Α :ο Ελλην ώς Αφεντικό ..... καί οι Άλλοι .....

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8167
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Α :ο Ελλην ώς Αφεντικό ..... καί οι Άλλοι .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 26 Δεκ 2018, 16:44

.
Οι ξενιτεμένοι μας πού δούλεψαν καί στήν Ελλάδα θά μπορούν νά έχουν καλύτερη άποψη ....

Μικρότερος δούλεψα σέ έναν επαναπατριζόμενο Ελληνα τής Αιγύπτου κάποια φεγγάρια .....

Οταν σέ μιά εργασία σέ πρέσα κάθησα σέ καρέκλα γιατί έτσι έβγαινε πιό γρήγορα η δουλειά ....

Μού λέει ψυχρά .... θέλω νά δουλεύεις όρθιος ..... :hammer: ..... καί όταν έκανε κρύο καί πήγα νά

κάνω εργασία σέ πάγκο κοντά στή σόμπα .... πάλι ψυχρά μού λέει .... μή πάς κοντά στή σόμπα ....

Μέ " υποχρέωνε " καί σέ υπερωρίες .... πού δέν τίς ήθελα .... το σαδιστικό Ουνόπανο .....

Πρώτη καί τελευταία φορά πού δούλεψα σέ Ελλην εστιατόριο στή Βελγική Φλάνδρα ...

ο μαλάκας μού έσπασε ότι συμφωνίες είχαμε κάνει αρχικά ....

Έλληνας πού ήρθε νά δουλέψει σέ κοντινό εστιατόριο .... τού έλεγαν νά μή βγαίνει έξω στήν πόλη ....

γιατί υπάρχει εγκληματικότητα :fp: ..... αλλά ο λόγος ήταν νά μή δεί ότι υπήρχαν κι άλλα Ελ εστιατόρια καί φύγει ... :011:

Τά υπόλοιπα χρόνια δουλειάς στήν ξενιτιά σέ ξένους εργοδότες δέν είχα ποτέ πρόβλημα .... ακόμα

καί όταν δούλεψα σέ Τούρκους στήν Ολλανδική Φλάνδρα .... αντιθέτως μάς πάνε αρκετά ....

Ολα αυτά πρίν τή κρίση Αξιών τού 2008 γιατί μετά μάς κορόιδευαν ΟΛΟΙ οι ξένοι ... πίσω από τή πλάτη μας ....

Η καλύτερη εμπειρία μου ήταν όταν πέρναγα ξύλινο πάτωμα σέ ένα μαγαζί μου καί ο 20χρονος βοηθός τού Τεχνίτη

επί 2 μέρες άκουγε τόν Αφέντη νά τόν λέει μαλάκα ηλίθιο βλάκα καί άλλα κάθε 2 λεπτά .... χιλιάδες φορές ..... :hammer:

Από τήν ώρα πού γεμίσαμε Αλβανία παρατήρησα ότι προτιμούν ξένο ακόμα καί αν πάς εσύ μέ τά ίδια χρήματα ....

Πρέπει νά νοιώθουν πιό ασύδοτοι , εξουσιαστικοί , σαδιστικοί καί Αφέντες όταν διατάζουν ξένους ....

Μιά κοπέλλα χωρίς χαρτιά από Αιθιοπία πού δούλεψε σέ ξενοδοχείο στήν Κεφαλλονιά στό τέλος τής σεζόν

τής λέει φύγε .... απλήρωτη .... μή φωνάξω τήν Αστυνομία καί σέ στείλουν πίσω ....

Δέν θεωρώ κανένα λαό πολιτισμένο ή ώριμο αλλά στήν σκάλα ....είμαστε ακόμα πολύ χαμηλά ....

Εδώ πού φτάσαμε σάν νοοτροπία καί χώρα .... Τυχαίο δέν είναι ..... :102:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

the comet the course the tail

Re: Α :ο Ελλην ώς Αφεντικό ..... καί οι Άλλοι .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 30 Δεκ 2018, 23:04

άπατο το νήμα.... τυχαίο;;; κάτι λέει για το ταξικό προφίλ των χρηστών αυτό...(;)

κάνε καλύτερα κάνα νήμα για σκυλάκια ή τραβεστί μετανάστες, για το ξεπούλημα της μακεδονίας και το άγαλμα του μεγαλέξανδρου που δάκρισε....
λέω εγώ τώρα..

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Α :ο Ελλην ώς Αφεντικό ..... καί οι Άλλοι .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 30 Δεκ 2018, 23:37

Εγώ τι να πω;
Η τελευταία φορά που έκανα δουλειά με συνεργείο ήταν όταν μου έφτιαξαν πριν 3 χρόνια μια μαρμάρινη σκάλα. Πήγα στο μαρμαράδικο που ήταν Έλληνας το αφεντικό και μου έστειλε έναν μάστορα Αλβανό με βοηθό Πακιστανό.
Ο Αλβανός το έπαιζε έξυπνος στον Πακιστανό λέγοντάς του διάφορες μαλακίες που εγώ τις θεωρούσα εντελώς χαζομάρες.. τες πα.
the end

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10808
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Α :ο Ελλην ώς Αφεντικό ..... καί οι Άλλοι .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 30 Δεκ 2018, 23:51

Ζω αρκετα χρονια εξω αλλα δεν εχω δουλεψει ποτε για Ελληνα οποτε δεν εχω αποψη. Αυτο που εχω ακουσει απο αρκετους ομως ειναι οτι οι Ελληνες εστιατορες της Γερμανιας ειναι μεγαλα καθικια. Προφανως οχι ολοι (θελω να ελπιζω) αλλα το εχω ακουσει απο διαφορους.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Α :ο Ελλην ώς Αφεντικό ..... καί οι Άλλοι .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 31 Δεκ 2018, 00:12

Προσωπικα πιστευω οτι δε φταινε τοσο οι Ελληνες οσο οι Γέροι - ηλικιωμένοι και αλλου ειδους οδοντιατροι ανεξαρτήτου εθνικότητας. Αλλα ναι και οι Ελληνες εργοδοτες δε βοηθανε. Ισως ειναι που εχουμε σα λαος το "Φιλότιμο" και δεν ειμαστε ψυχροι σαν τους Βόρειους.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8167
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Α :ο Ελλην ώς Αφεντικό ..... καί οι Άλλοι .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 31 Δεκ 2018, 21:08

Yochanan έγραψε:
31 Δεκ 2018, 00:12
Προσωπικα πιστευω οτι δε φταινε τοσο οι Ελληνες οσο οι Γέροι - ηλικιωμένοι και αλλου ειδους οδοντιατροι ανεξαρτήτου εθνικότητας. Αλλα ναι και οι Ελληνες εργοδοτες δε βοηθανε. Ισως ειναι που εχουμε σα λαος το "Φιλότιμο" και δεν ειμαστε ψυχροι σαν τους Βόρειους.

.
Οι Βόρεια ψυχρότητα εξασφαλίζει Ταμείο Ανεργίας γιά τά Παιδιά της .....

καί δέν τά ξεφτιλίζει νά ζητάνε από ΠαππουδοΓονείς ούτε από τά Συσσίτια καί τό Εκκλησία ....

ούτε τά πληρώνει μέ 350 € τό μήνα στήν ίδια δουλειά μέ μεγαλύτερο ....

Φυσικά καί οί Γέροι έχουν ΦΑΕΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ .... παιδιών τους .... καί Τετρασέγγονών τους ....

Εσχάτη Προδοσία ..... θά έλεγαν άλλοι ..... Αφιλότιμοι ..... καί χωρίς Ντροπή ....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Α :ο Ελλην ώς Αφεντικό ..... καί οι Άλλοι .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Δεκ 2018, 21:24

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
30 Δεκ 2018, 23:51
Ζω αρκετα χρονια εξω αλλα δεν εχω δουλεψει ποτε για Ελληνα οποτε δεν εχω αποψη. Αυτο που εχω ακουσει απο αρκετους ομως ειναι οτι οι Ελληνες εστιατορες της Γερμανιας ειναι μεγαλα καθικια. Προφανως οχι ολοι (θελω να ελπιζω) αλλα το εχω ακουσει απο διαφορους.
Γιωργης χρόνια πολλά με υγεία και χαρά.
:wave:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Α :ο Ελλην ώς Αφεντικό ..... καί οι Άλλοι .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 31 Δεκ 2018, 21:34

Καλά υπάρχουν φάσεις.
Μία μικρή ερώτηση είναι ο πρασινο-συριζορουφιανοφρουρός επικεφαλής κλιμακίου δημοσίων υπαλλήλωνενε είναι καλός ;
Δεν είναι ποτέ κακός ;
Ή μήπως έχουν συμφωνήσει να τα κάνουν ......δέλο από κοινού ;
Εγώ έχω να καταθέσω ότι δεν μου έδιναν τηλέφωνο με κουμπάκια αλλά με δίσκο και σαν αποτέλεσμα δεν έπιανα γραμμή.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών