Ποιός το ξέρει;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 18 Νοέμ 2018, 14:23

Κατι τετοιο οχι...
Αυτο που μεχει πιασει τρεις τεσσερις φορες ειναι που παω να βγω απο το αυτοκινητο και νομιζω οτι τσουλαει και γυρναω πανικοβλητη να τραβηξω χειροφρενο και ειναι ηδη σηκωμενο. Νομιζω οτι το παθαινω αν παρκαρω σε ανηφορα... Βλεπω το περιβαλλον να κινειται σαν να τσουλαει ταυτοκινητο... Δεν τσουλαει.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 18 Νοέμ 2018, 14:30

Χα, χα, μάλλον έχεις πολύ στρες μήπως καμιά μέρα σου τσουλήσει. Κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 18 Νοέμ 2018, 14:40

Μου έχει συμβεί μερικές φορές αλλά σε τελείως διαφορετικές φάσεις. Δηλαδή τα γεγονότα δεν μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους με μια συγκεκριμένη φοβία.
Ίσως φταίει η ψυχολογία που έχεις εκείνη την στιγμή.
the end

casper quantum

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από casper quantum » 19 Νοέμ 2018, 18:30

Cavaliere έγραψε:
18 Νοέμ 2018, 14:06
blackpaint έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 20:47
Αυθυποβολη, σε ορισμενες περιπτωσεις λειτουργει. Οταν βαζω ξυπνητηρι πριν κοιμηθω, επαναλαμβανω στον εαυτο μου "θα ξυπνησεις στις 6" για ενα λεπτο και ξυπναω παντα πριν το ξυπνητηρι. Εχω βρει ομως και αλλες χρησεις.
Για να βγούμε από το αδιέξοδο και είναι fair να πω και την επίσημη άποψη που είπε ψυχοθεραπευτής. Ο φόβος και το στρες και ό,τι σου δημιουργούν, είναι πράγματα που όσο πας να τα αγνοήσεις κρυβόμενος από αυτά, μεγαλώνουν και κυριαρχούν. Π.χ., εάν για κάποιον Χ λόγο σε μια στροφή με πιάνει ατάκα πανικού (επειδή μάλλον κάποια στιγμή εκεί με έπιασε μια φυσική ζαλάδα κόπωσης και από τότε ο εγκέφαλος το αναπαράγει,) δεν έχει νόημα να ξανακάνω τη διαδρομή σα να είναι λευκό χαρτί, αλλά να ξέρω ότι έχω αυτό, κι ότι αν με πιάσει, τι να κάνουμε, θα το ζήσουμε και αυτό όπως μπορούμε. Αυτό ισχύει μόνο για συγκεκριμένη ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ. Για κάθε άνθρωπο και περιστατικό πρέπει να γίνει ανεξάρτητη διάγνωση, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΞΗΓΗΘΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΘΥΜΑΤΑ.
Ιιιι. Ελα ρε φιλε. Αυτα θα εγραφα πριν το διαβασω :(
Χαχαχα

Λοιπον εγω θα σου εγραφα πως μολις διαπιστωσες πού το παθαινες, ειχες μπουχτησει πια και ησουνα αποφασισμενος να το αντιμετωπισεις. Εδωσες λοιπον την εντολη στον εγκεφαλο σου πως μολις περασεις την στροφη θα σου συμβει το α και το β και εσυ θα το περιμενεις και θα εισαι πιο ετοιμος να το αντιμετωπισεις. Αυτο απο μονο του ητανε το πρωτο αλλα και το τελευταιο βημα. Ο φοβος ειναι που προκαλουσε τα ψυχοσωματικα ή "παθολογικα" συμπτωματα. Φοβος γιατι το μυαλο εχει την ταση να κανει συνδεσεις μεταξυ των γεγονοτων. Με το που περασες την στροφη ησουνα πιο ετοιμος (και σιγουρος) απο ποτε πως εφτασε η ωρα να αντιμετωπισεις τα ασχημα συμπτωματα. Το μυαλο ηδη ειχε βαλει μπρος τους μηχανισμους αντιμετωπισης σε τετοιο βαθμο που μπορει ηδη να το ειχε αντιμετωπισει εκει που πηγες να ξαναφοβηθεις (ητανε ηδη σε εγρηγορση) και να μην καταλαβες τιποτα, ή απλα να μην χρειαστηκε καν να αντιμετωπισει καποιον φοβο λογω του το περιμενες και ησουνα ετοιμος, που αυτο αυτοματα σημαινει κατακορυφη μειωση φοβου αν το καλοσκεφτεις, μαζι με θαρρος, οποτε ολη την δουλεια την εκανες εσυ. Αυτο θα το εγραφα οχι μονο για την συγκεκριμενη περιπτωση αλλα και γενικα, αν καποιος εγραφε πως φοβοταν κατι και οταν αποφασισε πως ειναι ετοιμος να το αντιμετωπισει το προβλημα/συμπτωμα δεν του ξαναεμφανιστηκε. Ολη η ψυχοπαθολογια σε αυτο βασιζεται. Οι σκεψεις μας επηρεαζουν τα συναισθηματα, και αυτα με την σειρα τους την συμπεριφορα μας.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 19 Νοέμ 2018, 18:47

Γαληνός έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 19:32
η αδερφή μου αντιμετώπιζε γενικευμένο άγχος μια περίοδο της ζωής της που κατέληγε καμιά φορά σε κρίση πανικού
το αντιμετώπισε με μεγαλύτερη κοινωνικοποίηση και με αλλαγή καριέρας και σχέσης. Τα προβλήματα της ζωής βοηθούν επίσης, όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται.

εγώ πάλι έχω κάποιους ψυχαναγκασμούς (π.χ. να κοιτάξω καμιά 10ρια φορές εάν έκλεισα το σίδερο, εάν κλείδωσα κλπ)

Υπαρχει λυση, πριν φυγεις απο το σπιτι τραβας με το κινητο φωτογραφιες τα "επιμαχα αντικειμενα" κουζινα, σιδερο, κλπ. Ξερω τουλαχιστον 3 συναδελφους που το κανουν.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Νοέμ 2018, 18:58

Nostalgia έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 18:47
Γαληνός έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 19:32
η αδερφή μου αντιμετώπιζε γενικευμένο άγχος μια περίοδο της ζωής της που κατέληγε καμιά φορά σε κρίση πανικού
το αντιμετώπισε με μεγαλύτερη κοινωνικοποίηση και με αλλαγή καριέρας και σχέσης. Τα προβλήματα της ζωής βοηθούν επίσης, όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται.

εγώ πάλι έχω κάποιους ψυχαναγκασμούς (π.χ. να κοιτάξω καμιά 10ρια φορές εάν έκλεισα το σίδερο, εάν κλείδωσα κλπ)

Υπαρχει λυση, πριν φυγεις απο το σπιτι τραβας με το κινητο φωτογραφιες τα "επιμαχα αντικειμενα" κουζινα, σιδερο, κλπ. Ξερω τουλαχιστον 3 συναδελφους που το κανουν.
Aυτό μου συμβαίνει και εμένα αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό. Βέβαια έχω γυρίσει πίσω το πρωί γιατί μου κόλλησε ότι κάτι έκανα και έμεινε ανοικτή η συσκευή. Επίσης ελέγχω συνέχεια την τσάντα μου αν είμαι έξω, παρόλο που πληρώνω και μια ασφάλεια η οποία δίνει 1000 ευρώ για αντικατάσταση αν κλαπεί ή χαθεί το πορτοφόλι.
Αντιθέτως με τους άλλους δεν υπάρχουν μέρη που να μου προκαλούν μεγάλη δυσφορία, υπάρχουν μέρη που μου προκαλούν κάποια ευτυχία, να κάθομαι σε ένα παγκάκι στη φύση, να χάνομαι σε μια στοά, να περπατάω σε έναν δρόμο που δεν έχω περπατήσει. Το μετρό μου προκαλεί λίγη κλειστοφοβία.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5721
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 19 Νοέμ 2018, 21:02

Nostalgia έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 18:47
Γαληνός έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 19:32
η αδερφή μου αντιμετώπιζε γενικευμένο άγχος μια περίοδο της ζωής της που κατέληγε καμιά φορά σε κρίση πανικού
το αντιμετώπισε με μεγαλύτερη κοινωνικοποίηση και με αλλαγή καριέρας και σχέσης. Τα προβλήματα της ζωής βοηθούν επίσης, όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται.

εγώ πάλι έχω κάποιους ψυχαναγκασμούς (π.χ. να κοιτάξω καμιά 10ρια φορές εάν έκλεισα το σίδερο, εάν κλείδωσα κλπ)

Υπαρχει λυση, πριν φυγεις απο το σπιτι τραβας με το κινητο φωτογραφιες τα "επιμαχα αντικειμενα" κουζινα, σιδερο, κλπ. Ξερω τουλαχιστον 3 συναδελφους που το κανουν.
ε όχι, δεν φτάσαμε και σ αυτό το σημείο,
ένα, "σοβαρέψου - το κοίταξες 3 φορές" αρκεί και μετά (σχεδόν πάντα) το ξεχνάς
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 20 Νοέμ 2018, 12:50

Σήμερα μου συνέβη κάτι περίεργο. Στην θήκη του καπνού είχα πολλά χοντρά φιλτράκια και ένα λεπτό. Έκανα μερικά τσιγάρα (που δεν πρέπει) και άφησα την θήκη σε ένα ράφι με πολλά χοντρά φιλτράκια μέσα. Όταν την πήρα για να ξανακαπνίσω, μέσα δεν υπήρχε κανένα χοντρό φιλτράκι, μόνο το τελευταίο λεπτό. Πλάκα μας κάνεις λέω. :p2:

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Νοέμ 2018, 14:25

Antares έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 12:50
Σήμερα μου συνέβη κάτι περίεργο. Στην θήκη του καπνού είχα πολλά χοντρά φιλτράκια και ένα λεπτό. Έκανα μερικά τσιγάρα (που δεν πρέπει) και άφησα την θήκη σε ένα ράφι με πολλά χοντρά φιλτράκια μέσα. Όταν την πήρα για να ξανακαπνίσω, μέσα δεν υπήρχε κανένα χοντρό φιλτράκι, μόνο το τελευταίο λεπτό. Πλάκα μας κάνεις λέω. :p2:
Τα έβαλες αλλού αφηρημένος. Όταν έχω πολλές σκέψεις ακουμπώ ένα πράγμα μηχανικά κάπου, και μετά το ψάχνω 10 ώρες. :smt005:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Νοέμ 2018, 14:35

Δεν απαντάει κανείς σ' αυτό το νήμα.
'Αλλο πάλι. Στο κινητό μου, στο αρχείο album, είδα φωτογραφία του εαυτού μου που αποκλείεται να είναι σέλφι. Ήταν τραβηγμένη από πάνω μου, ενώ ήμουν ξαπλωμένη (σε κρεβάτι νοσοκομείου μάλλον, πηγαίνω εκεί τώρα).
Όταν τραβάω σέλφι ξέρω πως βγαίνει. Εκεί δεν κοιτούσα τον φακό και ήταν πιο καθαρή. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως έγινε αυτό. :a108:

Ορέστης 35

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 24 Νοέμ 2018, 17:55

Θυμηθηκα ενα παιδακι στη γειτονια που φοβοταν μια συγκεκριμενη πιρτα ενος σπιτιου. Σε αυυο το σπιτι με ειχε καλεσρι η κυρια που εμενε εκει, με εβαλε να κατσω στον παγκο της κουζινας και μου εδωσε πιρτοκαλαδα. Οταν αρχισε να με φωναζει ο πατερας μου η κυρια μου ειπε να μην παω αλλα εγω εφυγα τρεχοντας και ανοιξα μονος μου την πορτα. Πιστευω οτι ηταν παιδεραστες.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Νοέμ 2018, 18:10

Antares έγραψε:
24 Νοέμ 2018, 14:35
Δεν απαντάει κανείς σ' αυτό το νήμα.
'Αλλο πάλι. Στο κινητό μου, στο αρχείο album, είδα φωτογραφία του εαυτού μου που αποκλείεται να είναι σέλφι. Ήταν τραβηγμένη από πάνω μου, ενώ ήμουν ξαπλωμένη (σε κρεβάτι νοσοκομείου μάλλον, πηγαίνω εκεί τώρα).
Όταν τραβάω σέλφι ξέρω πως βγαίνει. Εκεί δεν κοιτούσα τον φακό και ήταν πιο καθαρή. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως έγινε αυτό. :a108:
πάντως να ξέρεις οτι εισαι τυχαιρή. Θα μπορούσες να ήσουν όπως είσαι περίπου, να αγχώνεσαι με διάφορα κλπ και να είχες για παιδί εμένα. Η μητέρα μου είναι λίγο σαν εσένα όπως σε διαβάζω, προσπαθώ χρόνια να την βοηθήσω να το ξεπεράσει με την μέθοδο του σοκ και δέους, δεν νομίζω οτι δουλεύει αλλά τουλάχιστον το ευχαριστιέμαι και εγώ. :003:

περαστικά εύχομαι πέρα από την πλάκα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Νοέμ 2018, 18:45

Eσένα θυμάμαι ότι σε είχα για μικρό αλλά τελικά είπες ότι είσαι μεγαλύτερος από εμένα. :003:
Πάντως τα φιλτράκια μου δημιούργησαν ένα θετικό συναίσθημα ενώ η φωτογραφία όχι. Το πρώτο δεν γίνεται ή εγώ το έκανα ή πραγματικά εξαφανίσθηκαν, ενώ η φωτογραφία μπορεί να τραβηχτεί και να σταλεί από ανθρώπους.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Νοέμ 2018, 09:42

Antares έγραψε:
24 Νοέμ 2018, 18:45
Eσένα θυμάμαι ότι σε είχα για μικρό αλλά τελικά είπες ότι είσαι μεγαλύτερος από εμένα. :003:
Πάντως τα φιλτράκια μου δημιούργησαν ένα θετικό συναίσθημα ενώ η φωτογραφία όχι. Το πρώτο δεν γίνεται ή εγώ το έκανα ή πραγματικά εξαφανίσθηκαν, ενώ η φωτογραφία μπορεί να τραβηχτεί και να σταλεί από ανθρώπους.
καλά θυμάσαι, αλλά όταν με καλεί το καθήκον γίνομαι άνετα 10 πάλι. :)

θα φρόντιζα να φαίνεται λίγο το φτερό ή το φωτοστέφανο κατά λάθος, κάτι θα έβρισκα. :003:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιός το ξέρει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Νοέμ 2018, 09:55

Να πώ και εγώ ένα που έχω. Κάθε μέρα σχεδόν απο τότε που ήμουν παιδί, πάω στην άκρη της ταράτσας και με πιάνει ένα άγχος οτι σήμερα δεν θα καταφέρω να πετάξω. Προσπαθώ να το καταπιέσω και να το εκλογικεύσω, σκέφτομαι οτι δεν έχω λόγο να φοβάμαι, πρώτη φορά θα είναι, αν κουνήσω τα χέρια γρήγορα μπορεί να μην σκάσω σαν καρπούζι. Τελικά νικάει ο παράλογος φόβος και παίρνω το αυτοκίνητο, αλλά θα έρθει μια μέρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών