Τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου: Mind Blown!

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16311
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου: Mind Blown!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 28 Ιαν 2019, 20:44



mind - literally - blown

Το είχατε ξανακούσει αυτό;; Εννοώ αυτά που λεει στην αρχή για όσους είχαν υποστεί την "θεραπεία" της επιληψίας που αναφέρει. Ξέρει κανείς παραπάνω για αυτό το θέμα;;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Ορέστης 35

Re: Τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου: Mind Blown!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Ιαν 2019, 20:58

Σκεψου ποσο διαφορετικοι θα ειναι οι εξωγηινοι.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου: Mind Blown!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 29 Ιαν 2019, 21:18

Για την επιληψία και αυτή την θεραπεία δεν γνωρίζω.
Την πρώτη φορά που κάπνισα χασίς (μόνο μια επιπλέον ξανακάπνισα) ήταν σαν να χωρίσθηκε η σκέψη μου σε δύο. Μια σκέψη πολύ κριτική, αναλυτική, με μεγάλη καθαρότητα και μια σκέψη πιο νωχελική με ροπή προς την διασκέδαση. Μια σκεφτόμουν έτσι και μια αλλιώς, δεν ήταν κατά κάποιο τρόπο ένα κράμα των δύο.
Επίσης πρόσφατα πήγα με ταξί κάπου κοντά για μια δουλειά. Μέσα στο ταξί αισθάνθηκα το μυαλό μου να γυρίζει, μια θολούρα. Κατέβηκα, πήρα ότι ήθελα, αλλά ενώ ήμουν στο ταμείο, ξεκίνησε πάλι. Ήταν σαν να ονειρευόμουν όρθια. Σκέψεις έρχονταν και έφευγαν, ήταν σαν να είχαν απελευθερωθεί οι μνήμες όλες ταυτόχρονα. Νόμιζα ότι θα πάθω ολική αμνησία. Θυμόμουν που έμενα αλλά όχι με τον συνήθη τρόπο. Θυμόμουν την οδό σαν γραμμένη σε ένα χαρτί. Πήρα ταξί και επέστρεψα σπίτι. Ήμουν σχετικά καλά. Διαβάζοντας στο phorum τα πόστ που είχα γράψει δεν τα αναγνώριζα. Νόμιζα ότι κάποιος τα είχε διορθώσει, είχε αλλάξει λέξεις και εκφράσεις ή είχε διαγράψει άλλες. Αυτή η θολούρα κράτησε αρκετά, ώσπου συνήλθα.
Να πω βέβαια ότι είμαι υπό χημειοθεραπεία.
Οπότε ουσίες και φάρμακα μπορούν να προκαλέσουν τέτοια φαινόμενα, πόσο μάλλον μια επέμβαση.

Ορέστης 35

Re: Τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου: Mind Blown!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 30 Ιαν 2019, 23:04

Ειχα δει ενα βιντεο που ελεγε οτι η αισθηση της ταυτοτητας ειναι μια παρενεργεια του νερικου συστηματος. Νομιζω υπαρχει στο θρεντ για το νοημα της ζωης.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16311
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου: Mind Blown!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 30 Ιαν 2019, 23:07

καλη δύναμη Αντάρες
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου: Mind Blown!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Ιαν 2019, 23:12

Ευχαριστώ.

moiraia ola
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 11 Μάιος 2020, 19:02

Re: Τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου: Mind Blown!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από moiraia ola » 12 Μάιος 2020, 17:57

Antares έγραψε:
29 Ιαν 2019, 21:18
Για την επιληψία και αυτή την θεραπεία δεν γνωρίζω.
Την πρώτη φορά που κάπνισα χασίς (μόνο μια επιπλέον ξανακάπνισα) ήταν σαν να χωρίσθηκε η σκέψη μου σε δύο. Μια σκέψη πολύ κριτική, αναλυτική, με μεγάλη καθαρότητα και μια σκέψη πιο νωχελική με ροπή προς την διασκέδαση. Μια σκεφτόμουν έτσι και μια αλλιώς, δεν ήταν κατά κάποιο τρόπο ένα κράμα των δύο.
Επίσης πρόσφατα πήγα με ταξί κάπου κοντά για μια δουλειά. Μέσα στο ταξί αισθάνθηκα το μυαλό μου να γυρίζει, μια θολούρα. Κατέβηκα, πήρα ότι ήθελα, αλλά ενώ ήμουν στο ταμείο, ξεκίνησε πάλι. Ήταν σαν να ονειρευόμουν όρθια. Σκέψεις έρχονταν και έφευγαν, ήταν σαν να είχαν απελευθερωθεί οι μνήμες όλες ταυτόχρονα. Νόμιζα ότι θα πάθω ολική αμνησία. Θυμόμουν που έμενα αλλά όχι με τον συνήθη τρόπο. Θυμόμουν την οδό σαν γραμμένη σε ένα χαρτί. Πήρα ταξί και επέστρεψα σπίτι. Ήμουν σχετικά καλά. Διαβάζοντας στο phorum τα πόστ που είχα γράψει δεν τα αναγνώριζα. Νόμιζα ότι κάποιος τα είχε διορθώσει, είχε αλλάξει λέξεις και εκφράσεις ή είχε διαγράψει άλλες. Αυτή η θολούρα κράτησε αρκετά, ώσπου συνήλθα.
Να πω βέβαια ότι είμαι υπό χημειοθεραπεία.
Οπότε ουσίες και φάρμακα μπορούν να προκαλέσουν τέτοια φαινόμενα, πόσο μάλλον μια επέμβαση.
τυχερή ήσουν. Εμένα η τελευταία μου εμπειρία με έφτασε νοσοκομείο
είχα παραισθήσεις φουλ μου άνοιξε τρελά επεισόδια
αφού γλίτωσα τη σχιζοφρένεια πάλι καλα

Βέβαια καλό μου κανε, γιατί έκτοτε έμεινα απ όλα μακριά :wave:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου: Mind Blown!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 12 Μάιος 2020, 18:07

moiraia ola έγραψε:
12 Μάιος 2020, 17:57

τυχερή ήσουν. Εμένα η τελευταία μου εμπειρία με έφτασε νοσοκομείο
είχα παραισθήσεις φουλ μου άνοιξε τρελά επεισόδια
αφού γλίτωσα τη σχιζοφρένεια πάλι καλα

Βέβαια καλό μου κανε, γιατί έκτοτε έμεινα απ όλα μακριά :wave:
Δεν έχω ξανακαπνίσει χασίς. Λίγες φορές στα νιάτα μου. Επικράτησε τελικά αυτό που μου άρεσε και άρεσε σε όλη την παρέα. Οι εκδρομές και η απόλαυση της φύσης. Στο πέρασμα του χρόνου το στερήθηκα και αυτό και άρχισε η κλεισούρα. Η κλεισούρα προκαλεί επίσης πολλά ψυχοσωματικά.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου: Mind Blown!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 14 Μάιος 2020, 15:49

moiraia ola έγραψε:
12 Μάιος 2020, 17:57
Antares έγραψε:
29 Ιαν 2019, 21:18
Για την επιληψία και αυτή την θεραπεία δεν γνωρίζω.
Την πρώτη φορά που κάπνισα χασίς (μόνο μια επιπλέον ξανακάπνισα) ήταν σαν να χωρίσθηκε η σκέψη μου σε δύο. Μια σκέψη πολύ κριτική, αναλυτική, με μεγάλη καθαρότητα και μια σκέψη πιο νωχελική με ροπή προς την διασκέδαση. Μια σκεφτόμουν έτσι και μια αλλιώς, δεν ήταν κατά κάποιο τρόπο ένα κράμα των δύο.
Επίσης πρόσφατα πήγα με ταξί κάπου κοντά για μια δουλειά. Μέσα στο ταξί αισθάνθηκα το μυαλό μου να γυρίζει, μια θολούρα. Κατέβηκα, πήρα ότι ήθελα, αλλά ενώ ήμουν στο ταμείο, ξεκίνησε πάλι. Ήταν σαν να ονειρευόμουν όρθια. Σκέψεις έρχονταν και έφευγαν, ήταν σαν να είχαν απελευθερωθεί οι μνήμες όλες ταυτόχρονα. Νόμιζα ότι θα πάθω ολική αμνησία. Θυμόμουν που έμενα αλλά όχι με τον συνήθη τρόπο. Θυμόμουν την οδό σαν γραμμένη σε ένα χαρτί. Πήρα ταξί και επέστρεψα σπίτι. Ήμουν σχετικά καλά. Διαβάζοντας στο phorum τα πόστ που είχα γράψει δεν τα αναγνώριζα. Νόμιζα ότι κάποιος τα είχε διορθώσει, είχε αλλάξει λέξεις και εκφράσεις ή είχε διαγράψει άλλες. Αυτή η θολούρα κράτησε αρκετά, ώσπου συνήλθα.
Να πω βέβαια ότι είμαι υπό χημειοθεραπεία.
Οπότε ουσίες και φάρμακα μπορούν να προκαλέσουν τέτοια φαινόμενα, πόσο μάλλον μια επέμβαση.
τυχερή ήσουν. Εμένα η τελευταία μου εμπειρία με έφτασε νοσοκομείο
είχα παραισθήσεις φουλ μου άνοιξε τρελά επεισόδια
αφού γλίτωσα τη σχιζοφρένεια πάλι καλα

Βέβαια καλό μου κανε, γιατί έκτοτε έμεινα απ όλα μακριά :wave:
.

Βaby"s ριλάξ.....

Εις τούς αιώνας ..... τά Ψυχωδηλωτικά.....νάρκος καί σύν αυτά.....

χρησιμοποιήθηκαν από τίς κοινωνίες επί τό πλείστον ώς Ψυχωφάρμακα.....

μέ 2 τρόποις.....

Στόν είς εξ αυτών τά έπαιρνε ο Σαμάνος....ο Μάγος τής Φυλής....

για νά "επικοινωνήσει" μέ τό "πνεύμα"....τό "Θείον"....καί μέσω αυτού νά δωθεί "λύσις"

στό πρόβλημα τού "πάσχοντος".....

Στήν έτερη περίπτωση τά έπαιρνε ο "πάσχων".....καί λόγω τού ότι αυτά έχουν

τήν ιδιότητα "νά βγάζουν στήν επιφάνεια" τίς Φοβίες.....

πού όπως λέει η Ψυχιατρική ..... η "επαναβίωση" τών Φοβιών.....

είναι καί ο τρόπος γιά νά τίς ξεπεράσεις.....

Εάν έχω κάπου λάθος.....ας μέ διορθώσουν οι Μάγοι τού Φόρουμ..... :csph:

Χαοτικός .....καί σύν αυτώ.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών