Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 04 Νοέμ 2018, 13:02

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
31 Οκτ 2018, 17:22
.
Οι γνωστές Μανούλες .....μιά δεκαετία τώρα λανσάρισαν ένα νέο ήθος καί πρακτική .....

Μπαίνεις στό Μετρό ή στά Λεωφορεία καί βλέπεις Γέρους όρθιους ..... καί Παιδιά νά κάθονται σέ θέσεις .....

Μέχρι πού σηκώνονται πιά μόνοι τους μερικοί Γέροι..... γιά νά κάτσουν παιδιά ...!!!!!!!

Ο Γέρος λέει η παροιμία .... πάει από χέσιμο ή από πέσιμο .... όχι τά Παιδιά .....

Καί αυτός είναι κουρασμένος από τά χρόνια .... όχι ένα παιδί .....

Υπάρχει καί σέ άλλες χώρες αυτό θά ήθελα νά ξέρω από τούς ξενιτεμένους μας ;;;

Η είναι Ελληνική πατέντα καί πρακτική ;;;

ΥΓ
Μιά φορά βλέπω στό Μετρό ένα παλληκάρι ψηλό καί όμορφο μέ πατερίτσες όρθιο ....

Τόν πλησιάζω καί τόν ρωτάω ..... φίλε σηκώνονται νά καθήσεις όταν σέ βλέπουν γενικά .... ;;;;

Δέν μέ κοιτάνε κάν , σάν νά μήν υπάρχω ..... μού λέει τό παλληκάρι .....

Σε ρώτησα γιατί καί γώ είχα τήν ίδια εμπειρία πρίν 15 χρόνια ..... τού απαντάω .....

.


.
Σκηνικό στο μετρό: μπαίνει κυρία με παιδάκι. Την βλέπει ένας γύρω στα 25 και σηκώνεται. Η κυρία φέρνει το παιδάκι προς την θέση. Πριν καταφέρει να καθίσει, με μία κίνηση ο άντρας ξανακάθεται, λέγοντας "όχι δεν σηκώθηκα να καθίσει το μικρό ή θα καθίσετε εσείς ή και οι δύο".

Τα παίρνει η άλλη, και του λέει "δηλαδή το πρόβλημα είναι αν το έχω αγκαλιά ή όχι; Θα αλλάξει κάτι αυτό;"

Απάντηση: "Ναι, δεν θα αισθάνομαι ηλίθιος που γυρίζω κουρασμένος από τη δουλειά και σηκώθηκα να κάτσει το πεντάχρονο".

Συνεχίζει η άλλη : "Θα τσαλακωθεί η φούστα μου αν κάτσει στα πόδια μου" (ΕΛΕΟΣ ΚΥΡΑ ΜΟΥ!!!!!)

Απάντηση: "Ε, τότε μείνετε όρθια να μην τσαλακωθεί η φούστα από πίσω και ας μείνει όρθιο και το μικρό να μην τσαλακωθεί".

Λέω και εγώ από απέναντι "επιτέλους ένας λογικός άνθρωπος", δεν κρατήθηκα.

Επίσης έχω δει σκηνή που μία ηλικιωμένη έκανε θέμα να σηκωθεί το μικρό, είπε στην όρθια μάνα του επιπλέον πως δεν πληρώνει εισιτήριο (δεν ξέρω αν αυτό είναι επιχείρημα) και η μητέρα είπε το ίδιο πράγμα, δηλαδή θα αλλάξει κάτι αν κάθομαι και το έχω αγκαλιά;

Και το χειρότερο, σκηνή που δείχνει πως τελικά αυτά τα παιδιά γίνονται γαϊδούρια: έχω δει παιδί γύρω στα 10 και μάλιστα γομαράκι να τρέχει σαν παλαβό με το που ανοίγουν οι πόρτες για να καθίσει, προφανώς επειδή πέρασε την ηλικία που είναι γλυκούλι και τώρα δεν σηκώνονται αυτοί οι κακοί οι γέροι να κάτσει το σκασμένο, αλλά έλα που έχει συνηθίσει έτσι και τώρα δεν του αρέσει. Τελικά δεν βρήκε θέση και κλαιγόταν μεγαλοφώνως στη μάνα του και καλά, αλλά κυρίως για να βαρεθεί να το ακούσει κάποιος και να σηκωθεί.

Καταλαβαίνω πως είναι πρόβλημα να μετακινείται στο μετρό κάποιος με μικρό παιδί και ειδικά αν είναι πήχτρα, αλλά να κάθεται το μικρό και ο μεγάλος να είναι όρθιος, είναι γελοίο.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 04 Νοέμ 2018, 13:06

Προφανώς ο Σκεπτικός δεν έχει αναλογιστεί τί έχει να τραβήξει ένα παιδί που είναι άνεργο η χαμηλόμισθο έστω, ο γονιός του πάσχει από ανίατη χρόνια ασθένεια και παίρνει σύνταξη κάτω από 400 ευρώ.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 04 Νοέμ 2018, 13:07

Spiros252 έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 13:06
Προφανώς ο Σκεπτικός δεν έχει αναλογιστεί τί έχει να τραβήξει ένα παιδί που είναι άνεργο η χαμηλόμισθο έστω, ο γονιός του πάσχει από ανίατη χρόνια ασθένεια και παίρνει σύνταξη κάτω από 400 ευρώ.
Τι σχέση έχει αυτό με το ποιος κάθεται στα ΜΜΜ;

Προσωπικώς θέλω να σηκωθώ όταν βλέπω κάποιον ενήλικο με πιτσιρίκι, αλλά μετά λέω πως έτσι και βάλει το μικρό να κάτσει και αυτός μείνει όρθιος, θα γίνει επεισόδιο και δεν έχω όρεξη.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Νοέμ 2018, 13:08

Φυσικά και θα σηκονόμουν για το πεντάχρονο. Δεν μπορούν να κρατηθούν καλά και κουράζονται με τα ξεκίνα-σταμάτα. Καλά τρένο δεν έχει βίαια φρεναρίσματα, για το λεωφορείο πιο πολύ το λέω.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 04 Νοέμ 2018, 13:13

Χαοτικός έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 13:08
Φυσικά και θα σηκονόμουν για το πεντάχρονο. Δεν μπορούν να κρατηθούν καλά και κουράζονται με τα ξεκίνα-σταμάτα. Καλά τρένο δεν έχει βίαια φρεναρίσματα, για το λεωφορείο πιο πολύ το λέω.
Το πεντάχρονο δεν είναι μόνο του. Ας κάτσει όποιος είναι μαζί του και ας το πάρει αγκαλιά.
Πάντως αν και δεν χρησιμοποιώ συχνά μετρό, μόνον όταν κατεβαίνω κέντρο σε ώρα αιχμής, βλέπω καυγάδες για θέσεις, να λένε για ηλικία, εγκύους όρθιες κλπ. Ακόμα και την μία φορά την εβδομάδα και ούτε, που το χρησιμοποιώ. Η κατάσταση πρέπει να είναι απαράδεκτη.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 04 Νοέμ 2018, 13:14

Εγώ θα ήθελα να σηκωνόταν κάποιος (νέος) για να κάτσει το μικρό παιδί μου. Αφού λοιπόν θα το ήθελα, καλό είναι να το κάνω κι εγώ κάποιες φορές. Απλά πράγματα. Τα μικρά δεν μπορούν να ισορροπήσουν καλά και είναι πρόβλημα.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Νοέμ 2018, 13:14

Εγώ θυμάμαι κάτι κωλόγερους, πως φωνάζανε και βρίζανε κιόλας για να σηκωθούμε να κάτσει ένας μεγελύτερος, που σχεδόν πάντα δεν το βλέπαμε πιο πριν. Μας βρίζανε ήδη.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 04 Νοέμ 2018, 13:15

Spiros252 έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 13:14
Εγώ θα ήθελα να σηκωνόταν κάποιος (νέος) για να κάτσει το μικρό παιδί μου. Αφού λοιπόν θα το ήθελα, καλό είναι να το κάνω κι εγώ κάποιες φορές. Απλά πράγματα. Τα μικρά δεν μπορούν να ισορροπήσουν καλά και είναι πρόβλημα.
Είναι πρόβλημα να κάτσεις με το μικρό αγκαλιά;
Θυμάμαι, όταν ήμουν μικρή και έμπαινα σε ΜΜΜ με την μητέρα μου ή τη θεία μου, πάντα μας είχαν αγκαλιά. Δεν θυμάμαι ποτέ να κάθισα μόνη μου και να είναι όρθιος ενήλικος.

Επίσης δες πιο πάνω που είπα για το δεκάχρονο που πέρασε την ηλικία που δεν μπορεί να ισορροπήσει, πώς έκανε. Σαν λυσσασμένο και σε κάθε στάση σκάναρε τις κοντινές θέσεις να ορμήσει να κάτσει πάσει θυσία. Γίνονται ανάγωγα μετά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 04 Νοέμ 2018, 13:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Νοέμ 2018, 13:17

Juno έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 13:13
Χαοτικός έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 13:08
Φυσικά και θα σηκονόμουν για το πεντάχρονο. Δεν μπορούν να κρατηθούν καλά και κουράζονται με τα ξεκίνα-σταμάτα. Καλά τρένο δεν έχει βίαια φρεναρίσματα, για το λεωφορείο πιο πολύ το λέω.
Το πεντάχρονο δεν είναι μόνο του. Ας κάτσει όποιος είναι μαζί του και ας το πάρει αγκαλιά.
Δεν το κατάλαβα. Είναι κάποιο πρωτόκολλο;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 04 Νοέμ 2018, 13:18

Για ποια ισορροπία μιλάμε; Εγώ 5 χρονών σκαρφάλωνα στα δέντρα.
the end

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Νοέμ 2018, 13:18

Spiros252 έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 13:14
Εγώ θα ήθελα να σηκωνόταν κάποιος (νέος) για να κάτσει το μικρό παιδί μου. Αφού λοιπόν θα το ήθελα, καλό είναι να το κάνω κι εγώ κάποιες φορές. Απλά πράγματα. Τα μικρά δεν μπορούν να ισορροπήσουν καλά και είναι πρόβλημα.

Μπράβο. Αν και διαχεριστής, έχεις δίκιο.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 04 Νοέμ 2018, 13:20

Χαοτικός έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 13:17
Juno έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 13:13
Χαοτικός έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 13:08
Φυσικά και θα σηκονόμουν για το πεντάχρονο. Δεν μπορούν να κρατηθούν καλά και κουράζονται με τα ξεκίνα-σταμάτα. Καλά τρένο δεν έχει βίαια φρεναρίσματα, για το λεωφορείο πιο πολύ το λέω.
Το πεντάχρονο δεν είναι μόνο του. Ας κάτσει όποιος είναι μαζί του και ας το πάρει αγκαλιά.
Δεν το κατάλαβα. Είναι κάποιο πρωτόκολλο;
Όχι. Αλλά είναι ο λόγος που σηκώνομαι για να κάτσει έγκυος, ηλικιωμένος ή ανάπηρος και δεν σηκώνομαι ποτέ σε ενήλικο με μικρό παιδί. Μιλάω προσωπικά πάντα.


Πάνας έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 13:18
Για ποια ισορροπία μιλάμε; Εγώ 5 χρονών σκαρφάλωνα στα δέντρα.
Πες τα! Τώρα πέφτουν, είναι μεταλλαγμένα! Εμείς αφήναμε και την μπάρα που κρατιόμασταν και σπάζαμε πλάκα ότι θα ισορροπήσουμε και μας φώναζαν. Τώρα δεν μπορούν.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 04 Νοέμ 2018, 13:23

Χαοτικός έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 13:18
Spiros252 έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 13:14
Εγώ θα ήθελα να σηκωνόταν κάποιος (νέος) για να κάτσει το μικρό παιδί μου. Αφού λοιπόν θα το ήθελα, καλό είναι να το κάνω κι εγώ κάποιες φορές. Απλά πράγματα. Τα μικρά δεν μπορούν να ισορροπήσουν καλά και είναι πρόβλημα.

Μπράβο. Αν και διαχεριστής, έχεις δίκιο.
:retarded:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Α : Μανούλες , Γέροι καί Παιδιά ..... τό Παράδοξο ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 04 Νοέμ 2018, 13:24

Juno έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 13:20
Πάνας έγραψε:
04 Νοέμ 2018, 13:18
Για ποια ισορροπία μιλάμε; Εγώ 5 χρονών σκαρφάλωνα στα δέντρα.
Πες τα! Τώρα πέφτουν, είναι μεταλλαγμένα!
Άλλο ενάμισι χρονών - δύο άλλο πέντε, έχει μεγάλη διαφορά. Εμένα η μάνα μου όταν μπαίναμε σε λεωφορεία και υπήρχε πολύς κόσμος για να μη με πατήσουν και στριμώξουν με έπαιρνε αγκαλιά, αν βρισκόταν και κάποιος που θα σηκωνόταν καθότανε και με είχε στην αγκαλιά της.
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών