Αλλαγή επαγγελματικού προσανατολισμου

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Κυκνος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 12:49
Phorum.gr user: Κυκνος

Αλλαγή επαγγελματικού προσανατολισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κυκνος » 27 Μαρ 2024, 15:22

Γεια σας,
Είμαι σε μια ηλικία μετά τα 30 και σκέφτομαι να αλλάξω τελείως επάγγελμα. Αυτή την στιγμή έχω ένα κατάστημα το οποίο δεν πάει καλά. Να κλείσει δεν είναι εφικτό γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες. Να σημειώσω πως δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η δουλειά δεν μου άρεσε από την πρώτη στιγμή απλά έπρεπε κατι να κάνω για να μπορώ να συντηρούμε. Σκέφτομαι να φύγω από το κατάστημα και να σπουδάσω πάνω στην τέχνη της ζαχαροπλαστικής. Δεν ξέρω αν θα μου αρέσει και αν θα κολλήσω με αυτό αλλά σκέφτομαι πως είναι με αρχή. Κανένας άλλο που να άλλαξε έτσι απότομα επάγγελμα μετά τα 30;

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23469
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Αλλαγή επαγγελματικού προσανατολισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 28 Μαρ 2024, 00:34

Κυκνος έγραψε:
27 Μαρ 2024, 15:22
Γεια σας,
Είμαι σε μια ηλικία μετά τα 30 και σκέφτομαι να αλλάξω τελείως επάγγελμα. Αυτή την στιγμή έχω ένα κατάστημα το οποίο δεν πάει καλά. Να κλείσει δεν είναι εφικτό γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες. Να σημειώσω πως δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η δουλειά δεν μου άρεσε από την πρώτη στιγμή απλά έπρεπε κατι να κάνω για να μπορώ να συντηρούμε. Σκέφτομαι να φύγω από το κατάστημα και να σπουδάσω πάνω στην τέχνη της ζαχαροπλαστικής. Δεν ξέρω αν θα μου αρέσει και αν θα κολλήσω με αυτό αλλά σκέφτομαι πως είναι με αρχή. Κανένας άλλο που να άλλαξε έτσι απότομα επάγγελμα μετά τα 30;
η μιση χωρα ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αλλαγή επαγγελματικού προσανατολισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Μαρ 2024, 09:13

αλλαξα, η μαλλον ειμαι σε διαδικασια αλλαγης, στα 50.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11919
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αλλαγή επαγγελματικού προσανατολισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 28 Μαρ 2024, 09:18

Άμα δεν έχεις θέμα με βάρη κλπ καλή είναι και η ζαχαροπλαστικη σε βγαίνει ο τάκος.

Άβαταρ μέλους
Andromachi
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2018, 12:18
Phorum.gr user: Andromachi

Re: Αλλαγή επαγγελματικού προσανατολισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andromachi » 28 Μαρ 2024, 09:30

καλημερα
εκανα στροφή 180 μοιρών εκατσα και παλι στα θρανία και αλλαξα μετά τα 36 επαγγελματικό προσανατολισμό για να κάνω κάτι που θα ξυπναω το πρωί και δε θα λέω : πω... παλι θα παω για δουλειά...δε θελω... βαριεμαι... ας δηλώσω μια αναρρωτική 2-3 μέρες... κλπ κλπ
όταν αποφασίζεις να κάνεις κάτι που αγαπάς το κάνεις ευχάριστα και πανω απολα καλά!
Ανδρομάχη: (ανήρ + (μάχη) μάχομαι) – πρόμαχος

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αλλαγή επαγγελματικού προσανατολισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μαρ 2024, 09:42

Κυκνος έγραψε:
27 Μαρ 2024, 15:22
Γεια σας,
Είμαι σε μια ηλικία μετά τα 30 και σκέφτομαι να αλλάξω τελείως επάγγελμα. Αυτή την στιγμή έχω ένα κατάστημα το οποίο δεν πάει καλά. Να κλείσει δεν είναι εφικτό γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες. Να σημειώσω πως δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η δουλειά δεν μου άρεσε από την πρώτη στιγμή απλά έπρεπε κατι να κάνω για να μπορώ να συντηρούμε. Σκέφτομαι να φύγω από το κατάστημα και να σπουδάσω πάνω στην τέχνη της ζαχαροπλαστικής. Δεν ξέρω αν θα μου αρέσει και αν θα κολλήσω με αυτό αλλά σκέφτομαι πως είναι με αρχή. Κανένας άλλο που να άλλαξε έτσι απότομα επάγγελμα μετά τα 30;
Το θέμα δεν είναι η ηλικία αλλά η δυνατότητα υλοποίησης του όποιου πλάνου έχεις. Είσαι σίγουρη ότι σου αρέσει η ζαχαροπλαστική; Αν ναι, όταν τελειώσεις τη σχολή (πόσα χρόνια είναι;) ποιο θα είναι το δεύτερο βήμα; Να απασχοληθείς αρχικώς ως υπάλληλος, να ανοίξεις κάποιο δικό σου μαγαζί, κάτι άλλο; Υπάρχει χώρος για κάτι τέτοιο στην περιοχή σου; Αν φύγεις από το συγκεκριμένο κατάστημα (που προφανώς έχεις κάποια σχέση μαζί του σε εργοδοτικό επίπεδο) και σπουδάσεις, μπορείς να συντηρηθείς;

Γιατί είναι άλλη η φάση του "μου αρέσει να κάνω αυτό" και άλλη του "θα μου άρεσε να κάνω αυτό".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών