Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 05 Μαρ 2019, 19:43

Athina__P έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:30
Nito έγραψε:
05 Μαρ 2019, 16:16

Εντάξει, το χορτάρι του γείτονα είναι πάντα πιο πράσινο, και παλιότερα όλα ήταν καλύτερα, αλλά η σκοτεινή πλευρά της σελήνης ήταν ο παππούς στο χωριό που έλεγε "μάθε γράμματα, μη γίνεις τσομπάνης". Δεν μπορεί να μην θυμάστε, ειδικά οι παλιότεροι, τους σκαμένους καμπουριασμένους γέροντες στο καφενείο που στα 60 τους έμοιαζαν με 90.

Καλά, νόημα μπορεί να μην βρέθηκε για όλους στην σημερινή κοινωνία της αφθονίας και το ότι δεν ξυπνάμε στις 4πμ να πάμε στα χωράφια, πράγματι, δεν οδήγησε σε κάποιον επίγειο παράδεισο, αλλά αυτό δεν οφείλεται στις νέες εποχές, ούτε καν στην απομάγευση του κόσμου.
Όλα είναι θέμα εναλλαγής θετικών και αρνητικών συναισθημάτων, ή αλλιώς ευφορία vs ψυχοπλάκωμα.
Αλλιώς τα θυμάμαι :smt017:smt017

Είχα παππού που στα 90 έμοιαζε με 60 και ήταν αγρότης, η διαφορά όμως είναι ότι δεν έπιασε μια καρέκλα στο καφενείο στα 60! Ήθελε να κινείται, ακριβώς επειδή θα είχε παρατηρήσει τι γίνεται αν αποφασίσεις ότι γέρασες στα 60 ή ότι δεν κάνει να κάνεις κάτι χειρωνακτικό.

Η ζωή τους παλιά ήταν διαφορετική, γιατί όταν έβρεχε καθόσαντε και λέγανε ιστορίες, δεν σηκώνονταν 200 μέρες το χρόνο προγραμματισμένα να μπουν στο ντους πρωί πρωί.

Τώρα ούτε να χορέψεις δεν μπορείς, μην και κανένας ξενέρωτος σηκώσει το κινητό του.

Είναι αρκετά διαφορετικά τα πράγματα. Το προσδόκιμο ζωής δεν αυξήθηκε για τους ανθρώπους που περάσαν μια ζωή στην καρέκλα και θα συνεχίσουν μετά τη σύνταξη να κάθονται στην καρέκλα στο νετφλιξ γιατί δεν έχει τίποτα αξιόλογο να κάνουν έξω. Θα φανεί πολύ σύντομα αυτό.
Εγώ λέω για εποχές 60ς-70ς στην επαρχία. Πολύ δύσκολα τα πράγματα για τους περισσότερους και η δουλειά ανυπόφορα εξαντλητική. Τώρα αν ο Χ, Υ είχε τα μισά λιόδεντρα της πελλοπονήσου ήταν οκ, οι υπόλοιποι ή έφευγαν έξω αν ήταν νέοι (όχι ως γιατροί ή μηχανικοί, ως ανειδίκευτοι) ή εργάζονταν σε χωράφια, στάνες κτλ.
Οι καλές εποχές (για την επαρχία) ήρθαν μια δεκαετία αργότερα μαζί με τη σταδιακή εξαφάνιση του πρωτογενούς τομέα.

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 05 Μαρ 2019, 19:45

πόσο μονότονη και συμβιβασμένη μπορεί να είναι μια τέτοια ζωή;
δηλ για φαντάσου
να ζει μέσα από τα ποσταρίσματα του κάθε ψυχάκια ενός ιντερνετικού φόρουμ...

πω πωωωωωω
ανατρίχιασα

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 05 Μαρ 2019, 19:45

Αγις έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:42
Τραγικοτερο να γυρνανε οι φιλες της στας νησους με τα boyfriends και η Αθηνά να συζηταει μαζι μας....
Αααααα καλάαααα :lol::lol: Σου είπα ότι θα πάω με φίλες σε νησί ε; Όχι για γκόμενους. Απλά δεν γίνεται να είμαι 365 μέρες το χρόνο σε νησί! Μόνο κάθε ΣΚ σχεδόν!

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 05 Μαρ 2019, 19:48

βοθρατζης έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:45
πόσο μονότονη και συμβιβασμένη μπορεί να είναι μια τέτοια ζωή;
δηλ για φαντάσου
να ζει μέσα από τα ποσταρίσματα του κάθε ψυχάκια ενός ιντερνετικού φόρουμ...

πω πωωωωωω
ανατρίχιασα
Ενω το να είσαι σύο καφενείο του χωριού και να ζεις μέσα απί τις καφενοβιες συζητήσεις απλών αγραμμάτων χωρικών ...

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 05 Μαρ 2019, 19:48

εχεφρων έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:46
μια χαρα ειναι ο δυτικος κοσμος
ευτυχώς υπάρχει και ο τηλεόραση....
:smt005:

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 05 Μαρ 2019, 19:49

Nito έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:43
Εγώ λέω για εποχές 60ς-70ς στην επαρχία. Πολύ δύσκολα τα πράγματα για τους περισσότερους και η δουλειά ανυπόφορα εξαντλητική. Τώρα αν ο Χ, Υ είχε τα μισά λιόδεντρα της πελλοπονήσου ήταν οκ, οι υπόλοιποι ή έφευγαν έξω αν ήταν νέοι (όχι ως γιατροί ή μηχανικοί, ως ανειδίκευτοι) ή εργάζονταν σε χωράφια, στάνες κτλ.
Οι καλές εποχές (για την επαρχία) ήρθαν μια δεκαετία αργότερα μαζί με τη σταδιακή εξαφάνιση του πρωτογενούς τομέα.
Είχα συγγενείς και στο χωριό και στην πόλη. Όσο πρόλαβα, η σκληρότητα της ζωής τους ήταν γιατί πράγματι, το καλοκαίρι έβγαιναν με ντάλα ήλιο και να κάνεις οτιδήποτε κάτω από τον ήλιο είναι εξαντλητικό. Αντίστοιχα ήταν και η ζωή στην πόλη πριν τα αιρκοντίσιον! Για αυτό θεοποιήθηκε ίσως αυτός που λόγω σπουδών μέσου ή οτιδήποτε, καθόταν σε ένα γραφείο και πάταγε σφραγίδες! Μπορεί να είχαν διαφορά και στα εισοδήματα. Αλλά ως ζωή, δεν τη ζηλεύω, προσωπικά. Μετά όταν έρθει η πίεση, τα αυχενικά, κλπ, πάνε οι χαρτογιακάδες στα γυμναστήρια να σηκώνουν κομματάκια μετάλλου να αντιγράψουν κάτι που το σώμα τους είναι πλασμένο να κάνει μέσα από τη δουλειά. Δεν μπορείς να κάνεις με τις ώρες γυμναστήριο, θα τρελαθείς. Ενώ δουλίτσα στον αγρό, την κάνω ευχάριστα, αν δεν έχει ζέστη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 05 Μαρ 2019, 19:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Μαρ 2019, 19:50

Athina__P έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:45
Αγις έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:42
Τραγικοτερο να γυρνανε οι φιλες της στας νησους με τα boyfriends και η Αθηνά να συζηταει μαζι μας....
Αααααα καλάαααα :lol::lol: Σου είπα ότι θα πάω με φίλες σε νησί ε; Όχι για γκόμενους. Απλά δεν γίνεται να είμαι 365 μέρες το χρόνο σε νησί! Μόνο κάθε ΣΚ σχεδόν!
:smt023

Μαζι σου ειμαι ..
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 05 Μαρ 2019, 19:52

Οποια βαριέται ...ας διαβάσει κανένα Αρλεκιν

Οποιος βαριέται ας δει καμια αισθησιακή ταινία στο διαδυκτιο

Προτιμώ να βαριέμαι παρα να αγχωνομαι

Αμα σε κυνηγάει ενα λιοντάρι (μεταφορική έννοια ) να σε κατασπαράξει δεν ...βαριέσαι καθόλου !!

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 05 Μαρ 2019, 19:59

Έχω βαρεθεί τόσο πολύ (και όχι μόνο αυτό) εξαιτίας της δουλειάς σε ΔΕΚΟ, η οποία δεν μου αποφέρει, ούτε μου είχε αποφέρει ποτέ το απαραίτητο χρήμα για να ζήσω καλά στον ελεύθερο χρόνο μου, που περιμένω πως και πως απάντηση από γερμανικό ινστιτούτο για να κάνω διδακτορικό στην θεωρητική φυσική. Ποιος πάει εθελοντικά για κάτι τέτοιο;
Πέρασα χημειοθεραπεία και τελείωσα στα τέλη Φεβρουαρίου. Ακόμη και σε αυτό το χρονικό διάστημα (κενός και επίπονος χρόνος) υπέστην μια αφύπνιση θα έλεγα. Σαν να μου εξήγησε κάποιος με δόσεις, να αυτά και αυτά έγιναν, δεν είναι όπως τα ακούς ή τα ξέρεις. Κάτι που εμένα και τους δικούς μου μας δικαιώνει, αλλά θα αποκάλυπτε ένα τοπίο που δεν το βάζει ο νους ενός ηθικού ανθρώπου. Ίσως είναι απλά παρενέργεια των φαρμάκων, ίσως είναι οι δρόμοι του Κυρίου για να έλθει σε επαφή με τους ανθρώπους που βρέθηκαν κοντά στον θάνατο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 05 Μαρ 2019, 20:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 05 Μαρ 2019, 20:07

Antares έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:59
Έχω βαρεθεί τόσο πολύ (και όχι μόνο αυτό) εξαιτίας της δουλειάς σε ΔΕΚΟ, η οποία δεν μου αποφέρει, ούτε μου είχε αποφέρει ποτέ το απαραίτητο χρήμα για να ζήσω καλά στον ελεύθερο χρόνο μου, που περιμένω πως και πως απάντηση από γερμανικό ινστιτούτο για να κάνω διδακτορικό στην θεωρητική φυσική. Ποιος πάει εθελοντικά για κάτι τέτοιο;

Είναι όντως βαρετό το να είσαι δημόσιος υπάλληλος με σταθερό εισόδημα !!! :smt005:

Εγώ που ειμαι απόστρατος συνταξιούχος ..τι να πω; :a040:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 05 Μαρ 2019, 20:16

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
05 Μαρ 2019, 20:07

Είναι όντως βαρετό το να είσαι δημόσιος υπάλληλος με σταθερό εισόδημα !!! :smt005:

Εγώ που ειμαι απόστρατος συνταξιούχος ..τι να πω; :a040:
Αν μου έστελναν 1000-1100 καθαρά σπίτι δεν θα έλεγα όχι. Με πλήρη ιατροφαρμακευτική κάλυψη και εισφορές για σύνταξη. :003:

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 05 Μαρ 2019, 20:25

Antares έγραψε:
05 Μαρ 2019, 20:16
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
05 Μαρ 2019, 20:07

Είναι όντως βαρετό το να είσαι δημόσιος υπάλληλος με σταθερό εισόδημα !!! :smt005:

Εγώ που ειμαι απόστρατος συνταξιούχος ..τι να πω; :a040:
Αν μου έστελναν 1000-1100 καθαρά σπίτι δεν θα έλεγα όχι. Με πλήρη ιατροφαρμακευτική κάλυψη και εισφορές για σύνταξη. :003:
Δεν θα ηταν βαρετα ; :smt005::003:

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 05 Μαρ 2019, 20:33

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:48
βοθρατζης έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:45
πόσο μονότονη και συμβιβασμένη μπορεί να είναι μια τέτοια ζωή;
δηλ για φαντάσου
να ζει μέσα από τα ποσταρίσματα του κάθε ψυχάκια ενός ιντερνετικού φόρουμ...

πω πωωωωωω
ανατρίχιασα
Ενω το να είσαι σύο καφενείο του χωριού και να ζεις μέσα απί τις καφενοβιες συζητήσεις απλών αγραμμάτων χωρικών ...
ε ; και σε τι διαφέρει από το να είσαι σε ένα φορουμ και να ξεροσταλιάζεις μην σου μιλήσει καμιά γυναικοπερσόνα;
θα μου πεις άμα είσαι ψυχάκι και στην πραγματική ζωή δεν σου μιλάνε αλλά σε φτύνουν , μόνο αυτή τη διέξοδο έχεις

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 05 Μαρ 2019, 20:36

βοθρατζης έγραψε:
05 Μαρ 2019, 20:33
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:48
βοθρατζης έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:45
πόσο μονότονη και συμβιβασμένη μπορεί να είναι μια τέτοια ζωή;
δηλ για φαντάσου
να ζει μέσα από τα ποσταρίσματα του κάθε ψυχάκια ενός ιντερνετικού φόρουμ...

πω πωωωωωω
ανατρίχιασα
Ενω το να είσαι σύο καφενείο του χωριού και να ζεις μέσα απί τις καφενοβιες συζητήσεις απλών αγραμμάτων χωρικών ...
ε ; και σε τι διαφέρει από το να είσαι σε ένα φορουμ και να ξεροσταλιάζεις μην σου μιλήσει καμιά γυναικοπερσόνα;
θα μου πεις άμα είσαι ψυχάκι και στην πραγματική ζωή δεν σου μιλάνε αλλά σε φτύνουν , μόνο αυτή τη διέξοδο έχεις
..σε πολλά θέματα διαφέρει
πχ
Εδώ μέσα βρίσκεις περισσότερους ενδιαφεροντες συνομιλητές απο οτι στο καφενείο του χωριού σου
Δεν κινδυνεύεις να παίξεις ξύλο με τον φαφλατα του καφενείου που θύμωσε που του αμφισβητησες τον αγαπημένο του πολιτικο ηγέτη

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Γιατί ο κόσμος κατάντησε βαρετός δίχως νόημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 05 Μαρ 2019, 20:37

Athina__P έγραψε:
05 Μαρ 2019, 19:49

Είχα συγγενείς και στο χωριό και στην πόλη. Όσο πρόλαβα, η σκληρότητα της ζωής τους ήταν γιατί πράγματι, το καλοκαίρι έβγαιναν με ντάλα ήλιο και να κάνεις οτιδήποτε κάτω από τον ήλιο είναι εξαντλητικό. Αντίστοιχα ήταν και η ζωή στην πόλη πριν τα αιρκοντίσιον! Για αυτό θεοποιήθηκε ίσως αυτός που λόγω σπουδών μέσου ή οτιδήποτε, καθόταν σε ένα γραφείο και πάταγε σφραγίδες! Μπορεί να είχαν διαφορά και στα εισοδήματα. Αλλά ως ζωή, δεν τη ζηλεύω, προσωπικά. Μετά όταν έρθει η πίεση, τα αυχενικά, κλπ, πάνε οι χαρτογιακάδες στα γυμναστήρια να σηκώνουν κομματάκια μετάλλου να αντιγράψουν κάτι που το σώμα τους είναι πλασμένο να κάνει μέσα από τη δουλειά. Δεν μπορείς να κάνεις με τις ώρες γυμναστήριο, θα τρελαθείς. Ενώ δουλίτσα στον αγρό, την κάνω ευχάριστα, αν δεν έχει ζέστη.
Τότε γιατί μας έλεγαν "πέρνα πανεπιστήμιο"; Με την ίδια λογική σήμερα θα πρεπε να λένε "πήγαινε να μαζέψεις φράουλες στην Ηλεία, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο".

Πάντως, πράγματι ο επίγειος παράδεισος των ευαγγελιστών της προόδου δεν ήρθε ποτέ, όμως και η άκρατη ρομαντικοποίηση των παλαιότερων εποχών μέσα από τον παραμορφωτικό φακό της νοσταλγίας δεν αποτελεί αντικειμενική κρίση.
Πιστεύω ακράδαντα ότι ουσία του ανθρώπινου ψυχισμού μπορεί να συμπυκνωθεί στο δίπολο ευτυχίας vs δυστυχίας.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών