Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 02 Αύγ 2020, 19:05

Πιό ενδιαφέρον είναι το ερώτημα γιατί σου έκατσε παρά το γεγονός ότι σου έκατσε. Ομόρφηνες; πλούτισες; απέκτησες αέρα πετυχημένου; βρήκες το κουμπί για να σου κάθεται όποια θέλεις; Αυτές οι απαντήσεις αν μοιάζουν αληθινές μπορεί να παίξουν στο μυαλό τρελά παιχνίδια, και το μυαλό είναι παντοδύναμο μούσκουλο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69773
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Αύγ 2020, 19:06

Βλήμα έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:00
Βλήμα έγραψε:
02 Αύγ 2020, 18:48


Θες να κόψεις το ξύδι, έτσι; Αν πας σε κλινική, δεν θα σου πουν "αυτό ήταν, το έκοψες, μην μας ξαναπρήξεις το μπούτσο". Θα κάνουν -πλασματικά- κάθε εβδομάδα να φαίνεται σαν επίτευξη ενός στόχου. Το "για πάντα" ενέχει την εβδομάδα βέβαια, αλλά το όλο ταρατατζούμ γίνεται για να σου δώσουν κάποια πλασματική επιβράβευση. Έτσι γίνεται και με τους υπόλοιπους στόχους, χρειάζεται να νιώθεις κάποια επιβράβευση για να συνεχίσεις, διαφορετικά η πορεία προς την ολοκλήρωσή τους φαντάζει δυσβάσταχτη.
Ναι, και;

Πως αλλιώς μπορεί να λειτουργήσει; Και γιατί αναφέρεις ως "πλασματικά" τα στοιχεία των στεγνών περιόδων και της αντίστοιχης επιβράβευσης; Αν είναι στεγνές, αυτό οφείλεται στη δική σου προσπάθεια που δεν είναι πλασματική. Αν δεν σ' ενδιαφέρει η "πλασματική" επιβράβευση, μην της δίνεις σημασία. Ή επιχείρησε το οτιδήποτε μόνος σου, αν θεωρείς ότι μπορείς να βάλεις εσύ τους στόχους.
Αυτό έλεγα από την αρχή. Βάζουμε μικρούς στόχους επειδή δεν είναι το κυνήγι που μας γεμίζει, είναι η επίτευξη. Δεν είναι απλά προγραμματισμός των βημάτων θέλουμε να νιώσουμε ότι κάτι κάναμε.
Μα αν καταφέρουμε να το κάνουμε, όντως κάναμε κάτι. Αυτό δεν είναι κακό, δεν είναι ψευδαίσθηση, δεν είναι κάλυψη. Είναι κάτι συγκεκριμένο. Γιατί να το υποτιμήσουμε; :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 02 Αύγ 2020, 19:07

Εμ που να γαμήσω ρε; Όλα τα καλά μνια είναι απολιτίκ. Που να μου σηκωθεί;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22430
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Αύγ 2020, 19:10

Βλήμα έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:02
Αυτό έλεγα από την αρχή. Βάζουμε μικρούς στόχους επειδή δεν είναι το κυνήγι που μας γεμίζει, είναι η επίτευξη. Δεν είναι απλά προγραμματισμός των βημάτων θέλουμε να νιώσουμε ότι κάτι κάναμε.
Αυτο που λέει ο τσιλ είναι κλασικό, ο στόχος υπάρχει για να προσφέρει αιτιολόγηση στην διαδρομή, η διαδρομή χαρίζει την ουσία. Γενικά η επίλυση προβλημάτων δημιουργεί ευεξία.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 02 Αύγ 2020, 19:12

enaon έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:10
Βλήμα έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:02
Αυτό έλεγα από την αρχή. Βάζουμε μικρούς στόχους επειδή δεν είναι το κυνήγι που μας γεμίζει, είναι η επίτευξη. Δεν είναι απλά προγραμματισμός των βημάτων θέλουμε να νιώσουμε ότι κάτι κάναμε.
Αυτο που λέει ο τσιλ είναι κλασικό, ο στόχος υπάρχει για να προσφέρει αιτιολόγηση στην διαδρομή, η διαδρομή χαρίζει την ουσία. Γενικά η επίλυση προβλημάτων δημιουργεί ευεξία.
Ο Καβάφης έλεγε μαλακίες, η ευεξία δημιουργείται από την επίτευξη του στόχου.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69773
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Αύγ 2020, 19:16

enaon έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:10
Βλήμα έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:02
Αυτό έλεγα από την αρχή. Βάζουμε μικρούς στόχους επειδή δεν είναι το κυνήγι που μας γεμίζει, είναι η επίτευξη. Δεν είναι απλά προγραμματισμός των βημάτων θέλουμε να νιώσουμε ότι κάτι κάναμε.
Αυτο που λέει ο τσιλ είναι κλασικό, ο στόχος υπάρχει για να προσφέρει αιτιολόγηση στην διαδρομή, η διαδρομή χαρίζει την ουσία. Γενικά η επίλυση προβλημάτων δημιουργεί ευεξία.
Δημιουργεί αισθήματα ευεξίας, αυτοπεποίθησης, ικανοποίησης, χαλάρωσης κλπ

Η ευτυχία όμως είναι άλλο πράγμα.

Έτσι τουλάχιστον νομίζω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22430
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Αύγ 2020, 19:18

Βλήμα έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:12
Ο Καβάφης έλεγε μαλακίες, η ευεξία δημιουργείται από την επίτευξη του στόχου.
άσε τον καβάφη, στο λέω και εγώ, αν δεν συμφωνείς είναι ενδιαφέρον, υπάρχουν τουλάχιστον δύο τύποι ανθρώπου :)

αν δεν είναι ένα απλο σταυρόλεξο να περάσεις την ώρα, άλλα καταφέρεις να το εντάξεις σε ενα γενικότερο σκοπό που νιώθεις οτι σου ταιριάζει, η επίλυση είναι ευτυχία.




Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69773
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Αύγ 2020, 19:25

enaon έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:18
Βλήμα έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:12
Ο Καβάφης έλεγε μαλακίες, η ευεξία δημιουργείται από την επίτευξη του στόχου.
άσε τον καβάφη, στο λέω και εγώ, αν δεν συμφωνείς είναι ενδιαφέρον, υπάρχουν τουλάχιστον δύο τύποι ανθρώπου :)

αν δεν είναι ένα απλο σταυρόλεξο να περάσεις την ώρα, άλλα καταφέρεις να το εντάξεις σε ενα γενικότερο σκοπό που νιώθεις οτι σου ταιριάζει, η επίλυση είναι ευτυχία.


Είναι σωστό αυτό που λέει αλλά αφορά σε καταστάσεις που οι άνθρωποι αναζητούν προβλήματα ως μέσο διασκέδασης και όχι για τις καταστάσεις που τα τεχνικά προβλήματα (πάσης φύσεως) είναι πιο σοβαρά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22430
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Αύγ 2020, 19:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:25
Είναι σωστό αυτό που λέει αλλά αφορά σε καταστάσεις που οι άνθρωποι αναζητούν προβλήματα ως μέσο διασκέδασης και όχι για τις καταστάσεις που τα τεχνικά προβλήματα (πάσης φύσεως) είναι πιο σοβαρά.
ναι αλλα το ίδιο λεει και ο τσίλ, δεν μιλάει για προβλήματα που σε αγχώνουν και οταν τα λύσεις νιώθεις ανακούφιση, λέει για προβλήματα που έθεσες μόνος σου, οικειοθελώς, λόγο του στόχου σου.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 02 Αύγ 2020, 19:30

Βλήμα έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:12
enaon έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:10
Βλήμα έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:02
Αυτό έλεγα από την αρχή. Βάζουμε μικρούς στόχους επειδή δεν είναι το κυνήγι που μας γεμίζει, είναι η επίτευξη. Δεν είναι απλά προγραμματισμός των βημάτων θέλουμε να νιώσουμε ότι κάτι κάναμε.
Αυτο που λέει ο τσιλ είναι κλασικό, ο στόχος υπάρχει για να προσφέρει αιτιολόγηση στην διαδρομή, η διαδρομή χαρίζει την ουσία. Γενικά η επίλυση προβλημάτων δημιουργεί ευεξία.
Ο Καβάφης έλεγε μαλακίες, η ευεξία δημιουργείται από την επίτευξη του στόχου.
Η ευεξία είναι παροδική και πολυπαραγοντική. Οπότε είναι αποτυχία από την αρχή αν πας να ορίσεις μια κατάσταση ευεξίας. Μπορεί να γουστάρεις σε όλην την πορεία και μετά να πέσεις σε κατάθλιψη όταν φτάσεις σε αποτέλεσμα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69773
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Αύγ 2020, 19:45

enaon έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:25
Είναι σωστό αυτό που λέει αλλά αφορά σε καταστάσεις που οι άνθρωποι αναζητούν προβλήματα ως μέσο διασκέδασης και όχι για τις καταστάσεις που τα τεχνικά προβλήματα (πάσης φύσεως) είναι πιο σοβαρά.
ναι αλλα το ίδιο λεει και ο τσίλ, δεν μιλάει για προβλήματα που σε αγχώνουν και οταν τα λύσεις νιώθεις ανακούφιση, λέει για προβλήματα που έθεσες μόνος σου, οικειοθελώς, λόγο του στόχου σου.
Ξέρεις τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις; Μπαίνουμε στη διαδικασία επανεκτίμησης του στόχου και αν αυτός είναι όντως δικός μας (δηλαδή αφορά στις δικές μας ανάγκες) ή στόχος άλλου σκηνοθέτη όπου εμείς λειτουργούμε ως καλοί εκτελεστές του ρόλου.

Και φτου και πάλι από την αρχή.

Για μένα τα πράγματα είναι πιο απλά. Τοποθετώ τα πράγματα που μας κάνουν να νοιώθουμε καλά δηλαδή τις φάσεις που νοιώθουμε ήρεμοι, πλήρεις, αυτάρκεις για τον χ ή ψ λόγο στο πλαίσιο της λογικής και την ευτυχία στο πλαίσιο του παράλογου, που είναι πάντα προσωπικό, όπως ο έρωτας πχ
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22430
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Αύγ 2020, 19:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:45
Ξέρεις τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις; Μπαίνουμε στη διαδικασία επανεκτίμησης του στόχου και αν αυτός είναι όντως δικός μας (δηλαδή αφορά στις δικές μας ανάγκες) ή στόχος άλλου σκηνοθέτη όπου εμείς λειτουργούμε ως καλοί εκτελεστές του ρόλου.

Και φτου και πάλι από την αρχή.
μα αυτό λεει και ο τσίλ νομίζω, θέλει εμπειρία η επιλογή του στόχου, ναι μεν δεν παίρνεις χαρά από εκείνον, αλλά αν δεν είναι καλός θα πάρεις απογοήτευση στο τέλος.

νομίζω ότι είναι άλλη κατάσταση ο στόχος για να καλύψεις ανάγκες, και άλλη για επιθυμίες. Όταν είναι ανάγκη ο στόχος μετράει και το πώς είναι ίσως αδιάφορο, στην επιθυμία μετράει η διαδρομή νομίζω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 02 Αύγ 2020, 20:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 02 Αύγ 2020, 20:00

Χαοτικός έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:01
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
02 Αύγ 2020, 18:59
sys3x έγραψε:
02 Αύγ 2020, 18:47


Βρε την βρήκα αυτή τη χρυσή τομή που λες εδώ και πολλά πολλά χρόνια, το ίδιο πράμα λέμε, δεν είπαμε να είμαστε τίποτε τζάνκια αλλά τι να το κάνεις άμα ΔΕ γαμάς, ήρεμα ρωτάω.
Γιατί δε γαμάς; Κακώς. Εγώ που είμαι πενηντάρης γάμησα προχθές. Τη γυναίκα μου βέβαια αλλά και πάλι είναι καλά. Είναι και μια φίλη της που θέλω να γαμήσω αλλά αμφιβάλω να μου κάτσει. Πιο λεπτή. Με βυζάρες κι ωραία πόδια. Είναι ένα όνειρο που προσεύχομαι στον καλό θεό να μου εκπληρώσει.
Αφού δεν βλέπεις προκοπή με τον καλό γιατί δεν προσεύχεσαι σε κάναν άλλον; :102:
Το έχω δοκιμάσει. Δεν το συνιστώ. Τα αποτελέσματα είναι θεαματικά αλλά όχι στην κατεύθυνση που θα φανταζόταν κανείς. Είναι ζοφερά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69773
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώς να γίνεις πιο ευτυχισμένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Αύγ 2020, 20:02

enaon έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:45
Ξέρεις τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις; Μπαίνουμε στη διαδικασία επανεκτίμησης του στόχου και αν αυτός είναι όντως δικός μας (δηλαδή αφορά στις δικές μας ανάγκες) ή στόχος άλλου σκηνοθέτη όπου εμείς λειτουργούμε ως καλοί εκτελεστές του ρόλου.

Και φτου και πάλι από την αρχή.
μα αυτό λεει και ο τσίλ νομίζω, θέλει εμπειρία η επιλογή του στόχου, ναι μεν δεν παίρνεις χαρά από εκείνον, αλλά αν δεν είναι καλός θα πάρεις απογοήτευση στο τέλος.
Εγώ δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τον στόχο, γιατί αυτός αφορά πάντα σε τελείως πρακτικά θέματα, που με παραπέμπουν κυρίως σε επαγγελματικές επιλογές. Ξέρω πολλούς επιτυχημένους επαγγελματικά, που δεν είναι ευτυχείς. Δεν είναι καν ικανοποιημένοι από τη ζωή τους και ψάχνονται με ψυχοθεραπευτές.

Και φυσικά δεν το λέω αυτό με υποτιμητική διάθεση, έτσι; Γιατί ξέρω και πολλούς που για τον χ ή ψ λόγο δεν θέλησαν να κουραστούν ή να προσπαθήσουν σοβαρά για το οτιδήποτε και δεν είναι στα καλύτερα τους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών