Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 27 Ιαν 2019, 18:44

Ποια άκρη του νήματος βρε; Είμαι άνω των 45, χωρίς περιουσία, αποταμιεύσεις, δική μου οικογένεια και με καρκίνο μαστού. Το μόνο που με κρατάει είναι η φιλοσοφία μου και το ότι θα ήθελα να κάνω Phd στη φυσική. Έχω κάνει αίτηση για Γερμανία (με μισθό).
Αλλιώς αν ξαναγυρίσω στη δουλειά (δημόσια επιχείρηση) σε ένα δύο χρόνια με βλέπω στα θυμαράκια.
Αλλά πρέπει τους γίνει μια απεντόμωση και ένα χουνέρι που θα το θυμούνται στη φυλακή. Έχω ελπίδες γι' αυτό.

Fanfaron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 14:09
Phorum.gr user: Fanfaron

Re: Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fanfaron » 27 Ιαν 2019, 20:28

Antares έγραψε:
27 Ιαν 2019, 18:44
Ποια άκρη του νήματος βρε; Είμαι άνω των 45, χωρίς περιουσία, αποταμιεύσεις, δική μου οικογένεια και με καρκίνο μαστού. Το μόνο που με κρατάει είναι η φιλοσοφία μου και το ότι θα ήθελα να κάνω Phd στη φυσική. Έχω κάνει αίτηση για Γερμανία (με μισθό).
Αλλιώς αν ξαναγυρίσω στη δουλειά (δημόσια επιχείρηση) σε ένα δύο χρόνια με βλέπω στα θυμαράκια.
Αλλά πρέπει τους γίνει μια απεντόμωση και ένα χουνέρι που θα το θυμούνται στη φυλακή. Έχω ελπίδες γι' αυτό.

Antares, δεν ξέρω αν έχεις καμία σχέση με μία κοπέλα που μιλούσε για ΔΕΗ συναδέλφους κτλ . Νομίζω έλεγε και άλλα περίεργα πράγματα, οπότε εμείς που δεν γνωρίζουμε απ'έξω, το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι πως όντως, συμβαίνουν πολλά στη ζωή. Εάν έχεις χρήματα για ξόδεμα και χρόνο, βρίσκεις ευκολότερα την άκρη σε κάθε θέμα σου, μπορεί ενδεχομένως με περίεργους τρόπους, - χωρίς όμως να συνιστά πανάκεια το χρήμα, πολλοί άνθρωποι πλούσιοι χάθηκαν στο έτσι.

Από την πλευρά μου εύχομαι, τρόλινγκ να είναι και περαστικά (όλα).

:e045:
ένα καφέ στο τρία ρειιιιι

Fanfaron: Τελικά, ποιους πρέπει να πετάξουμε έξω; Τους αριστερούς, τους δεξούς ή τους μετανάστες; :102:

Null: Berseker: Μενόμαχος (μένος + μάχη).

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 27 Ιαν 2019, 22:35

Βέβαια το χρήμα αλλάζει αρκετά όχι τα πάντα. Πρώτα πρώτα δεν θα πήγαινα σε μια εργασία γραφείου με αυτόν τον μισθό. Μπορώ και καλύτερα.
Πιστεύω ότι υπάρχει και Θεός για να αποδώσει δικαιοσύνη (λέγεται ότι οι Θεοί στην αρχαία Ελλάδα περιφέρονταν σαν άνθρωποι για να βλέπουν αν τηρείται το δίκαιο).


Fanfaron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 14:09
Phorum.gr user: Fanfaron

Re: Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fanfaron » 27 Ιαν 2019, 23:14

Σωστά Πάνα και Αντάρες! Το φρονιμότερο πάντως όλων, είναι, αν είσαι άνθρωπος με σάρκα και οστά και όχι ρεπτίλιαν, να μην κάνεις αλητείες του στυλ δεν ήταν προσωπικό απλά να έτσι έπαιζα, γιατί, είδες τι έπαθε ο Κόκκαλης. Επειδή, όσοι έχουν λεφτά και οι άλλοι νομίζουμε, έχουν λιγότερα.
:p2:
ένα καφέ στο τρία ρειιιιι

Fanfaron: Τελικά, ποιους πρέπει να πετάξουμε έξω; Τους αριστερούς, τους δεξούς ή τους μετανάστες; :102:

Null: Berseker: Μενόμαχος (μένος + μάχη).

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 27 Ιαν 2019, 23:27

Fanfaron έγραψε:
27 Ιαν 2019, 23:14
Σωστά Πάνα και Αντάρες! Το φρονιμότερο πάντως όλων, είναι, αν είσαι άνθρωπος με σάρκα και οστά και όχι ρεπτίλιαν, να μην κάνεις αλητείες του στυλ δεν ήταν προσωπικό απλά να έτσι έπαιζα, γιατί, είδες τι έπαθε ο Κόκκαλης. Επειδή, όσοι έχουν λεφτά και οι άλλοι νομίζουμε, έχουν λιγότερα.
:p2:
Είσαι σίγουρος;
the end

Fanfaron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 14:09
Phorum.gr user: Fanfaron

Re: Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fanfaron » 27 Ιαν 2019, 23:46

Σ ευχαριστώ Πάνα για την πάσα, εκ μέρους και της Antares. Φυσικά και είμαι σίγουρος.

Μην τρελαίνεστε πάντως (όχι εσύ Πάνα), τα είπαμε. Στο κάτω κάτω διαβάστε καλά σουν τζου.

Αμα πια. :fp:
ένα καφέ στο τρία ρειιιιι

Fanfaron: Τελικά, ποιους πρέπει να πετάξουμε έξω; Τους αριστερούς, τους δεξούς ή τους μετανάστες; :102:

Null: Berseker: Μενόμαχος (μένος + μάχη).

Ορέστης 35

Re: Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Ιαν 2019, 00:36

1451 έγραψε:
27 Ιαν 2019, 16:00
Ο καλύτερος τρόπος να αντιμετωπίσεις τον ψυχολογικό πόλεμο είναι να έχεις όσο πιο λίγα γίνεται. Τότε δεν θα μπορούν να τα επηρεάσουν για να επηρεάσουν εκείνα με τη σειρά τους εσένα.
Για παράδειγμα σκέψου κάποιον που έχει φίλους, συγγενείς και οικογένεια. Κάποιος που θα ήθελε να του κάνει ψυχολογικό πόλεμο θα στόχευε τα άτομα που κρατάει κοντά του.
ή το σκυλο του.

Ορέστης 35

Re: Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Ιαν 2019, 00:41

1451 έγραψε:
27 Ιαν 2019, 17:18
Στον οικονομικό πόλεμο γίνονται ενέργειες για να ζημιωθείς οικονομικά και να ωφεληθούν άλλοι, πάντα οικονομικά. Στο ψυχολογικό πόλεμο δεν χάνεις απαραίτητα λεφτά αλλά χειροτερεύει η ποιότητα ζωής σου. Εκεί δεν ψάχνουν να βγουν ωφελημένοι αλλά να βγεις ζημιωμένος εσύ. Η δικαιοσύνη δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιατί δεν κάνουν τίποτα παράνομο, χρησιμοποιούν μάλιστα τα εργαλεία που τους δίνει ο νόμος.
ο Fanfaron το βλέπει βιοποριστικά, η αλήθεια όμως για τον ψυχολογικό πόλεμο είναι ότι δεν γίνεται για να σε εξοντώσει αλλά για να σε συμμορφώσει.
Και η λύση είναι να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερες κλωστές πάνω σου που θα μπορούσαν να τραβήξουν.
Εγω θα ελεγα οχι για να σε συμμοφωσει αλλα για να σε καθυποταξει. Οι στρατηγικες αντιμετωπισης ειναι δυο:

Φυγη μακρια, εκει που δεν τους συμφερει να σε ακολουθησουν.

Επιδειξη οπλων και αποφασιστικοτητας για τη χρηση τους. Στην πρωτη ευκαιρια ολομετωπη επιθεση.

Αν παιζεις κρυφτο μαζι τους αργα ή γρηγορα θα σε πετυχουν.

Fanfaron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 14:09
Phorum.gr user: Fanfaron

Re: Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fanfaron » 28 Ιαν 2019, 00:43

Σωστός Ορέστης! επίσης, πίνουμε το γάλα μας να μεγαλώσουμε.
ένα καφέ στο τρία ρειιιιι

Fanfaron: Τελικά, ποιους πρέπει να πετάξουμε έξω; Τους αριστερούς, τους δεξούς ή τους μετανάστες; :102:

Null: Berseker: Μενόμαχος (μένος + μάχη).

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Ιαν 2019, 10:53

Εμείς σαν Έλληνες πάντως έχουμε μάθει να σκύβουμε το κεφάλι λόγω της θρησκείας. Θα έρθει ο Αρμαγεδών, θα έρθει η βασιλεία του Αντίχριστου, μετά θα έρθει ο Χριστός κλπ.
Μια θρησκεία ξενόφερτη που οικειοποιήθηκε την πλούσια ελληνική παράδοση, μια αντιγραφή από τους Έλληνες και άλλους αρχαίους πολιτισμούς.
Εγώ μπορώ να πω ότι θα έρθουν οι Ολύμπιοι ή είναι ήδη εδώ, δεν κατάλαβα δηλαδή, το κλεμμένο παραμύθι του και καλά "εκλεκτού λαού του Θεού" έχει περισσότερη ισχύ από τα δικά μας τα αρχαιότερα; Αν μη τι άλλο οι δικοί μας φιλόσοφοι για έναν Θεό μιλούσαν, το Όλον, οι Θεοί ήταν γεννήματά του και ανέπτυξαν όλες τις επιστήμες και τις τέχνες.
Δεν υπονοώ κάτι εναντίον ενός λαού ή μάλλον υπονοώ, αλλά όχι εναντίον των ανθρώπων, που στο μεγάλο μέρος τους δεν έχουν συμμετοχή. Συμμετοχή μπορούν να έχουν όλοι οι άλλοι λαοί και όποιος ανακαλύπτει ότι με το ψέμα, την διαβολή, τον φόνο, μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση σε χρήμα και αξιώματα αφού έχει πλάτη ένα πανίσχυρο δίκτυο.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 28 Ιαν 2019, 16:47

Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις απέναντι στον ψυχολογικό πόλεμο, είναι να οχυρώσεις το μυαλό σου. Δεν έχεις έλεγχο του τί γίνεται στο σώμα σου και ούτε στο τί γίνεται έξω από αυτό.
Ο μόνος χώρος όπου έχεις απόλυτο έλεγχο και είναι ο χώρος που γίνεται στόχος του ψυχολογικού πολέμου, είναι το μυαλό σου. Κράτα το καθαρό και ανεπηρέαστο και οι συνέπειες του ψυχολογικού πολέμου περιορίζονται στα υλικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Ιαν 2019, 16:59

Fanfaron έγραψε:
26 Ιαν 2019, 01:14
Εικόνα
ναι αλλά...


Fanfaron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 14:09
Phorum.gr user: Fanfaron

Re: Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fanfaron » 02 Φεβ 2019, 01:30

Αγαπώ Antares :romance-hearteyes:

(και Ορέστη :oops: )
ένα καφέ στο τρία ρειιιιι

Fanfaron: Τελικά, ποιους πρέπει να πετάξουμε έξω; Τους αριστερούς, τους δεξούς ή τους μετανάστες; :102:

Null: Berseker: Μενόμαχος (μένος + μάχη).

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Ψυχολογικός πόλεμος και τεχνικές προστασίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 19 Φεβ 2019, 00:05

Ξέρω περιστάτικο μητέρας ενός φίλου μου που τρελάθηκε επειδή ο γιός της τύλιγε το πούρο.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών