Πρόβλημα με γειτόνισσα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 30 Αύγ 2023, 22:28

Dorian έγραψε:
30 Αύγ 2023, 15:53
κατι θυμάμαι σε συζήτηση με παλιο φίλο ψυχιατρο ότι πρέπει να εμπλακεί εισαγγελέας, με μερικές καταγγελίες άμεσα σε αυτόν ειναι νομίζω υποχρεωμένος (;) να διατάξει προσωρινό εγκλεισμό και εκτίμηση σε ψυχιατρική κλινική. Αστυνομία πρέπει να έχει χατζάρα μες τα αιματα και αν για να ξεκουνηθεί εκτός αν εχεις βυσμα.
Αν διατάξει ο εισαγγελέας προσωρινό εγκλεισμό, θα έρθει αναγκαστικά και το περιπολικό μαζί με το ασθενοφόρο.

Επίσης σε παρόμοια περίπτωση που η αδερφή μου πήρε στις 2 το πρωί και είπε πως η γειτόνισσα ουρλιάζει και φωνάζει βοήθεια, η αστυνομία ήρθε. Είχαμε απόκρυψη στο σταθερό αλλά την πήραν πίσω και την προσφώνησαν με το επώνυμό της λες και της είχαν πάρει τα στοιχεία.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Αύγ 2023, 22:32

Antares έγραψε:
30 Αύγ 2023, 18:27
Γάταρος έγραψε:
30 Αύγ 2023, 18:18
Νομίζω είναι πτυχιούχος και παλιά έκανε ιδιαίτερα σε παιδάκια αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. Αυτό που η πάθησή της εκδηλώνεται τόσο έντονα μόνο όταν είναι στο σπίτι της κι εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο.
Επειδή είμαι πάσχουσα να σου πω ότι όταν αμελώ μια δόση (έχω και πολλές ασθένειες δεν τις προλαβαίνω) ακούω κορναρίσματα και δυνατές ομιλίες έξω από το σπίτι μου; Το ίδιο και στην δουλειά. Σαν λυσσασμένες μαϊμούδες ακούγονται οι άλλοι. Υπάρχουν πολλά περίεργα.
Ορίστε η λύση του προβλήματος μη λήψης αγωγής. Την δίνει η ίδια η ασθένεια. Φανταστικό.
Όταν πήρα την μέγιστη δόση από ένα καινούργιο φάρμακο μου ξεράθηκε ο ώμος για πάνω από μήνα. Ο νευρολόγος που πήγα απόρησε. Νόμισα ότι ήταν από τα εμβόλια, αλλά όχι το έλεγαν ξεκάθαρα οι οδηγίες, μπορεί να παραλύσετε από την μια πλευρά. Έχουν πολλές παρενέργειες τα φάρμακα αυτά. Τα λένε διαβολικά γι' αυτό διακόπτουν την αγωγή τους πολλοί.
Ναι έχεις δίκιο ...ειδικά οι άντρες έχουν παρενέργειες ...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Αύγ 2023, 22:35

Antares έγραψε:
30 Αύγ 2023, 18:52
Τις βενζοδιαζεπίνες (xanax) τις παίρνουν 1 στους 8 στις ΗΠΑ. Το μαγικό φάρμακο που σε απαλλάσσει από το άγχος μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτά λένε. Είναι βέβαια τρομερά εθιστικό και χρειάζεται συνέχεια μεγαλύτερη δόση.
Παρόλα αυτά πολλοί δραστήριοι άνθρωποι δεν αποχωρίζονται αυτό το χάπι. Δεν πάει καν το μυαλό σου ότι παίρνουν βενζοδιαζεπίνες. Είναι ναρκωτικό.
Τα αντιψυχωσικά είναι τα διαβολικά χαπάκια όμως.
Και όσο διευρύνεται το εγχειρίδιο τόσο θα χαπακωνουν και μεγαλύτερο πληθυσμό...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 31 Αύγ 2023, 07:33

ksk έγραψε:
30 Αύγ 2023, 22:35
Και όσο διευρύνεται το εγχειρίδιο τόσο θα χαπακωνουν και μεγαλύτερο πληθυσμό...
Eπειδή σε διαβάζω και στην θρησκειολογία, σε μια επιθανάτια εμπειρία που είχα μου ειπώθηκε ότι αυτά που κάνουν αυτοί σε άλλους, θα τους επιστραφούν ενισχυμένα και όχι μόνο σε αυτούς αλλά και στα παιδιά τους.
Από τότε αισθάνομαι ότι προστατεύομαι παρόλες τις ασθένειες. Το αισθάνομαι σαν μια δοκιμασία για να βιωθεί το τι γίνεται στην Γη από εγκληματίες, δεν γίνεται να παρθούν αποφάσεις χωρίς καλά στοιχεία βιωμένα. Αποδείξεις.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 31 Αύγ 2023, 16:11

Σωστά την ονοματισες :P
Επιθανάτια και όχι μεταθανάτια.
Έχεις πίκρα μέσα σου ...
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει αυτό που λέτε κάρμα...
Πιστεύω όμως στην ανταπόδοση μέσα στη ζωή.
Οι εμπειρίες αυτές είναι απλά του εγκεφάλου...
Αν νιώθεις ότι προστατεύεσαι τότε αυτό μόνο καλό σου παρέχει.
Μόνο μια δοκιμασία (!;) υπάρχει και αυτή αν την περάσεις τερματίζει τους κύκλους. :P
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πρόβλημα με γειτόνισσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 31 Αύγ 2023, 16:58

Καλώς. Ότι είχα να πω το έχω ταχυδρομήσει στην αρμόδια υπηρεσία της ΕΕ εδώ και χρόνια και έχω κάνει καταγγελία στην αστυνομία εδώ και χρόνια ενυπόγραφη. Δεν νομίζω ότι μπορεί να με βοηθήσει ένα φόρουμ.
Ίσως άλλα ξένα fora όπου οι εμπειρίες είναι ανάλογες και φυσικά η ιατρική βοήθεια και περίθαλψη.
Είναι αρκούντως σοβαροί όσοι πλήττονται θα έλεγα, με καριέρες, πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά σε όλες τις επιστήμες και η ΕΕ θα πρέπει κάποια στιγμή να κοιτάξει τις αυξανόμενες διαμαρτυρίες.
Όσον αφορά την δυστυχή νέα ας της πει κάποιος ότι ακούγεται ο θόρυβος από το σπίτι της και οι φωνές. Εφόσον έχει την ψυχραιμία να είναι ήρεμη έξω νομίζω θα καταλάβει. Ίσως νομίζει ότι δεν ακούγεται και μπορεί να ξεσπάσει στο σπίτι της. Όχι ότι αυτό είναι μόνιμη λύση αλλά ίσως να βοηθήσει.
Πολλοί αναφέρουν οχλαγωγία όταν είναι έξω σε μια περίμετρο γύρω τους. Αν η αστυνομία δεν τα βλέπει αυτά ας μας κάψουν και οι ρομά χωρίς να κάνουμε τίποτα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών