Οριακή διαταραχή και σχέση

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Joe_1987joe
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Σεπ 2023, 09:20
Phorum.gr user: Joe1987

Οριακή διαταραχή και σχέση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Joe_1987joe » 01 Σεπ 2023, 09:36

Καλησπέρα,είχα για 7 μήνες σχέση με μια κοπέλα η οποία έλεγε ότι είχε κατάθλιψη και ήταν χρήστης ψυχεδελικων ουσιών lsg MDMA εξταση και πολύ χόρτο!εγώ δεν έχω καμία σχέση με αυτά!κατά την διάρκεια της σχέσης μας έπαιρνε ζολοτριν και ladose όποτε το θεωρούσε απαραίτητο!η μαγαλυτερη σχέση της ήταν 8-9 μήνες πέρα από τα 18 που είχε σχέση 2 χρόνια!όλους αυτούς τους μήνες μια μ έκανε θεά μια με έδιωχνε μια με ήθελε στην ζωή της σαν φίλη μια δεν μπορούσε να ζήσει χωρίς εμένα!κάθε φορά π πήγαινα να φύγω από το σπίτι της με χτυπούσε και με έβριζε.συνεχεια με υποτιμούσε κ μου έλεγε να πάω σε ψυχίατρο γτ έχω πρόβλημα! οτιδήποτε έκανε αυτή στη σχέση έλεγε ότι το έκανα εγώ!ενώ την άφησα να έχει πρόσβαση σε όλα στη ζωή μου συνέχεια με αμφισβητούσε ότι ψαχνομαι κλπ!την τελευταία φορά πριν 2 εβδομάδες έφυγα εγώ από αυτή τη σχέση μέσα στα πράγματα μου έβαλε κάποια ρούχα της και αρώματα για να την θυμάμαι! πλέον με έχει μπλοκάρει από παντού εδώ και μια βδομάδα εγώ νιώθω εξαρτημένη από αυτήν έχω ξεκινήσει ξανά ψυχοθεραπεία ξέρω ότι είναι επικίνδυνη για εμένα!κατέληξα με την ψυχολόγο μου ότι πάσχει από οριακή διαταραχή για να με μπλοκάρει έφτασα στο σημείο να πω ότι βρήκα κάποια άλλη κοπέλα!υπάρχει περίπτωση στο άσχετο να ξαναεμφανιστεί στη ζωή μου;και αν ναι τι ακριβώς θέλει;

anastasiaM
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 20 Αύγ 2022, 16:05

Re: Οριακή διαταραχή και σχέση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anastasiaM » 06 Οκτ 2023, 08:31

Καταρχάς σου λέει και ψέματα. Παίρνει δύο φάρμακα της ίδιας κατηγορίας; Στα 3,5 χρόνια που δούλευα στα ψυχοφάρμακα και έχοντας πατέρα ψυχίατρο ποτέ δεν άκουσα να τα δίνουν μαζί αυτά. ΨΥΓΕ..Για ψύχωση το κόβω εγώ είτε λόγω της χρήσης είτε για κληρονομικούς λόγους
Οσο το αν θα εμφανιστεί ξανά; Ναι μπορεί. Δεν ξέρει τι θέλει. Ζήσε τη ζωή σου. Μίλα με την κοπέλα που βρήκες να ξέρει το πρόβλημα για να σε στηρίξει αν χρειαστεί. Αλλα το άτομο είναι επικίνδυνο απλά

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οριακή διαταραχή και σχέση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Οκτ 2023, 12:33

Αυτά τα φάρμακα είναι ίδια. Το παράξενο της υπόθεσης είναι ότι είναι ίδια και δεν χρειάζεται να πάρεις και τα δύο. Το δεύτερο παράξενο είναι ότι τα παίρνει για την οριακή διαταραχή; Δεν θέλει φάρμακο αυτή η διαταραχή. Το καλύτερο είναι η ψυχαναλυτική θεραπεία.
Το τρίτο παράξενο είναι ότι "τα παίρνει όποτε χρειάζεται". Δεν δουλεύει έτσι αυτό. Δεν θα δεις κάποια επίδραση με τις πρώτες χρήσεις. Θέλει 304 βδομάδες για να καταλάβεις τη δράση τους.
Οπότε η συμβουλή είναι μακριά.

Το τέταρτο παράξενο είναι το ότι στο άσχετο μπαίνει κάποιος σε αυτό το φόρουμ που δεν φημίζεται για χειρισμό ψυχολογικών και πολύ περισσότερο ψυχιατρικών θεμάτων. Κάνει ένα νήμα (μοναδικό συνήθως) και ρωτάτε και καλά συμβουλές. Τι παίζει; Κάποια έρευνα κάνετε; 'Η σοβαρά ρωτάτε για να βοηθηθείτε;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

anastasiaM
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 20 Αύγ 2022, 16:05

Re: Οριακή διαταραχή και σχέση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anastasiaM » 06 Οκτ 2023, 16:21

Το επίσης παράξενο είναι ότι υπάρχουν δύο τρία ίδια θέματα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών