Γιατί πολλοί άντρες...

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιαν 2019, 16:25

Naida έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:06
Naida έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:57


Θα συμμετέχεις και εσύ; Εννοώ θα καταγράφεις και εσύ τι παρατηρείς από μισογύνικες και σεξιστικές εκφράσεις;
Εγώ θα περιμένω να δω τι είδατε εσείς, σε θέματα που έχετε συμμετάσχει από τη μέρα που άνοιξε το παρόν θέμα η Ίφιδα.

Και τι θα δείτε σε όποια θα συμμετάσχετε.

Μετά θα συμπληρώσω τα δικά μου.

Η οποιαδήποτε ένσταση ή πιο αντικειμενική πρόταση, δεκτή.
Αφότου άνοιξε το νήμα; Πριν δεν μας κάνει;
Εμένα μου κάνει μια χαρά. :lol:

Βάλε όποια ημερομηνία έναρξης δραστηριότητας γουστάρεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 12 Ιαν 2019, 16:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:20
Bipsco έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:14
Υπάρχουν περισσότερες γυναίκες με μάστερ παρά άνδρες, ενώ υπάρχουν περισσότεροι άνδρες με διδακτορικό. Ίσως η διαφορετική κατανομή ευφείας να το εξηγεί αυτό.
Μερικά links για τις διαφορές στην εγκεφαλική λειτουργία των δυο φύλων:
https://www.sciencemag.org/news/2017/04 ... -and-women
https://www.psychologytoday.com/us/blog ... en-genders
https://stanmed.stanford.edu/2017spring ... erent.html
Βρήκα κι ένα άλλο, αλλά δεν το έβαλα γιατί ήταν τεχνικό. Αν θέλετε, το βάζω.
Επειδή η αντιπαράθεση λινκς που συνήθως προκύπτει θα λειτουργήσει μάλλον αποπροσανατολιστικά, πιστεύω ότι περισσότερο ενδιαφέρον θα έχει η καταμέτρηση των τυφλών σημείων σε αυτό το φόρουμ.
Τι εννοείς όταν λες τυφλών σημείων;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιαν 2019, 16:48

Bipsco έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:20
Bipsco έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:14
Υπάρχουν περισσότερες γυναίκες με μάστερ παρά άνδρες, ενώ υπάρχουν περισσότεροι άνδρες με διδακτορικό. Ίσως η διαφορετική κατανομή ευφείας να το εξηγεί αυτό.
Μερικά links για τις διαφορές στην εγκεφαλική λειτουργία των δυο φύλων:
https://www.sciencemag.org/news/2017/04 ... -and-women
https://www.psychologytoday.com/us/blog ... en-genders
https://stanmed.stanford.edu/2017spring ... erent.html
Βρήκα κι ένα άλλο, αλλά δεν το έβαλα γιατί ήταν τεχνικό. Αν θέλετε, το βάζω.
Επειδή η αντιπαράθεση λινκς που συνήθως προκύπτει θα λειτουργήσει μάλλον αποπροσανατολιστικά, πιστεύω ότι περισσότερο ενδιαφέρον θα έχει η καταμέτρηση των τυφλών σημείων σε αυτό το φόρουμ.
Τι εννοείς όταν λες τυφλών σημείων;
Με μία τελείως πρόχειρη έως απλοϊκή διευκρίνηση θα έλεγα ότι είναι τα στοιχεία που είναι ορατά στον καθένα μας ως πληροφορία αλλά δεν καταγράφονται ως συνειδητή πληροφορία για τον χ ή ψ λόγο. Κάτι σαν αμυντικός μηχανισμός που διαγράφει από το πλαίσιο αυτό που δεν θέλουμε να δούμε και απωθούμε στο ασυνείδητο πεδίο.

Εκφράσεις που αποδίδουν σχετικώς το νόημα των τυφλών σημείων είναι ο διύλισμός του κώνωπα σε σχέση με την κατάποση της κάμηλου, ο ελέφαντας μέσα στο δωμάτιο κλπ

Γενικώς, είναι ψυχολογικός όρος και παίζει στον ίδιο χώρο που παίζουν η προβολή (μετάθεση δικών μας αρνητικών χαρακτηριστικών στους άλλους), η ομαδοσκέψη κλπ
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 12 Ιαν 2019, 16:51

Naida έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:28
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:08
lolek1 έγραψε:
12 Ιαν 2019, 14:52


ειναι σεξουαλικη παρενοχληση.
εαν ησουν ομορφη γυναικα, και προσπαθουσαν 100 αντρες την ημερα να σου πιασουν κουβεντα δεν θα ειχες αυτη την αποψη :wave:
Συμφωνείτε τα κορίτσια με αυτή την τοποθέτηση;

Επίσης, λόλεκ, όταν σου αρέσει μια κοπέλα δεν πρέπει να την προσεγγίζεις; Νόμιζα ότι η σεξουαλική απελευθέρωση ήταν αίτημα του αιώνα μας. Θα επιστρέψουμε στα προξενιά; Για πες μου την άποψη σου.
Ούτε εγώ συμφωνώ. Μια όμορφη προσέγγιση και διακριτική δεν ενοχλεί πιστεύω κανέναν και καμία . Εκτός κι αν ειναι κομπλεξάρα μεγάλη.
Αλλά δε νομίζω και η σεξουαλική απελευθέρωση να έχει να κάνει με το να μπορούν οι άντρες να προσεγγίζουν μια γυναίκα. Ανέκαθεν το μπορούσαν. Οι άντρες.
Φυσικά και έχει να κάνει με αυτό, όπως και με το αντίστροφο, όπως και με πολλά άλλα. Και οι άντρες δεν μπορούσαν να προσεγγίσουν ανέκαθεν τις γυναίκες. Εντελώς στερεοτυπική άποψη. Στα πλαίσια της πατριαρχίας και τα αγόρια ήταν καταπιεσμένα. Ίσως όχι τόσο όσο οι γυναίκες, αλλά πάντως ήταν καταπιεσμένοι. Τα προξενιά, να σου θυμίσω, αφορούσαν και τα δυο φύλλα. Ο πατέρας αποφάσιζε με ποιον θα νυμφευθεί η κόρη του, αλλά και με ποια ο γιος του.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Ιαν 2019, 17:04

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Ιαν 2019, 16:51
Naida έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:28
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:08


Συμφωνείτε τα κορίτσια με αυτή την τοποθέτηση;

Επίσης, λόλεκ, όταν σου αρέσει μια κοπέλα δεν πρέπει να την προσεγγίζεις; Νόμιζα ότι η σεξουαλική απελευθέρωση ήταν αίτημα του αιώνα μας. Θα επιστρέψουμε στα προξενιά; Για πες μου την άποψη σου.
Ούτε εγώ συμφωνώ. Μια όμορφη προσέγγιση και διακριτική δεν ενοχλεί πιστεύω κανέναν και καμία . Εκτός κι αν ειναι κομπλεξάρα μεγάλη.
Αλλά δε νομίζω και η σεξουαλική απελευθέρωση να έχει να κάνει με το να μπορούν οι άντρες να προσεγγίζουν μια γυναίκα. Ανέκαθεν το μπορούσαν. Οι άντρες.
Φυσικά και έχει να κάνει με αυτό, όπως και με το αντίστροφο, όπως και με πολλά άλλα. Και οι άντρες δεν μπορούσαν να προσεγγίσουν ανέκαθεν τις γυναίκες. Εντελώς στερεοτυπική άποψη. Στα πλαίσια της πατριαρχίας και τα αγόρια ήταν καταπιεσμένα. Ίσως όχι τόσο όσο οι γυναίκες, αλλά πάντως ήταν καταπιεσμένοι. Τα προξενιά, να σου θυμίσω, αφορούσαν και τα δυο φύλλα. Ο πατέρας αποφάσιζε με ποιον θα νυμφευθεί η κόρη του, αλλά και με ποια ο γιος του.
Όχι ακριβώς , ο γιος ήταν ο διάδοχος. Αν αποφάσιζε να προσεγγίσει καποια, πήγαινε με τον πατέρα στον πατέρα της και την ζήταγε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 12 Ιαν 2019, 17:05

Naida έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιαν 2019, 14:41
νύχτα έγραψε:
12 Ιαν 2019, 13:52


γενικώς, Γαλή, γενικώς :D

βασικά προσωπικά δεν έχω καμία απαίτηση από χρήστες
που δηλώνουν νεοναζί, να είναι ευαισθητοποιημένοι με τα
γυναικεία δικαιώματα
Αν εννοείς την υποστήριξη των γυναικείων δικαιωμάτων σε ιδεολογικό επίπεδο, καλά κάνεις.

Αν εννοείς ότι δεν έχεις διαβάσει μισογυνικά σχόλια από τους ευαισθητοποιημένους αριστερούληδες, μάλλον περνάς περισσότερο χρόνο στα καλλιτεχνικά.

...Καλά κάνεις.
Ενα περίεργο πράγμα όμως, οι περισσότεροι που βγάζουν μισογυνισμό και γενικότερα έχουν σεξιστικές και πατριαρχικές τάσεις είναι δεξιούληδες. Απλή παρατήρηση έτσι, δεν υπονοώ κάτι.
Αν το πάμε έτσι στερεοτυπικά, στην πράξη πόση ισότητα βλέπει ένας άντρας μεταφράζεται στο να φτιάξει κανένα φαϊ, να βάλει κανένα πλυντήριο. Μπορεί ορισμένοι συντηρητικοί να ψάχνουν την κοπέλα που θα τους πείσει ότι είναι για σπίτι και να τη χαλαρώνει μετά τη δουλειά της να κάνει εκείνη τις δουλειές στο σπίτι για να ξεμουδιάσει. Αν κοιτάξει κανείς έξω όμως, ορισμένους που δείχνουν μη συντηρητικοί, άνετα βλέπει ότι περιμένουν τη μαμά να τους τα κάνει όλα επ αόριστον. Βλέπει κανείς τον Πολάκη να κάνει ηλεκτρική;

Που λέει ο λόγος δηλαδή για αριστερά και δεξιά, έτσι όπως έχει γίνει σήμερα.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 12 Ιαν 2019, 17:16

Ίφιδα έγραψε:
11 Ιαν 2019, 13:10
Τί εννοείς υπερτερούσαν; Φαντάζομαι όχι σε αριθμό μιας που ότι στατιστική έχω βρει (Ελληνικά στατιστικά δε βρήκα για τους θύτες αν βρει κάποιος καλό θα είναι) το 93% των δολοφόνων είναι άντρες. Στα εγκλήματα πάθους το ποσοστό των γυναικών ανεβαίνει λιγάκι αλλά η συντριπτική πλειονότητα παραμένουν άντρες. Η διαφορά είναι πως οι γυναίκες κάνουν φόνο εκ προμελέτης και σε ήρεμη κατάσταση (συνήθως).

ΑΠό κει και πέρα ακόμα και στο θέμα των δολοφονιών οι γυναίκες κρίνονται αυστηρότερα απ την κοινωνία. Π.χ σε μια παιδοκτονία σου ακούγεται πιο άσχημο το "μάνα σκότωσε τα 3 παιδιά της" απ το "πατέρας σκότωσε τα 3 παιδιά του" και δεν βγάζω τον εαυτό μου απ έξω.
Δεν έχει να κάνει όμως με την αγριότητα του φόνου απλώς δεν είμαστε τόσο συνηθισμένοι σε γυναίκες δολοφόνους όσο σε άντρες.

Οι ανοησίες του Ασέβαστου και του Χέλι πως το 90 ή το 99,999% των γυναικών δεν έχει βιώσει ποτέ βία είναι εξοργιστικές. 1 στις 3 γυναίκες έχει δεχθεί σεξουαλική ή σωματική βία
ΓΙα την ακρίβεια η ενδοοικογενειακή βία ξεπερναει ως αιτια θανατου στις γυναικες ,τα ατυχηματα και τον…καρκινο…. Οι άντρες είναι η πρώτη αιτία θανάτου των γυναικών!

Κατά τα άλλα Ασέβαστοςκαι hellegennes, σας ζήτησα να μου βρείτε μια μίσανδρη τύπου Έθνι ή Άγι, δηλαδή το 99,9% των δημοσιευμάτων της να είναι μίσανδρα αλλά μετά απο πολύ ψάξιμο και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και "θυμάμαι μία στο άλλο φόρουμ που..." καταλήξατε στη Ναίδα. Στη Ναίδα ρε! :lol: Που το μόνο που κάνει είναι ενίοτε να σας βγάζει γλώσσα και να μην ακολουθεί τον δρόμο της γλυκούλας-μανούλας αλλά να σας τα λέει χύμα απλώς και μόνο εκφράζοντας διαφορετική απ τη μισογύνικη άποψη. Την Εσθήρ! Την Γαλή ρε; :lol:

Εδώ δεν μιλάμε για "ενίοτε" ούτε για δηλώσεις "όλοι οι άντρες είναι γουρούνια". Σας ρωτάω αν υπάρχει μια γυναίκα εδώ μέσα που το 99,9% των δημοσιεύσεών της να είναι "Οι άντρες είναι κατώτερα όντα, πιο άχρηστοι κι απο κουνάβια, τους νοιάζει μόνο να γαμάνε,να διαβάζεις για την 3χρονη που την έσφαξε ζωντανή ο πατέρας της και την έβρασε και να γράφεις αυτή είναι η μισάνθρωπη ανδρική φύση, οι άντρες ξέρουν μόνο να καταστρέφουν και να γίνονται βάρος στις γυναίκες τους, το μόνο που αξίζει στους άντρες είναι ότι το σπέρμα τους δημιουργεί παιδιά" κι άλλες τέτοιες βλακείες. ΚΑΜΙΑ. ΟΥΤΕ ΜΙΑ.
Φυσικά και οι γυναίκες που αντιμετωπίζουν σεξιστικά τους άντρες είναι σπανιότατο φαινόμενο, τη στιγμή που ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των αντρών αντιμετωπίζει σεξιστικοτατα τις γυναίκες ακόμη και στις δυτικές κοινωνίες, όπου πολλοί εξυπνάκηδες ισχυρίζονται ότι.. δεν έχει λόγο ύπαρξης ο φεμινισμός και στην πραγματικότητα είναι φεμιναζισμος.

Αρκεί να πας στη μέση αντρική παρέα, να δεις ότι ο σεξισμος τρέχει και από τα μπατζακια.
Και καλά όταν αυτό περιορίζεται στα λόγια, το θέμα είναι ότι ακόμη και σήμερα όλος αυτός ο σεξισμός συχνότατα οδηγεί και σε άσκηση ελαφρής ή χοντρής σωματικής βίας.

Όποιος λέει το αντίθετο ή είναι τυφλός ή παριστάνει τον τυφλό για να προωθεί τη μισογυνικη ατζέντα του.

Αυτός ο διάχυτος μισογυνισμος βέβαια δεν είναι τυχαίος, ούτε είναι καθόλου τυχαία η προκλητική φυσικότητα με την οποία τις περισσότερες φορές αντιμετωπίζει η κοινωνία τον μισογυνισμό

Οι άντρες επί αιώνες είχαν τις γυναίκες σαν σκλάβους και τώρα δεν τους καλοκάθεται που τα φύλα εξισώνονται. Όσο προχωρούν οι γενιές πιστεύω ότι η κοινωνία θα αρχίσει σταδιακά να ωριμάζει περισσότερο σε αυτό το ζήτημα. Αυτή τη στιγμή στην πραγματικότητα βρισκόμαστε ακόμη σε μία περίοδο μετάβασης, δεν έχει ακόμη εμπεδωθεί από τις ευρύτερες μάζες είτε στον "πολιτισμένο" κόσμο, είτε στον Τρίτο Κόσμο, η ισότητα των φύλων και θα πάρει κάποιο καιρό για να γίνει αυτό, πρόκειται για μεγάλες αλλαγές οι οποίες δεν επιτυγχάνονται άμεσα. Ήδη τα βήματα που έχουν γίνει και τα πράγματα που έχουν αλλάξει είναι πολλά, σκεφτείτε τη θέση της γυναίκας πριν από 50 χρόνια και πριν από 100 χρόνια και συγκρίνετε τη με τώρα. Μένει πια να συγχρονιστεί το σύνολο της κοινωνίας με τις αλλαγές αυτές. Υπάρχουν βέβαια κάποια "νέας" κοπής (εντελώς άρρωστα θα τα χαρακτήριζα) αντιδραστικά κύματα που αποτελούν αποτέλεσμα ακριβώς αυτής της δυσαρέσκειας των αντρών που αισθάνονται ότι χάνουν την ανωτερότητα τους και συνήθως πρόκειται για προβληματικά άτομα που έχουν ανάγκη να αισθάνονται κάποιου είδους ανωτερότητα για να μπορέσουν να αισθανθούν καλύτερα με τον εαυτό τους και να διαχειριστούν τα διάφορα άλλα προσωπικά / συναισθηματικά τους και όχι μόνο προβλήματα (βλέπε Incel κλπ), αλλά εννοείται ότι η κοινωνική παθογένεια, δηλαδή ο ακραίος ή πιο light μισογυνισμός δεν παρουσιάζεται μόνο σε αυτές τις κοινωνικές ομάδες αλλά στην πραγματικότητα επικρατεί στο σύνολο της κοινωνίας λιγότερο ή περισσότερο καμουφλαρισμένος κατά περίπτωση, ανάλογα με κοινωνική θέση, στάτους, χώρα, νομικό σύστημα, βαθμό ανοχής της κοινωνίας στην έμφυλη βία και τον σεξισμό.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Ιαν 2019, 17:20

Athina__P έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:05
Naida έγραψε:
12 Ιαν 2019, 15:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιαν 2019, 14:41


Αν εννοείς την υποστήριξη των γυναικείων δικαιωμάτων σε ιδεολογικό επίπεδο, καλά κάνεις.

Αν εννοείς ότι δεν έχεις διαβάσει μισογυνικά σχόλια από τους ευαισθητοποιημένους αριστερούληδες, μάλλον περνάς περισσότερο χρόνο στα καλλιτεχνικά.

...Καλά κάνεις.
Ενα περίεργο πράγμα όμως, οι περισσότεροι που βγάζουν μισογυνισμό και γενικότερα έχουν σεξιστικές και πατριαρχικές τάσεις είναι δεξιούληδες. Απλή παρατήρηση έτσι, δεν υπονοώ κάτι.
Αν το πάμε έτσι στερεοτυπικά, στην πράξη πόση ισότητα βλέπει ένας άντρας μεταφράζεται στο να φτιάξει κανένα φαϊ, να βάλει κανένα πλυντήριο. Μπορεί ορισμένοι συντηρητικοί να ψάχνουν την κοπέλα που θα τους πείσει ότι είναι για σπίτι και να τη χαλαρώνει μετά τη δουλειά της να κάνει εκείνη τις δουλειές στο σπίτι για να ξεμουδιάσει. Αν κοιτάξει κανείς έξω όμως, ορισμένους που δείχνουν μη συντηρητικοί, άνετα βλέπει ότι περιμένουν τη μαμά να τους τα κάνει όλα επ αόριστον.
Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς εκεί που λες για ισότητα και δουλειές.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 12 Ιαν 2019, 17:26

Naida έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:20

Δεν έχω καταλάβει
Ωραία φράση
Να την κάνεις στάμπα σε μπλουζάκι και να την φοράς.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 12 Ιαν 2019, 17:28

Το πόσο πιστεύει κανείς πραγματικά στην ισότητα στην πράξη θα μεταφραστεί και στο πόσο περιμένει να μην κάνει "γυναικείες" δουλειές με βάση τα στερεότυπα του φύλου του. Πάνω σε αυτό μερικοί που το παίζουν προοδευτικοί δεν αμφισβητούν ότι είναι δουλειά της μαμάς να τους περιποιείται μέχρι τα 40 ή μέχρι όποτε. Πιο πολλοί μη παραδοσιακοί δεν νοικοκυρεύονται καν. Τουλάχιστον αυτό εισπράττω από μια βόλτα έξω, δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν από αυτούς να βάζει πλυντήριο.. :102::102: Ή τέλος πάντων κάπως δύσκολα, αν αναγκαστούν, ως φοιτητές ίσως.

Ή με άλλα λόγια στην παρέα έχω δει κουκουέδες που μια χαρά θα κάτσουν στην καφετέρια ενώ η κυρά θα βάζει το φαϊ.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Ιαν 2019, 17:35

Otto Weininger έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:26
Naida έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:20

Δεν έχω καταλάβει
Ωραία φράση
Να την κάνεις στάμπα σε μπλουζάκι και να την φοράς.
Μισογυνικο ποστ, μισογυνικο ποστ αλερτ αλερτ
Πατριαρχης, σεξιστης, φαλλοκράτης detected.

SpoilerShow
Τι μλκς είσαι :smt005::smt005::smt005:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Ιαν 2019, 17:48

Athina__P έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:28
Το πόσο πιστεύει κανείς πραγματικά στην ισότητα στην πράξη θα μεταφραστεί και στο πόσο περιμένει να μην κάνει "γυναικείες" δουλειές με βάση τα στερεότυπα του φύλου του. Πάνω σε αυτό μερικοί που το παίζουν προοδευτικοί δεν αμφισβητούν ότι είναι δουλειά της μαμάς να τους περιποιείται μέχρι τα 40 ή μέχρι όποτε. Πιο πολλοί μη παραδοσιακοί δεν νοικοκυρεύονται καν. Τουλάχιστον αυτό εισπράττω από μια βόλτα έξω, δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν από αυτούς να βάζει πλυντήριο.. :102::102: Ή τέλος πάντων κάπως δύσκολα, αν αναγκαστούν, ως φοιτητές ίσως.

Ή με άλλα λόγια στην παρέα έχω δει κουκουέδες που μια χαρά θα κάτσουν στην καφετέρια ενώ η κυρά θα βάζει το φαϊ.
Το ότι είδες και έναν αριστερό να κάθεται στην καφετέρια και η γυναίκα να ετοιμάζει το φαγητό μπορεί να γούσταρε. Κι εμένα μου αρέσει πολύ να φροντίζω το σπίτι και τους άλλους.
Επειδή μ' αρέσει όμως όχι επειδή το επιβάλει η θέση μου μέσα στο σπιτι, στην κοινωνία και μπλα μπλα.
Δε θα μας κολλήσεις και την συντηρητική νοοτροπία σας τώρα.
Αυτά τα συντηρητικά και τα στερεότυπα εσείς τα έχετε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 12 Ιαν 2019, 17:55

Naida έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:48
Athina__P έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:28
Το πόσο πιστεύει κανείς πραγματικά στην ισότητα στην πράξη θα μεταφραστεί και στο πόσο περιμένει να μην κάνει "γυναικείες" δουλειές με βάση τα στερεότυπα του φύλου του. Πάνω σε αυτό μερικοί που το παίζουν προοδευτικοί δεν αμφισβητούν ότι είναι δουλειά της μαμάς να τους περιποιείται μέχρι τα 40 ή μέχρι όποτε. Πιο πολλοί μη παραδοσιακοί δεν νοικοκυρεύονται καν. Τουλάχιστον αυτό εισπράττω από μια βόλτα έξω, δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν από αυτούς να βάζει πλυντήριο.. :102::102: Ή τέλος πάντων κάπως δύσκολα, αν αναγκαστούν, ως φοιτητές ίσως.

Ή με άλλα λόγια στην παρέα έχω δει κουκουέδες που μια χαρά θα κάτσουν στην καφετέρια ενώ η κυρά θα βάζει το φαϊ.
Το ότι είδες και έναν αριστερό να κάθεται στην καφετέρια και η γυναίκα να ετοιμάζει το φαγητό μπορεί να γούσταρε. Κι εμένα μου αρέσει πολύ να φροντίζω το σπίτι και τους άλλους.
Επειδή μ' αρέσει όμως όχι επειδή το επιβάλει η θέση μου μέσα στο σπιτι, στην κοινωνία και μπλα μπλα.
Δε θα μας κολλήσεις και την συντηρητική νοοτροπία σας τώρα.
Αυτά τα συντηρητικά και τα στερεότυπα εσείς τα έχετε.
Πολλά κουτάκια πάλι... :p2::p2: Πειράζει που μου φαίνεται ότι όλα αυτά τα παιδάκια που τα βάζουν με το σύστημα κάθονται στο σπίτι και πεινάνε μέχρι να έρθει η μαμά γιατί δεν ξέρουν να ζεστάνουν το φαγητό γιατί δεν χρειάστηκε; Λόγια του αέρα!

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Ιαν 2019, 17:59

Athina__P έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:55
Naida έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:48
Athina__P έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:28
Το πόσο πιστεύει κανείς πραγματικά στην ισότητα στην πράξη θα μεταφραστεί και στο πόσο περιμένει να μην κάνει "γυναικείες" δουλειές με βάση τα στερεότυπα του φύλου του. Πάνω σε αυτό μερικοί που το παίζουν προοδευτικοί δεν αμφισβητούν ότι είναι δουλειά της μαμάς να τους περιποιείται μέχρι τα 40 ή μέχρι όποτε. Πιο πολλοί μη παραδοσιακοί δεν νοικοκυρεύονται καν. Τουλάχιστον αυτό εισπράττω από μια βόλτα έξω, δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν από αυτούς να βάζει πλυντήριο.. :102::102: Ή τέλος πάντων κάπως δύσκολα, αν αναγκαστούν, ως φοιτητές ίσως.

Ή με άλλα λόγια στην παρέα έχω δει κουκουέδες που μια χαρά θα κάτσουν στην καφετέρια ενώ η κυρά θα βάζει το φαϊ.
Το ότι είδες και έναν αριστερό να κάθεται στην καφετέρια και η γυναίκα να ετοιμάζει το φαγητό μπορεί να γούσταρε. Κι εμένα μου αρέσει πολύ να φροντίζω το σπίτι και τους άλλους.
Επειδή μ' αρέσει όμως όχι επειδή το επιβάλει η θέση μου μέσα στο σπιτι, στην κοινωνία και μπλα μπλα.
Δε θα μας κολλήσεις και την συντηρητική νοοτροπία σας τώρα.
Αυτά τα συντηρητικά και τα στερεότυπα εσείς τα έχετε.
Πολλά κουτάκια πάλι... :p2::p2: Πειράζει που μου φαίνεται ότι όλα αυτά τα παιδάκια που τα βάζουν με το σύστημα κάθονται στο σπίτι και πεινάνε μέχρι να έρθει η μαμά γιατί δεν ξέρουν να ζεστάνουν το φαγητό γιατί δεν χρειάστηκε; Λόγια του αέρα!
Πειράζει ναι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14400
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 12 Ιαν 2019, 21:07

Λατρεύω τις γυναικες.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών