουσα ότι πήγαινε τον λογαριασμό του ρεύματος στον παπά και τον πλήρωνε αυτός αλλά νομίζω ότι της είπε πως δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό. Συνεχίζεται; Δεν συνεχίζεται; Δεν ξέρω. Οι γείτονες είχαν δει κάτι γυναίκες να της δίνουν κάτι τσάντες με τρόφιμα, μάλλον από την ενορία. Κοινόχρηστα δεν πληρώνει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γάταρος την 30 Αύγ 2023, 18:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Αύγ 2023, 18:00

Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 17:55
Η μάνα της και η ίδια παλιά είχαν καλές σχέσεις με την εκκλησία. Άκουσα ότι πήγαινε τον λογαριασμό του ρεύματος στον παπά και τον πλήρωνε αυτός αλλά νομίζω ότι της είπε πως δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό. Συνεχίζεται; Δεν συνεχίζεται; Δεν ξέρω. Οι γείτονες είχαν δει κάτι γυναίκες να της δίνουν κάτι τσάντες με τρόφιμα, μάλλον από την ενορία. Κοινόχρηστα δεν πληρώνει.
Πόσο να συνεχισθεί αυτό; Πιθανόν να μην έχει να πάει στον ψυχίατρο και να αγοράσει φάρμακα (έχουν συμμετοχή).
Υπάρχουν άτομα που έχουν διαγνωσθεί με σχιζοφρένεια και κάνουν έως και διδακτορικά (με φαρμακευτική αγωγή).
Αν ξεκινούσε από τον ψυχίατρο ίσως να μπορούσε να βρει εργασία. Ή να μπορούσε να έχει κάποια αναπηρική σύνταξη.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 30 Αύγ 2023, 18:03

user έγραψε:
30 Αύγ 2023, 17:42
Πάνω από το ζαχαροπλαστείο που δούλευα ήταν μια που τα βράδια έβγαινε βόλτα και χτυπιοταν ούρλιαζε μόνη της καθώς περπατούσε πως την απατάει ο άντρας της και έβριζε. Και δεν είχε άντρα όμως. Μερικές φορές κατέβαινε τα μεσημέρια που ήμουν ήσυχα και πολλές φορές μόνη να πάρει παγωτό. Μιλούσε φυσιολογικότατα κι εγώ της έλεγα "ό,τι θέλετε, αμέσως! Να κεράσω κι ένα γλυκάκι" :smt100
Η γειτόνισσά μου βγαίνει κάθε μέρα για έναν μεγάλο περίπατο αλλά έξω στον κόσμο δεν την έχει δει ποτέ κανείς να πέφτει σε παραλήρημα. Μόνο όταν είναι μόνη της στο σπίτι της γίνεται αυτό. Δηλαδή μπορεί να την ακούς να ουρλιάζει και να κοπανάει πράγματα αλλά μετά από ένα λεπτό να τη δεις που θα φεύγει και να σε χαιρετήσει ήρεμα.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 30 Αύγ 2023, 18:06

Antares έγραψε:
30 Αύγ 2023, 18:00
Πόσο να συνεχισθεί αυτό; Πιθανόν να μην έχει να πάει στον ψυχίατρο και να αγοράσει φάρμακα (έχουν συμμετοχή).
Υπάρχουν άτομα που έχουν διαγνωσθεί με σχιζοφρένεια και κάνουν έως και διδακτορικά (με φαρμακευτική αγωγή).
Αν ξεκινούσε από τον ψυχίατρο ίσως να μπορούσε να βρει εργασία. Ή να μπορούσε να έχει κάποια αναπηρική σύνταξη.
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα την ενδιέφερε να κάνει την οποιαδήποτε εργασία. Είχε μοιράσει στη γειτονιά χαρτάκια με το όνομα και το τηλέφωνό της με σκοπό να βρει παιδάκια που θα τους κάνει ιδιαίτερα αλλά φυσικά δεν την εμπιστεύτηκε κανένας.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Αύγ 2023, 18:10

Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 18:06
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα την ενδιέφερε να κάνει την οποιαδήποτε εργασία. Είχε μοιράσει στη γειτονιά χαρτάκια με το όνομα και το τηλέφωνό της με σκοπό να βρει παιδάκια που θα τους κάνει ιδιαίτερα αλλά φυσικά δεν την εμπιστεύτηκε κανένας.
Είναι πτυχιούχος; Αλλά και αυτό που έγραψες ότι φωνάζει και χτυπάει πράγματα μέσα στο σπίτι μόνο και ξαφνικά έξω είναι καλά μου φαίνεται περίεργο. Συνήθως το επεισόδιο είναι συνεχές όχι διακοπτόμενο και υπάρχει ύφεση μόνο με φάρμακο. Σαν διπολική διαταραχή ακούγεται που έχει εξάρσεις μανίας, αλλά φυσικά δεν είμαι ειδικός.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 30 Αύγ 2023, 18:18

Antares έγραψε:
30 Αύγ 2023, 18:10
Είναι πτυχιούχος; Αλλά και αυτό που έγραψες ότι φωνάζει και χτυπάει πράγματα μέσα στο σπίτι μόνο και ξαφνικά έξω είναι καλά μου φαίνεται περίεργο. Συνήθως το επεισόδιο είναι συνεχές όχι διακοπτόμενο και υπάρχει ύφεση μόνο με φάρμακο. Σαν διπολική διαταραχή ακούγεται που έχει εξάρσεις μανίας, αλλά φυσικά δεν είμαι ειδικός.
Νομίζω είναι πτυχιούχος και παλιά έκανε ιδιαίτερα σε παιδάκια αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. Αυτό που η πάθησή της εκδηλώνεται τόσο έντονα μόνο όταν είναι στο σπίτι της κι εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 30 Αύγ 2023, 18:19

Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 18:03
user έγραψε:
30 Αύγ 2023, 17:42
Πάνω από το ζαχαροπλαστείο που δούλευα ήταν μια που τα βράδια έβγαινε βόλτα και χτυπιοταν ούρλιαζε μόνη της καθώς περπατούσε πως την απατάει ο άντρας της και έβριζε. Και δεν είχε άντρα όμως. Μερικές φορές κατέβαινε τα μεσημέρια που ήμουν ήσυχα και πολλές φορές μόνη να πάρει παγωτό. Μιλούσε φυσιολογικότατα κι εγώ της έλεγα "ό,τι θέλετε, αμέσως! Να κεράσω κι ένα γλυκάκι" :smt100
Η γειτόνισσά μου βγαίνει κάθε μέρα για έναν μεγάλο περίπατο αλλά έξω στον κόσμο δεν την έχει δει ποτέ κανείς να πέφτει σε παραλήρημα. Μόνο όταν είναι μόνη της στο σπίτι της γίνεται αυτό. Δηλαδή μπορεί να την ακούς να ουρλιάζει και να κοπανάει πράγματα αλλά μετά από ένα λεπτό να τη δεις που θα φεύγει και να σε χαιρετήσει ήρεμα.
Ναι κι εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω. Πως απ τη μια στιγμή στην άλλη αλλάζουν και γίνονται φυσιολογικοί..

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Αύγ 2023, 18:19

Dorian έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:02
Isildur έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:54
Dorian έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:53
κατι θυμάμαι σε συζήτηση με παλιο φίλο ψυχιατρο ότι πρέπει να εμπλακεί εισαγγελέας, με μερικές καταγγελίες άμεσα σε αυτόν ειναι νομίζω υποχρεωμένος (;) να διατάξει προσωρινό εγκλεισμό και εκτίμηση σε ψυχιατρική κλινική. Αστυνομία πρέπει να έχει χατζάρα μες τα αιματα και αν για να ξεκουνηθεί εκτός αν εχεις βυσμα.
Είναι όντως μπλεγμένη περίπτωση, το ξέρω κι εγώ από περιστατικό (χρόνιο) εδώ στη γειτονιά. Ο δε εγκλεισμός που λες είναι άλλη πονεμένη ιστορία...
οχι μακροχρόνιο, αλλά να τον πανε σε ψυχιατρική και να εξεταστεί υποχρεωτικώς. ΑΣτειευόμενος μου είχε πει ότι καταγγελίες μπορείς να κάνεις και για φασαρία και φωνές, όχι καμία τρελή παράνοια, αν το κανονισεις να πάει μέσα ΠΑρασκευή, θα τον κρατησουν στο ψυχιατρείο μέχρι Δευτέρα και "τρελός " να μην είναι. Εκεί μπορεί να αποτρελαθεί και "λογικός"

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:04
Isildur έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:54
Dorian έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:53
κατι θυμάμαι σε συζήτηση με παλιο φίλο ψυχιατρο ότι πρέπει να εμπλακεί εισαγγελέας, με μερικές καταγγελίες άμεσα σε αυτόν ειναι νομίζω υποχρεωμένος (;) να διατάξει προσωρινό εγκλεισμό και εκτίμηση σε ψυχιατρική κλινική. Αστυνομία πρέπει να έχει χατζάρα μες τα αιματα και αν για να ξεκουνηθεί εκτός αν εχεις βυσμα.
Είναι όντως μπλεγμένη περίπτωση, το ξέρω κι εγώ από περιστατικό (χρόνιο) εδώ στη γειτονιά. Ο δε εγκλεισμός που λες είναι άλλη πονεμένη ιστορία...
Επειδή ακριβώς ο προσωρινός εγκλεισμός για εκτίμηση σε ψυχιατρική κλινική δεν είναι κάτι απλό, είναι απαραίτητο να υπάρχει εισαγγελική οδηγία. Η αστυνομία δεν έχει το δικαίωμα να επεμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, εκτός αν ο ψυχικά διαταραγμένος είναι επικίνδυνος και να τον κρατήσει προσωρινά στο τμήμα πριν τον μεταφέρει σε ψυχιατρική κλινική. Πρέπει να ζητηθεί αστυνομική επέμβαση από συγγενικά ή οικεία πρόσωπα ή κοινωνικούς λειτουργούς για να μεταφερθεί -έστω και βιαίως- ο ασθενής στην ψυχιατρική κλινική.

Η ενόχληση από την "ηχορρύπανση" είναι τελείως άλλο πράγμα.
Δυστυχώς, η πραγματικότητα είναι αυτή:
Mel έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:54
Φακτ: Θα την πάνε ψυχιατρείο.Θα μείνει κάποιες μέρες όπου θα την δίνουν την αγωγή με το ζόρι.Θα βελτιωθεί.Θα βγει.Θα σταματήσει να παίρνει την αγωγή εάν δεν υπάρχει κάποιος να την την δίνει (δεν υπάρχει).

Ριπιτ ....
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27036
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 30 Αύγ 2023, 18:25

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:16
βγαλε της διαβατηριο να φυγει απο το γουπατο :102:
Εσύ μωρή ΝΑΖΙάρα, γιατί κάθεσαι ακόμα εδώ;
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Αύγ 2023, 18:27

Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 18:18
Νομίζω είναι πτυχιούχος και παλιά έκανε ιδιαίτερα σε παιδάκια αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. Αυτό που η πάθησή της εκδηλώνεται τόσο έντονα μόνο όταν είναι στο σπίτι της κι εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο.
Επειδή είμαι πάσχουσα να σου πω ότι όταν αμελώ μια δόση (έχω και πολλές ασθένειες δεν τις προλαβαίνω) ακούω κορναρίσματα και δυνατές ομιλίες έξω από το σπίτι μου; Το ίδιο και στην δουλειά. Σαν λυσσασμένες μαϊμούδες ακούγονται οι άλλοι. Υπάρχουν πολλά περίεργα.
Ορίστε η λύση του προβλήματος μη λήψης αγωγής. Την δίνει η ίδια η ασθένεια. Φανταστικό.
Όταν πήρα την μέγιστη δόση από ένα καινούργιο φάρμακο μου ξεράθηκε ο ώμος για πάνω από μήνα. Ο νευρολόγος που πήγα απόρησε. Νόμισα ότι ήταν από τα εμβόλια, αλλά όχι το έλεγαν ξεκάθαρα οι οδηγίες, μπορεί να παραλύσετε από την μια πλευρά. Έχουν πολλές παρενέργειες τα φάρμακα αυτά. Τα λένε διαβολικά γι' αυτό διακόπτουν την αγωγή τους πολλοί.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Αύγ 2023, 18:52

Τις βενζοδιαζεπίνες (xanax) τις παίρνουν 1 στους 8 στις ΗΠΑ. Το μαγικό φάρμακο που σε απαλλάσσει από το άγχος μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτά λένε. Είναι βέβαια τρομερά εθιστικό και χρειάζεται συνέχεια μεγαλύτερη δόση.
Παρόλα αυτά πολλοί δραστήριοι άνθρωποι δεν αποχωρίζονται αυτό το χάπι. Δεν πάει καν το μυαλό σου ότι παίρνουν βενζοδιαζεπίνες. Είναι ναρκωτικό.
Τα αντιψυχωσικά είναι τα διαβολικά χαπάκια όμως.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 30 Αύγ 2023, 21:37

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:16
βγαλε της διαβατηριο να φυγει απο το γουπατο :102:

Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών