Διαχείρηση Θυμού

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Sia
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Σεπ 2023, 01:58
Phorum.gr user: Sia

Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sia » 04 Σεπ 2023, 02:15

Καλησπέρα σας,
Εδώ και πάρα πολύ καιρό (πάνω απο 4 χρόνια ίσως και περισσότερο),δεν μπορώ να διαχειριστώ τον θυμό μου.
Ξεσπάω με το παραμικρό..κάνω συνεδρίες με ψυχολόγο απο το 2018.
Η πρώτη πρώτη φορά που είχα ξεκινησεί συνεδρίες ήταντο 2011 όταν έφυγε ο πατέρας μου απο την ζωή (τοτε ημουν 13 στα 14),
Με τον καιρό είχε βελτιωθεί η κατάσταση,σταμάτησα τις συνεδρίες το 2014 όταν έφυγα για σπουδές στην Αθήνα.Οι επόμενες συνδρίες μου ξεκίνησαν όταν επαθα την πρώτη κρίση πανικού (το 2018).
Πλέον είμαι παντρεμένη αλλά και στον γάμο μου δεν συμβαίνουν και τα καλύτερα,υπάρχει συνεχής ένταση,πίεση και τσακωμοί.
το πρόβλημα μου είναι το εξής απο τον ΜάΪο δεν μπορώ να διαχειριστώ τον θυμό μου και κυρίως τα νεύρα μου.Πρόσφατα με έπιασε υστερία στην κυριολεξία τα έσπασα όλα και έφυγα απο το σπίτι..νιώθω πίεση απο παντού,ο σύζυγος μου δεν μπορεί να το καταλάβει όλο αυτό.Σε κάθε τσακωμό πάντα καταλήγει στο ότι φταίω εγώ.Δεν ξέρω τι να κάνω..Μετά από την υστερία που με έπιασε σκέφτομαι σοβαρά να επισκεφθώ ψυχίατρο,αλλά να σας πω την αλήθεια δεν θέλω να πάρω φάρμακα..θεωρώ ότι θα με κάνουν χειρότερα και σωματικά και ψυχικά.
Τι μου προτείνετε να κάνω;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 05 Σεπ 2023, 23:47

Να πας σε έναν ψυχίατρο προφανώς.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Σεπ 2023, 23:56

Sia έγραψε:
04 Σεπ 2023, 02:15
Καλησπέρα σας,
Εδώ και πάρα πολύ καιρό (πάνω απο 4 χρόνια ίσως και περισσότερο),δεν μπορώ να διαχειριστώ τον θυμό μου.
Ξεσπάω με το παραμικρό..κάνω συνεδρίες με ψυχολόγο απο το 2018.
Η πρώτη πρώτη φορά που είχα ξεκινησεί συνεδρίες ήταντο 2011 όταν έφυγε ο πατέρας μου απο την ζωή (τοτε ημουν 13 στα 14),
Με τον καιρό είχε βελτιωθεί η κατάσταση,σταμάτησα τις συνεδρίες το 2014 όταν έφυγα για σπουδές στην Αθήνα.Οι επόμενες συνδρίες μου ξεκίνησαν όταν επαθα την πρώτη κρίση πανικού (το 2018).
Πλέον είμαι παντρεμένη αλλά και στον γάμο μου δεν συμβαίνουν και τα καλύτερα,υπάρχει συνεχής ένταση,πίεση και τσακωμοί.
το πρόβλημα μου είναι το εξής απο τον ΜάΪο δεν μπορώ να διαχειριστώ τον θυμό μου και κυρίως τα νεύρα μου.Πρόσφατα με έπιασε υστερία στην κυριολεξία τα έσπασα όλα και έφυγα απο το σπίτι..νιώθω πίεση απο παντού,ο σύζυγος μου δεν μπορεί να το καταλάβει όλο αυτό.Σε κάθε τσακωμό πάντα καταλήγει στο ότι φταίω εγώ.Δεν ξέρω τι να κάνω..Μετά από την υστερία που με έπιασε σκέφτομαι σοβαρά να επισκεφθώ ψυχίατρο,αλλά να σας πω την αλήθεια δεν θέλω να πάρω φάρμακα..θεωρώ ότι θα με κάνουν χειρότερα και σωματικά και ψυχικά.
Τι μου προτείνετε να κάνω;
Να πας σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο. Από πού προκύπτει ότι θα σου δώσει φάρμακα;

Αρκεί να είσαι στοιχειωδώς έτοιμη για το αν αυτό που πραγματικά θέλεις είναι βοήθεια ή επιβεβαίωση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10176
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 05 Σεπ 2023, 23:59

Καλά η μισή Ελλάδα παίρνει χάπια, παρε να ηρεμήσεις άμεσα και μετά αν θες ψάξε σε κάνα ψυχολόγο τα δικά σου

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5113
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 06 Σεπ 2023, 00:01

Αυτος που ξεσπάει δεν έχει κανένα πρόβλημα. Οι γύρω του πρέπει να πάνε σε ψυχίατρο.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Σεπ 2023, 01:48

Sia έγραψε:
04 Σεπ 2023, 02:15
Καλησπέρα σας,
Εδώ και πάρα πολύ καιρό (πάνω απο 4 χρόνια ίσως και περισσότερο),δεν μπορώ να διαχειριστώ τον θυμό μου.
Ξεσπάω με το παραμικρό..κάνω συνεδρίες με ψυχολόγο απο το 2018.
Η πρώτη πρώτη φορά που είχα ξεκινησεί συνεδρίες ήταντο 2011 όταν έφυγε ο πατέρας μου απο την ζωή (τοτε ημουν 13 στα 14),
Με τον καιρό είχε βελτιωθεί η κατάσταση,σταμάτησα τις συνεδρίες το 2014 όταν έφυγα για σπουδές στην Αθήνα.Οι επόμενες συνδρίες μου ξεκίνησαν όταν επαθα την πρώτη κρίση πανικού (το 2018).
Πλέον είμαι παντρεμένη αλλά και στον γάμο μου δεν συμβαίνουν και τα καλύτερα,υπάρχει συνεχής ένταση,πίεση και τσακωμοί.
το πρόβλημα μου είναι το εξής απο τον ΜάΪο δεν μπορώ να διαχειριστώ τον θυμό μου και κυρίως τα νεύρα μου.Πρόσφατα με έπιασε υστερία στην κυριολεξία τα έσπασα όλα και έφυγα απο το σπίτι..νιώθω πίεση απο παντού,ο σύζυγος μου δεν μπορεί να το καταλάβει όλο αυτό.Σε κάθε τσακωμό πάντα καταλήγει στο ότι φταίω εγώ.Δεν ξέρω τι να κάνω..Μετά από την υστερία που με έπιασε σκέφτομαι σοβαρά να επισκεφθώ ψυχίατρο,αλλά να σας πω την αλήθεια δεν θέλω να πάρω φάρμακα..θεωρώ ότι θα με κάνουν χειρότερα και σωματικά και ψυχικά.
Τι μου προτείνετε να κάνω;

Είπες ότι θεωρείς πως ένα φάρμακο θα σε κάνει χειρότερα και σωματικά και ψυχικά. Έχεις πάρει και το ξέρεις ή απλά το πιθανολογείς;
Καλό είναι και κάτι πιο εξειδικευμένο από ψυχολόγο και συνεδρίες, τις οποίες μάλλον τις κάνεις για γενικότερους λόγους από αυτό που σε απασχολεί άμεσα. Σκέψου μια επίσκεψη σε ψυχίατρο, για το συγκεκριμένο έστω.
Με τον άντρα σου να συζητήσεις κάποια στιγμή ήρεμα για συμβουλευτική.
Όλα λύνονται μην ανησυχείς.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 06 Σεπ 2023, 01:53

Γραψτα όλα στ αρχιδια σου μανμου

50 ευρώ

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28237
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 06 Σεπ 2023, 01:54

Γυναικα λεει ειναι ρε τυπε,θες και 50 ευρω
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28237
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 06 Σεπ 2023, 01:56

Εγω θα προτεινω διαζυγιο.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Σεπ 2023, 02:04

EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Σεπ 2023, 01:53
Γραψτα όλα στ αρχιδια σου μανμου

50 ευρώ
Γιατί το προτείνεις αυτό; Για οικονομία 50 ευρώ; Αυτό εννοείς;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Γκοτζμπενι
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2023, 01:16

Re: Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκοτζμπενι » 06 Σεπ 2023, 02:04

Sia έγραψε:
04 Σεπ 2023, 02:15
Τι μου προτείνετε να κάνω;
Βρες το μελος Casp και ανταλλαξτε αντρες

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 06 Σεπ 2023, 02:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 23:56
Να πας σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο. Από πού προκύπτει ότι θα σου δώσει φάρμακα;

Αρκεί να είσαι στοιχειωδώς έτοιμη για το αν αυτό που πραγματικά θέλεις είναι βοήθεια ή επιβεβαίωση.
Αν πάει σε ψυχίατρο τι θα πάρει, SHοκολατάκια; Φάρμακα θα πάρει όπως δίνει ο κάθε ψυχίατρος απ'το 1ο ραντεβού!

Αν θέλει να το δει χωρίς φάρμακα, προτείνω συνεδρίες με ψυχολόγο καλύτερα...

δεν μιλάμε για κάτι που δεν λύνεται, πχ μανιοκατάθλιψη, ψύχωση κτλ.

Mariabou
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Σεπ 2023, 23:33

Re: Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mariabou » 06 Σεπ 2023, 10:22

Θα σου προτεινα να κανεις κατι που θα ξεσπας με υγειη τροπο.. Δοκιμασες να πας γυμναστηριο? Να κανεις καποιο αθλημα οπως kick boxing?που μπορεις να βγαλεις το θυμο σου? Δοκιμασες να τρεχεις το τετραγωνο του σπιτιου σου καθε φορα που νιωθεις που θα αρχισεις να σπας πραγματα? Δοκιμασε το και θα δεις οτι δουλευει. Επειτα μαζι με τη ψυχαναλυση ψαξε και για διαλογισμο.. Θα σε βοθησει να ελενξεις τις σκεψεις που σου προκαλουν θυμο. Επισης θα σε βοηθησει και με τις κρισεις πανικου...

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 09 Σεπ 2023, 12:29

Sia έγραψε:
04 Σεπ 2023, 02:15
Εδώ και πάρα πολύ καιρό (πάνω απο 4 χρόνια ίσως και περισσότερο),δεν μπορώ να διαχειριστώ τον θυμό μου.
Τι είναι ο θυμός για να τον διαχειριστείς;

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Διαχείρηση Θυμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 01 Οκτ 2023, 10:14

Sia έγραψε:
04 Σεπ 2023, 02:15
Καλησπέρα σας,
Εδώ και πάρα πολύ καιρό (πάνω απο 4 χρόνια ίσως και περισσότερο),δεν μπορώ να διαχειριστώ τον θυμό μου.
Να μην προσπαθείς να τον διαχειριστείς. Ξέσπασε, διάλυσε τα πάντα, να γίνουν πουτάνα όλα. Όχι μόνο μέσα στο σπίτι, βγες και στους δρόμους και σπάσε αμάξια, βιτρίνες και μούτρα.

Αν έχεις θυμό, όλο και κάποιος λόγος θα υπάρχει.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών