Γιατί πολλοί άντρες...

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 13 Ιαν 2019, 13:23

the comet the course the tail έγραψε:
13 Ιαν 2019, 13:13
κρίμας... και μετά κλαίγονται στα "παρατηρητήρια μισογυνισμού..."
οτι δεν ειναι φασίζον αυτό που λες τώρα

νύχτα

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 13 Ιαν 2019, 13:26

σβήσατε το μωρή και αφήσατε το ζαβό; :smt005:

α, ρε λεύτεροι, σ αυτό σας παραδέχομαι :D

the comet the course the tail

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 13 Ιαν 2019, 13:26

να ρίχνεις για τσιπούρες και να σου τρώνε το δόλωμα κοκοβιοί... :a040:

νύχτα

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 13 Ιαν 2019, 13:28

the comet the course the tail έγραψε:
13 Ιαν 2019, 13:26
να ρίχνεις για τσιπούρες και να σου τρώνε το δόλωμα κοκοβιοί... :a040:
αφού ξέρεις πού βρίσκεσαι βρε παπαράκο

βάζε εκεί κανα τραγουδάκι και πολύ είναι



(κι εγώ σαγαπάω)

2019
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 03:01

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 2019 » 13 Ιαν 2019, 13:29

Αν υπαρχει ένας μη ζαβός εδω μεσα, ειναι ο κύριος Τέλης
aLiCat έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:28
Πάνας έγραψε:
17 Ιαν 2019, 02:27


Μας διώχνετε;
Μήπως μας εκβιάζετε οτι θα φύγετε;

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 13 Ιαν 2019, 13:30

νύχτα έγραψε:
13 Ιαν 2019, 13:26
σβήσατε το μωρή και αφήσατε το ζαβό; :smt005:

α, ρε λεύτεροι, σ αυτό σας παραδέχομαι :D
Με τους κοκκινους φασίστες τα πας καλύτερα, πες έτσι

νύχτα

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 13 Ιαν 2019, 13:34

ιφιδάκι δεν πρόκειται να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου :D

σαγαπώ έτσι όπως ακριβώς είσαι





(πες μου αλήθεια, εσύ το βρίσκεις δίκαιο να παραμείνει το ζαβό και να
σβηστεί το μωρή, λες και χαλάει το ίματζ της κυραγαλής; :D )

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Ιαν 2019, 13:38

Εγώ απλώς απολαμβάνω να βλέπω το πόσο εύκολα μπορεί να γίνει μια νύχτα χαοτική...


thnx baby
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

νύχτα

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 13 Ιαν 2019, 13:48

καλά, εσύ στη γωνία την περιμένεις κάθε φορά αφού :D










υ.γ. κατέβα λίγο από το βάθρο ρε μλκ, θα πουντιάσεις :sal5:
υ.γ2 σιγα τη θέα στη τελική :102:
υ.γ3 εσύ το βρίσκεις δίκαιο; :sal3:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Ιαν 2019, 13:54

Athina__P έγραψε:
13 Ιαν 2019, 09:57


Αν διάβασες το τόπικ, θα δεις ότι το θέμα πολιτικής απόχρωσης στα στερεότυπα του φύλου το έβαλε η Νάιδα πρώτη! Όσο αυθαίρετα ήταν τα δικά της συμπεράσματα, που δεν τα αιτιολόγησε, άλλο τόσο ήταν και τα δικά μου, που τα αιτιολόγησα. Και ρώτησα. Αυτούς που βλέπει κανείς εκεί έξω (δεν μίλησα για μεμε), τους φαντάζεται να κάνουν ηλεκτρική; Φαντάζεται κανείς γνωστό αντιφασίστα (δεν θα πω ποιον φανταστείτε), να έχει βράσει στη ζωή του ένα αυγό αντί να περιμένει τη μαμα;

Ακόμα και μεγάλοι (όσοι απομενουν μεγάλοι να δείχνουν με το παρουσιαστικό τους αντισυστημικοι), έχουν παιδικότητα, δεν μοιάζουν να ασχολούνται με "γυναικείες" δουλειές. Αντίστοιχα ξέρω πολλούς πολλούς συστημικούς που επειδή ξέρουν τι εστί βερύκοκο δεν κάθονται στο χαλαρό να τα περιμένουν όλα στο χέρι απο τη μανούλα / τη σύζυγο.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει ένστικτο που τραβάει τη γυναίκα ειδικά προς την κατσαρόλα, δεν το έχω νιώσει ποτέ :roll::roll:
Εγώ έβαλα πρώτη πολιτική χροιά; :lol: Αθηνούλα πήγαινε καρδούλα μου καμιά βολτίτσα στο Μall να δεις αν έρχομαι .
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Ιαν 2019, 14:11

νύχτα έγραψε:
13 Ιαν 2019, 13:48
καλά, εσύ στη γωνία την περιμένεις κάθε φορά αφού :D



υ.γ. κατέβα λίγο από το βάθρο ρε μλκ, θα πουντιάσεις :sal5:
υ.γ2 σιγα τη θέα στη τελική :102:
υ.γ3 εσύ το βρίσκεις δίκαιο; :sal3:

Έτσι γίνεται στο σκάκι, νύχτα. Προβλέπεις κινήσεις και περιμένεις.

Το τάβλι με σκέτα ή χνουδωτά ζάρια, είναι άλλο πράγμα.




Αναφορικά με τα υστερόγραφα, δεν είμαι εγώ αυτή που κάνω συστάσεις ή τη βλέπω καθοδηγήτρια για τον σωστό ή μη τρόπο λειτουργίας ενός χώρου. Αυτά τα κάνουν άλλοι. Οι ιτιαμιτιαμλουλουδιασμένοι :D που λέει και ο ακατονόμαστος.

Και ειλικρινά, τους απευθύνω ένα τεράστιο "ευχαριστώ".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

νύχτα

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 13 Ιαν 2019, 14:18

άστα γαλή μου, ό,τι και να λέμε, όλοι μαζί εδώ θα γεράσουμε καρδούλαμου







υ.γ. υπάρχει και χαιρεκακία εκεί πάνω;
εντυπωσιακό! :xena:
υ.γ2 μεγάλη μου τιμή που με παρακολουθείς :smt061
υ.γ3 δεξιούλι έκανε την αναφορά, 100% :smt005:

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 13 Ιαν 2019, 14:18

Naida έγραψε:
13 Ιαν 2019, 13:54
Athina__P έγραψε:
13 Ιαν 2019, 09:57


Αν διάβασες το τόπικ, θα δεις ότι το θέμα πολιτικής απόχρωσης στα στερεότυπα του φύλου το έβαλε η Νάιδα πρώτη! Όσο αυθαίρετα ήταν τα δικά της συμπεράσματα, που δεν τα αιτιολόγησε, άλλο τόσο ήταν και τα δικά μου, που τα αιτιολόγησα. Και ρώτησα. Αυτούς που βλέπει κανείς εκεί έξω (δεν μίλησα για μεμε), τους φαντάζεται να κάνουν ηλεκτρική; Φαντάζεται κανείς γνωστό αντιφασίστα (δεν θα πω ποιον φανταστείτε), να έχει βράσει στη ζωή του ένα αυγό αντί να περιμένει τη μαμα;

Ακόμα και μεγάλοι (όσοι απομενουν μεγάλοι να δείχνουν με το παρουσιαστικό τους αντισυστημικοι), έχουν παιδικότητα, δεν μοιάζουν να ασχολούνται με "γυναικείες" δουλειές. Αντίστοιχα ξέρω πολλούς πολλούς συστημικούς που επειδή ξέρουν τι εστί βερύκοκο δεν κάθονται στο χαλαρό να τα περιμένουν όλα στο χέρι απο τη μανούλα / τη σύζυγο.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει ένστικτο που τραβάει τη γυναίκα ειδικά προς την κατσαρόλα, δεν το έχω νιώσει ποτέ :roll::roll:
Εγώ έβαλα πρώτη πολιτική χροιά; :lol: Αθηνούλα πήγαινε καρδούλα μου καμιά βολτίτσα στο Μall να δεις αν έρχομαι .
Σελίδα 48 πάνω πάνω τι ήταν αυτό που έγραψες; :p2: Γιατί να πέσει κάτω; Ή ήταν τόσο απόλυτο που δεν φαντάζεσαι να είναι διαφορετικά; Δεν αισθάνθηκες την ανάγκη να το εξηγήσεις; Για τι πράγμα μιλούσες για εδώ μέσα ή έξω; Μιλάω για το έξω πιο πολύ. Καλά, άσε που οι κανονικοί άνθρωποι δεν δίνουν και τόσο βάση σε αυτές τις ταμπέλες.

Διαβάζω πάλι το απόσπασμα και το όλο θέμα ήταν για το πώς έχουν εκδηλωθεί χρήστες εδώ μέσα. ΟΚ, τελικά το παρατηρητήριο ήταν καλή πρόταση, γιατί δεν έπαιρνα προσωπικά το καθετί που μπορεί και να φαινόταν σαχλαμάρα στα θέματα φύλου ειδικότερα, γιατί από σαχλαμάρες να φάνε και οι κότες τα τελευταία χρόνια στο φόρουμ, έχουν διαβάσει διάφορα τα μάτια μας και με έκπληξη διάφορα που δεν βγαίνουν πολιτικοί χώροι να μαζέψουν.

Και πάλι όμως, στην πράξη εκεί έξω, μάλλον τα πιο ακατάλληλα άτομα να έχουν ώριμες σκέψεις περί φύλου είναι αυτά που η μαμά τους τους βράζει το αυγό. Δεν έχουν την ωριμότητα. Μακάρι να ενδιαφερθούν και να σκεφτούν και για αυτό. Χρόνο βρίσκουν...

Τέλος πάντων, δεν ξέρω κιόλας, από τις πιο καταπιεσμένες γυναίκες (έχουν εκδηλωθεί εδώ με πολλή ένταση μια συγκεκριμένη ότι υπάρχει καταπίεση τέτοια, που προσωπικά δεν έχω καταλάβει να υπάρχει στην πραγματική ζωή) ας μας πουν κιόλας, αν έπαιξε ρόλο κάποια πολιτική απόχρωση στο όλο θέμα. Δηλαδή ότι οι Έλληνες είναι αυτό και το άλλο, έχουν σε βάθρο τα αγόρια κλπ. Για τους φίλους Αλβανούς το έχω ακούσει ότι υπάρχει έντονα και ότι δεν δίνουν αξία στις κόρες τους και τα βάφουν μαύρα αν γεννηθεί κόρη, κάτι που παρόλο που μπορεί να υπάρχει μια τάση ανά περιοχές, δεν το άκουσα ποτέ ξεκάθαρα, από τη δεκαετία του 70 μέχρι τώρα, σε καμία περιοχή.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Ιαν 2019, 14:37

νύχτα έγραψε:
13 Ιαν 2019, 14:18

υ.γ2 μεγάλη μου τιμή που με παρακολουθείς :smt061
Αν εννοείς αυτό
Έτσι γίνεται στο σκάκι, νύχτα. Προβλέπεις κινήσεις και περιμένεις.
έδωσες λάθος ερμηνεία.

Προφανώς, θεώρησες ως εστιασμό στο πρόσωπο σου αυτό που έγραψα.

Λυπάμαι αλλά ήταν πολύ πιο γενικό. Εννοούσα την πρόβλεψη για τις πιθανές αντιδράσεις κάποιων προσώπων, την παράλληλη εξέλιξη των ντόμινος που θα έμπαιναν σε κίνηση και μία υπόθεση για την κατάληξη τους.



Για τα υπόλοιπα, ουδέν σχόλιο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

νύχτα

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 13 Ιαν 2019, 14:43

ντάξει, ντάξει, μη λυπάσαι κιόλας, έτσι το είπα :D

ας περάσουμε παρέα άλλο ένα 24ωρο στο πχόρουμ :smt058

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών