Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 21 Μαρ 2019, 20:08

hellegennes έγραψε:
21 Μαρ 2019, 19:58
Το θέμα είναι ότι οι φάσεις της Σελήνης δεν είναι ξαφνικές. Είναι από φυσική αιτία παράλογο να θεωρεί κανείς ότι με την πανσέληνο τα ψάρια λειτουργούν τελείως διαφορετικά από ότι 3 μέρες πριν και 3 μέρες μετά. Θα πρέπει να υπάρχει μια πιο σταδιακή αλλαγή της συμπεριφοράς που να κάνει κύκλο.
Για τα ψάρια, αυτό που λένε είναι ότι φταίει το φως, όχι κανένα παράξενο/παραφυσικό φαινόμενο ή η παλίρροια ή ξέρω 'γω τι άλλο.

Το αν ισχύει τώρα αυτό, ή σε ποιον βαθμό, ή έστω αν ισχύει για όλα τα ψάρια ή μόνο κάποια, δεν το ξέρω.
Κι εγώ, όπως λέει ο συνάδελφος πιο πάνω, έχω πετύχει κάτι ψαρούκλες να (με το συμπάθειο) ακόμα και σε μέρες με πανσέληνο, όπως και το αντίθετο.


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μαρ 2019, 20:10

Ναι, βρε καλό μου. Αν φταίει το φως της πανσελήνου, θα φταίει και μια μέρα πριν, μια μέρα μετά, λιγότερο δυο μέρες πριν, δυο μέρες μετά και ούτω καθεξής. Κατά την πανσέληνο δεν ανοίγουν ξαφνικά οι ουρανοί και πλημμυρίζουν με φως.

Το λέω αυτό γιατί διάφοροι ψαράδες και καπεταναίοι ισχυρίζονται ότι ειδικά κατά την πανσέληνο αλλάζει η συμπεριφορά των ψαριών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 21 Μαρ 2019, 20:12

Πάνας έγραψε:
21 Μαρ 2019, 13:09

Το εαυτό μου δεν το βγάζω απ' έξω και εγώ ένοιωσα περίεργα αυτές τις μέρες αλλά σε καμιά περίπτωση δεν με επηρέασε τόσο πολύ αρνητικά. Μπορώ όμως να πω ότι αυτή η πανσέληνος ήταν πολύ ισχυρή για να επηρεαστούν κάποια πολύ ευαίσθητα άτομα.
όλο αυτό το έγραψες για να πεις ότι είσαι και καλά "ευαίσθητο άτομο";

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 21 Μαρ 2019, 20:13

hellegennes έγραψε:
21 Μαρ 2019, 20:10
Ναι, βρε καλό μου. Αν φταίει το φως της πανσελήνου, θα φταίει και μια μέρα πριν, μια μέρα μετά, λιγότερο δυο μέρες πριν, δυο μέρες μετά και ούτω καθεξής. Κατά την πανσέληνο δεν ανοίγουν ξαφνικά οι ουρανοί και πλημμυρίζουν με φως.

Το λέω αυτό γιατί διάφοροι ψαράδες και καπεταναίοι ισχυρίζονται ότι ειδικά κατά την πανσέληνο αλλάζει η συμπεριφορά των ψαριών.
Α, όχι. Δεν το πιασες σωστά. Δεν είναι μόνο τη μέρα της πανσελήνου, ούτε καν για τις 3 μέρες (-μία, +μία). Γενικά, λένε "σήμερα έχει φεγγάρι" (= φέγγει καλά), μην περιμένεις τσιμπιά.


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μαρ 2019, 20:15

Οκέι, αυτό θα είχε μια λογική.

Ο πατέρας μου ήταν μανιώδης ψαροντουφεκάς, στα νιάτα του έβγαζε ΤΟ ψάρι. Δεν τον ένοιαζε ιδιαίτερα το φεγγάρι. Τότε βέβαια είχε και ψάρια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3709
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 21 Μαρ 2019, 20:35

Αγρίνιο: Βρήκε νεκρό τον πατέρα του σε μια λίμνη αίματος

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/ ... s/2742909/

Τι γίνεται ρε σεις??? :e040:
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Μαρ 2019, 20:37

paul25 έγραψε:
21 Μαρ 2019, 13:21
Καποτε μια τυπισσα που τα ειχα και πιστευε και αυτη σε επιροη της πανσεληνου μου ειχε πει την εξης ψεκασμενια, οτι οπως το φεγγαρο μεσω βαρυτητας επηρεαζει την αμπωτη και την παλιρροια, ετσι επηρεαζει και το υγρο εντος του εγκεφαλου μας. Μπορειτε να γελασετε ελευθερα.
:p2:
Είναι ο εγκέφαλος και τα υγρά του ...αντιβαρυτικά;

Η έλξη που ασκείται στα μόρια του νερού, ασκείται ανάλογα σε όλα τα υπόλοιπα σώματα.

Στο νήμα δεν εξετάζεται αν ισχύει η βαρύτητα, αλλά -εφόσον κατάλαβα σωστά- αν η συγκεκριμένη βαρυτική επιρροή έχει την ικανότητα να αλλοιώνει εγκεφαλικές ή ψυχικές λειτουργίες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 21 Μαρ 2019, 20:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 21 Μαρ 2019, 20:38

Είδα την υπερπανσεληνο

πηγαίνοντας

να πετάξω τα σκουπίδια.

*ρομαντικό
Παγκόσμια Ημέρα Ποιησης
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Μαρ 2019, 20:40

βοθρατζης έγραψε:
21 Μαρ 2019, 20:12
Πάνας έγραψε:
21 Μαρ 2019, 13:09

Το εαυτό μου δεν το βγάζω απ' έξω και εγώ ένοιωσα περίεργα αυτές τις μέρες αλλά σε καμιά περίπτωση δεν με επηρέασε τόσο πολύ αρνητικά. Μπορώ όμως να πω ότι αυτή η πανσέληνος ήταν πολύ ισχυρή για να επηρεαστούν κάποια πολύ ευαίσθητα άτομα.
όλο αυτό το έγραψες για να πεις ότι είσαι και καλά "ευαίσθητο άτομο";
Με έχεις για χοντράνθρωπο; :roll:
the end

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Μαρ 2019, 20:45

hellegennes έγραψε:
21 Μαρ 2019, 20:10
Ναι, βρε καλό μου. Αν φταίει το φως της πανσελήνου, θα φταίει και μια μέρα πριν, μια μέρα μετά, λιγότερο δυο μέρες πριν, δυο μέρες μετά και ούτω καθεξής. Κατά την πανσέληνο δεν ανοίγουν ξαφνικά οι ουρανοί και πλημμυρίζουν με φως.

Το λέω αυτό γιατί διάφοροι ψαράδες και καπεταναίοι ισχυρίζονται ότι ειδικά κατά την πανσέληνο αλλάζει η συμπεριφορά των ψαριών.
ε, ναι, μιλαμε για 4-5 μερες, οχι μονο μια. μην τους παιρνεις στα σοβαρα τους ψαραδες, ειδικα αν δε βγαζουν ψαρια, κατι πρεπει να φταιει. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Μαρ 2019, 20:57

shrike έγραψε:
21 Μαρ 2019, 20:08
hellegennes έγραψε:
21 Μαρ 2019, 19:58
Το θέμα είναι ότι οι φάσεις της Σελήνης δεν είναι ξαφνικές. Είναι από φυσική αιτία παράλογο να θεωρεί κανείς ότι με την πανσέληνο τα ψάρια λειτουργούν τελείως διαφορετικά από ότι 3 μέρες πριν και 3 μέρες μετά. Θα πρέπει να υπάρχει μια πιο σταδιακή αλλαγή της συμπεριφοράς που να κάνει κύκλο.
Για τα ψάρια, αυτό που λένε είναι ότι φταίει το φως, όχι κανένα παράξενο/παραφυσικό φαινόμενο ή η παλίρροια ή ξέρω 'γω τι άλλο.

Το αν ισχύει τώρα αυτό, ή σε ποιον βαθμό, ή έστω αν ισχύει για όλα τα ψάρια ή μόνο κάποια, δεν το ξέρω.
Κι εγώ, όπως λέει ο συνάδελφος πιο πάνω, έχω πετύχει κάτι ψαρούκλες να (με το συμπάθειο) ακόμα και σε μέρες με πανσέληνο, όπως και το αντίθετο.
Οι ψαράδες στην νότια Σάμο μου έλεγαν για τον αέρα... ότι όταν έχει βοριά έχει ψάρι, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.
the end

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37586
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Μαρ 2019, 21:41

Λοιπόν Πάνα θα σου αποκαλύψω ένα τεράστιο μυστικό. Όλη η φάση με την σελήνη γίνεται μερικές μέρες πριν την πανσέληνο και μερικές μέρες πριν την νέα.
Δεν μπορώ να αποκαλύψω περισσότερα, ήδη έχω πει πολλά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Μαρ 2019, 11:12

hellegennes έγραψε:
21 Μαρ 2019, 18:16
Όπως είπα, αν η πανσέληνος επηρέαζε βαρυτικά τον εγκέφαλο, πράγμα που δείχνει έλλειψη γνώσεων φυσικής, θα τον επηρέαζε και η νέα σελήνη, δηλαδή η φάση κατά την οποία το φεγγάρι δεν φαίνεται καθόλου, το αντίθετο της πανσέληνου.

Επίσης θα παρατηρούσαμε μια σταθερή προοδευτική αύξηση κρουσμάτων μέχρι την πανσέληνο και μετά μια μείωση την επόμενη εβδομάδα και μια προοδευτική αύξηση την μεθεπόμενη εβδομάδα, μιας και τα μέγιστα και ελάχιστα της παλίρροιας απέχουν περίπου μια βδομάδα το ένα απ' τ' άλλο (συζυγία και τετραγωνισμός).
Ψύχραιμη ορθολογική προσέγγιση.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 23 Μαρ 2019, 11:18

Ο γερο-σκύλος της θειάς μου με κάθε πανσέληνο υποφέρει από επιληπτικά επεισόδια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πανσέληνος και αυτοκτονίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Μαρ 2019, 11:26

Belisarius έγραψε:
23 Μαρ 2019, 11:18
Ο γερο-σκύλος της θειάς μου με κάθε πανσέληνο υποφέρει από επιληπτικά επεισόδια.
Τα ζώα έχουν πιο ευαίσθητα αισθητήρια. Και πριν τον σεισμό αλλάζουν συμπεριφορά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών