Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Μαρ 2024, 09:33

ναι.

αλλα πολυ σπανια σε συνθηκες κανονικοτητας. αλλαγες γινονται μετα απο συνταρακτικα γεγονοτα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14692
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 30 Μαρ 2024, 10:31

Ασέβαστος έγραψε:
30 Μαρ 2024, 09:33
ναι.

αλλα πολυ σπανια σε συνθηκες κανονικοτητας. αλλαγες γινονται μετα απο συνταρακτικα γεγονοτα.
:+1:
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11922
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 31 Μαρ 2024, 12:35

Casp έγραψε:
29 Μαρ 2024, 23:44
taliban έγραψε:
29 Μαρ 2024, 23:38
Casp έγραψε:
29 Μαρ 2024, 21:22
Αλλάζουν οι άνθρωποι; Και αν ναι, υπό ποιές συνθήκες;

Αναπτύξτε όσο θέλετε, είτε από την εμπειρία σας, είτε από τις (θεωρητικές) γνώσεις σας.

Εγώ θα έλεγα ναι, αλλά όχι όλοι. Μόνο όσοι καταλαβαίνουν από τα λάθη τους και δεν έχουν ξερό κεφάλι.
Αυτό που αλλάζει είναι η συμπεριφορά τους απέναντι σου αν έχουν άμεσο ή έμμεσο συμφέρον.
Όταν δεν σε χρειάζονται σε αγνοούν.
Αν αλλάζουν για να είναι οι ίδιοι εντάξει με τον εαυτό και την συνείδησή τους;
Αν δεν αφορά μόνο τρίτους; Αν έχουν αναγνωρίσει λάθη που έχουν αντίκτυπο και στην ίδια την ζωή τους;
Ναι οκ αλλά σπάνια ή εγώ δεν έχω βρει πολλούς ανθρώπους που να έχουν αλλάξει!

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8915
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 31 Μαρ 2024, 18:35

Όι περισσότεροι έχουν τη δυνατότητα να αλλάζουν εντυπωσιακά, αλλά είναι κουραστικό και επώδυνο, οπότε από μια ηλικία και μετά δεν την εξασκούν.
Z

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2024, 19:23

Αλλάζουν οι άνθρωποι;
Όχι, δεν αλλάζουν. Απλώς προσαρμόζονται σε ό,τι τους βολεύει στη χ ή ψ φάση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14119
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 01 Απρ 2024, 19:29

talaipwros έγραψε:
29 Μαρ 2024, 21:39
αν ναι, μονο προς το χειροτερο.
Πολλοι εχουν προσγειωθει μετα απο φαπες στη ζωη.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Απρ 2024, 20:25

Υπάρχουν άνθρωποι που αν γίνεις δουλικός και χαμογελαστός συνάμα το εκτιμάνε πάρα πολύ και θεωρούν ότι άλλαξες προς το καλύτερο.
Συνήθως οι περισσότεροι άνθρωποι φοράνε ένα ψεύτικο χαμόγελο και το θεωρώ καλό, τα υπόλοιπα δεν αφορούν τους άλλους εφόσον δεν συμβαίνει κάτι εναντίον τους.
Αλλά ειδικά στην Ελλάδα θέλουν δουλικότητα. Γίνεται αυτό; Είμαστε ραγιάδες για κάποιον λόγο; :smt017

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 02 Απρ 2024, 22:35

Casp έγραψε:
29 Μαρ 2024, 21:22
Αλλάζουν οι άνθρωποι; Και αν ναι, υπό ποιές συνθήκες;

Αναπτύξτε όσο θέλετε, είτε από την εμπειρία σας, είτε από τις (θεωρητικές) γνώσεις σας.

Εγώ θα έλεγα ναι, αλλά όχι όλοι. Μόνο όσοι καταλαβαίνουν από τα λάθη τους και δεν έχουν ξερό κεφάλι.
αλλαζουν οι ανθρωποι μαζι με αυτα που ειναι επιδεκτικα αλλαγης ....
δεν αλλαζουν οι ανθρωποι, οταν αυτα με τα οποια εχουν να κανουν
δεν επιδεχονται αλλαγη .....

οι αναφορες αλλαζουν, οι σχεσεις αλλαζουν,
μαζι αλλαζουν και οι ανθρωποι....
οι ουσιες δεν αλλαζουν, δεν αλλαζουν και οι ανθρωποι ....
...................................

Casp
Δημοσιεύσεις: 2942
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 03 Απρ 2024, 01:54

Ο χαρακτηρας κατα βαση ειναι αυτος που δεν αλλαζει. Πχ δεν γινεται σε εναν αντικοινωνικο ανθρωπο να του αρεσει ξαφνικα ο κοσμος, δεν μπορεις να πεις σε εναν ευαισθητο που κλαιει με το παραμικρο επειδη κλαιει και ο διπλανος του ή επειδη βλεπει καποιο ζωο να υποφερει, να παει να σκοτωσει μια ψυχη και να το κανει, ουτε καν με εκατομμυρια. Αλλοι σκοτωνουν χωρις δευτερη σκεψη.

Κατα την διαρκεια της ζωης μας, πολλοι ανθρωποι προσαρμοζομαστε στις καταστασεις και αλλαζουμε αναλογα με το ποιον εχουμε μπροστα μας. Αλλιως θα συμπεριφερθω με την κολλητη μου, αλλιως με τον προϊσταμενο, αλλιως με τον συντροφο μου ή με τους γονεις. Μπορει αυτοι οι 3, ο καθενας τους ξεχωριστα, αν τους ρωτησεις ποια ειναι η γνωμη τους για μενα, να ακουσεις 3 διαφορετικες αποψεις. Π.χ οι γονεις μου δεν με γνωριζουν καν, και ειναι οι ανθρωποι που μου εδωσαν ζωη. Επειδη ποτε δεν μπορουσα να ειμαι μαζι τους ο αληθινος εαυτος μου.

Αλλο παραδειγμα, αν εχω απεναντι μου εναν ευαισθητο ανθρωπο και ξερω οτι αν αφησω τον εαυτο μου ελευθερο μπορει να πω κατι με χιουμορ και θα παρεξηγησει, θα το βουλωσω και θα ειμαι προσεκτικη, ή να μην μιλαω σχεδον καθολου. Αν ρωτησεις αυτο τον ανθρωπο για μενα, μπορει να σου πει οτι ειμαι μια ησυχη και ντροπαλη κοπελα. Αν ρωτησεις εναν κοινωνικο και χαβαλε ανθρωπο ποια ειναι η γνωμη του για μενα, μπορει να σου απαντησει οτι ειμαι η ψυχη της παρεας που τους κανω ολους να γελανε. Ο πρωτος θα αναρωτιοταν «ποσο αλλαξε η Κασπερ;» και ομως η Κασπερ ετσι ηταν και θα ειναι παντα. Απλα προσαρμοζεται αναλογα, και αυτο μπορει να ακουγεται κακο, αλλα τις πλειστες φορες ειναι υπερ μας.


Αλλαζουμε δηλαδη ναι, φαινομενικα. Ο τροπος που εχουμε μαθει να σκεφτομαστε μια ζωη, ειναι ουσιαστικα «η κατασκευη μας», με αυτον πορευομαστε και αποφασιζουμε καθε μα καθε στιγμη. Ενας αγχωδης ανθρωπος ή ενας καταθλιπτικος, παντα μα παντα θα εχει την ταση να υπεραναλυει, να εχει ανασφαλειες, να σκεφτεται καταστροφικα, να φλερταρει με την ιδεα του θανατου… δεν μπορεις να κανεις ευκολα το μυαλο να σωπασει, δεν μπορεις να πολεμησεις τοσο ευκολα τον ιδιο σου τον εαυτο, τις τασεις σου. Μπορεις ομως να αναγνωρισεις τα προβληματικα μοτιβα, μπορεις να δεις, και να βιωσεις στο πετσι σου το ποσο καταστροφικη γινεσαι, για τον εαυτο σου και για αλλους. Την πρωτη φορα δεν θα το δεις καν, την δευτερη θα το σκεφτεις, την τριτη θα πεις δεν βαριεσαι, ετσι ειμαι δεν αλλαζω, την τεταρτη θα πεις οκ θα προσπαθησω, την πεμπτη θα πεις πρεπει να προσπαθησω παραπανω, την εκτη θα πεις ε δεν αντεχω αλλο, ετσι ειμαι κ τερμα, ας το δεχτω και εγω και οι αλλοι. Ε, την εβδομη φορα ομως θα σιχαθεις τοσο πολυ τον εαυτο σου, θα πιασεις πατο, θα δεις ανθρωπους που αγαπας γυρω σου να υποφερουν και θα πεις μαλακα, κοφτο τωρα! Δεν ξερω τι θα κανεις, αλλα Κ Ο Φ Τ Ο. Εκει ειναι το κομβικο σημειο, επειδη ταρακουνιεσαι ολοκληρη και βλεπεις ολη την ζωη μπροστα σου και δεν εισαι καν διατεθειμενη να την συνεχισεις με τον ιδιο τροπο καταστρεφοντας ξανα και συνεχως τον ιδιο σου τον εαυτο. Υπο αυτη την αποψη, ναι, αλλαζεις.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 03 Απρ 2024, 08:11


Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 03 Απρ 2024, 08:26

Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 03 Απρ 2024, 18:00

Προτείνουν ψυχεδελικές ουσίες για την αναδιοργάνωση του εγκεφάλου; Μήπως θέλουν να πουν αποδιοργάνωση; :003:
Γιατί δεν προτείνουν διάβασμα ή σπουδές; Έχω παρατηρήσει ότι μια ώρα διαβάσματος της επιστήμης που έχω σπουδάσει (εννοώ βιβλίο με τύπους), βελτιώνει την διάθεση και την μνήμη και προκαλεί αίσθημα αισιοδοξίας. Καμία ουσία ή φάρμακο δεν μπορεί να το κάνει αυτό.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 03 Απρ 2024, 22:11

Antares έγραψε:
03 Απρ 2024, 18:00
Προτείνουν ψυχεδελικές ουσίες για την αναδιοργάνωση του εγκεφάλου; Μήπως θέλουν να πουν αποδιοργάνωση; :003:
Γιατί δεν προτείνουν διάβασμα ή σπουδές; Έχω παρατηρήσει ότι μια ώρα διαβάσματος της επιστήμης που έχω σπουδάσει (εννοώ βιβλίο με τύπους), βελτιώνει την διάθεση και την μνήμη και προκαλεί αίσθημα αισιοδοξίας. Καμία ουσία ή φάρμακο δεν μπορεί να το κάνει αυτό.
https://psychedelicsociety.gr/el/scienc ... don-kai-ti

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 23 Απρ 2024, 07:31


Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13388
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Αλλάζουν οι άνθρωποι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Απρ 2024, 13:06

Όχι, δεν αλλάζουν τα δομικά στοιχεία του χαρακτήρα τους. Ένεκα πλείστων καταστάσεων όμως, αλλάζει το συμπεριφορικό κομμάτι τους.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών