Γιατί πολλοί άντρες...

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Ιαν 2019, 19:26

μία εικόνα χίλιες λέξεις :)
Εικόνα

Γραφικός

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 06 Ιαν 2019, 19:26

Nandros έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:20
Διάβασε το ΕΝΤΙΤ: Μόλις πρόσεξα οτι ο Ενγκελς συμφωνεί μαζί μου. Μπράβο του και δεν του τόχα! :roll:
Ξέρεις κάτι; Έχω διαβάσει πάρα πολλά, δεν έχω διαβάσει Ένγκελς, και το συμπέρασμα είναι δικό μου και όχι αντιγραφή. Ξέρω, σου είναι δύσκολο να το πιάσεις!
Όπως και να έχει λέγαμε τα ίδια. Αυτό που με κατηγόρησες πως "πέταξα", αυτό είχες πει κι εσύ. Συμφωνούσαμε, αλλά με το που διάβασες το όνομα του Ένγκελς είπες "λες άσχετα".
Και μετά κατηγορείς εμένα για θρησκευτική προσήλωση.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Ιαν 2019, 19:29

Nero έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:21
Naida έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:15
Γιατί κάποτε η δύναμη η σωματική ήταν η κυριαρχία. Μετά έπεισαν τους εαυτούς τους και εμάς πως την δύναμη εκτός της σωματικής αλλά της κυριαρχίας την έχει το φύλο. Κάποια στιγμή εμείς αντιλήφθηκαμε πως δεν είναι ετσι. Δεν ξέμαθαν ακόμα.
Που θα πάει θα ξεμάθουν.
ξαναβάζω γιατί μάλλον δεν το είδες
Δεν είναι μερικοί,είναι όλοι(ως σύνολα). Οι ανθρωπολόγοι έχουν παρατηρήσει ότι ενώ από κοινωνία σε κοινωνία ο ρόλος των γυναικών διαφέρει,όποιος και να είναι ο ρόλος,αν είναι αυτός των γυναικών θεωρείται κατώτερης σημασίας,ακόμα και πρόκειται για το ίδιο πράγμα. Πχ υπάρχουν κοινωνίες στις οποίες οι γυναίκες είναι αυτές που έχουν στα χέρια τους την οικονομία,και αν ρωτήσεις του άνδρες γιατί συμβαίνει αυτό,θα σου πουν ότι η οικονομία είναι ποταπό ζήτημα με το οποίο δεν αξίζει να ασχολούνται,ομοίως, αν έχουν στα χέρια τους τη θρησκευτική εξουσία οι άνδρες(και κατα βάση όλη η κοινωνία) θεωρούν ότι είναι ποταπό ζήτημα με το οποίο δεν αξίζει να ασχοληθείς οπότε το αφήνουν στις γυναίκες.

Ακομα και οι φεμινίστριες που υποτίθεται προσπάθησαν και προσπαθούν να βελτιώσουν τη θέση της γυναίκας στην κοινωνία έπεσαν στην ίδια παγίδα και είχαν ως στόχο οι γυναίκες να οικειοποιηθούν τον ρόλο,τα πρότυπα και τις συνήθειες των ανδρών και όχι το αντίθετο,πχ παλεψαν για το δικαίωμα να οράνε παντελόνια και όποια γυναίκα φόραγε παντελόνι ανέβαινε αμέσως αξία και θεωρήθηκε δυναμική κλπ,το οποίο υπονοεί ότι ασυνείδητα ακόμα και αυτά αποδέχονταν τον ρόλο των ανδρών ως εγγενώς ανώτερο.

Εξήγηση δεν έχει καταφέρει να δώσει κανείς και δεν ξέρω αν εμπίπτει στην ψυχολογία ή κάπου αλλού
Δεν έχει να κάνει ούτε με πραγματικά σωματικά προσόντα ούτε νοητικά. Αρκεί να είναι αυτό που κάνουν οι γυναίκες. Μπορεί σε 2 διαφορετικές κοινωνίες οι γυναίκες να αποκλείονται από τον πολιτικό διάλογο και αν ρωτήσεις "γιατί" οι μεν θα σου πουν ότι τις αποκλείουμε γιατί είναι τσαούσες και φωνακλούδες και δεν κάνουν δουλειά και οι δε να σου πουν ότι τις αποκλείουμε γιατί είναι ήσυχες,δεν ξέρουν να μιλήσουν οπότε δεν έχουν λόγο να συμμετέχουν. Τα πραγματικά βιολογικά χαρακτηριστικά δεν έχουν καμιά σημασία.


ελπίζω το κατάλαβες το τρικ
Από κάπου προήλθε αυτή η πεποίθηση ότι οι γυναίκες είναι κατώτερες τους ή ότι δεν είναι αρκετά καλές με ότι ασχοληθούν που είναι "ανδρική" υπόθεση;
Εσύ από πού πιστεύεις ότι προήλθε;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 06 Ιαν 2019, 19:31

'' Από τον καθενα αναλογα με τις δυνατοτήτες του στην καθε μια συμφωνα με τις αναγκες της '' είναι φράση κλειδί για την κατανόηση της εποχης μας . :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 06 Ιαν 2019, 19:37

Συγγνώμη, νομίζετε πως ένα μόνο δάχτυλο θα μας αποτρέψει από το να σας βλέπουμε φιλικά; ΜουυυυυχαχαχαχαχαχαχαχσδαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαψαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαζαχαχαχαχαχΖΖ
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Nero

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 06 Ιαν 2019, 19:37

Naida έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:29
Nero έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:21
Naida έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:15
Γιατί κάποτε η δύναμη η σωματική ήταν η κυριαρχία. Μετά έπεισαν τους εαυτούς τους και εμάς πως την δύναμη εκτός της σωματικής αλλά της κυριαρχίας την έχει το φύλο. Κάποια στιγμή εμείς αντιλήφθηκαμε πως δεν είναι ετσι. Δεν ξέμαθαν ακόμα.
Που θα πάει θα ξεμάθουν.
ξαναβάζω γιατί μάλλον δεν το είδες
Δεν είναι μερικοί,είναι όλοι(ως σύνολα). Οι ανθρωπολόγοι έχουν παρατηρήσει ότι ενώ από κοινωνία σε κοινωνία ο ρόλος των γυναικών διαφέρει,όποιος και να είναι ο ρόλος,αν είναι αυτός των γυναικών θεωρείται κατώτερης σημασίας,ακόμα και πρόκειται για το ίδιο πράγμα. Πχ υπάρχουν κοινωνίες στις οποίες οι γυναίκες είναι αυτές που έχουν στα χέρια τους την οικονομία,και αν ρωτήσεις του άνδρες γιατί συμβαίνει αυτό,θα σου πουν ότι η οικονομία είναι ποταπό ζήτημα με το οποίο δεν αξίζει να ασχολούνται,ομοίως, αν έχουν στα χέρια τους τη θρησκευτική εξουσία οι άνδρες(και κατα βάση όλη η κοινωνία) θεωρούν ότι είναι ποταπό ζήτημα με το οποίο δεν αξίζει να ασχοληθείς οπότε το αφήνουν στις γυναίκες.

Ακομα και οι φεμινίστριες που υποτίθεται προσπάθησαν και προσπαθούν να βελτιώσουν τη θέση της γυναίκας στην κοινωνία έπεσαν στην ίδια παγίδα και είχαν ως στόχο οι γυναίκες να οικειοποιηθούν τον ρόλο,τα πρότυπα και τις συνήθειες των ανδρών και όχι το αντίθετο,πχ παλεψαν για το δικαίωμα να οράνε παντελόνια και όποια γυναίκα φόραγε παντελόνι ανέβαινε αμέσως αξία και θεωρήθηκε δυναμική κλπ,το οποίο υπονοεί ότι ασυνείδητα ακόμα και αυτά αποδέχονταν τον ρόλο των ανδρών ως εγγενώς ανώτερο.

Εξήγηση δεν έχει καταφέρει να δώσει κανείς και δεν ξέρω αν εμπίπτει στην ψυχολογία ή κάπου αλλού
Δεν έχει να κάνει ούτε με πραγματικά σωματικά προσόντα ούτε νοητικά. Αρκεί να είναι αυτό που κάνουν οι γυναίκες. Μπορεί σε 2 διαφορετικές κοινωνίες οι γυναίκες να αποκλείονται από τον πολιτικό διάλογο και αν ρωτήσεις "γιατί" οι μεν θα σου πουν ότι τις αποκλείουμε γιατί είναι τσαούσες και φωνακλούδες και δεν κάνουν δουλειά και οι δε να σου πουν ότι τις αποκλείουμε γιατί είναι ήσυχες,δεν ξέρουν να μιλήσουν οπότε δεν έχουν λόγο να συμμετέχουν. Τα πραγματικά βιολογικά χαρακτηριστικά δεν έχουν καμιά σημασία.


ελπίζω το κατάλαβες το τρικ
Από κάπου προήλθε αυτή η πεποίθηση ότι οι γυναίκες είναι κατώτερες τους ή ότι δεν είναι αρκετά καλές με ότι ασχοληθούν που είναι "ανδρική" υπόθεση;
Εσύ από πού πιστεύεις ότι προήλθε;
Δεν ξέρω από που προέρχεται,αυτό σου λέω. Ξέρω ότι είναι παντού κοινή. Όποιος και να είναι ο ρόλος, ο,τι και να περιλαμβάνει με βάση τα κοινωνικά πρότυπα θεωρείται υποδεέστερος. Και όπως είπα,δεν περιορίζεται μόνο σε ασχολίες αλλά και σε συμπεριφορές. Εάν οι γυναίκες πίνουν και οι άνδρες όχι,το να πίνεις είναι "κακό" πράγμα",αν οι άνδρες που κουτσομπολεύουν και οι γυναίκες όχι τον να μην κουτσομπολεύεις είναι "κακο" κοκ :lol: και οι γυναίκες τον ρόλο τους τον αποδέχονται και οι ίδιες ως κατώτερης σημασίας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nero την 06 Ιαν 2019, 19:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Ιαν 2019, 19:39

Nero έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:37
]

Ξέρω από που προέρχεται,αυτό σου λέω. Ξέρω ότι είναι παντού κοινή. Όποιος και να είναι ο ρόλος, ο,τι και να περιλαμβάνει με βάση τα κοινωνικά πρότυπα θεωρείται υποδεέστερος. Και όπως είπα,δεν περιορίζεται μόνο σε ασχολίες αλλά και σε συμπεριφορές. Εάν οι γυναίκες πίνουν και οι άνδρες όχι,το να πίνεις είναι "κακό" πράγμα",αν οι άνδρες που κουτσομπολεύουν και οι γυναίκες όχι τον να μην κουτσομπολεύεις είναι "κακο" κοκ :lol: και οι γυναίκες τον ρόλο τους τον αποδέχονται και οι ίδιες ως κατώτερης σημασίας.
Από πού προέρχεται;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 06 Ιαν 2019, 19:40

Ίφιδα έγραψε:
06 Ιαν 2019, 18:56
Γιατί πολλοί άντρες νιώθουν την υπέρτατη ανάγκη να απαξιώνουν τις γυναίκες;


1.Είναι απλά μισογύνιδες;
2.Είναι απλά ναρκισσιστές;
3.Πουτανίτσοι προσοχής;
4.Προσπαθούν να γίνουν αντιπαθητικοί μαλάκες μιας και τους λείπει το αυτογνωσιακό κομμάτι που θα τους έλεγε πως δε χρειάζεται, τό χουν πετύχει ήδη;
5.Η μανούλα κι ο μπαμπάκας τους δεν έκαναν καλή δουλειά;
6.Τους έκανε κακό κάποια γυναίκα ακριβώς επειδή ήταν σκατάνθρωποι;
7.Νομίζουν ότι ασκούν γοητεία χωρίς να αντιληφθούν ότι καταφέρνουν ακριβώς το αντίθετο;
8. 'Εχουν τόσο μεγάλη ανάγκη να τραβήξουν την προσοχή που δε τους νοιάζει κι ας ειναι αρνητική;
Γιατί είναι κρυφαδερφές.

Nero

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 06 Ιαν 2019, 19:41

Naida έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:39
Nero έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:37
]

Ξέρω από που προέρχεται,αυτό σου λέω. Ξέρω ότι είναι παντού κοινή. Όποιος και να είναι ο ρόλος, ο,τι και να περιλαμβάνει με βάση τα κοινωνικά πρότυπα θεωρείται υποδεέστερος. Και όπως είπα,δεν περιορίζεται μόνο σε ασχολίες αλλά και σε συμπεριφορές. Εάν οι γυναίκες πίνουν και οι άνδρες όχι,το να πίνεις είναι "κακό" πράγμα",αν οι άνδρες που κουτσομπολεύουν και οι γυναίκες όχι τον να μην κουτσομπολεύεις είναι "κακο" κοκ :lol: και οι γυναίκες τον ρόλο τους τον αποδέχονται και οι ίδιες ως κατώτερης σημασίας.
Από πού προέρχεται;
μου ξέφυγε ένα "δεν" :oops:

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 06 Ιαν 2019, 19:42

sharp έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:40
Γιατί είναι κρυφαδερφές.
Πραγματικά, όσο περνάνε τα χρόνια εκεί καταλήγω, αν και το θεωρούσα υπερβολή, λάθος μου

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Ιαν 2019, 19:42

Γραφικός έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:26
Nandros έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:20
Διάβασε το ΕΝΤΙΤ: Μόλις πρόσεξα οτι ο Ενγκελς συμφωνεί μαζί μου. Μπράβο του και δεν του τόχα! :roll:
Ξέρεις κάτι; Έχω διαβάσει πάρα πολλά, δεν έχω διαβάσει Ένγκελς, και το συμπέρασμα είναι δικό μου και όχι αντιγραφή. Ξέρω, σου είναι δύσκολο να το πιάσεις!
Όπως και να έχει λέγαμε τα ίδια. Αυτό που με κατηγόρησες πως "πέταξα", αυτό είχες πει κι εσύ. Συμφωνούσαμε, αλλά με το που διάβασες το όνομα του Ένγκελς είπες "λες άσχετα".
Και μετά κατηγορείς εμένα για θρησκευτική προσήλωση.
Αυτά τα έγραψες εσύ ή κάποιος άλλος δίπλα σου:
Γραφικός έγραψε:
06 Ιαν 2019, 18:47
1. Ο Ένγκελς, στην καταγωγή της οικογένειας....
2. Αυτό που μας καταπιέζει όλους, .... είναι ο καπιταλισμός.
Την εισαγωγή στην "εξίσωση" (στον διάλογο επειδή δεν καταλαβαίνεις πέρα από τα βασικά) των Ένγκελς/καπιταλισμός την έκανες εσύ σε ένα πρόβλημα που υπάρχει χιλιετίες πριν εμφανιστούν οι τελευταίοι.
Και ναι, είναι θρησκεία για σας ο Μαρξισμός!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Ιαν 2019, 19:44

Nero έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:41

μου ξέφυγε ένα "δεν" :oops:
Το διάβαζα και το ξαναδιάβαζα δεν έβγαζα νόημα και λέω δε γαμιεται θα ρωτήσω :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 06 Ιαν 2019, 19:44

Nandros έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:20

Διάβασε το ΕΝΤΙΤ: Μόλις πρόσεξα οτι ο Ενγκελς συμφωνεί μαζί μου. Μπράβο του και δεν του τόχα! :roll:
Ξέρεις κάτι; Έχω διαβάσει πάρα πολλά, δεν έχω διαβάσει Ένγκελς, και το συμπέρασμα είναι δικό μου και όχι αντιγραφή. Ξέρω, σου είναι δύσκολο να το πιάσεις!
.
Δεν θέλω να σε ταράξω αλλά δεν συμφωνεί ο Ένγκελς μαζί σου,εσύ συμφωνείς μαζί του.
Συνήθως δεν μπορεί να συμφωνήσει μαζί σου κάποιος που έχει πεθάνει 150 χρόνια πριν.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Ιαν 2019, 19:45

Nero έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:41
Μαλλον από τα αιώνια λόγια του Lrrr:
"Why does Ross, the largest friend, not simply eat the other five?".

Ενστικτωδώς μεγαλύτερο = καλύτερο, ακόμα και αν το συνειδητό αφήγημα αλλάζει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Γραφικός

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 06 Ιαν 2019, 19:46

Nandros έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:42
Πάει ο Νάνδρος, το έχασε. Μπερδεύει τα πριν και τα μετά, τα βάζει όλα σε ένα τσουβάλι γράφει κι ένα "εσύ η κάποιος δίπλα σου" τελειώνει με έναν αφορισμό και καθάρισε.
:lol:

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών