Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 05 Αύγ 2019, 10:59

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ » 17 Αύγ 2019, 13:42

Να συμπεράνω ότι δεν σου συνέβη ?

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Αύγ 2019, 13:51

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
17 Αύγ 2019, 13:42
Να συμπεράνω ότι δεν σου συνέβη ?
Το να ζήσω πολλά χρόνια με κάποιον που υπήρξαμε ερωτευμένοι όχι. Το να αγαπώ ανθρώπους ναι, αλλά πάντα σέβομαι την ιδιωτικότητά τους, ακόμη και αν πρόκειται για την εξάχρονη ανιψούλα μου. Περισσότερο σαν τσοπανόσκυλο και σαν αρωγός συμπεριφέρομαι γι' αυτούς που αγαπώ.

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 05 Αύγ 2019, 10:59

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ » 17 Αύγ 2019, 14:00

Έχω μια απορία ,όταν αγαπάς ένα άτομο,ας πάρουμε το παράδειγμα της εξάχρονης ανιψιάς σου ,είναι ποτέ δυνατόν να θέλεις να την αλλάξεις ?

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Αύγ 2019, 14:22

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
17 Αύγ 2019, 14:00
Έχω μια απορία ,όταν αγαπάς ένα άτομο,ας πάρουμε το παράδειγμα της εξάχρονης ανιψιάς σου ,είναι ποτέ δυνατόν να θέλεις να την αλλάξεις ?
Την αγαπάω γι' αυτό που είναι. Εκείνο που θεωρώ καθήκον μου (καθήκον των γονιών δηλαδή) είναι να την προστατεύω και να της παρέχω τα εφόδια ώστε να έχει καλή ζωή και σταδιοδρομία. Δηλαδή μόρφωση κατά κύριο λόγο αλλά και υλικά εφόδια αν υπάρχουν.
Τι να αλλάξεις σε ένα παιδάκι έξι χρονών;
Αν πρόκειται για μεγαλύτερο άτομο, δεν ξέρω πως εννοείς το να το αλλάξεις. Ποιοι είναι οι τρόποι; Για μένα η αρωγή, η βοήθεια.

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 05 Αύγ 2019, 10:59

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ » 17 Αύγ 2019, 17:10

Γύρνα πίσω στο σημείο του Βίντεο .
Γράψε μου αν αντιλαμβάνεσαι όσα λέει και αν συμφωνείς, η διαφωνείς με τον διακεκριμένο αστροφυσικό Δανεζη ?

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Αύγ 2019, 17:43

Το αντιλαμβάνομαι σαν φυσικός. Αν έχει βρεθεί κάτι τέτοιο πειραματικά, πιθανόν να είναι σωστό. Η μετάδοση της πληροφορίας μπορεί να γίνει με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός. Αν και εννοούσα σε μηδενικό χρόνο στην δική μου εκδοχή, πράγμα που μπορεί να το κάνει ένα ον που βρίσκεται έξω από την διάσταση του χρόνου.
Δεν μπορώ να το ερμηνεύσω εσωτερικά. Αν εσύ μπορείς, ίσως να το περιγράψεις πιο αναλυτικά. Με τον διαλογισμό ίσως γίνεται να ανέβεις σε ανώτερο επίπεδο συνειδητότητας για να βιώσεις την ενότητα και την κοινή αρχή των πραγμάτων, αλλά μόνο για να επιστρέψεις ξανά στο υλικό επίπεδο και τις ξεχωριστές οντότητες που υπάρχουν. Έτσι μπορείς να διδάξεις, να βοηθήσεις, αλλά πάντα σεβόμενος την ατομικότητα του καθενός.

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 05 Αύγ 2019, 10:59

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ » 17 Αύγ 2019, 19:20

Το ίδιο αντιληφθηκαμε.
Διανοησου ότι το ένα φωτόνιο είσαι εσύ και το άλλο εγώ.
Αν λειτουργούσαμε και οι δύο σύμφωνα με την συμπαντικη αρχή, θα είχαμε αμφότεροι τον ίδιο τρόπο σκέψης και αν προέκυπτε στον έναν να διαφοροποιηθει, το περιεχόμενο, θα συνέβαινε το ίδιο και με τον άλλο.
Επειδη όπως σωστά επισήμανες υπάρχουμε σε περιβάλλον, όπου η τηλεπάθεια δεν είναι διευρυμένη, προσπαθούμε εσύ και εγώ να επικοινωνήσουμε μεσω των απόψεων που διαμορφωσαμε.
Είναι ένας δύσκολος τρόπος, διότι όλες οι απόψεις μας , εκτός αυτών που έχουν βάση τα προσωπικά μας βιώματα, είναι ξένες τις οποίες υιοθετησαμε στην μακράν πορεία της ατομικής μας εξέλιξης .
Όπως μας είπε ο Αριστοτέλης το άτομο Α δεν μπορεί να γίνει άτομο Β, ούτε το αντίστροφο, μέσω της λογικής.
Μας απομένει ο δρόμος της αγάπης.
Έχουμε όμως ιδίαν αντίληψη περί αυτής ?
Το σημαίνει για σένα αγάπη ?

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4191
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 17 Αύγ 2019, 19:33

Natasha έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:15
Παντως πιστευω στην τηλεπαθεια.
Τώρα έδεσε το γλυκό...
δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Αύγ 2019, 20:18

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
17 Αύγ 2019, 19:20
Μας απομένει ο δρόμος της αγάπης.
Έχουμε όμως ιδίαν αντίληψη περί αυτής ?
Το σημαίνει για σένα αγάπη ?
Δεν νομίζω ότι είμαι το κατάλληλο άτομο γι' αυτή την ερώτηση. Γενικά είμαι αντικοινωνικό άτομο, νομίζω θα ήμουν περισσότερο κοινωνική σε άλλη χώρα. Δεν πιστεύω στο "αγαπάω όλον τον κόσμο" και σε άλλες τέτοιες κοινοτοπίες.
Η πιο αγνή αγάπη, είναι αυτή που έχω για τα παιδιά γενικά και ειδικά γι' αυτά που είναι συγγενείς μου.

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 05 Αύγ 2019, 10:59

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ » 18 Αύγ 2019, 01:36

Αγάπη είναι για μένα η προσπάθεια ενωποιησης με τα πάντα.
Μόνο όταν κάνω αυτήν την προσπάθεια και φυσικά δεν την εγκαταλείπω, αντιλαμβανομαι τις δυνατότητες, που μου δίνει η αγάπη, να συμμετάσχω στην εξέλιξη του κόσμου και να μην παραμένω απλά ένας παρατηρητής,η ένα ουδέτερο, η ένα απαθες άτομο.
Τι εννοώ ενωποιηση με τα πάντα ?
Ενωποιηση με το συμπαντικό, φυτικό, ζωικό, υδροβιο, οικολογικό, το ανθρώπινο, βασίλειο .
Όσο περισσότερο γνωρίζω τον τρόπο με τον οποίο αυτά αλληλοσυνδεονται, τόσο μεγαλύτερη γίνεται η συνείδηση μου για τον κόσμο.
Αν παρεμενα στο κοινωνικό γίγνεσθαι, δεν θα είχα αντιληφθεί,ότι το πραγματικό σπίτι μου είναι ο πλανήτης και οικογένεια μου η ανθρωπότητα.
Αυτά βέβαια ακούγονται όμορφα και γίνονται ακόμα πιο ωραία, όταν ξεκινήσεις την ατομική σου προσπάθεια ενωποιησης με τα πάντα.
Κανένας δεν θα μπορέσει να σου διδάξει να αγαπάς και να αγαπηθείς ολοκληρωμένα ,καμία κοινωνία στον πλανήτη, αν δεν προσπαθήσεις να ενωποιηθης με τα πάντα...,

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12465
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 18 Αύγ 2019, 09:51

Natasha έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:15
Παντως πιστευω στην τηλεπαθεια.
και ο λεπα το ιδιο πιστευει :003:
SpoilerShow
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 18 Αύγ 2019, 10:00

Αυτό εννοώ όταν λέω ότι ανεβαίνοντας σε ανώτερο επίπεδο, βλέπεις την ενότητα και μεγαλύτερο μέρος της αλήθειας.
Τότε αποκτάς μεγαλύτερη γνώση για την φύση και εκεί αισθάνεσαι σαν μέρος της και ενωμένος μαζί της.
Όσον αφορά τους ανθρώπους όμως, βλέπεις την βρωμιά, την αδικία, το ψέμα, την απάτη. Δεν μπορείς να αισθάνεσαι ενωμένος με κάτι τέτοιο.
Φιλοσοφικά ακολουθώ την γραμμή Ορφικοί, Πυθαγόρειοι, Πλάτωνας, Αριστοτέλης. Οι Πυθαγόρειοι κυβέρνησαν πόλεις με δικαιοσύνη, οι άνθρωποι τους δέχθηκαν για κυβερνήτες. Η ζωή τους ήταν ασκητική και λιτή (παντρεύονταν βέβαια δεν ήταν καλόγεροι και οι γυναίκες τους συνήθως ανήκαν στη σχολή), στην σχολή τους δέχονταν γυναίκες, η διδασκαλία ήταν μυστική και αυτό για να μην εισέλθουν ξένα διαβρωτικά στοιχεία. Διαπαιδαγωγούσαν τον κόσμο ώστε να επιθυμεί την ειρήνη. Τελικά δολοφονήθηκαν από αυτά τα διαβρωτικά στοιχεία.
Αν πεις στην σημερινή εποχή σε ανθρώπους να αγαπάνε όλον τον κόσμο και όλοι θα ζήσουμε ειρηνικά (όπως γίνεται με τους μουσουλμάνους μετανάστες) δεν είσαι Πυθαγόρειος και φιλόσοφος, αλλά απατεώνας. Οι απατεώνες θέλουν χλιδή και εξουσία για τους ίδιους και την κλίκα τους και τους ανθρώπους υπόδουλους στην εξουσία τους.

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 05 Αύγ 2019, 10:59

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ » 18 Αύγ 2019, 12:36

Σωστά .
Είναι όμως συνάνθρωποι ,συμμαθητές που διανύουν κατώτερο στάδιο συνειδησιακής εξέλιξης .
Το έχεις περάσει και δεν θέλεις να ξανά επιστρέψεις .
Για όσο όμως διάστημα θα βλέπουμε ακόμη και θα βιώνουμε την βρωμιά ,την αδικία την απάτη ,την υποκρισία ,το μίσος ,την κτηνωδία ,είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίζουμε τον αγώνα μας ,μέχρι να εισέλθουμε στο φως ,όπου πλέον δεν θα υπάρχουν ,δοκιμασίες ,σκιές και γκρίζες ζώνες ,αλλά μια νέα διάσταση των πραγμάτων ,μια διαφορετική πραγματικότητα .
Ακούγονται ίσως γραφικά όσα διατυπώνω ,όμως οι προσωπικές ατομικές μου εμπειρίες ,μου διαβεβαιώνουν ,ότι η ζωή είναι αιώνια και αξίζει να προσπαθήσουμε μέχρι και την τελευταία ημέρα παραμονής μας ,στον πλανήτη του πόνου ,να διάγουμε ζωή ενάρετη.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 18 Αύγ 2019, 13:26

Άλλο ο ατομικός αγώνας για να εισέλθεις στο φως, άλλο ο αγώνας για την καταπολέμηση της αδικίας και της κτηνωδίας.
Συνήθως διεξάγονται μαζί.
Είναι όμως συνάνθρωποι ,συμμαθητές που διανύουν κατώτερο στάδιο συνειδησιακής εξέλιξης .
Το έχεις περάσει και δεν θέλεις να ξανά επιστρέψεις .
Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να αποδημήσεις εις Κύριον με αυτούς. Οπότε θα είσαι σε ανώτερο στάδιο συνειδησιακής εξέλιξης εκ' των πραγμάτων.
Εξάλλου έχουν "φιλοσοφία" ή τρόπο ζωής. Εφαρμόζουν τα ακριβώς αντίθετα από αυτά που πρέπει, ώστε να είναι δίκαιη, ειρηνική, ακμάζουσα η συνύπαρξη των υπολοίπων ανθρώπων. Τα εφαρμόζουν συνήθως στους άλλους ώστε να ωφεληθούν οι ίδιοι. Γι΄αυτό όταν ακούω εξυπνάκηδες να ηθικολογούν εύχομαι να τους ξυλοφορτώσει κάποιος. Αριστερούς με 50 ακίνητα, δεξιούς που προωθούν τον εποικισμό και γενικά όποιον δίνει οδηγίες και συμβουλές σε άλλους χωρίς να δίνει το παράδειγμα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 18 Αύγ 2019, 17:19

alekhine έγραψε:
18 Αύγ 2019, 09:51
Natasha έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:15
Παντως πιστευω στην τηλεπαθεια.
και ο λεπα το ιδιο πιστευει :003:
SpoilerShow
:smt005:
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών