Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Φεβ 2024, 19:25

νύχτα έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Φεβ 2024, 19:44

Θα προσπαθήσω να αποσαφηνίσω την άποψη μου. Αν θεωρήσουμε ότι η λογική θεώρηση των πραγμάτων χτίζεται με κάποια χ δεδομένα σταδιακά εξ απαλών ονύχων, δεν θα έχει και το συναίσθημα τις ίδιες ακριβώς ρίζες;

Εγώ πχ, θεωρώ τα συναισθήματα μου λογικά, επειδή μπορώ και να τα δω από απόσταση με "ψυχρή" ματιά. Το αν θα επιλέξω να μπω ή έστω να αφεθώ στην παθιάρικη διαδικασία μετά από αυτό, είναι καθαρά δικό μου θέμα. Κάτι σαν αυτοδιαχείριση του παρατηρητή/φαινόμενου.
χμμ πιστεύω πως οι περισσότεροι θεωρούμε τα συναισθήματά μας λογικά,
τουλάχιστον στις περισσότερες φάσεις, που υπάρχει σχετική νηφαλιότητα

και ακόμη και όταν ενδίδουμε στα, ας πούμε, πάθη της καρδιάς, από επιλογή
συμβαίνει, δεν μας παρασύρει το ρέμα :D

και στον συναισθηματικό άνθρωπο, η λογική θεωρώ πως δεν παύει να λειτουργεί,
απλώς υποθέτω την αγνοεί, για πολλούς λόγους


εντέλει, τείνω να καταλήξω πως η "καρδιά"* αφήνει χώρο στη λογική,
τις φορές που τα συναισθήματα δεν είναι τόσο ισχυρά



*και η καρδιά στο μυαλό είναι είπαμε
Συμφωνώ. Μια μόνον διευκρίνιση στο μπολντ. Είναι άλλο να αγνοείς το τι γίνεται επειδή δεν θέλεις να το δεις και άλλο να το βλέπεις και να το επιλέγεις συνειδητά και όχι "εν βρασμώ". Αυτό ναι, είναι λογική επιλογή του συναισθήματος.

Κι επειδή ακριβώς η καρδιά είναι στο μυαλό, λογικός ήταν ο Κρέων, λογική και η Αντιγόνη. :wink
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Φεβ 2024, 19:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Φεβ 2024, 17:27
Εγώ θεωρώ ότι είναι συμμαχικές.

Εσείς;
Είμαι παντρεμμένος χρόνια και γουστάρω μιαν άλλη τρελλά. Εκείνη μού θέτει όρο να χωρίσω για να είμαστε μαζί. Το συναίσθημα την θέλει με χίλια, όσο περνά ο καιρός όλο και περισσότερο, η λογική μού λέει ότι είναι μαλακία να διαλύσω το γάμο για κάτι που βλέπει ότι δεν μπορεί να τον αντικαταστήσει. Σύμμαχοι; Αφού δεν γίνεται να ικανοποιηθούν και τα δύο ταυτόχρονα, ούτε καν το ένα μετά το άλλο.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8754
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 26 Φεβ 2024, 19:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:25
Κι επειδή ακριβώς η καρδιά είναι στο μυαλό, λογικός ήταν ο Κρέων, λογική και η Αντιγόνη. :wink
μικρότερη πίστευα πως θα τα φάω τα μούτρα μου με τον συναισθηματισμό μου

όσο μεγαλώνω συνειδητοποιώ πως τα τρώω από το μουρλό μου το κεφάλι



καταδίκη όλα, πάντα, παντού
nothing but heart

sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Φεβ 2024, 19:35

lonelyrider έγραψε:
25 Φεβ 2024, 18:06
vag_el έγραψε:
25 Φεβ 2024, 17:48


Τώρα εγώ εφαρμόζω ένα δόγμα στον εαυτό μου που μου το μεταλαμπάδευσε η πίστη στον Χριστό.
¨Οπως είπε και ο ίδιος στους μαθητές του ,''να σκέφτεστε με την καρδιά ,όχι με το μυαλό''.
Σε ποιο ευαγγέλιο και εδάφιο αναφέρεται η παραπάνω ρήση του Χριστού?
Αν θυμάμαι καλά, το λέει στον Θωμά. Βασικά να πιστεύεις με την καρδιά και όχι να σκέφτεσαι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Φεβ 2024, 19:37

νύχτα έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:25
Κι επειδή ακριβώς η καρδιά είναι στο μυαλό, λογικός ήταν ο Κρέων, λογική και η Αντιγόνη. :wink
μικρότερη πίστευα πως θα τα φάω τα μούτρα μου με τον συναισθηματισμό μου

όσο μεγαλώνω συνειδητοποιώ πως τα τρώω από το μουρλό μου το κεφάλι



καταδίκη όλα, πάντα, παντού
Στο κατά πόσον είναι καταδίκη, ακόμη δεν έχω καταλήξει.

Αλλά στο ότι ουσιαστικώς αυτό που μας παρακινεί είναι η κοσμοαντίληψη που έχουμε για τα πράγματα ασχέτως συναισθηματικών παρεμβολών, συμφωνώ απολύτως.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5207
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 26 Φεβ 2024, 19:37

sharp έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Φεβ 2024, 17:27
Εγώ θεωρώ ότι είναι συμμαχικές.

Εσείς;
Είμαι παντρεμμένος χρόνια και γουστάρω μιαν άλλη τρελλά. Εκείνη μού θέτει όρο να χωρίσω για να είμαστε μαζί. Το συναίσθημα την θέλει με χίλια, όσο περνά ο καιρός όλο και περισσότερο, η λογική μού λέει ότι είναι μαλακία να διαλύσω το γάμο για κάτι που βλέπει ότι δεν μπορεί να τον αντικαταστήσει. Σύμμαχοι; Αφού δεν γίνεται να ικανοποιηθούν και τα δύο ταυτόχρονα, ούτε καν το ένα μετά το άλλο.
Πάρε διαζύγιο τύπε
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 26 Φεβ 2024, 19:40

Η κοινή πεποίθηση ειναι ότι αν ο άνθρωπος ειναι ενα αμαξι, τότε οδηγός είναι η λογική και το συναίσθημα ειναι τα ατακτα παιδιά που κάθονται πισω και κανουν φασαρια και λενε οχι να σταματήσουμε εδω να παρω τσιχλες κλπ. Στην πραγματικότητα, οδηγός είναι ο συναισθηματικά διαταραγμένος κλόουν που ξέμεινε από το πάρτι των παιδιών και η λογική ειναι ο συνοδηγός με το χάρτη που προτείνει δειλά ότι ίσως είναι καλύτερα να αποφύγουμε να παμε απο τον παγωμένο δρόμο δίπλα στη χαράδρα, ειδικά τώρα που δεν έχουμε βάλει αλυσίδες.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Φεβ 2024, 19:42

Yochanan έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:40
Η κοινή πεποίθηση ειναι ότι αν ο άνθρωπος ειναι ενα αμαξι, τότε οδηγός είναι η λογική και το συναίσθημα ειναι τα ατακτα παιδιά που κάθονται πισω και κανουν φασαρια και λενε οχι να σταματήσουμε εδω να παρω τσιχλες κλπ. Στην πραγματικότητα, οδηγός είναι ο συναισθηματικά διαταραγμένος κλόουν που ξέμεινε από το πάρτι των παιδιών και η λογική ειναι ο συνοδηγός με το χάρτη που προτείνει δειλά ότι ίσως είναι καλύτερα να αποφύγουμε να παμε απο τον παγωμένο δρόμο δίπλα στη χαράδρα, ειδικά τώρα που δεν έχουμε βάλει αλυσίδες.
:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 26 Φεβ 2024, 19:45

ο φόβος τί είναι?
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 26 Φεβ 2024, 19:48

vag_el έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:45
ο φόβος τί είναι?
Ένα λογικό συναίσθημα?
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 26 Φεβ 2024, 19:50

Η συναισθηματικη αντιδραση σε ενα γεγονοτο ειναι συχνα αποτελεσμα των λογικων παραδοχων που εχουμε κανει πριν - το συναισθημα καθοριζει τις πραξεις, οι πραξεις οδηγουν σε παρατηρουμενα αποτελεσματα, η λογικη διυλιζει αυτες τις παρατηρησεις και φτιαχνει παραδοχες και expectations και αυτες οι παραδοχες και λογικες απαιτησεις καθοριζουν το συναισθηματικο αποτελεσμα. Και τουμπαλιν. Αυτο, στο βαθμο που το εχω καταλαβει καλα, ειναι το concept τoυ Cognitive Behavioural Therapy (CBT). Aυτός ο κύκλος. Πολλες παραδοχες ειναι ασυναισθητες και υποσυνειδητες και πολλες δημιουργουνται στην παιδικη ηλικια οταν εχει μεγαλη πλαστικοτητα ο εγκεφαλος και αργοτερα ειναι σαν το νερο για τα ψαρια, μας φαινονται τοσο φυσιολογικα που ουτε μας περναει απο το μυαλό οτι δεν ειναι καθολικα ισχυοντα.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 26 Φεβ 2024, 19:50

student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:48
vag_el έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:45
ο φόβος τί είναι?
Ένα λογικό συναίσθημα?
Οσο κι αν προσπαθουμε να τον εκλογικεύσουμε υπάρχει ως συναίσθημα σε όλους ανεξαιρέτως
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Φεβ 2024, 19:51

Yochanan έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:50
Η συναισθηματικη αντιδραση σε ενα γεγονοτο ειναι συχνα αποτελεσμα των λογικων παραδοχων που εχουμε κανει πριν - το συναισθημα καθοριζει τις πραξεις, οι πραξεις οδηγουν σε παρατηρουμενα αποτελεσματα, η λογικη διυλιζει αυτες τις παρατηρησεις και φτιαχνει παραδοχες και expectations και αυτες οι παραδοχες και λογικες απαιτησεις καθοριζουν το συναισθηματικο αποτελεσμα. Και τουμπαλιν. Αυτο, στο βαθμο που το εχω καταλαβει καλα, ειναι το concept τoυ Cognitive Behavioural Therapy (CBT). Aυτός ο κύκλος. Πολλες παραδοχες ειναι ασυναισθητες και υποσυνειδητες και πολλες δημιουργουνται στην παιδικη ηλικια οταν εχει μεγαλη πλαστικοτητα ο εγκεφαλος και αργοτερα ειναι σαν το νερο για τα ψαρια, μας φαινονται τοσο φυσιολογικα που ουτε μας περναει απο το μυαλό οτι δεν ειναι καθολικα ισχυοντα.
:smt023
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 26 Φεβ 2024, 19:54

vag_el έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:50
student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:48
vag_el έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:45
ο φόβος τί είναι?
Ένα λογικό συναίσθημα?
Οσο κι αν προσπαθουμε να τον εκλογικεύσουμε υπάρχει ως συναίσθημα σε όλους ανεξαιρέτως
Λογικό και αναμενόμενο :003:
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Θεωρείτε ότι το συναίσθημα και η λογική είναι αντίπαλες ή συμμαχικές δυνάμεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 26 Φεβ 2024, 19:56

student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:54
vag_el έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:50
student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 19:48


Ένα λογικό συναίσθημα?
Οσο κι αν προσπαθουμε να τον εκλογικεύσουμε υπάρχει ως συναίσθημα σε όλους ανεξαιρέτως
Λογικό και αναμενόμενο :003:
Δηλαδή προέρχεται απο τη λογική μας ή απο το συναίσθημά μας?
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών