Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 28 Φεβ 2019, 01:21

Σας μεταφέρω εδώ την γνώμη για το θέμα ενός γνωστού μου απο το διαδίκτυο που έγραφε ωραία και χρησιμοποιούσε το ψευδώνυμο Aspic.
Πιστευε ότι ο κόσμος μας κατάντησε βαρετός επειδή χαθηκε η μαγεία του και η γοητεία των πραγματων αλλά και των ανθρώπων και όλης της ζωής.
Ακόμα, γράφει ότι ένας άλλος λόγος της ανίας είναι ότι αποξενωθήκαμε απο τον θάνατο, κάτι που οι παλαιότεροι δεν το συνήθιζαν.

Πείτε και σεις, αν νομίζετε ότι όντως ο κόσμος και η ζωή μας έγινε ανιαρή και πληκτική και για ποιο λόγο νομίζετε ότι έγινε αυτό.

Εδώ, η γνώμη του Aspic:

"Σκεφτόμουνα που λέτε γιατί ο κόσμος να είναι βαρετός χωρίς νόημα.
Και κατέληξα ότι αυτό οφείλεται σε τρία πράγματα.
Όταν περπατάω μόνος μου και όταν έχω πάνω απο ώρα να καπνίσω και καθαρίζει λίγο το μυαλό, κάποιες φορές πιάνω τον εαυτό μου να βλέπει το περιβάλλον περίπου όπως όταν ήμουν παιδί (περίπου λέω όχι ακριβώς όπως τότε). Και αυτό γίνεται φευγαλέα, δέν διαρκεί πολύ, δυό τρία δευτερόλεπτα, ίσα ίσα που μου φέρνει μιά γεύση νοσταλγίας.
Έχω παρατηρήσει λοιπόν πώς όταν είμασταν παιδιά, κάθε αντικείμενο όσο ταπεινό και να ήταν, είχε μιά αξία. Ακόμη και μιά πέτρα που θα βλέπαμε ήταν κάτι ιδιαίτερο και μοναδικό στα μάτια μας. Μας γοήτευαν τα αντικείμενα, πάσης φύσεως αντικείμενα, φυσικά ή τεχνολογικά, σάν να ήταν μαγικά, σάν να είχαν ψυχή. Αυτο ακριβώς ήταν το νόημα του κόσμου νομίζω.
Όταν αρχίζαμε να πηγαίνουμε σχολείο, η τάξη και η εκπαίδευση μας απόκοβαν σιγά σιγά απο τα αντικείμενα του κόσμου. Τους γυρίζαμε την πλάτη με υπεροψία σάν ευτελή άνευ αξίας και αυτά ξεθώριαζαν, χάναν το νόημά τους.
Στην ενήλικη ζωή τα πράγματα του κόσμου χαθήκαν οριστικά απο τα μάτια μας, γύρω μας υπάρχει μιά θολή εικόνα, απροσδιόριστη, ένας κενός γαλακτώδης κόσμος, μιά παχύρευστη ουσία που μας εμποδίζει να έχουμε επαφή με τα αντικείμενα.
Οι παλιοί άνθρωποι νομίζω διατηρούσαν μιά πιο διαυγή αντίληψη των πραγμάτων απο ότι εμείς οι σύγχρονοι, για αυτό και ο κόσμος για αυτούς ήταν λιγότερο βαρετός.
Αυτό ήταν το πρώτο, το δεύτερο είναι ότι σάν παιδιά πάλι είχαμε ανάγκη να ακούμε ιστορίες για μαγικούς κόσμους. Και αυτούς τους κόσμους πάλι, όπως τα αντικείμενα, όταν μεγαλώσαμε τους εγκαταλείψαμε.
Οι παλιοί άνθρωποι πάλι νομίζω πώς τους διατήρησαν. Πίστευαν σε αυτούς και συμμετείχαν σε γιορτές, τελετές κλπ. πέραν του πραγματικού κόσμου, σάν να ήταν πιο καθοριστικές για την ζωή τους απο τα απλά καθημερινά πράγματα.
Και το τρίτο είναι ο θάνατος, που όπως λένε αρκετοί έχουμε αποξενωθεί απο αυτόν και δέν είναι μέρος της ζωής όπως στους παλιότερους.
Νομίζω λοιπόν ότι ο κόσμος είναι βαρετός γιατί παραείναι πραγματικός, βαρύς συμπαγής και ασήκωτος (το βαρετός απο το βάρος βγαίνει;)."
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 28 Φεβ 2019, 01:34

Χαζομάρες λέει, δεν χάθηκε η μαγεία και η γοητεία των πραγμάτων, αυτός ο ίδιος απλά την έχασε. Ο κόσμος συνεχίζει να είναι συναρπαστικός.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 28 Φεβ 2019, 01:44

Sid Vicious έγραψε:
28 Φεβ 2019, 01:34
Χαζομάρες λέει, δεν χάθηκε η μαγεία και η γοητεία των πραγμάτων, αυτός ο ίδιος απλά την έχασε. Ο κόσμος συνεχίζει να είναι συναρπαστικός.
Για μένα πάντως και για πολλούς ακόμα ΙΣΧΥΕΙ αυτό που λέει. Και μάλιστα έχω γνωρίσει έναν άνθρωπο του πνεύματος που τον απασχολεί το ζήτημα της επαναφοράς της μαγείας της πραγματικότητας στην ζωή των ανθρώπων. Ασχολείται μαζί τους με τέτοιον τρόπο που τους "βγάζει" πάλι την όρεξη για την ζωή. Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες. Λένε σαν συμβουλή ότι είναι σοφό να μένεις όσο μπορείς στο παρόν και να χαίρεσαι όσο μπορείς την στιγμή. Όσο απλότητα και αν έχει αυτό.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 28 Φεβ 2019, 01:52

Τα έβλεπε έτσι τα πράγματα σαν παιδί αλλά προφανώς απομυθοποιήθηκαν στο μυαλό του και δεν τον μαγεύουν πια. Να ξαναγίνει παιδί, να κάνει φορμάτ στο μυαλό και να τον ξαναμαγέψουν τα ίδια, λίγο δύσκολο. Οπότε πρέπει να τα αντικαταστήσει με άλλα πράγματα. Το τι θα μπορούσε να είναι αυτά, εξαρτάται από τον καθένα.

Εγώ πχ. από τότε που έχω ίντερνετ έχω εύκολη πρόσβαση στη μουσική. Σε τραγούδια που χωρίς αυτό δεν θα τα ήξερα καν. Ή δεν θα μπορούσα να τα βρω. Και κάποια άλλα που τα έγραψα αλλά τα έσβησα.

Οπότε ο καθένας μπορέι να βρει πράγματα να τον μαγέψουν.

Επίσης, είπε ότι καθάρισε όταν είχε ώρα να καπνίσει. Ακόμα πιο σπουδαίο είναι να μην έπινε και καφέ που σε ''τσιτώνει''. Οπότε θα έβλεπε ακόμα πιο καθαρά τα πράγματα.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 28 Φεβ 2019, 01:59

brb και tyt έγραψε:
28 Φεβ 2019, 01:52


Οπότε ο καθένας μπορέι να βρει πράγματα να τον μαγέψουν.
Κρατώ αυτό απο σένα.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 28 Φεβ 2019, 02:05

Natasha έγραψε:
28 Φεβ 2019, 01:44
Sid Vicious έγραψε:
28 Φεβ 2019, 01:34
Χαζομάρες λέει, δεν χάθηκε η μαγεία και η γοητεία των πραγμάτων, αυτός ο ίδιος απλά την έχασε. Ο κόσμος συνεχίζει να είναι συναρπαστικός.
Για μένα πάντως και για πολλούς ακόμα ΙΣΧΥΕΙ αυτό που λέει.
Και ξαναλέω, γιατί όντως έτσι είναι, πως δεν χάθηκε η μαγεία και η γοητεία των πραγμάτων, απλά εσείς οι ίδιοι την χάσατε την μαγεία. Βαρεθηκατε γρήγορα όχι γιατί ο κόσμος ήταν βαρετός αλλά γιατί εσείς βαριόσασταν. Ο κόσμος είναι συναρπαστικός, μια μαγεία σκέτη.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 28 Φεβ 2019, 02:07

Sid Vicious έγραψε:
28 Φεβ 2019, 01:34
Χαζομάρες λέει, δεν χάθηκε η μαγεία και η γοητεία των πραγμάτων, αυτός ο ίδιος απλά την έχασε. Ο κόσμος συνεχίζει να είναι συναρπαστικός.
Έλα ντε, γιατί όταν κάποιος χάνει την μαγεία της ζωής αυτόματα την χάνουν και όλοι οι υπόλοιποι; Δεν είναι λίγο εγωιστικό;
the end

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 28 Φεβ 2019, 02:09

Πάνας έγραψε:
28 Φεβ 2019, 02:07
Sid Vicious έγραψε:
28 Φεβ 2019, 01:34
Χαζομάρες λέει, δεν χάθηκε η μαγεία και η γοητεία των πραγμάτων, αυτός ο ίδιος απλά την έχασε. Ο κόσμος συνεχίζει να είναι συναρπαστικός.
Έλα ντε, γιατί όταν κάποιος χάνει την μαγεία της ζωής αυτόματα την χάνουν και όλοι οι υπόλοιποι; Δεν είναι λίγο εγωιστικό;
Το ξαναγράφω, συνάντησα πολύ κόσμο που το λέει αυτό. Αν εσείς νιώθετε διαφορετικά μπράβο. Δεν χρειάζετε να το λέτε συνέχεια.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 28 Φεβ 2019, 02:11

Natasha έγραψε:
28 Φεβ 2019, 02:09
Το ξαναγράφω, συνάντησα πολύ κόσμο που το λέει αυτό. Αν εσείς νιώθετε διαφορετικά μπράβο. Δεν χρειάζετε να το λέτε συνέχεια.
Συγνώμη αλλά γιατί εσείς έχετε το δικαίωμα να το λέτε συνέχεια;
the end

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 28 Φεβ 2019, 02:12

Πάνας έγραψε:
28 Φεβ 2019, 02:07
Sid Vicious έγραψε:
28 Φεβ 2019, 01:34
Χαζομάρες λέει, δεν χάθηκε η μαγεία και η γοητεία των πραγμάτων, αυτός ο ίδιος απλά την έχασε. Ο κόσμος συνεχίζει να είναι συναρπαστικός.
Έλα ντε, γιατί όταν κάποιος χάνει την μαγεία της ζωής αυτόματα την χάνουν και όλοι οι υπόλοιποι; Δεν είναι λίγο εγωιστικό;
Ε ναι, δηλαδή βαριέται κάποιος και ξαφνικά όλος ο κόσμος του φαίνεται βαρετός χωρίς ουσιαστικά να έχει αλλάξει ο κόσμος αλλά η δική του οπτική. Σήμερα παρατηρούσα ένα σαμιαμίδι για κάποια λεπτά, εχω δει τόσες φορές σαμιαμίδια αλλά και πάλι με έβγαζε κατι συναρπαστικό η ανακάλυψη του.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 28 Φεβ 2019, 02:13

Ωραία, αφηστε να γραψουν και οι άλλοι την γνώμη τους, το πολύ πολύ να μην το δώσει κανείς σημασία το θεμα.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 28 Φεβ 2019, 02:15

Natasha έγραψε:
28 Φεβ 2019, 02:09
Πάνας έγραψε:
28 Φεβ 2019, 02:07
Sid Vicious έγραψε:
28 Φεβ 2019, 01:34
Χαζομάρες λέει, δεν χάθηκε η μαγεία και η γοητεία των πραγμάτων, αυτός ο ίδιος απλά την έχασε. Ο κόσμος συνεχίζει να είναι συναρπαστικός.
Έλα ντε, γιατί όταν κάποιος χάνει την μαγεία της ζωής αυτόματα την χάνουν και όλοι οι υπόλοιποι; Δεν είναι λίγο εγωιστικό;
Το ξαναγράφω, συνάντησα πολύ κόσμο που το λέει αυτό. Αν εσείς νιώθετε διαφορετικά μπράβο. Δεν χρειάζετε να το λέτε συνέχεια.
Μα αυτό που είπα δεν είναι οτι δεν υπάρχει πολύ κόσμος που το λέει αυτό. Απλά ξεκαθαρίζω ότι η μαγεία και η γοητεία της ζωής και του κόσμου παραμένει η ίδια, δεν έχει χαθεί αυτή αλλά αυτοί την έχασαν.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Hey Baby
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 04:20

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hey Baby » 28 Φεβ 2019, 03:37

Πάνας έγραψε:
28 Φεβ 2019, 02:11
Natasha έγραψε:
28 Φεβ 2019, 02:09
Το ξαναγράφω, συνάντησα πολύ κόσμο που το λέει αυτό. Αν εσείς νιώθετε διαφορετικά μπράβο. Δεν χρειάζετε να το λέτε συνέχεια.
Συγνώμη αλλά γιατί εσείς έχετε το δικαίωμα να το λέτε συνέχεια;
:smt005:
LEONAS έγραψε: Βρες άλλο κτήνος

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40329
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2019, 04:38

Natasha έγραψε:
28 Φεβ 2019, 01:21
Έχω παρατηρήσει λοιπόν πώς όταν είμασταν παιδιά, κάθε αντικείμενο όσο ταπεινό και να ήταν, είχε μιά αξία. Ακόμη και μιά πέτρα που θα βλέπαμε ήταν κάτι ιδιαίτερο και μοναδικό στα μάτια μας. Μας γοήτευαν τα αντικείμενα, πάσης φύσεως αντικείμενα, φυσικά ή τεχνολογικά, σάν να ήταν μαγικά, σάν να είχαν ψυχή. Αυτο ακριβώς ήταν το νόημα του κόσμου νομίζω.
Αυτό λέγεται «ήμουν παιδί και όλα ήταν νέα για μένα».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 28 Φεβ 2019, 07:01

Προτιμώ να βαριεμαι παρα να αγχωνομαι !!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών