Πιστευεις στη 2η ευκαιρία;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Πιστευεις στη 2η ευκαιρία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 31 Οκτ 2018, 00:01

Πολλοι ανθρωποι επαναλμβάνουν τα λάθη τους ξανά και ξανά, όπως ο σισυφος ματαιοπονούν.
Άλλο πάλι είναι ασυγχώρητοι με τους γύρω τους και με ττον εαυτό τους. Εσύ;
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Γραφικός

Re: Πιστευεις στη 2η ευκαιρία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 31 Οκτ 2018, 00:12

Μου αρέσει να συνανστρέφομαι τους αθρώπους. Ιδίως τα μουνόπανα έχουν μία γοητεία που δεν μπορώ να της αντισταθώ. Δεν δίνω όμως δεύτερες ευκαιρίες. Δεν θεωρώ ότι τα ελαττώματα θα φκιαχθούνε. Λαμβάνω υπ' όψη μου ότι ο άλλος έχει το τάδε ελάττωμα και συνεχίζω να τον κάνω παρέα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πιστευεις στη 2η ευκαιρία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 31 Οκτ 2018, 00:16

Κάποτε έδινα, όχι μόνο δεύτερη. Πλέον έχω αναθεωρήσει, οι άνθρωποι δεν αλλάζουν, υπό κατάλληλες συνθήκες θα φερθούν το ίδιο.

Τα μαθήματα και τα παθήματα πολλά.
the end

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Πιστευεις στη 2η ευκαιρία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 31 Οκτ 2018, 20:40

Μου αρέσει να έχω αληθινούς ανθρώπους. Ακόμα και φίλοι που δεν το έχουν αυτό ως χαρακτηριστικό, αντιλαμβάνονται και φέρονται κάπως διαφορετικά μαζί μου, αλλά αυτούς δεν θα τους εμπιστευτώ ποτέ απόλυτα. Συνήθως ξεσκαρτάρω πολύ νωρίς τους πολύ παπατζήδες και δεν μπαίνουν στους στενούς φίλους. Τέλος πάντων δεν θα πέσω από τα σύννεφα αν δεν με στηρίξουν αυτοί που έχουν μπει στους φίλους ή κάτι τέτοιο. Στην πραγματικότητα μια φίλη που είναι έτσι, να παίρνει ξέρω γω μπροστά μου κάποιον και να λέει ότι είναι αλλού εκείνη την ώρα, είναι η πιο σταθερή και αξιόπιστη τελικά όσον αφορά να μου στέκεται και να είμαστε φίλες τελικά. Δεν ξέρεις ποτέ...Καμιά φορά ούτε τον εαυτό σου δεν ξέρεις καλά καλά. Δεν έχω απογοητευτεί πάρα πολύ σοβαρά, κάποιος που σχετίζεσαι μαζί του χρόνια, λίγο πολύ ξέρεις τι είναι ικανός να κάνει. Και αν δεν... ανανεώνεται κατά διαστήματα ο περίγυρος.

Στη μέση ηλικία ειδικά βλέπω ανθρώπους να μεταμορφώνονται και να αλλάζουν αξίες, να κάνουν γενικά πράγματα που δεν πολυπεριμένεις. Θαυμάζω ανθρώπους που δεν έχουν ανάγκη να κάνουν ταπεινά πράγματα μέχρι τα γεράματά τους και δεν είναι πολλοί αυτοί. Για να μην το έχεις ανάγκη αυτό υπάρχουν κάμποσες προϋποθέσεις. Ίσως και είναι ξεπερασμένα πια αυτά, δεν ξέρω. Γενικά θεωρώ χάσιμο χρόνου για όλους να δείχνεις κάτι που δεν είσαι, αλλά σηκώνει αρκετή κουβέντα αυτό.

νύχτα

Re: Πιστευεις στη 2η ευκαιρία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 31 Οκτ 2018, 21:02

μου κάνει τόσο, μα τόσο αμερικανιά ο τίτλος :e040:

οι σχέσεις είναι δυναμικές, και οι άνθρωποι σε διαφορετικές
συνθήκες είναι σε θέση να συμπεριφερθούν με άλλο τρόπο,
που να μας κάνει

δεν βάζω Χ σαν άνθρωπος γενικότερα, αν απαντά αυτο στο θέμα

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15327
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Πιστευεις στη 2η ευκαιρία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 01 Νοέμ 2018, 00:24

Εξαρτάται... Στα "πταίσματα" και 1 και 2 και 3 και 4 (όσα και τα "Παιδιά του Πειραιά") ευκαιρίες..
Σε σοβαρά παραπτώματα, άπαξ και τέρμα.
Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Πιστευεις στη 2η ευκαιρία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 01 Νοέμ 2018, 09:37

Εμένα ο τίτλος μου θύμησε το γραφεία δεύτερης ευκαιρίας για τοξικομανείς κτλ λολ
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Πιστευεις στη 2η ευκαιρία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 01 Νοέμ 2018, 09:40

Πιστευω στη δευτερη ευκαιρια και δεν το μετανιωνω. Δεν εχω καταφερει ποτε να ριξω οτιστικο ντιλιτ

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Πιστευεις στη 2η ευκαιρία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 01 Νοέμ 2018, 09:42

Υδράργυρος έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 09:40
Πιστευω στη δευτερη ευκαιρια και δεν το μετανιωνω. Δεν εχω καταφερει ποτε να ριξω οτιστικο ντιλιτ
Πρόβλημα τεράστιο δικό σου
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Πιστευεις στη 2η ευκαιρία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 01 Νοέμ 2018, 09:46

lyna έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 09:42
Υδράργυρος έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 09:40
Πιστευω στη δευτερη ευκαιρια και δεν το μετανιωνω. Δεν εχω καταφερει ποτε να ριξω οτιστικο ντιλιτ
Πρόβλημα τεράστιο δικό σου
Μεχρι στιγμης δεν το εχω μετανιωσει. Και δεν ειμαι μικρος.
Ο εγωισμος ειναι μεγαλυτερο προβλημα

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Πιστευεις στη 2η ευκαιρία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 01 Νοέμ 2018, 10:01

Εκεί που αξίζει, φυσικά

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Πιστευεις στη 2η ευκαιρία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 01 Νοέμ 2018, 10:06

Υδράργυρος έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 09:46
lyna έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 09:42
Υδράργυρος έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 09:40
Πιστευω στη δευτερη ευκαιρια και δεν το μετανιωνω. Δεν εχω καταφερει ποτε να ριξω οτιστικο ντιλιτ
Πρόβλημα τεράστιο δικό σου
Μεχρι στιγμης δεν το εχω μετανιωσει. Και δεν ειμαι μικρος.
Ο εγωισμος ειναι μεγαλυτερο προβλημα
Σιγά, τι ρόλο παίζει η ηλικία ? Και 90 ετών βλακείες κάνουν οι άνθρωποι

Αν δεν αντέχεις το αίσθημα του αποχωρισμού ή οτι κατι σταματάει ή κατι σε απογοητεύει , ειναι ψυχολογικό . Εξέλιξη απλώς δεν προσφέρει .
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Πιστευεις στη 2η ευκαιρία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 01 Νοέμ 2018, 10:17

lyna έγραψε:
01 Νοέμ 2018, 10:06

Σιγά, τι ρόλο παίζει η ηλικία ? Και 90 ετών βλακείες κάνουν οι άνθρωποι

Αν δεν αντέχεις το αίσθημα του αποχωρισμού ή οτι κατι σταματάει ή κατι σε απογοητεύει , ειναι ψυχολογικό . Εξέλιξη απλώς δεν προσφέρει .
Πως δεν έχει σχέση η ηλικία. Άλλο να σου λέει οτι δεν το έχει μετανιώσει μέχρι στιγμής ένας 18χρονος και άλλο ένας 48χρονος. Από πολλές πλευρές.
Η ζωή είναι μικρή για να ξοδεύεις έστω ένα λεπτό κοιτώντας το παρελθόν. Αν κάποιος επιδιώκει μια δεύτερη ευκαιρία (που σημαίνει οτι μετάνιωσε) γιατί όχι;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών