Πρόβλημα με γειτόνισσα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Αύγ 2023, 15:37

Απ' όσο ξέρω σε όλο τον κόσμο και κυρίως τις ΗΠΑ έχει πέσει σύρμα για διάφορα πράγματα που συμβαίνουν, δημοσιεύονται σε ιστοσελίδες και βιβλία και πολλοί δεν πάνε καν σε ψυχίατρο για να μην στιγματισθούν. Άλλοι πάνε για να βοηθηθούν που είναι και το ζητούμενο. Αλλά όσοι δεν πάνε, δεν έχουν τέτοια συμπεριφορά που μπορεί να προκαλέσει προβλήματα σε άλλους.
Πάντως καλό θα ήταν η ψυχιατρική να πάρει θέση σε όσα δημοσιεύονται.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 30 Αύγ 2023, 15:39

Isildur έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:28
OK, ο λόγος που σε ρώτησα όμως, είναι γιατί έτσι (ίσως) καταλάβεις και μόνος γιατί δεν έρχεται η αστυνομία. Ή και αν όντως δεν έρχεται.
Όντως δεν έρχεται. Οι γείτονες με τα παιδιά δεν έχουν λόγο να μου πουν ψέματα. Επίσης αποκλείεται να μην την έχει καλέσει και κανείς περαστικός από αυτούς που δεν ξέρουν για την περίπτωσή της και την ακούνε να ουρλιάζει ότι τη βιάζουν. Άλλωστε κι εγώ έχει τύχει να την καλέσω γι' άλλους λόγους και δεν ήρθαν ποτέ ενώ μια φορά που ήρθαν κάνανε μαλακία.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Αύγ 2023, 15:43

Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:39
Isildur έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:28
OK, ο λόγος που σε ρώτησα όμως, είναι γιατί έτσι (ίσως) καταλάβεις και μόνος γιατί δεν έρχεται η αστυνομία. Ή και αν όντως δεν έρχεται.
Όντως δεν έρχεται. Οι γείτονες με τα παιδιά δεν έχουν λόγο να μου πουν ψέματα. Επίσης αποκλείεται να μην την έχει καλέσει και κανείς περαστικός από αυτούς που δεν ξέρουν για την περίπτωσή της και την ακούνε να ουρλιάζει ότι τη βιάζουν. Άλλωστε κι εγώ έχει τύχει να την καλέσω γι' άλλους λόγους και δεν ήρθαν ποτέ ενώ μια φορά που ήρθαν κάνανε μαλακία.
Περίεργο πάντως. Να αργήσουν το καταλαβαίνω, να τύχει κάτι (πχ να μην θεωρήσουν μια κλήση "σοβαρή" και να έχουν ελλείψεις εκείνη την ώρα), πάλι ναι. Αλλά να μην έρθουν καθόλου και μάλιστα επανειλημμένα; Παράξενο.

Πέρα απ' αυτό βέβαια, σε ρώτησα αν πήρες γιατί έτσι μπορεί να μάθεις και κάτι. Πχ να σου πούνε ότι έχουν έρθει ήδη 1, 2... 5 φορές, αλλά για διάφορους λόγους δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 30 Αύγ 2023, 15:44

βρες της ανδρα :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 30 Αύγ 2023, 15:51

Isildur έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:43
Περίεργο πάντως. Να αργήσουν το καταλαβαίνω, να τύχει κάτι (πχ να μην θεωρήσουν μια κλήση "σοβαρή" και να έχουν ελλείψεις εκείνη την ώρα), πάλι ναι. Αλλά να μην έρθουν καθόλου και μάλιστα επανειλημμένα; Παράξενο.

Πέρα απ' αυτό βέβαια, σε ρώτησα αν πήρες γιατί έτσι μπορεί να μάθεις και κάτι. Πχ να σου πούνε ότι έχουν έρθει ήδη 1, 2... 5 φορές, αλλά για διάφορους λόγους δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
Δεν έχουν έρθει ποτέ. Αν είχαν έρθει θα το είχα μάθει από τα λαγωνικά της πολυκατοικίας (τύπου κυρά Μαρίκα κυρά Τασούλα) που παρακολουθούν 24/7 ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει. Εγώ υποθέτω ότι κάνουν καταγγελία για παραβίαση της ώρας κοινής ησυχίας όποτε δεν ασχολούνται. Θα τους ρωτήσω να μου το διευκρινίσουν, γιατί αν τους λες ότι μια γυναίκα δίπλα φωνάζει ότι τη βιάζουν και δεν έρχονται τότε είναι χοντρό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γάταρος την 30 Αύγ 2023, 16:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 30 Αύγ 2023, 15:53

κατι θυμάμαι σε συζήτηση με παλιο φίλο ψυχιατρο ότι πρέπει να εμπλακεί εισαγγελέας, με μερικές καταγγελίες άμεσα σε αυτόν ειναι νομίζω υποχρεωμένος (;) να διατάξει προσωρινό εγκλεισμό και εκτίμηση σε ψυχιατρική κλινική. Αστυνομία πρέπει να έχει χατζάρα μες τα αιματα και αν για να ξεκουνηθεί εκτός αν εχεις βυσμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dorian την 30 Αύγ 2023, 15:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Αύγ 2023, 15:53

Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:51
Isildur έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:43
Περίεργο πάντως. Να αργήσουν το καταλαβαίνω, να τύχει κάτι (πχ να μην θεωρήσουν μια κλήση "σοβαρή" και να έχουν ελλείψεις εκείνη την ώρα), πάλι ναι. Αλλά να μην έρθουν καθόλου και μάλιστα επανειλημμένα; Παράξενο.

Πέρα απ' αυτό βέβαια, σε ρώτησα αν πήρες γιατί έτσι μπορεί να μάθεις και κάτι. Πχ να σου πούνε ότι έχουν έρθει ήδη 1, 2... 5 φορές, αλλά για διάφορους λόγους δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
Δεν έχουν έρθει ποτέ. Αν είχαν έρθει θα το είχα μάθει από τα λαγωνικά της πολυκατοικίας (τύπου κυρά Μαρίκα κυρά Τασούλα) που παρακολουθούν 24/7 ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει. Εγώ υποθέτω ότι κάνουν καταγγελία για παραβίαση της ώρας κοινής ησυχίας όποτε δεν ασχολούνται. Θα τους ρωτήσω να μου το διευκρινίσουν. Γιατί αν τους λες ότι μια γυναίκα δίπλα φωνάζει ότι τη βιάζουν και δεν έρχονται τότε είναι χοντρό.
Εννοείται ότι είναι χοντρό. Όχι απλά χοντρό, λόγος για καταγγελία είναι.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Αύγ 2023, 15:54

Dorian έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:53
κατι θυμάμαι σε συζήτηση με παλιο φίλο ψυχιατρο ότι πρέπει να εμπλακεί εισαγγελέας, με μερικές καταγγελίες άμεσα σε αυτόν ειναι νομίζω υποχρεωμένος (;) να διατάξει προσωρινό εγκλεισμό και εκτίμηση σε ψυχιατρική κλινική. Αστυνομία πρέπει να έχει χατζάρα μες τα αιματα και αν για να ξεκουνηθεί εκτός αν εχεις βυσμα.
Είναι όντως μπλεγμένη περίπτωση, το ξέρω κι εγώ από περιστατικό (χρόνιο) εδώ στη γειτονιά. Ο δε εγκλεισμός που λες είναι άλλη πονεμένη ιστορία...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Αύγ 2023, 15:58

Η ίδια γιατί δεν καλεί την αστυνομία ή δεν πάει στην αστυνομία για τον υποτιθέμενο βιασμό; Συνήθως αυτό κάνουν (και αναμένεται να κάνουν) τα πρόσωπα που βιώνουν κάτι τέτοιο, οπότε η αστυνομία συστήνει παρακολούθηση σε κλινική 72 ωρών. Αυτή είναι η διαδικασία στις ΗΠΑ.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11446
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 30 Αύγ 2023, 16:01

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:44
βρες της ανδρα :102:
προθυμοποιήσου, καλό θα σου κάνει
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 30 Αύγ 2023, 16:02

Isildur έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:54
Dorian έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:53
κατι θυμάμαι σε συζήτηση με παλιο φίλο ψυχιατρο ότι πρέπει να εμπλακεί εισαγγελέας, με μερικές καταγγελίες άμεσα σε αυτόν ειναι νομίζω υποχρεωμένος (;) να διατάξει προσωρινό εγκλεισμό και εκτίμηση σε ψυχιατρική κλινική. Αστυνομία πρέπει να έχει χατζάρα μες τα αιματα και αν για να ξεκουνηθεί εκτός αν εχεις βυσμα.
Είναι όντως μπλεγμένη περίπτωση, το ξέρω κι εγώ από περιστατικό (χρόνιο) εδώ στη γειτονιά. Ο δε εγκλεισμός που λες είναι άλλη πονεμένη ιστορία...
οχι μακροχρόνιο, αλλά να τον πανε σε ψυχιατρική και να εξεταστεί υποχρεωτικώς. ΑΣτειευόμενος μου είχε πει ότι καταγγελίες μπορείς να κάνεις και για φασαρία και φωνές, όχι καμία τρελή παράνοια, αν το κανονισεις να πάει μέσα ΠΑρασκευή, θα τον κρατησουν στο ψυχιατρείο μέχρι Δευτέρα και "τρελός " να μην είναι. Εκεί μπορεί να αποτρελαθεί και "λογικός"
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Αύγ 2023, 16:04

Isildur έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:54
Dorian έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:53
κατι θυμάμαι σε συζήτηση με παλιο φίλο ψυχιατρο ότι πρέπει να εμπλακεί εισαγγελέας, με μερικές καταγγελίες άμεσα σε αυτόν ειναι νομίζω υποχρεωμένος (;) να διατάξει προσωρινό εγκλεισμό και εκτίμηση σε ψυχιατρική κλινική. Αστυνομία πρέπει να έχει χατζάρα μες τα αιματα και αν για να ξεκουνηθεί εκτός αν εχεις βυσμα.
Είναι όντως μπλεγμένη περίπτωση, το ξέρω κι εγώ από περιστατικό (χρόνιο) εδώ στη γειτονιά. Ο δε εγκλεισμός που λες είναι άλλη πονεμένη ιστορία...
Επειδή ακριβώς ο προσωρινός εγκλεισμός για εκτίμηση σε ψυχιατρική κλινική δεν είναι κάτι απλό, είναι απαραίτητο να υπάρχει εισαγγελική οδηγία. Η αστυνομία δεν έχει το δικαίωμα να επεμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, εκτός αν ο ψυχικά διαταραγμένος είναι επικίνδυνος και να τον κρατήσει προσωρινά στο τμήμα πριν τον μεταφέρει σε ψυχιατρική κλινική. Πρέπει να ζητηθεί αστυνομική επέμβαση από συγγενικά ή οικεία πρόσωπα ή κοινωνικούς λειτουργούς για να μεταφερθεί -έστω και βιαίως- ο ασθενής στην ψυχιατρική κλινική.

Η ενόχληση από την "ηχορρύπανση" είναι τελείως άλλο πράγμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Αύγ 2023, 16:06

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θέλετε να στείλετε σε ψυχιατρικές κλινικές (για τρεις ημέρες έστω) και λογικά άτομα για λόγους εκδίκησης, μη χώνεψης, διασκέδασης κλπ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Αύγ 2023, 16:10

Antares έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:58
Η ίδια γιατί δεν καλεί την αστυνομία ή δεν πάει στην αστυνομία για τον υποτιθέμενο βιασμό; Συνήθως αυτό κάνουν (και αναμένεται να κάνουν) τα πρόσωπα που βιώνουν κάτι τέτοιο, οπότε η αστυνομία συστήνει παρακολούθηση σε κλινική 72 ωρών. Αυτή είναι η διαδικασία στις ΗΠΑ.
Συνήθως αυτά τα προβλήματα προκύπτουν επειδή αυτοί που βλέπουν "οράματα" δεν θέλουν να πάνε στην αστυνομία. Πολλές φορές ούτε οι συγγενείς δεν θέλουν να ζητήσουν ορατή από τον περίγυρο "κρατική" βοήθεια γιατί αυτό πιστοποιεί την πάθηση και πολλοί δεν το αντέχουν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11550
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 30 Αύγ 2023, 16:10

Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 11:29
Έχω μια γειτόνισσα η οποία είναι γύρω στα 40 και μερικές φορές μέσα στη μέρα ουρλιάζει για αρκετή ώρα, ακόμα και τις ώρες κοινής ησυχίας, αλλά σχεδόν κάθε μέρα. Οι γονείς της έχουν πεθάνει, τ' αδέρφια της δεν έχουν σχέση μαζί της, δεν εργάζεται και μένει μόνη της. Όταν ουρλιάζει τσακώνεται με κάποιο φανταστικό πρόσωπο και κάνει κανονικό διάλογο (σχιζοφρένεια;). Κάποιες φορές φωνάζει ότι τη βιάζουν και γενικότερα τις περισσότερες φορές ο "διάλογος" έχει σεξουαλικό περιεχόμενο. Άσχετος κόσμος που τυχαίνει να περνάει απ' έξω και που δεν γνωρίζει για την περίπτωσή της στέκεται και κοιτάζει προς το διαμέρισμά της κυριολεκτικά με το στόμα ανοιχτό. Οι γείτονες έχουν πάρει την αστυνομία πολλές φορές (υποθέτω θα την έχουν πάρει και περαστικοί που την ακούσανε να φωνάζει ότι τη βιάζουν) αλλά δεν έρχεται ποτέ. Όταν τη βλέπεις έξω σε χαιρετάει κανονικά και ο νους σου δεν πάει στο ότι μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα παρά μόνο όταν θα τη δεις να μαζεύει καφέδες από τα σκουπίδια.

Είναι κρίμα για μια νέα γυναίκα να είναι αφημένη έτσι. Μας είπαν ότι αν δεν έχει εκδηλώσει επιθετικότητα προς κάποιο άτομο κι αν δεν είμαστε συγγενείς της δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Θα μπορούσαμε ν' απευθυνθούμε κάπου για την περίπτωσή της;
Ποιο είναι το νικ της;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών