Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 26 Νοέμ 2020, 18:15

Σπύρος έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 18:04
foscilis έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 16:33
Ρε φίλε υπάρχει και μια κοινή λογική. Επιτρέπεται να βγεις να ψωνίσεις πράγματα πρώτης ανάγκης. Μια φορά τη μέρα, άντε δύο, κάπου κοντά, βγαίνεις, γυρνάς.

Δε σημαίνει ξεκίνα να βολτάρεις όλο το πρωί απλώς και μόνο επειδή δε σου έχουν καρφωμένο στον κώλο έναν tracker που θα σου στέλνει ηλεκτροσόκ μόλις ξεπεράσεις το δίωρο. Ιδιαίτερα σε μια πόλη που ο ιός έχει εξαπλωθεί σαν φωτιά.
Σωστό κι αυτό. Αν έχεις πιθανότητα να κολλήσεις έξω τηρώντας αποστάσεις 0,01% ανά χιλιόμετρο αυτό σημαίνει πρακτικά ότι ότι σουλατσάροντας 100 χιλιόμετρα αποκτάς μία πιθανότητα 1% να κολλήσεις τον ιό. Δεν το λες και αμελητέο το 1%.
Με αφορμή το πόστ.
Αν ξέρει κανείς ας με φωτίσει παρακαλώ.
Βγαίνω με το σκύλο για καμιά ώρα. Είμαι κοντά στο βουνό και ως επί το πλείστον είμαι στο 99% της διαδρομής μόνος. Αν δω άνθρωπο από μακριά φοράω τη μάσκα. Υπάρχουν λίγες περιπτώσεις που είμαι 5 μέτρα μακριά και μπορεί να μη τη βάλω και απλά να περάσω γρήγορα (θεωρώντας ότι η απόσταση είναι υπερ-επαρκής σε ανοιχτό χώρο). Κάνω μαλακία;

Δεν έχω πρόβλημα να φοράω μάσκα αν πρέπει και είναι το σωστό. Απλά, μόνος στο δάσος και με μάσκα μου φαίνεται ότι δεν έχει νόημα ως και είναι γελοίο.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35290
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 26 Νοέμ 2020, 18:26

Belisarius έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 18:15
Κάνω μαλακία;
Δεν κάνεις.Αλλά όπως έγραψα και σε άλλο νήμα ο λόγος που επεβλήθη η υποχρεωτική μάσκα παντού είναι ιατρικού πρωτοκόλλου.Τα πρωτόκολλα υπολογίζουν και λάθη και αβλεψίες.Δεν είναι σίγουρο ότι εάν συναντήσεις στο δρόμο ένα γνωστό σου δεν θα ξεχαστείς και θα αρχίσει να μιλάς μαζί του ενώ θα έχεις βγάλει τη μάσκα.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 26 Νοέμ 2020, 18:31

πατησιωτης έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 18:26
Belisarius έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 18:15
Κάνω μαλακία;
Δεν κάνεις.Αλλά όπως έγραψα και σε άλλο νήμα ο λόγος που επεβλήθη η υποχρεωτική μάσκα παντού είναι ιατρικού πρωτοκόλλου.Τα πρωτόκολλα υπολογίζουν και λάθη και αβλεψίες.Δεν είναι σίγουρο ότι εάν συναντήσεις στο δρόμο ένα γνωστό σου δεν θα ξεχαστείς και θα αρχίσει να μιλάς μαζί του ενώ θα έχεις βγάλει τη μάσκα.
Ευχαριστώ. Αυτό καταλαβαίνω και εγώ αλλά μια επιβεβαίωση δεν βλάπτει ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14742
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 26 Νοέμ 2020, 18:35

Awesomatic έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 16:36
Από την αρχή δεν υπήρχε η ίδια συμμόρφωση με το πρώτο lockdown και ούτε η αντίστοιχη αστυνόμευση. Οι έλεγχοι της αστυνομίας περιορίζονται στο κέντρο και την παραλία.

Έχω ξαναπεί ότι το 300αρι είσαι ηλίθιο γιατί δίνει αφορμή στους αστυνομικούς να λυπούνται να εφαρμόσουν τα μέτρα. Το πρόστιμο έπρεπε να είναι αρκετά πιο μικρό αλλά να πέφτει αλύπητα μόλις βλέπουν μύτη έξω από τη μάσκα και βόλτες για γυμναστική με μπύρες.
Σωστος
50-100 ευρω επρεπε να ηταν και να χτυπανε αλυπητα.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23807
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Νοέμ 2020, 22:17

Daje έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 18:35
Awesomatic έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 16:36
Από την αρχή δεν υπήρχε η ίδια συμμόρφωση με το πρώτο lockdown και ούτε η αντίστοιχη αστυνόμευση. Οι έλεγχοι της αστυνομίας περιορίζονται στο κέντρο και την παραλία.

Έχω ξαναπεί ότι το 300αρι είσαι ηλίθιο γιατί δίνει αφορμή στους αστυνομικούς να λυπούνται να εφαρμόσουν τα μέτρα. Το πρόστιμο έπρεπε να είναι αρκετά πιο μικρό αλλά να πέφτει αλύπητα μόλις βλέπουν μύτη έξω από τη μάσκα και βόλτες για γυμναστική με μπύρες.
Σωστος
50-100 ευρω επρεπε να ηταν και να χτυπανε αλυπητα.
Ξέρω μέχρι και μία ΜΟΥΝΑΡΑ που αρρώστησε και για δύο μέρες είχε δύσπνοια (πυρετό για 4 μέρες και βήχα για μια ολόκληρη βδομάδα)
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
vc15
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 07 Μάιος 2019, 22:51

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vc15 » 26 Νοέμ 2020, 22:29

Φαντάσου πόσο προσέχουν όλοι αυτοί που κολλάνε ,εμείς 10 άτομα στην κλινική 8 μήνες μέσα στο Κορωναίο και δεν έχει κολλήσει κανένας .

Άβαταρ μέλους
vc15
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 07 Μάιος 2019, 22:51

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vc15 » 26 Νοέμ 2020, 22:32

Ο κωροναιος ήρθε στην Ελλάδα από τους βαλκανιους τουρίστες ,από αλβανοβουλγαρους εργάτες και μόνιμους κατοίκους και διασπαρθηκε στις πλατείες και τα πάρτι από τους νεαρούς που κάθονταν 10-10 ,μπαίνοντας και στα σπίτια μετά μολύνοντας γονείς και παππούδες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Νοέμ 2020, 22:37

AlienWay έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 16:18
Τα ΜΜΕ λένε με την παραμικρή ευκαιρία ότι ο λόγος που η κατάσταση στη Θεσσαλονίκη δεν βελτιώνεται, είναι ότι δεν τηρούνται τα μέτρα από τους πολίτες.

Μία βόλτα να κάνει κανείς για ψώνια, θα διαπιστώσει ότι το 95% των θεσσαλονικιών, τηρεί ευλαβικά τα μέτρα.

ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ! ΛΕΝΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ΟΤΙ "ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ".

Προφανώς τα υπάρχοντα μέτρα είναι ανεπαρκή. Διότι από τη στιγμή που ισχύουν και η κατάσταση δεν βελτιώνεται, σε ένα τέτοιο συμπέρασμα μας οδηγεί.
Αρχιδιές λένε. Ο λόγος που η Θεσσαλονίκη είναι φορτωμένη είναι ότι δεν υπάρχουν κλινικές δομές στην περιφέρεια και έχει επωμιστεί η Θεσσαλονίκη όλην την Βόρεια Ελλάδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Νοέμ 2020, 22:38

foscilis έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 16:33
AlienWay έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 16:23
gassim έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 16:20
Από την εξέταση των λυμάτων πάντως, λένε ότι υπάρχει μια βελτίωση που θα φανεί στα κρούσματα το επόμενο διάστημα.

Επίσης αν τηρούσαμε τα μέτρα ευλαβικά δεν θα κάναμε βόλτες για ψώνια.
Αφού επιτρέπονται οι βόλτες για ψώνια!
Ρε φίλε υπάρχει και μια κοινή λογική. Επιτρέπεται να βγεις να ψωνίσεις πράγματα πρώτης ανάγκης. Μια φορά τη μέρα, άντε δύο, κάπου κοντά, βγαίνεις, γυρνάς.

Δε σημαίνει ξεκίνα να βολτάρεις όλο το πρωί απλώς και μόνο επειδή δε σου έχουν καρφωμένο στον κώλο έναν tracker που θα σου στέλνει ηλεκτροσόκ μόλις ξεπεράσεις το δίωρο. Ιδιαίτερα σε μια πόλη που ο ιός έχει εξαπλωθεί σαν φωτιά.
Οι οδηγίες της αστυνομίας λένε ότι επιτρέπονται τα ψώνια στην περιοχή που μένεις και σου δίνουν κανονικότατα κλήση αν σε βρούνε μακριά από την δηλωμένη διεύθυνσή σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 26 Νοέμ 2020, 23:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14596
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 26 Νοέμ 2020, 22:44

Oh moin Dieu!

Τα ύστερα του κόσμου.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23807
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 04 Δεκ 2020, 10:47

Μούφα λοιπόν και η υπόθεση με τα λύματα στη Θεσσαλονίκη.

Ο αριθμός των κρουσμάτων παραμένει πάνω από 400 ανά μέρα. Μονάχα στον δρόμο μου, έχει έρθει 5 φορές ασθενοφόρο την τελευταία εβδομάδα.

Γνωστό μου ζεύγος ηλικιωμένων έχει νοσήσει, ενώ τηρούσε ευλαβικά τα μέτρα. Κόλλησαν τον ιό στο σούπερ μάρκετ (στο μοναδικό μέρος που πηγαίνανε εκτός σπιτιού).

Δεδομένου ότι ο ιός βρίσκεται παντού στην πόλη και η μάσκα δεν φαίνεται να αποτελεί επαρκή προστασία, τίθεται το ζήτημα αν η Θεσσαλονίκη έπρεπε να τεθεί σε καθεστώς εκτάκτου ανάγκης, με μέτρα Κίνας, ώστε να αντιμετωπιστεί η κατάσταση. Το γεγονός ότι τα υπάρχοντα μέτρα δεν επαρκούν, δεν το λέω εγώ, το λένε τα νούμερα.

Η μικρή και η μεσαία επιχείρηση, είναι ανεπίτρεπτο να χτυπιούνται και να γονατίζουν με ΗΜΙΜΕΤΡΑ. Οσο παρατείνεται η ζημιά στην τοπική οικονομία με μέτρα που δεν αποδίδουν στην τελική, το αποτέλεσμα έχει αρνητικό πρόσημο για τον πληθυσμό.

Οι επιλογές είναι δύο:

-Είτε αφήνεις την κατάσταση ως έχει, γλιτώνοντας την τοπική οικονομία και πηγαίνοντας για ανοσία της αγέλης.
-Είτε παίρνεις μέτρα Κίνας για κάνα δυο βδομάδες

Αυτή τη στιγμή η Θεσσαλονίκη πληρώνει το γεγονός ότι εντός της εφαρμόστηκαν μέτρα κατώτερα των περιστάσεων.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Planis

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 04 Δεκ 2020, 11:16

πατησιωτης έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 18:26
Belisarius έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 18:15
Κάνω μαλακία;
Δεν κάνεις.Αλλά όπως έγραψα και σε άλλο νήμα ο λόγος που επεβλήθη η υποχρεωτική μάσκα παντού είναι ιατρικού πρωτοκόλλου.Τα πρωτόκολλα υπολογίζουν και λάθη και αβλεψίες.Δεν είναι σίγουρο ότι εάν συναντήσεις στο δρόμο ένα γνωστό σου δεν θα ξεχαστείς και θα αρχίσει να μιλάς μαζί του ενώ θα έχεις βγάλει τη μάσκα.
Με μία παράλογη λογική ότι "αφού δουλεύει στα νοσοκομεία, μπορεί να δουλέψει παντού". Κατανοώ τούς γιατρούς οι οποίοι θέλουν να αναπαράγουν παντού νοσοκομειακές συνθήκες, δεν αντιλαμβάνεσαι όμως ότι εν τοις πράγμασι μιλούμε για παραλογισμό;

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 04 Δεκ 2020, 11:25

Στην Αθηνα παντως, στις γειτονιες, βλεπω μασκες μονο σε κεντρικους δρομους. Σε στενα και σε πιο απομερα μερη παρα πολλοι δεν φορανε ουτε καν στο πηγουνι.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 04 Δεκ 2020, 11:39

Φοράνε μάσκες τουλάχιστον στα σουπερ κι εχει βγει θετική μια που δουλευει παπαγεωργιου
Είναι σε καραντίνα. Δεν έχει συμπτώματα και ευχομαι να μην εχει
Τους ντύνουν σαν αστροναύτες κανονικά λεει, πως το κολλησε; Αυτό εχει αποτέλεσμα να είσαι φουλ στον ιδρώτα όπως λέει και να κινδυνεύεις και από "κανονική" πνευμονία
Εν ώρα εργασίας με αυτή τη στολή με τον ιδρώτα και κλεισμένη σε δωμάτια να στρώνει κρεββάτι και να ταΐζει είναι πολυ άσχημο
Σε κλινική κοβιτ είναι το κορίτσι και τώρα καραντίνα
Θα εχει κι ελλείψεις από προσωπικο
Κι είναι και της εκκλησίας πρωτα σ αυτους θα πατησουν το εμβόλιο
Αλλά δε νομίζω κάτι θα επέμβει
Ή η καραντίνα ηταν για καλό, όμως θα χάσει τη δουλειά της μετά. Ποιος θα παει;

Κόλλησε με ολόκληρη αστροναυτικη στολή. Κι η φάση είναι, ότι ίσως το κολλησε στο σουπερ δε ξερει
Η μάσκα τι να κανει αν ξεχαστείς και πιασεις τα κλειδιά σου κι έπειτα ξυσεις το μαγουλο

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25687
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Μη τους πιστεύετε! (Θεσσαλονίκη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 04 Δεκ 2020, 11:53

AlienWay έγραψε:
04 Δεκ 2020, 10:47
Μούφα λοιπόν και η υπόθεση με τα λύματα στη Θεσσαλονίκη.

Ο αριθμός των κρουσμάτων παραμένει πάνω από 400 ανά μέρα. Μονάχα στον δρόμο μου, έχει έρθει 5 φορές ασθενοφόρο την τελευταία εβδομάδα.

Γνωστό μου ζεύγος ηλικιωμένων έχει νοσήσει, ενώ τηρούσε ευλαβικά τα μέτρα. Κόλλησαν τον ιό στο σούπερ μάρκετ (στο μοναδικό μέρος που πηγαίνανε εκτός σπιτιού).

Δεδομένου ότι ο ιός βρίσκεται παντού στην πόλη και η μάσκα δεν φαίνεται να αποτελεί επαρκή προστασία, τίθεται το ζήτημα αν η Θεσσαλονίκη έπρεπε να τεθεί σε καθεστώς εκτάκτου ανάγκης, με μέτρα Κίνας, ώστε να αντιμετωπιστεί η κατάσταση. Το γεγονός ότι τα υπάρχοντα μέτρα δεν επαρκούν, δεν το λέω εγώ, το λένε τα νούμερα.

Η μικρή και η μεσαία επιχείρηση, είναι ανεπίτρεπτο να χτυπιούνται και να γονατίζουν με ΗΜΙΜΕΤΡΑ. Οσο παρατείνεται η ζημιά στην τοπική οικονομία με μέτρα που δεν αποδίδουν στην τελική, το αποτέλεσμα έχει αρνητικό πρόσημο για τον πληθυσμό.

Οι επιλογές είναι δύο:

-Είτε αφήνεις την κατάσταση ως έχει, γλιτώνοντας την τοπική οικονομία και πηγαίνοντας για ανοσία της αγέλης.
-Είτε παίρνεις μέτρα Κίνας για κάνα δυο βδομάδες

Αυτή τη στιγμή η Θεσσαλονίκη πληρώνει το γεγονός ότι εντός της εφαρμόστηκαν μέτρα κατώτερα των περιστάσεων.
17 Νοεμβρίου πορεία είχατε;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών