Γιατί πολλοί άντρες...

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 06 Ιαν 2019, 20:09

Δεν νομίζω ότι αυτό που κάνει μια γυναίκα θεωρείται υποδεέστερο. Συνήθως βέβαια στο επαγγελματικό πεδίο δίνεται μια κατεύθυνση να διαλέγουν "γυναικεία" επαγγέλματα που καθόλου υποδεέστερα δεν είναι όπως δασκάλα, καθηγήτρια, νοσηλεύτρια κλπ. αλλά υπάρχει αυξανόμενη τάση για επιλογή πιο "ανδρικών" επαγγελμάτων.
Δεν νομίζω ότι θα αισθανόμουν ανασφαλής με γυναίκα οδηγό λεωφορείου ή μετρό που έχω δει να υπάρχουν. Ούτε με γυναίκα γιατρό οποιασδήποτε ειδικότητας. Ούτε με μια φυσική θεωρία διατυπωμένη από γυναίκα.
Εκείνο που με ενοχλεί είναι όταν οι ίδιες οι γυναίκες δεν έχουν αίσθημα ευθύνης και σοβαρότητας τόσο στο σπίτι τους όσο και στον επαγγελματικό στίβο. Ή ανέρχονται πάντα με ανδρικές πλάτες και όχι με την αξία τους.
Πρόλαβα την Θάτσερ και νομίζω μου άρεσε σαν ηγέτιδα. :lol:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 06 Ιαν 2019, 20:11

Antares έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:09
Δεν νομίζω ότι αυτό που κάνει μια γυναίκα θεωρείται υποδεέστερο. Συνήθως βέβαια στο επαγγελματικό πεδίο δίνεται μια κατεύθυνση να διαλέγουν "γυναικεία" επαγγέλματα που καθόλου υποδεέστερα δεν είναι όπως δασκάλα, καθηγήτρια, νοσηλεύτρια κλπ. αλλά υπάρχει αυξανόμενη τάση για επιλογή πιο "ανδρικών" επαγγελμάτων.
Δεν νομίζω ότι θα αισθανόμουν ανασφαλής με γυναίκα οδηγό λεωφορείου ή μετρό που έχω δει να υπάρχουν. Ούτε με γυναίκα γιατρό οποιασδήποτε ειδικότητας. Ούτε με μια φυσική θεωρία διατυπωμένη από γυναίκα.
Εκείνο που με ενοχλεί είναι όταν οι ίδιες οι γυναίκες δεν έχουν αίσθημα ευθύνης και σοβαρότητας τόσο στο σπίτι τους όσο και στον επαγγελματικό στίβο. Ή ανέρχονται πάντα με ανδρικές πλάτες και όχι με την αξία τους.
Πρόλαβα την Θάτσερ και νομίζω μου άρεσε σαν ηγέτιδα. :lol:
:smt023
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Ιαν 2019, 20:12

Antares έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:09
Πρόλαβα την Θάτσερ και νομίζω μου άρεσε σαν ηγέτιδα. :lol:
ήταν γυναίκα η θάτσερ; :o

the comet the course the tail

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 06 Ιαν 2019, 20:12

Ίφιδα έγραψε:
06 Ιαν 2019, 18:56
Γιατί πολλοί άντρες νιώθουν την υπέρτατη ανάγκη να απαξιώνουν τις γυναίκες;


1.Είναι απλά μισογύνιδες;
2.Είναι απλά ναρκισσιστές;
3.Πουτανίτσοι προσοχής;
4.Προσπαθούν να γίνουν αντιπαθητικοί μαλάκες μιας και τους λείπει το αυτογνωσιακό κομμάτι που θα τους έλεγε πως δε χρειάζεται, τό χουν πετύχει ήδη;
5.Η μανούλα κι ο μπαμπάκας τους δεν έκαναν καλή δουλειά;
6.Τους έκανε κακό κάποια γυναίκα ακριβώς επειδή ήταν σκατάνθρωποι;
7.Νομίζουν ότι ασκούν γοητεία χωρίς να αντιληφθούν ότι καταφέρνουν ακριβώς το αντίθετο;
8. 'Εχουν τόσο μεγάλη ανάγκη να τραβήξουν την προσοχή που δε τους νοιάζει κι ας ειναι αρνητική;
αυτά και το γεγονός ότι σε απασχολούν σαν ερωτήματα έχουν μια απάντηση: λούμπεν παρέες

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 06 Ιαν 2019, 20:13

Antares έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:09
Εκείνο που με ενοχλεί είναι όταν οι ίδιες οι γυναίκες δεν έχουν αίσθημα ευθύνης και σοβαρότητας τόσο στο σπίτι τους όσο και στον επαγγελματικό στίβο. Ή ανέρχονται πάντα με ανδρικές πλάτες και όχι με την αξία τους.
Πρόλαβα την Θάτσερ και νομίζω μου άρεσε σαν ηγέτιδα. :lol:
Είναι να σου κάτσει μάνατζερ κάνα τέτοιο γίδι. Βάζει κάτω τον χειρότερο άντρα. Μας έτυχε ένα φεγγάρι. Ευτυχώς ο άντρας της σε κάθε κέρατο της έκανε παιδί και την κράταγε σπίτι κάνα-δυο χρόνια και γλιτώναμε.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 06 Ιαν 2019, 20:14

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:52
Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα έχετε μερικοί και μερικές με το φύλο σας; Μια μετενσάρκωση είναι, θα περάσει,μετά μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα, ο Έθνι κ.λ.π. να γεννηθεί με καμπύλες, η Naida κ.λ.π. μαύρος με παπάρι 35 πόντους . So what, κοινό στόχο την Νιρβάνα δεν θα έχουμε πάντα;

Το άνδρες-γυναίκες, έχει γίνει η μάστιγα της νεότερης εποχής του Phorum. Ξεπεράσαμε το Αθήνα- Θεσσαλονίκη, τον Γράμμο ελαφρώς, το μνη- αντιμνη, κολλήσαμε εδώ.
Το πρόβλημα συμβαίνει την στιγμή που ο Υπερκουλτουριάρης στην μετενσάρκωση γεννηθεί γουρούνι και ένα γουρούνι Υπερκουλτουριάρης. Φαντάζεσαι τι έχει να γράψει εδώ μέσα;

Το άνδρες-γυναίκες δηλώνει το ηλικιακό επίπεδο του χώρου, πάμε όλοι μαζί! Ήταν ένα μικρό καράβι...
the end

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Ιαν 2019, 20:16

Cecily Anne έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:13
Είναι να σου κάτσει μάνατζερ κάνα τέτοιο γίδι. Βάζει κάτω τον χειρότερο άντρα.
ένα Σώβρακο για τον κύριο, εύγε :)

Nero

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 06 Ιαν 2019, 20:18

Antares έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:09
Δεν νομίζω ότι αυτό που κάνει μια γυναίκα θεωρείται υποδεέστερο. Συνήθως βέβαια στο επαγγελματικό πεδίο δίνεται μια κατεύθυνση να διαλέγουν "γυναικεία" επαγγέλματα που καθόλου υποδεέστερα δεν είναι όπως δασκάλα, καθηγήτρια, νοσηλεύτρια κλπ. αλλά υπάρχει αυξανόμενη τάση για επιλογή πιο "ανδρικών" επαγγελμάτων.
Δεν νομίζω ότι θα αισθανόμουν ανασφαλής με γυναίκα οδηγό λεωφορείου ή μετρό που έχω δει να υπάρχουν. Ούτε με γυναίκα γιατρό οποιασδήποτε ειδικότητας. Ούτε με μια φυσική θεωρία διατυπωμένη από γυναίκα.
Εκείνο που με ενοχλεί είναι όταν οι ίδιες οι γυναίκες δεν έχουν αίσθημα ευθύνης και σοβαρότητας τόσο στο σπίτι τους όσο και στον επαγγελματικό στίβο. Ή ανέρχονται πάντα με ανδρικές πλάτες και όχι με την αξία τους.
Πρόλαβα την Θάτσερ και νομίζω μου άρεσε σαν ηγέτιδα. :lol:
Πρώτα απ'όλα διαλέγεις πράγματα που είναι λίγο πολύ κοινός τόπος και όχι τόσο χωρισμένα σε γυναικείες ή αντρικές υποθέσεις αλλά οι οδηγοί νταλίκας είναι απόδειξη για αυτό που λέω και όχι το αντίθετο. Η Θάτσερ είναι γνωστή επέδειξε υποτίθεται ..."αντρικά" χαρακτηριστικά και εκεί βάσισε την αξία της και την εικόνα της,στο ότι μπορεί να φέρεται σαν άντρας ενώ δεν είναι και φυσικά πρόκειται για ανωμαλία(ως περίπτωση εννοώ :lol: ): είναι "η Θάτσερ" και τη μνημονεύουμε ακόμα σήμερα γιατί είναι σπάνια περίπτωση,σχεδόν μοναδική. Πέφτει στην ίδια παγίδα με τις φεμινίστριες που ανέφερα παραπάνω

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 06 Ιαν 2019, 20:20

Ίφιδα έγραψε:
06 Ιαν 2019, 18:56
Γιατί πολλοί άντρες νιώθουν την υπέρτατη ανάγκη να απαξιώνουν τις γυναίκες;
Θα συμφωνήσω ότι πολλά από αυτά γράφτηκαν εν βρασμό αλλά εμείς οι άντρες έχουμε σαν ένστικτο να είμαστε ανταγωνιστικοί που μας κάνει να βγάζουμε επιθετική διάθεση σε λάθος άτομα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 06 Ιαν 2019, 20:21

Cecily Anne έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:13
Antares έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:09
Εκείνο που με ενοχλεί είναι όταν οι ίδιες οι γυναίκες δεν έχουν αίσθημα ευθύνης και σοβαρότητας τόσο στο σπίτι τους όσο και στον επαγγελματικό στίβο. Ή ανέρχονται πάντα με ανδρικές πλάτες και όχι με την αξία τους.
Πρόλαβα την Θάτσερ και νομίζω μου άρεσε σαν ηγέτιδα. :lol:
Είναι να σου κάτσει μάνατζερ κάνα τέτοιο γίδι. Βάζει κάτω τον χειρότερο άντρα. Μας έτυχε ένα φεγγάρι. Ευτυχώς ο άντρας της σε κάθε κέρατο της έκανε παιδί και την κράταγε σπίτι κάνα-δυο χρόνια και γλιτώναμε.
Έχω ακούσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Συνήθως δεν έχουν κατακτήσει την θέση με την αξία τους. Όχι ότι δεν συμβαίνει και με τους άνδρες αλλά είναι διαφορετικά. Δεν συμπεριφέρονται έτσι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Ιαν 2019, 20:23

Nero έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:18
Antares έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:09
Δεν νομίζω ότι αυτό που κάνει μια γυναίκα θεωρείται υποδεέστερο. Συνήθως βέβαια στο επαγγελματικό πεδίο δίνεται μια κατεύθυνση να διαλέγουν "γυναικεία" επαγγέλματα που καθόλου υποδεέστερα δεν είναι όπως δασκάλα, καθηγήτρια, νοσηλεύτρια κλπ. αλλά υπάρχει αυξανόμενη τάση για επιλογή πιο "ανδρικών" επαγγελμάτων.
Δεν νομίζω ότι θα αισθανόμουν ανασφαλής με γυναίκα οδηγό λεωφορείου ή μετρό που έχω δει να υπάρχουν. Ούτε με γυναίκα γιατρό οποιασδήποτε ειδικότητας. Ούτε με μια φυσική θεωρία διατυπωμένη από γυναίκα.
Εκείνο που με ενοχλεί είναι όταν οι ίδιες οι γυναίκες δεν έχουν αίσθημα ευθύνης και σοβαρότητας τόσο στο σπίτι τους όσο και στον επαγγελματικό στίβο. Ή ανέρχονται πάντα με ανδρικές πλάτες και όχι με την αξία τους.
Πρόλαβα την Θάτσερ και νομίζω μου άρεσε σαν ηγέτιδα. :lol:
Πρώτα απ'όλα διαλέγεις πράγματα που είναι λίγο πολύ κοινός τόπος και όχι τόσο χωρισμένα σε γυναικείες ή αντρικές υποθέσεις αλλά οι οδηγοί νταλίκας είναι απόδειξη για αυτό που λέω και όχι το αντίθετο. Η Θάτσερ είναι γνωστή επέδειξε υποτίθεται ..."αντρικά" χαρακτηριστικά και εκεί βάσισε την αξία της και την εικόνα της,στο ότι μπορεί να φέρεται σαν άντρας ενώ δεν είναι και φυσικά πρόκειται για ανωμαλία(ως περίπτωση εννοώ :lol: ): είναι "η Θάτσερ" και τη μνημονεύουμε ακόμα σήμερα γιατί είναι σπάνια περίπτωση,σχεδόν μοναδική. Πέφτει στην ίδια παγίδα με τις φεμινίστριες που ανέφερα παραπάνω
Και ποια είναι τα χαρακτηριστικά του άντρα που οι φεμινίστριες προσπαθούν να μιμηθούν; Μήπως πέφτεις κι εσύ στην παγίδα ότι κάποια είναι μόνο αντρικά χαρακτηριστικά;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 06 Ιαν 2019, 20:25

Naida έγραψε:
06 Ιαν 2019, 19:56


Δε θα βρίσκω γυναίκα βρε συ, κόψε κάτι από τους 35. Μείον 2-3 πόντους καλά θα είμαστε.
Αυτό θα σε κάνει μισογύνη μαύρο ράπερ σε γκέτο, που τελικά θα περάσει όλη την ζωή του σε κελί στο Ουισκόνσιν. Ξεφόρτωσε λίγο το κάρμα σου πριν είναι αργά.

Όχι και εσείς οι φεμιν, το τραβάτε. Είστε πλεον αναχρονιστικές, να ήμασταν στο 1900 να σας στηρίζαμε, στο σήμερα το θέμα καταντάει αστείο. Για αυτό τα νέα παιδιά έφθασαν άπαντα να το κανελώνουν, στο τέλος θα μείνετε σε έναν πλανήτη μόνες να μαλλιοτραβιέστε χωρίς να μετράν νάζια,γοητεία και είμαι γυναίκα. Σαν ντοκυμαντέρ του National Geographic με άγρια θηρία θα γίνει ο πλανήτης.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 06 Ιαν 2019, 20:28

brb και tyt έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:09
Ίφιδα έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:06
brb και tyt έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:03
Εδώ είναι το νήμα όπου η Ίφιδα θάβει τους άντρες;
Όχι δεν καταλαβες, δεν θάβω τους άντρες γενικά, θάβω τους άντρες που απαξιώνουν τις γυναίκες.
Λατρεύω τους άντρες, τους άλλους όμως.
Θίχτηκες;
όχι, τι να θιχτώ.
Ετσι φάνηκε απ τις δυο απαντήσεις σου
enaon έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:02
Ίφιδα έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:01
Να σημειώσουμε εδώ πως δεν είναι οι γυναίκες που έχουν πρήξει το φόρουμ με μισογύνικες αηδίες.
καλό :003:
Φοιτήτριες αποφάσισαν να μην ξυρίζουν πόδια και… μασχάλες!

Ξανθιά προσπαθεί να βάλει βενζίνη σε Tesla

MILFS / GILFS

Σκοτωμός για μια γκόμενα

Οταν το μισανθρωπο μισανδρο καθεστως στοχοποιει ανδρες και ποινικοποιει συμπεριφορες

Έλληνες vs Έλληνίδες (σύγκριση ομορφιάς)

Eθνικοκοινωνιστης @ Oταν οι καπιταλιστικες ελιτ εκφραζουν και στηριζουν απολυτα την μισανδρη ατζεντα

Eθνικοκοινωνιστης @ Εκατομμυριούχος γιος φεμινίστριας βγάζει βόλτα τις γυναίκες με λουρί!

Eθνικοκοινωνιστης @ Γκρίνια των γυναικών

Eθνικοκοινωνιστης @ MGTOW ή θανατος!

Και δεν έχω μπει κάν στη διαδικασία να ψάξω του ¨Εθνι, του Λόλεκ, του Άγι, δικά σου...
the comet the course the tail έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:12
αυτά και το γεγονός ότι σε απασχολούν σαν ερωτήματα έχουν μια απάντηση: λούμπεν παρέες
Να κόψω εντελώς απ το φόρουμ λες ε;
Antares έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:09
Δεν νομίζω ότι αυτό που κάνει μια γυναίκα θεωρείται υποδεέστερο. Συνήθως βέβαια στο επαγγελματικό πεδίο δίνεται μια κατεύθυνση να διαλέγουν "γυναικεία" επαγγέλματα που καθόλου υποδεέστερα δεν είναι όπως δασκάλα, καθηγήτρια, νοσηλεύτρια κλπ. αλλά υπάρχει αυξανόμενη τάση για επιλογή πιο "ανδρικών" επαγγελμάτων.
Δεν νομίζω ότι θα αισθανόμουν ανασφαλής με γυναίκα οδηγό λεωφορείου ή μετρό που έχω δει να υπάρχουν. Ούτε με γυναίκα γιατρό οποιασδήποτε ειδικότητας. Ούτε με μια φυσική θεωρία διατυπωμένη από γυναίκα.
Εκείνο που με ενοχλεί είναι όταν οι ίδιες οι γυναίκες δεν έχουν αίσθημα ευθύνης και σοβαρότητας τόσο στο σπίτι τους όσο και στον επαγγελματικό στίβο. Ή ανέρχονται πάντα με ανδρικές πλάτες και όχι με την αξία τους.
Πρόλαβα την Θάτσερ και νομίζω μου άρεσε σαν ηγέτιδα. :lol:
Δε θα ένιωθες άνετα γιατί έχεις μεγαλώσει σ ένα περιβάλλον που σε υποτιμάει συνεχώς κι έχεις μάθει να υποτιμάς τον εαυτό σου και τις άλλες γυναίκες. Κατα τ άλλα μια χαρά χρησιμοποιείς τη θέρμανση του αυτοκινήτου σου, την ιατρική σύριγγα, το ψυγείο, το πλυντήριο πιάτων και άλλα κι αν βυθιστείς με κανα καράβι, μη τυχόν και μπεις σε σωσίβια λέμβο, γυναίκα την σκέφτηκε και την έφτιαξε.
Τα περί "ανέρχονται πάντα με ανδρικές πλάτες κι οχι με την αξία τους" υποθέτω το λες απο κακές προσωπικές εμπειρίες, αλλά οι δικές σου κακές εμπειρίες δεν είναι η μόνη πραγματικότητα

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 06 Ιαν 2019, 20:28

Όταν το παιδί το μεγαλώνουν ηλίθιοι, τι περιμένεις να γίνει; Μισογύνης, κλπ. Πώς συμπεριφέρεσαι πρακτικά στη γυναίκα σου, είναι το καθημερινό σχολιό του. Αν το μάθεις να σέβεται τις γυναίκες (και τους ανθρώπους γενικά) με το παράδειγμά σου, δεν θα γίνει ζώο. Στα όσα χρόνια θυμάμαι τον γέρο μου, δεν είπε μια φορά άσχημη λέξη στη μάνα μου. Μπορεί να βρίζει Χριστούς (ποτέ Παναγία, περιέργως), μπορεί να λέει ζώο τον τροχονόμο που διευθύνει την κυκλοφορία με κίνδυνο να του βάλουν βραχιόλια, αλλά την Κυρά του ποτέ δεν την πλήγωσε με τα λόγια.
Ordem e Progresso.

Nero

Re: Γιατί πολλοί άντρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 06 Ιαν 2019, 20:29

Naida έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:23
Nero έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:18
Antares έγραψε:
06 Ιαν 2019, 20:09
Δεν νομίζω ότι αυτό που κάνει μια γυναίκα θεωρείται υποδεέστερο. Συνήθως βέβαια στο επαγγελματικό πεδίο δίνεται μια κατεύθυνση να διαλέγουν "γυναικεία" επαγγέλματα που καθόλου υποδεέστερα δεν είναι όπως δασκάλα, καθηγήτρια, νοσηλεύτρια κλπ. αλλά υπάρχει αυξανόμενη τάση για επιλογή πιο "ανδρικών" επαγγελμάτων.
Δεν νομίζω ότι θα αισθανόμουν ανασφαλής με γυναίκα οδηγό λεωφορείου ή μετρό που έχω δει να υπάρχουν. Ούτε με γυναίκα γιατρό οποιασδήποτε ειδικότητας. Ούτε με μια φυσική θεωρία διατυπωμένη από γυναίκα.
Εκείνο που με ενοχλεί είναι όταν οι ίδιες οι γυναίκες δεν έχουν αίσθημα ευθύνης και σοβαρότητας τόσο στο σπίτι τους όσο και στον επαγγελματικό στίβο. Ή ανέρχονται πάντα με ανδρικές πλάτες και όχι με την αξία τους.
Πρόλαβα την Θάτσερ και νομίζω μου άρεσε σαν ηγέτιδα. :lol:
Πρώτα απ'όλα διαλέγεις πράγματα που είναι λίγο πολύ κοινός τόπος και όχι τόσο χωρισμένα σε γυναικείες ή αντρικές υποθέσεις αλλά οι οδηγοί νταλίκας είναι απόδειξη για αυτό που λέω και όχι το αντίθετο. Η Θάτσερ είναι γνωστή επέδειξε υποτίθεται ..."αντρικά" χαρακτηριστικά και εκεί βάσισε την αξία της και την εικόνα της,στο ότι μπορεί να φέρεται σαν άντρας ενώ δεν είναι και φυσικά πρόκειται για ανωμαλία(ως περίπτωση εννοώ :lol: ): είναι "η Θάτσερ" και τη μνημονεύουμε ακόμα σήμερα γιατί είναι σπάνια περίπτωση,σχεδόν μοναδική. Πέφτει στην ίδια παγίδα με τις φεμινίστριες που ανέφερα παραπάνω
Και ποια είναι τα χαρακτηριστικά του άντρα που οι φεμινίστριες προσπαθούν να μιμηθούν; Μήπως πέφτεις κι εσύ στην παγίδα ότι κάποια είναι μόνο αντρικά χαρακτηριστικά;
ανέφερα πριν,τα παντελόνια δε μιλάω με βάση τα δικά μου κριτήρια προφανώς αλλά με βάση τα κοινωνικά. Το έξυπνο και αυτό που βελτίωνε πραγματικά τη θέση σου ως γυναίκα ήταν όχι να απαιτείς να φοράνε οι άνδρες φούστες :003: δεν το κάνεις όμως και είμαι σίγουρος ότι αν δεις άνδρα με φούστα στον δρόμο θα γελάσεις κιόλας. Το να ζητάς να "αναθεωρηθεί" αξιολογικά ο ρόλος που ΗΔΗ έχεις είναι και πολύ πιο πρωτοποριακό και πιο ωφέλιμο και πιο δύσκολο όμως απο το να ζητάς να προσεγγίσεις τα αντρικά πρότυπα,επιβεβαιώνοντας ασυνείδητα την κυριαρχία τους. Δεν το βλέπω να συμβαίνει όμως

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών