Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Οκτ 2020, 22:28

vagabondo έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:25
Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:52
Έστω κάποιος ασθενής από κοβιντ έρθει σε κοντινή απόσταση και βήχει πάνω σου. Εσύ φοράς μάσκα. Λογικά από οσα έχουν πει, κινδυνεύεις να κολλήσεις. Θα αρρωστήσεις το ίδιο αν δεν φορούσες την μάσκα καθόλου;
Με μάσκα κολλάς σίγουρα, εκτός κι αν την αλλάξεις αμέσως.
Ότι κολλάς κολλάς, αλλά δεν κολλάς το ίδιο. Δεν περνάει το ίδιο φορτίο όπως αν δεν φορούσες.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24835
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 05 Οκτ 2020, 22:28

Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:12
ST48410 έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:59
Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:52
Έχω μια ερώτηση πάνω σε αυτό. Όχι σε σένα προσωπικά μόνο, γενικότερα. Απλά παίρνω αφορμή το δικό σου ποστ. Έστω κάποιος ασθενής από κοβιντ έρθει σε κοντινή απόσταση και βήχει πάνω σου. Εσύ φοράς μάσκα. Λογικά από οσα έχουν πει, κινδυνεύεις να κολλήσεις. Θα αρρωστήσεις το ίδιο αν δεν φορούσες την μάσκα καθόλου;
υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Θα το αρπάξεις από τα μάτια; Θα περάσουν πολλά σταγονίδιά του τη μάσκα σου; Τι μάσκα θα είναι;
Κάποιοι λένε ότι το ιικό φορτίο που θα δεθχείς μπορεί να καθορίσει όχι μόνο το αν αρρωστήσεις αλλά και το πόσο βαριά θα το περάσεις.
Με την κλασική μάσκα ας πούμε. Άρα παίζει ρόλο το πόσα σταγονίδια θα περάσουν σε σένα ας πούμε για το πόσο βαριά θα το περάσεις; αυτό δεν έχω καταλάβει.
Οι ιοί αναπαράγονται. Κατ' αρχάς δεν εμποδίζει κάτι ένα αντίγραφο του ιού να γίνει εκατό εκατομμύρια εξαπλωνόμενο με επιτυχία σε 20 εκατομμύρια κύτταρα. Απλώς είναι λιγότερο πιθανό, για τον ίδιο λόγο που είναι λιγότερο πιθανό να μείνεις έγκυος από ένα μόνο σπερματοζωάριο. Δεν είναι αδύνατο αλλά είναι πάρα πολύ απίθανο, γι' αυτό κανονικά υπάρχουν εκατομμύρια σπερματοζωάρια.

Η ακριβής δόση με την οποία κολλάς δεν είναι γνωστή αλλά φαίνεται ότι είναι σχετικά μικρή αλλιώς δε θα εξαπλωνόταν έτσι και μάλιστα από ασυμπτωματικούς. Πάντως ούτε και απειροελάχιστη είναι. Όλα πιθανότητες είναι με δυο λόγια, αλλά η πιθανότητα να κολλήσεις με μια ντουζίνα σωματίδια του ιού σε ένα απειροελάχιστο σταγονίδιο είναι απειροελάχιστα μικρότερη σε σχέση με το να σου αδειάσουν μια μολυσμένη χλέπα με σωλήνα, αυτό είναι όλο.

Αντιστρόφως τώρα, αν ξεκινήσεις με ένα εκατομμύριο αντίγραφα του ιού (δέχτηκες μια τεράστια δόση π.χ. επειδή ένας άρρωστος φτερνίστηκε στη μούρη σου και το εισέπνευσες) είναι πολύ πιο πιθανό να φτάσεις τα εκατό εκατομμύρια και σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα (το 1 πρέπει να διπλασιαστεί 26 φορές για να φτάσει το 100.000.000 ενώ το 1.000.000 πρέπει να διπλασιαστεί μόνο 10 φορές),

Σε κάθε περίπτωση αν έχεις εκατό εκατομμύρια αντίγραφα του ιού στα ίδια είκοσι εκατομμύρια κύτταρα του σώματός σου πάνω-κάτω έχεις και ακριβώς την ίδια πρόγνωση, αδιάφορα πώς ξεκίνησες για να φτάσεις εκεί.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Οκτ 2020, 22:33

foscilis έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:28
Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:12
ST48410 έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:59


υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Θα το αρπάξεις από τα μάτια; Θα περάσουν πολλά σταγονίδιά του τη μάσκα σου; Τι μάσκα θα είναι;
Κάποιοι λένε ότι το ιικό φορτίο που θα δεθχείς μπορεί να καθορίσει όχι μόνο το αν αρρωστήσεις αλλά και το πόσο βαριά θα το περάσεις.
Με την κλασική μάσκα ας πούμε. Άρα παίζει ρόλο το πόσα σταγονίδια θα περάσουν σε σένα ας πούμε για το πόσο βαριά θα το περάσεις; αυτό δεν έχω καταλάβει.
Οι ιοί αναπαράγονται. Κατ' αρχάς δεν εμποδίζει κάτι ένα αντίγραφο του ιού να γίνει εκατό εκατομμύρια εξαπλωνόμενο με επιτυχία σε 20 εκατομμύρια κύτταρα. Απλώς είναι λιγότερο πιθανό, για τον ίδιο λόγο που είναι λιγότερο πιθανό να μείνεις έγκυος από ένα μόνο σπερματοζωάριο. Δεν είναι αδύνατο αλλά είναι πάρα πολύ απίθανο, γι' αυτό κανονικά υπάρχουν εκατομμύρια σπερματοζωάρια.

Η ακριβής δόση με την οποία κολλάς δεν είναι γνωστή αλλά φαίνεται ότι είναι σχετικά μικρή αλλιώς δε θα εξαπλωνόταν έτσι και μάλιστα από ασυμπτωματικούς. Πάντως ούτε και απειροελάχιστη είναι. Όλα πιθανότητες είναι με δυο λόγια, αλλά η πιθανότητα να κολλήσεις με μια ντουζίνα σωματίδια του ιού σε ένα απειροελάχιστο σταγονίδιο είναι απειροελάχιστα μικρότερη σε σχέση με το να σου αδειάσουν μια μολυσμένη χλέπα με σωλήνα, αυτό είναι όλο.

Αντιστρόφως τώρα, αν ξεκινήσεις με ένα εκατομμύριο αντίγραφα του ιού (δέχτηκες μια τεράστια δόση π.χ. επειδή ένας άρρωστος φτερνίστηκε στη μούρη σου και το εισέπνευσες) είναι πολύ πιο πιθανό να φτάσεις τα εκατό εκατομμύρια και σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα (το 1 πρέπει να διπλασιαστεί 26 φορές για να φτάσει το 100.000.000 ενώ το 1.000.000 πρέπει να διπλασιαστεί μόνο 10 φορές),

Σε κάθε περίπτωση αν έχεις εκατό εκατομμύρια αντίγραφα του ιού στα ίδια είκοσι εκατομμύρια κύτταρα του σώματός σου πάνω-κάτω έχεις και ακριβώς την ίδια πρόγνωση, αδιάφορα πώς ξεκίνησες για να φτάσεις εκεί.
Οπότε να υποθέσω και κάπου εκεί παίζει ο παράγοντας ανοσοποιητικο για το πόσο θα επιτρέψει τον πολλαπλασιασμό κτλ του ιού.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41291
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Οκτ 2020, 22:34

Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:28
vagabondo έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:25
Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:52
Έστω κάποιος ασθενής από κοβιντ έρθει σε κοντινή απόσταση και βήχει πάνω σου. Εσύ φοράς μάσκα. Λογικά από οσα έχουν πει, κινδυνεύεις να κολλήσεις. Θα αρρωστήσεις το ίδιο αν δεν φορούσες την μάσκα καθόλου;
Με μάσκα κολλάς σίγουρα, εκτός κι αν την αλλάξεις αμέσως.
Ότι κολλάς κολλάς, αλλά δεν κολλάς το ίδιο. Δεν περνάει το ίδιο φορτίο όπως αν δεν φορούσες.
Το πόσο λιγότερο φορτίο έχει σημασία. Αν είναι ασήμαντα λιγότερο, η πιθανότητά σου να κολλήσεις δεν αλλάζει. Επίσης αν ΔΕΝ την βγάλεις εκείνην την στιγμή, θα εισπνεύσεις όλο το φορτίο που κόλλησε πάνω της.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Οκτ 2020, 22:36

hellegennes έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:34
Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:28
vagabondo έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:25

Με μάσκα κολλάς σίγουρα, εκτός κι αν την αλλάξεις αμέσως.
Ότι κολλάς κολλάς, αλλά δεν κολλάς το ίδιο. Δεν περνάει το ίδιο φορτίο όπως αν δεν φορούσες.
Το πόσο λιγότερο φορτίο έχει σημασία. Αν είναι ασήμαντα λιγότερο, η πιθανότητά σου να κολλήσεις δεν αλλάζει. Επίσης αν ΔΕΝ την βγάλεις εκείνην την στιγμή, θα εισπνεύσεις όλο το φορτίο που κόλλησε πάνω της.
Δεν θα το εισπνεύσεις όλο λογικά. Αλλά ναι θα εισπνεύσεις. Οπότε αν φοράει μάσκα και ο ασθενής και βήξει, σε μένα θα φτάσουν ελάχιστα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 05 Οκτ 2020, 22:40

Στο νοσοκομείο που ήμουν μου έκαναν τεστ βάζοντας μου ένα σωληνάκι στην μύτη μέχρι που πάτωσε κάπου και πήραν δείγμα από τα τοιχώματα... όλα τα τεστ έτσι είναι;

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10152
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 05 Οκτ 2020, 22:41

Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:28
vagabondo έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:25
Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:52
Έστω κάποιος ασθενής από κοβιντ έρθει σε κοντινή απόσταση και βήχει πάνω σου. Εσύ φοράς μάσκα. Λογικά από οσα έχουν πει, κινδυνεύεις να κολλήσεις. Θα αρρωστήσεις το ίδιο αν δεν φορούσες την μάσκα καθόλου;
Με μάσκα κολλάς σίγουρα, εκτός κι αν την αλλάξεις αμέσως.
Ότι κολλάς κολλάς, αλλά δεν κολλάς το ίδιο. Δεν περνάει το ίδιο φορτίο όπως αν δεν φορούσες.
Αν δεν την αλλάξεις, όλα τα σταγονίδια του βήχα που σταμάτησε η μάσκα, θα τα εισπνεύσεις ακόμα και αν φύγεις από επιβαρυμένο περιβάλλον και βγεις πχ. έξω.

*με πρόλαβε ο hellegennes :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vagabondo την 05 Οκτ 2020, 22:43, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 05 Οκτ 2020, 22:41

Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:40
Στο νοσοκομείο που ήμουν μου έκαναν τεστ βάζοντας μου ένα σωληνάκι στην μύτη μέχρι που πάτωσε κάπου και πήραν δείγμα από τα τοιχώματα... όλα τα τεστ έτσι είναι;
Μόνο τα τεστ γεωτρήσεων
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 05 Οκτ 2020, 22:42

elchav έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:41
Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:40
Στο νοσοκομείο που ήμουν μου έκαναν τεστ βάζοντας μου ένα σωληνάκι στην μύτη μέχρι που πάτωσε κάπου και πήραν δείγμα από τα τοιχώματα... όλα τα τεστ έτσι είναι;
Μόνο τα τεστ γεωτρήσεων
Δεν κάνω πλάκα.. αυτό μου έκαναν.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Οκτ 2020, 22:44

vagabondo έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:41
Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:28
vagabondo έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:25

Με μάσκα κολλάς σίγουρα, εκτός κι αν την αλλάξεις αμέσως.
Ότι κολλάς κολλάς, αλλά δεν κολλάς το ίδιο. Δεν περνάει το ίδιο φορτίο όπως αν δεν φορούσες.
Αν δεν την αλλάξεις, όλα τα σταγονίδια του βήχα που σταμάτησε η μάσκα, θα τα εισπνεύσεις ακόμα και αν φύγεις από επιβαρυμένο περιβάλλον και βγεις πχ. έξω.
Ε καλά δεν υπάρχει σωτηρία . Ο άλλος μπορεί να είναι ασυμπτωματικός ή λίγο άρρωστος και απλά να μου μιλήσει. Που να ξέρω εγώ να αλλάξω τη μάσκα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41291
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Οκτ 2020, 22:44

Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:36
hellegennes έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:34
Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:28


Ότι κολλάς κολλάς, αλλά δεν κολλάς το ίδιο. Δεν περνάει το ίδιο φορτίο όπως αν δεν φορούσες.
Το πόσο λιγότερο φορτίο έχει σημασία. Αν είναι ασήμαντα λιγότερο, η πιθανότητά σου να κολλήσεις δεν αλλάζει. Επίσης αν ΔΕΝ την βγάλεις εκείνην την στιγμή, θα εισπνεύσεις όλο το φορτίο που κόλλησε πάνω της.
Δεν θα το εισπνεύσεις όλο λογικά. Αλλά ναι θα εισπνεύσεις. Οπότε αν φοράει μάσκα και ο ασθενής και βήξει, σε μένα θα φτάσουν ελάχιστα.
Αν περάσει το 70% και εισπνεύσεις άλλο 70% από την μάσκα σου, δηλαδή σύνολο το 90%, τι σημασία έχει; Εξάλλου και μόνο το 70% μπορεί να είναι 10πλάσιο από όσο απαιτείται για να αρρωστήσεις. Δεν λέω ότι αυτοί οι αριθμοί και τα ποσοστά είναι ακριβή, αλλά μέχρι τώρα δεν έχουν διαπιστωθεί από καμμιά έρευνα. Φυσικά και απαιτείται να φορέσεις μάσκα αν έχεις να κάνεις με ασθενή, αυτό ίσχυε και προ covid. Τα μέτρα σου θα τα λάβεις, αν και σημαντικό είναι να λάβεις όλα τα μέτρα σ' αυτήν την περίπτωση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24835
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 05 Οκτ 2020, 22:45

vatraxos τι Διδαξα πριν ελάχιστες ωρες;


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Οκτ 2020, 22:47

hellegennes έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:44
Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:36
hellegennes έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:34


Το πόσο λιγότερο φορτίο έχει σημασία. Αν είναι ασήμαντα λιγότερο, η πιθανότητά σου να κολλήσεις δεν αλλάζει. Επίσης αν ΔΕΝ την βγάλεις εκείνην την στιγμή, θα εισπνεύσεις όλο το φορτίο που κόλλησε πάνω της.
Δεν θα το εισπνεύσεις όλο λογικά. Αλλά ναι θα εισπνεύσεις. Οπότε αν φοράει μάσκα και ο ασθενής και βήξει, σε μένα θα φτάσουν ελάχιστα.
Αν περάσει το 70% και εισπνεύσεις άλλο 70% από την μάσκα σου, δηλαδή σύνολο το 90%, τι σημασία έχει; Εξάλλου και μόνο το 70% μπορεί να είναι 10πλάσιο από όσο απαιτείται για να αρρωστήσεις. Δεν λέω ότι αυτοί οι αριθμοί και τα ποσοστά είναι ακριβή, αλλά μέχρι τώρα δεν έχουν διαπιστωθεί από καμμιά έρευνα. Φυσικά και απαιτείται να φορέσεις μάσκα αν έχεις να κάνεις με ασθενή, αυτό ίσχυε και προ covid. Τα μέτρα σου θα τα λάβεις, αν και σημαντικό είναι να λάβεις όλα τα μέτρα σ' αυτήν την περίπτωση.
Μα δεν ξέρεις αν ο άλλος είναι ασθενής. Χεν ξέρει ούτε ο ίδιος. Το ιδανικό είναι να φοράμε και οι δυο μάσκα και να κρατάμε απόσταση 2 μέτρα. Και το πιο ιδανικό να πάω στα βουνά διακοπές.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10415
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 05 Οκτ 2020, 22:47

foscilis έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:45
vatraxos τι Διδαξα πριν ελάχιστες ωρες;

:lol::lol:
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10152
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 05 Οκτ 2020, 22:48

Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:44
vagabondo έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:41
Naida έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:28


Ότι κολλάς κολλάς, αλλά δεν κολλάς το ίδιο. Δεν περνάει το ίδιο φορτίο όπως αν δεν φορούσες.
Αν δεν την αλλάξεις, όλα τα σταγονίδια του βήχα που σταμάτησε η μάσκα, θα τα εισπνεύσεις ακόμα και αν φύγεις από επιβαρυμένο περιβάλλον και βγεις πχ. έξω.
Ε καλά δεν υπάρχει σωτηρία . Ο άλλος μπορεί να είναι ασυμπτωματικός ή λίγο άρρωστος και απλά να μου μιλήσει. Που να ξέρω εγώ να αλλάξω τη μάσκα.
Άλλο βήχας και άλλο ομιλία. Αν σκοπεύεις να μιλάς πολύ ώρα με τον άλλον, πες του να φορέσει μάσκα.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών