Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Μαρ 2019, 23:17

δεν ξέρω παιδιά για εσάς, αλλά εμένα μου πήρε επτά μέρες να βαρεθώ, μετά τα ίδια και τα ίδια. :011:

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 05 Μαρ 2019, 00:58

Χαοτικός έγραψε:
04 Μαρ 2019, 22:47
Sid Vicious έγραψε:
28 Φεβ 2019, 01:34
Χαζομάρες λέει, δεν χάθηκε η μαγεία και η γοητεία των πραγμάτων, αυτός ο ίδιος απλά την έχασε. Ο κόσμος συνεχίζει να είναι συναρπαστικός.
Τι... παίζει κάνα καλό; :8)
Χρειάζεται;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 05 Μαρ 2019, 15:31

Τότε πως είναι συναρπαστικός ο κόσμος;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68575
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Μαρ 2019, 15:40

Sid Vicious έγραψε:
28 Φεβ 2019, 01:34
Χαζομάρες λέει, δεν χάθηκε η μαγεία και η γοητεία των πραγμάτων, αυτός ο ίδιος απλά την έχασε. Ο κόσμος συνεχίζει να είναι συναρπαστικός.
Ε, αν ψάχνεις τη μαγεία στη συνταγογράφηση, έτσι γίνεται.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 05 Μαρ 2019, 16:16

Το ότι οι παλιοί (όχι όλοι, κάποιοι) την έβρισκαν με τις νεραιδολογίες και έψηναν ψωμιά για τα αφήσουν στην όχθη του ποταμού για να καλοπιάσουν τα πνεύματα και έριχναν αλάτι στη σόμπα για να "σκάσουν οι οχθροί σαν το άλας", δε σημαίνει ότι ορισμένοι νέοι σήμερα δεν βρίσκουν νόημα πχ στην υψηλή τεχνολογία, στις επιστήμες, στις τέχνες ή απλά στον καφεδάκι με την παρέα κτλ.

Εντάξει, το χορτάρι του γείτονα είναι πάντα πιο πράσινο, και παλιότερα όλα ήταν καλύτερα, αλλά η σκοτεινή πλευρά της σελήνης ήταν ο παππούς στο χωριό που έλεγε "μάθε γράμματα, μη γίνεις τσομπάνης". Δεν μπορεί να μην θυμάστε, ειδικά οι παλιότεροι, τους σκαμένους καμπουριασμένους γέροντες στο καφενείο που στα 60 τους έμοιαζαν με 90.

Καλά, νόημα μπορεί να μην βρέθηκε για όλους στην σημερινή κοινωνία της αφθονίας και το ότι δεν ξυπνάμε στις 4πμ να πάμε στα χωράφια, πράγματι, δεν οδήγησε σε κάποιον επίγειο παράδεισο, αλλά αυτό δεν οφείλεται στις νέες εποχές, ούτε καν στην απομάγευση του κόσμου.
Όλα είναι θέμα εναλλαγής θετικών και αρνητικών συναισθημάτων, ή αλλιώς ευφορία vs ψυχοπλάκωμα.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 05 Μαρ 2019, 19:06

Αγις έγραψε:
04 Μαρ 2019, 23:15
Μεγαλωσατε κοριτσια- η δράση είναι αλλου - το μελλον εχει μπιριμπα - κομμωτηριο - κουτσομπολιο σαν προσιτες ηδονες.
Λογικο να βαριεστε δλδ να φλιπαρετε.
Καμία σχέση!

Δεν κινούνται όλα γύρω από τα κρεβάτια! Όταν ήμουν 20-30 έκανα πράγματα που γεμίζουν αρκετά βιβλία - ταινίες και τα κρεβάτια ήταν όντως ένα μέσο να γνωρίσει μια γυναίκα ενδιαφέροντα κόσμο! Γύρισα και τη μισή Ευρώπη όταν η Ευρώπη ήταν Ευρώπη!

Όμως και τώρα μια χαρά είναι τα πράγματα. Καθημερινά συνεργάζομαι με έξυπνους έως ιδιοφυϊες ανθρώπους. Με όλους τους ανθρώπους μου αρέσει να κάνω small talk και έρχονται και μου μιλάνε άνθρωποι στο άσχετο. Υπήρξε ένα διάστημα που χωρίς να το θέλω καλλιέργησα την ωριμότητά μου και αυτό ήταν εχμ, μισή ζωή ως τώρα. Έχω φίλες που είναι φανταστικές! Αρκετοί όμως από αυτούς κινούνται όχι πολύ κοντά στα καθιερωμένα, αν είσαι στα καθιερωμένα σπίτι-δουλειά, δεν θα βαρεθείς;

Από γκόμενους δεν με νοιάζει, δεν ψάχνω, αλλά μου την μπέφτουν άντρες ωραίοι και φτασμένοι στον τομέα τους. Τι να κάνω, έχω ήδη έναν που δεν τον αλλάζω. Εντάξει, ωραία ήταν και όταν ήμασταν 20 και με κορμάρες... φανταστικά. Αλλά κάθε πράγμα στον καιρό του.

Νατάσα, αν δεν έχεις ζήσει και τη λαίλαπα των 44, που οι ορμόνες βαράνε ένα τελευταίο ουπς, θα δεις :)

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Μαρ 2019, 19:16

Athina__P έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:06
Αγις έγραψε:
04 Μαρ 2019, 23:15
Μεγαλωσατε κοριτσια- η δράση είναι αλλου - το μελλον εχει μπιριμπα - κομμωτηριο - κουτσομπολιο σαν προσιτες ηδονες.
Λογικο να βαριεστε δλδ να φλιπαρετε.
Καμία σχέση!

Δεν κινούνται όλα γύρω από τα κρεβάτια! Όταν ήμουν 20-30 έκανα πράγματα που γεμίζουν αρκετά βιβλία - ταινίες και τα κρεβάτια ήταν όντως ένα μέσο να γνωρίσει μια γυναίκα ενδιαφέροντα κόσμο! Γύρισα και τη μισή Ευρώπη όταν η Ευρώπη ήταν Ευρώπη!

Όμως και τώρα μια χαρά είναι τα πράγματα. Καθημερινά συνεργάζομαι με έξυπνους έως ιδιοφυϊες ανθρώπους. Με όλους τους ανθρώπους μου αρέσει να κάνω small talk και έρχονται και μου μιλάνε άνθρωποι στο άσχετο. Υπήρξε ένα διάστημα που χωρίς να το θέλω καλλιέργησα την ωριμότητά μου και αυτό ήταν εχμ, μισή ζωή ως τώρα. Έχω φίλες που είναι φανταστικές! Αρκετοί όμως από αυτούς κινούνται όχι πολύ κοντά στα καθιερωμένα, αν είσαι στα καθιερωμένα σπίτι-δουλειά, δεν θα βαρεθείς;

Από γκόμενους δεν με νοιάζει, δεν ψάχνω, αλλά μου την μπέφτουν άντρες ωραίοι και φτασμένοι στον τομέα τους. Τι να κάνω, έχω ήδη έναν που δεν τον αλλάζω. Εντάξει, ωραία ήταν και όταν ήμασταν 20 και με κορμάρες... φανταστικά. Αλλά κάθε πράγμα στον καιρό του.

Νατάσα, αν δεν έχεις ζήσει και τη λαίλαπα των 44, που οι ορμόνες βαράνε ένα τελευταίο ουπς, θα δεις :)
η επιβεβεβαιωση ...
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 05 Μαρ 2019, 19:16

Διάβασες κάπου κομμωτήριο - μπιρίμπα - κουτσομπολιό;

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Μαρ 2019, 19:25

''Διαβασα '' βαθυτερα στον πυρηνα της απελπισιας στην ματαιοτητα της αγωνιουδους ψευτοπεριφρονησης στην μάχη με το χρονο την πικρια του παραγκωνισμου το τσαλαπατημα της φιλαρεσκειας κ της ματαιοδοξιας.

* Ποιηση γραφω σημερα..
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 05 Μαρ 2019, 19:30

Nito έγραψε:
05 Μαρ 2019, 16:16

Εντάξει, το χορτάρι του γείτονα είναι πάντα πιο πράσινο, και παλιότερα όλα ήταν καλύτερα, αλλά η σκοτεινή πλευρά της σελήνης ήταν ο παππούς στο χωριό που έλεγε "μάθε γράμματα, μη γίνεις τσομπάνης". Δεν μπορεί να μην θυμάστε, ειδικά οι παλιότεροι, τους σκαμένους καμπουριασμένους γέροντες στο καφενείο που στα 60 τους έμοιαζαν με 90.

Καλά, νόημα μπορεί να μην βρέθηκε για όλους στην σημερινή κοινωνία της αφθονίας και το ότι δεν ξυπνάμε στις 4πμ να πάμε στα χωράφια, πράγματι, δεν οδήγησε σε κάποιον επίγειο παράδεισο, αλλά αυτό δεν οφείλεται στις νέες εποχές, ούτε καν στην απομάγευση του κόσμου.
Όλα είναι θέμα εναλλαγής θετικών και αρνητικών συναισθημάτων, ή αλλιώς ευφορία vs ψυχοπλάκωμα.
Αλλιώς τα θυμάμαι :smt017:smt017

Είχα παππού που στα 90 έμοιαζε με 60 και ήταν αγρότης, η διαφορά όμως είναι ότι δεν έπιασε μια καρέκλα στο καφενείο στα 60! Ήθελε να κινείται, ακριβώς επειδή θα είχε παρατηρήσει τι γίνεται αν αποφασίσεις ότι γέρασες στα 60 ή ότι δεν κάνει να κάνεις κάτι χειρωνακτικό.

Η ζωή τους παλιά ήταν διαφορετική, γιατί όταν έβρεχε καθόσαντε και λέγανε ιστορίες, δεν σηκώνονταν 200 μέρες το χρόνο προγραμματισμένα να μπουν στο ντους πρωί πρωί.

Τώρα ούτε να χορέψεις δεν μπορείς, μην και κανένας ξενέρωτος σηκώσει το κινητό του.

Είναι αρκετά διαφορετικά τα πράγματα. Το προσδόκιμο ζωής δεν αυξήθηκε για τους ανθρώπους που περάσαν μια ζωή στην καρέκλα και θα συνεχίσουν μετά τη σύνταξη να κάθονται στην καρέκλα στο νετφλιξ γιατί δεν έχει τίποτα αξιόλογο να κάνουν έξω. Θα φανεί πολύ σύντομα αυτό.

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 05 Μαρ 2019, 19:35

Athina__P έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:06

Δεν κινούνται όλα γύρω από τα κρεβάτια! Όταν ήμουν 20-30 έκανα πράγματα που γεμίζουν αρκετά βιβλία - ταινίες και τα κρεβάτια ήταν όντως ένα μέσο να γνωρίσει μια γυναίκα ενδιαφέροντα κόσμο! Γύρισα και τη μισή Ευρώπη όταν η Ευρώπη ήταν Ευρώπη!

Όμως και τώρα μια χαρά είναι τα πράγματα. Καθημερινά συνεργάζομαι με έξυπνους έως ιδιοφυϊες ανθρώπους. Με όλους τους ανθρώπους μου αρέσει να κάνω small talk και έρχονται και μου μιλάνε άνθρωποι στο άσχετο. Υπήρξε ένα διάστημα που χωρίς να το θέλω καλλιέργησα την ωριμότητά μου και αυτό ήταν εχμ, μισή ζωή ως τώρα. Έχω φίλες που είναι φανταστικές! Αρκετοί όμως από αυτούς κινούνται όχι πολύ κοντά στα καθιερωμένα, αν είσαι στα καθιερωμένα σπίτι-δουλειά, δεν θα βαρεθείς;

Από γκόμενους δεν με νοιάζει, δεν ψάχνω, αλλά μου την μπέφτουν άντρες ωραίοι και φτασμένοι στον τομέα τους. Τι να κάνω, έχω ήδη έναν που δεν τον αλλάζω. Εντάξει, ωραία ήταν και όταν ήμασταν 20 και με κορμάρες... φανταστικά. Αλλά κάθε πράγμα στον καιρό του.
εννοείς ότι αφού γράφεις στο πχορουμ βρίσκεις εδώ όλα αυτά;
μωρε μπράααβο

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 05 Μαρ 2019, 19:38

βοθρατζης έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:35
Athina__P έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:06

Δεν κινούνται όλα γύρω από τα κρεβάτια! Όταν ήμουν 20-30 έκανα πράγματα που γεμίζουν αρκετά βιβλία - ταινίες και τα κρεβάτια ήταν όντως ένα μέσο να γνωρίσει μια γυναίκα ενδιαφέροντα κόσμο! Γύρισα και τη μισή Ευρώπη όταν η Ευρώπη ήταν Ευρώπη!

Όμως και τώρα μια χαρά είναι τα πράγματα. Καθημερινά συνεργάζομαι με έξυπνους έως ιδιοφυϊες ανθρώπους. Με όλους τους ανθρώπους μου αρέσει να κάνω small talk και έρχονται και μου μιλάνε άνθρωποι στο άσχετο. Υπήρξε ένα διάστημα που χωρίς να το θέλω καλλιέργησα την ωριμότητά μου και αυτό ήταν εχμ, μισή ζωή ως τώρα. Έχω φίλες που είναι φανταστικές! Αρκετοί όμως από αυτούς κινούνται όχι πολύ κοντά στα καθιερωμένα, αν είσαι στα καθιερωμένα σπίτι-δουλειά, δεν θα βαρεθείς;

Από γκόμενους δεν με νοιάζει, δεν ψάχνω, αλλά μου την μπέφτουν άντρες ωραίοι και φτασμένοι στον τομέα τους. Τι να κάνω, έχω ήδη έναν που δεν τον αλλάζω. Εντάξει, ωραία ήταν και όταν ήμασταν 20 και με κορμάρες... φανταστικά. Αλλά κάθε πράγμα στον καιρό του.
εννοείς ότι αφού γράφεις στο πχορουμ βρίσκεις εδώ όλα αυτά;
μωρε μπράααβο
Όχι, τα βρίσκω έξω. Το φόρουμ είναι για να μη βαριέμαι σπίτι. Γιατί, παράξενο ακούγεται; Ο άνθρωπος αν έχει όρεξη να βρει τον τρόπο να είναι με ανθρώπους που του ταιριάζουν, βρίσκει τον τρόπο. Υπάρχει κάτι παράξενο στο να έχουν μισή ζωή οι άνθρωποι που δεν θέλουν να ζουν βαρετά να βρουν αντίστοιχους ανθρώπους;

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 05 Μαρ 2019, 19:39

Athina__P έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:38
βοθρατζης έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:35
Athina__P έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:06

Δεν κινούνται όλα γύρω από τα κρεβάτια! Όταν ήμουν 20-30 έκανα πράγματα που γεμίζουν αρκετά βιβλία - ταινίες και τα κρεβάτια ήταν όντως ένα μέσο να γνωρίσει μια γυναίκα ενδιαφέροντα κόσμο! Γύρισα και τη μισή Ευρώπη όταν η Ευρώπη ήταν Ευρώπη!

Όμως και τώρα μια χαρά είναι τα πράγματα. Καθημερινά συνεργάζομαι με έξυπνους έως ιδιοφυϊες ανθρώπους. Με όλους τους ανθρώπους μου αρέσει να κάνω small talk και έρχονται και μου μιλάνε άνθρωποι στο άσχετο. Υπήρξε ένα διάστημα που χωρίς να το θέλω καλλιέργησα την ωριμότητά μου και αυτό ήταν εχμ, μισή ζωή ως τώρα. Έχω φίλες που είναι φανταστικές! Αρκετοί όμως από αυτούς κινούνται όχι πολύ κοντά στα καθιερωμένα, αν είσαι στα καθιερωμένα σπίτι-δουλειά, δεν θα βαρεθείς;

Από γκόμενους δεν με νοιάζει, δεν ψάχνω, αλλά μου την μπέφτουν άντρες ωραίοι και φτασμένοι στον τομέα τους. Τι να κάνω, έχω ήδη έναν που δεν τον αλλάζω. Εντάξει, ωραία ήταν και όταν ήμασταν 20 και με κορμάρες... φανταστικά. Αλλά κάθε πράγμα στον καιρό του.
εννοείς ότι αφού γράφεις στο πχορουμ βρίσκεις εδώ όλα αυτά;
μωρε μπράααβο
Όχι, τα βρίσκω έξω. Το φόρουμ είναι για να μη βαριέμαι σπίτι. Γιατί, παράξενο ακούγεται; Ο άνθρωπος αν έχει όρεξη να βρει τον τρόπο να είναι με ανθρώπους που του ταιριάζουν, βρίσκει τον τρόπο. Υπάρχει κάτι παράξενο στο να έχουν μισή ζωή οι άνθρωποι που δεν θέλουν να ζουν βαρετά να βρουν αντίστοιχους ανθρώπους;
τραγικό όμως να βαριέσαι στο σπίτι
λυπάμαι

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 05 Μαρ 2019, 19:41

Γιατί; Από ένα σημείο και πέρα δεν έχεις να πεις πολλά, ειδικά με τα παιδιά. Θα βγούμε έξω από το σπίτι και τότε μας έρχεται η όρεξη. Σπίτι έχουν κάτι άλλο να κάνουν.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Μαρ 2019, 19:42

Τραγικοτερο να γυρνανε οι φιλες της στας νησους με τα boyfriends και η Αθηνά να συζηταει μαζι μας....
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών