Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Μαρ 2021, 00:55

vatraxos έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:47
Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:44

Πρόβλημά τους. Ας πρόσεχαν στο μάθημα.
Δεν πάει έτσι ρε συ. Παιδάκια 12-14 ετών είναι.
Επίσης, το ακόμα χειρότερο: Τα περσινά πρωτάκια (φετινά δευτεράκια δηλαδή), δύο χρονιές τώρα συνειδητοποιούμε πώς μπήκαν στην εκπαιδευτική διαδικασία; Πώς θα προχωρήσουν αυτά τα παιδιά;
Εγώ σήμερα έμαθα πως παιδί γνωστών μου πήγε σε παιδοψυχολόγο γιατί είναι πλέον τέρμα εθισμένο στον υπολογιστή και βγάζει πολλή επιθετικότητα. Στη φάση που είχαν ανοίξει τα σχολεία, τον πήγαινε ο πατέρας του στο σχολείο κι έπαιρνε τηλέφωνο τον διευθυντή και κατέβαινε ο διευθυντής στο αυτοκίνητο και παρακαλούσαν πατέρας και διευθυντής το πρωτάκι του γυμνασίου να βγει απ' το αυτοκίνητο και να πάει στο μάθημα. Λίγες μέρες πριν έδωσαν έναν σκασμό λεφτά κι έβαλαν ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή για να ανοίγει μόνο το webex γιατί δεν πάει άλλο.

Συμμαθητές του παιδιού μου μιλάνε στο Skype την ώρα του μαθήματος. Ευτυχώς είναι μικρή τάξη και το κάνουν λίγα παιδιά.

Δεν έχω απάντηση στην ερώτησή σου. Ο Θεός (που δεν υπάρχει) να βάλει το χέρι του.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4122
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 12 Μαρ 2021, 01:01

Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:55
Εγώ σήμερα έμαθα πως παιδί γνωστών μου πήγε σε παιδοψυχολόγο γιατί είναι πλέον τέρμα εθισμένο στον υπολογιστή και βγάζει πολλή επιθετικότητα.
Πρώτα από όλα και όλους, φταίνε οι γονείς σε αυτό.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 12 Μαρ 2021, 01:03

Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:55
vatraxos έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:47
Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:44

Πρόβλημά τους. Ας πρόσεχαν στο μάθημα.
Δεν πάει έτσι ρε συ. Παιδάκια 12-14 ετών είναι.
Επίσης, το ακόμα χειρότερο: Τα περσινά πρωτάκια (φετινά δευτεράκια δηλαδή), δύο χρονιές τώρα συνειδητοποιούμε πώς μπήκαν στην εκπαιδευτική διαδικασία; Πώς θα προχωρήσουν αυτά τα παιδιά;
Εγώ σήμερα έμαθα πως παιδί γνωστών μου πήγε σε παιδοψυχολόγο γιατί είναι πλέον τέρμα εθισμένο στον υπολογιστή και βγάζει πολλή επιθετικότητα. Στη φάση που είχαν ανοίξει τα σχολεία, τον πήγαινε ο πατέρας του στο σχολείο κι έπαιρνε τηλέφωνο τον διευθυντή και κατέβαινε ο διευθυντής στο αυτοκίνητο και παρακαλούσαν πατέρας και διευθυντής το πρωτάκι του γυμνασίου να βγει απ' το αυτοκίνητο και να πάει στο μάθημα. Λίγες μέρες πριν έδωσαν έναν σκασμό λεφτά κι έβαλαν ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή για να ανοίγει μόνο το webex γιατί δεν πάει άλλο.

Συμμαθητές του παιδιού μου μιλάνε στο Skype την ώρα του μαθήματος. Ευτυχώς είναι μικρή τάξη και το κάνουν λίγα παιδιά.

Δεν έχω απάντηση στην ερώτησή σου. Ο Θεός (που δεν υπάρχει) να βάλει το χέρι του.
Τα νήπια;
Κουνάνε περα δώθε το ταμπλετ, μια το ταβανι φαίνεται, μια η πορτα, ησυχία δεν έχουν
Έτσι λέει η νηπιαγωγός. Ένα έκλαψε που δε θα γίνει παρελαση
Ενώ εμείς... μαγειρευουμε και ταυτόχρονα λέμε μάθημα φυσικά με κλειστή κάμερα κι ήσυχα
Μπορεί να ξεσκονίσω κιόλας μια χαρά. Όταν ακουσω το όνομα μου παρουσα

Νομίζω θα γίνουν τα επιθετικά πιο επιθετικά και τα ήσυχα πιο ήσυχα με τη κακή έννοια αν συνεχιστεί αυτό, εδώ κι οι μεγάλοι μας τη βαράει μετά από καιρό θες να πας, στην αρχή λες τι ωραία γλυτώνω βενζίνη, κάθομαι σπίτι γίνεται κι η δουλειά μου. Μπορουμε να συγκρινουμε

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Μαρ 2021, 01:17

nrg έγραψε:
12 Μαρ 2021, 01:01
Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:55
Εγώ σήμερα έμαθα πως παιδί γνωστών μου πήγε σε παιδοψυχολόγο γιατί είναι πλέον τέρμα εθισμένο στον υπολογιστή και βγάζει πολλή επιθετικότητα.
Πρώτα από όλα και όλους, φταίνε οι γονείς σε αυτό.
Εννοείται. 8 χρόνων είχε κινητό για να μην νιώθει μειονεκτικά και 11 χρόνων έκανε αγορές με την πιστωτική του μπαμπά για το Fortnite χωρίς να το ξέρουν οι γονείς.
bluerose έγραψε:
12 Μαρ 2021, 01:03
Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:55
vatraxos έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:47
Δεν πάει έτσι ρε συ. Παιδάκια 12-14 ετών είναι.
Επίσης, το ακόμα χειρότερο: Τα περσινά πρωτάκια (φετινά δευτεράκια δηλαδή), δύο χρονιές τώρα συνειδητοποιούμε πώς μπήκαν στην εκπαιδευτική διαδικασία; Πώς θα προχωρήσουν αυτά τα παιδιά;
Εγώ σήμερα έμαθα πως παιδί γνωστών μου πήγε σε παιδοψυχολόγο γιατί είναι πλέον τέρμα εθισμένο στον υπολογιστή και βγάζει πολλή επιθετικότητα. Στη φάση που είχαν ανοίξει τα σχολεία, τον πήγαινε ο πατέρας του στο σχολείο κι έπαιρνε τηλέφωνο τον διευθυντή και κατέβαινε ο διευθυντής στο αυτοκίνητο και παρακαλούσαν πατέρας και διευθυντής το πρωτάκι του γυμνασίου να βγει απ' το αυτοκίνητο και να πάει στο μάθημα. Λίγες μέρες πριν έδωσαν έναν σκασμό λεφτά κι έβαλαν ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή για να ανοίγει μόνο το webex γιατί δεν πάει άλλο.

Συμμαθητές του παιδιού μου μιλάνε στο Skype την ώρα του μαθήματος. Ευτυχώς είναι μικρή τάξη και το κάνουν λίγα παιδιά.

Δεν έχω απάντηση στην ερώτησή σου. Ο Θεός (που δεν υπάρχει) να βάλει το χέρι του.
Τα νήπια;
Κουνάνε περα δώθε το ταμπλετ, μια το ταβανι φαίνεται, μια η πορτα, ησυχία δεν έχουν
Έτσι λέει η νηπιαγωγός. Ένα έκλαψε που δε θα γίνει παρελαση
Ενώ εμείς... μαγειρευουμε και ταυτόχρονα λέμε μάθημα φυσικά με κλειστή κάμερα κι ήσυχα
Μπορεί να ξεσκονίσω κιόλας μια χαρά. Όταν ακουσω το όνομα μου παρουσα

Νομίζω θα γίνουν τα επιθετικά πιο επιθετικά και τα ήσυχα πιο ήσυχα με τη κακή έννοια αν συνεχιστεί αυτό, εδώ κι οι μεγάλοι μας τη βαράει μετά από καιρό θες να πας, στην αρχή λες τι ωραία γλυτώνω βενζίνη, κάθομαι σπίτι γίνεται κι η δουλειά μου. Μπορουμε να συγκρινουμε
Φιλενάδα τι να σου πω; Αν έκανα μάθημα, θα ήμουν στο μάθημα, όχι στο τραπεζάκι με το ξεσκονόπανο.

Α μα πια! Εκτός κι αν είναι τόσες πολλές οι ώρες που βαριέστε.

Όσο για τις βενζίνες, χαλάλι. Χαλάλι που έπρεπε μετά από 50 λεπτά να πάω ξανά φροντιστήριο για να τον γυρίσω πίσω. Χαλάλι που στηνόμουν έξω απ' το κολυμβητήριο και περίμενα να τελειώσει. Χαλάλι που με έτρωγαν οι δρόμοι. Ήταν όλα ωραία. Τώρα μαύρη κλεισούρα.

Όσο για τα νηπιάκια καλά κάνουν.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Debbie
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2019, 11:00

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Debbie » 12 Μαρ 2021, 07:25

Θα συσκεφτούνε λέει εκτάκτως σημερα να πάρουν πάλι μέτρα .
Θα μας πούνε να στέλνουμε SMS για μετακίνηση "τώρα πάω προς νερού μου" ή να βάνουμε καθετήρα .
Είμαι μετρίως, μέτρια και πάντα μετρημένη

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 12 Μαρ 2021, 08:31

Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 01:17



Φιλενάδα τι να σου πω; Αν έκανα μάθημα, θα ήμουν στο μάθημα, όχι στο τραπεζάκι με το ξεσκονόπανο.

Α μα πια! Εκτός κι αν είναι τόσες πολλές οι ώρες που βαριέστε.

Όσο για τις βενζίνες, χαλάλι. Χαλάλι που έπρεπε μετά από 50 λεπτά να πάω ξανά φροντιστήριο για να τον γυρίσω πίσω. Χαλάλι που στηνόμουν έξω απ' το κολυμβητήριο και περίμενα να τελειώσει. Χαλάλι που με έτρωγαν οι δρόμοι. Ήταν όλα ωραία. Τώρα μαύρη κλεισούρα.

Όσο για τα νηπιάκια καλά κάνουν.
Εννοείται τόσος κόπος και να μη προσεχεις σε αυτή την ηλικία
Απλά τα ξανά έκανα μια όταν ήταν η ηλικία μια αρχισα μετά και τα αφησα. Είναι τα μόρια
150 για ίδια βαθμίδα!
Αντερ δε μπειζ λέει η καθηγήτρια, 16 λέει, σε μένα το απόλυτο λεει, 20 αλλά τα ξανάκανα και πρακτικη δεν είμαι υποχρεωμένη όμως με τα γενόσημα δε ξερεις είναι πολλά άλλαξαν πραγματα,θα παω να τη κάνω μη παω σα το μπουφο απευθείας. Αλλα εγώ με ξέρω μπορει στο μήνα να παραιτηθω κιολας
Αυτή που ξεσκονίζω μιλάει.. μιλάει... Όποτε τι να κάθομαι να ακουω;
Η άλλη μια η πονηρη πεταει ανάμεσα, να μας πει η μπλου, να μας πει ο ένας ο άλλος δε μας αφήνει να κάνουμε κανένα φαι
Εκεί κάθομαι κι ακουω

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Μαρ 2021, 12:37

https://www.skai.gr/news/greece/dermitz ... n-estiasis


Δεν ξέρει τι του γίνεται αυτός. Να ανοίξουν τα σχολεία λέει, εν μέσω πανδημίας και τα καταστήματα και η εστίαση σε εξωτερικούς χώρους.

Σα δεν ντρέπεται.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25625
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 12 Μαρ 2021, 12:41

Δημοκρατικός έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:41
Gherschaagk έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:36
Δημοκρατικός έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:33
Μεεεέσααα.
Ξεφτίλες όλοι τους. Αναποτελεσματικοί μάλιστα.
Αν είχαν τηρηθεί τα μέτρα στο 2ο κύμα όπως πέρισυ την Άνοιξη, θα ήσουν έξω τώρα. Πληρώνεις τα καμώματα των ψεκ. Αυτοί στερούν τον χαρταετό απο το παιδί σου.
Υπάρχουν χώρες που τήρησαν τα μέτρα όπως πέρυσι στην άνοιξη
Και χώρες που έχουν χαλαροτερα μέτρα.
Και χώρες με αυστηρότερα μέτρα.

Σε καμία χώρα δεν είναι αυτή τη στιγμή όλοι έξω

Οπότε μήπως είναι καλύτερα να γράφουμε με λιγότερη σιγουριά τα αποφθέγματα μας;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17360
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 12 Μαρ 2021, 12:47

Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:44
SpoilerShow
nrg έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:39
vatraxos έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:36


Όχι, απλά βαριούνται.

Μου είπε σήμερα ένας γνωστός μου ότι πήγε στο διευθυντή του σχολείου της κόρης του με χαρτί από τον πάροχο προκειμένου να δικαιολογήσει τις απουσίες της επειδή αντιμετώπιζε πρόβλημα για αρκετές ημέρες λόγω απώλειας σύνδεσης internet. Εκεί, τον πήρε ο διευθυντής και του έδειξε ότι από τα 33 παιδιά στα οποία έκανε μάθημα, μόνο τα 8 ήταν online. Και ότι υπάρχει οδηγία από το υπουργείο να μην παίρνουν απουσίες.
Προσωπικά δεν γνωρίζω περιπτώσεις που δεν συνδέονται "για πλάκα", αλλά συνδέονται και πάνε για ύπνο.
Βάζουν και ξυπνητήρι την ώρα που πρέπει να αλλάξουν καθηγητή.
:smt005::smt005:
vatraxos έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:38
Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:37
Γυμνάσιο ή λύκειο;
Γυμνάσιο
Μήπως έπεσε σε μλκα διευθυντή;

Δεν γνωρίζω να υπάρχει τέτοια οδηγία.

Το αντίθετο μάλιστα.
vatraxos έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:42
nrg έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:39
Προσωπικά δεν γνωρίζω περιπτώσεις που δεν συνδέονται "για πλάκα", αλλά συνδέονται και πάνε για ύπνο.
Βάζουν και ξυπνητήρι την ώρα που πρέπει να αλλάξουν καθηγητή.
Λεπτομέρεια. Συνδέονται, όσα συνδέονται, λέει (ο πατέρας) αλλά δεν παρακολουθούν. Κουβεντιάζουν στο instagram και κάποιος/α "τσεκάρει" το μάθημα. Αν απευθυνθεί σε συγκεκριμένο μαθητή/τρια ο καθηγητής, φεύγει μήνυμα σε φάση "σου μιλάει ρε!".

Ειλικρινά δε μπορώ να το χωνέψω, αυτά τα παιδιά πώς θα ανταποκριθούν του χρόνου στην επόμενη τάξη;
Πρόβλημά τους. Ας πρόσεχαν στο μάθημα.
Και στο δικο μας Γυμνασιο ειπαν οτι οι απουσιες που εκαναν οι μαθητες κατα την διαρκεια του λοκ νταουν ΔΕΝ μετρανε.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Μαρ 2021, 12:57

stergiosbik έγραψε:
12 Μαρ 2021, 12:47
Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:44
SpoilerShow
nrg έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:39


Προσωπικά δεν γνωρίζω περιπτώσεις που δεν συνδέονται "για πλάκα", αλλά συνδέονται και πάνε για ύπνο.
Βάζουν και ξυπνητήρι την ώρα που πρέπει να αλλάξουν καθηγητή.
:smt005::smt005:
vatraxos έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:38


Γυμνάσιο
Μήπως έπεσε σε μλκα διευθυντή;

Δεν γνωρίζω να υπάρχει τέτοια οδηγία.

Το αντίθετο μάλιστα.
vatraxos έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:42


Λεπτομέρεια. Συνδέονται, όσα συνδέονται, λέει (ο πατέρας) αλλά δεν παρακολουθούν. Κουβεντιάζουν στο instagram και κάποιος/α "τσεκάρει" το μάθημα. Αν απευθυνθεί σε συγκεκριμένο μαθητή/τρια ο καθηγητής, φεύγει μήνυμα σε φάση "σου μιλάει ρε!".

Ειλικρινά δε μπορώ να το χωνέψω, αυτά τα παιδιά πώς θα ανταποκριθούν του χρόνου στην επόμενη τάξη;
Πρόβλημά τους. Ας πρόσεχαν στο μάθημα.
Και στο δικο μας Γυμνασιο ειπαν οτι οι απουσιες που εκαναν οι μαθητες κατα την διαρκεια του λοκ νταουν ΔΕΝ μετρανε.
Άρα καλά τα λέει ο γνωστός του βάτραχου. Οπότε το webex δούλεψε ρολόι και έγινε πολύ καλή δουλειά εκτός τάξης και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γυρίσουν οι μαθητές στην τάξη. Οκ λοιπόν, γκρεμίζουμε τα σχολεία, αφού δεν μας χρειάζονται, και δίνουμε τα οικόπεδα αντιπαροχή.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 12 Μαρ 2021, 12:58

"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 12 Μαρ 2021, 12:59

Beria έγραψε:
12 Μαρ 2021, 12:41
Δημοκρατικός έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:41
Gherschaagk έγραψε:
10 Μαρ 2021, 22:36


Ξεφτίλες όλοι τους. Αναποτελεσματικοί μάλιστα.
Αν είχαν τηρηθεί τα μέτρα στο 2ο κύμα όπως πέρισυ την Άνοιξη, θα ήσουν έξω τώρα. Πληρώνεις τα καμώματα των ψεκ. Αυτοί στερούν τον χαρταετό απο το παιδί σου.
Υπάρχουν χώρες που τήρησαν τα μέτρα όπως πέρυσι στην άνοιξη
Και χώρες που έχουν χαλαροτερα μέτρα.
Και χώρες με αυστηρότερα μέτρα.

Σε καμία χώρα δεν είναι αυτή τη στιγμή όλοι έξω

Οπότε μήπως είναι καλύτερα να γράφουμε με λιγότερη σιγουριά τα αποφθέγματα μας;


Εγώ αναρωτιέμαι αν περυσι τέτοια εποχή ειμασταν έξω, αλλά δεν μαμιεται
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Μαρ 2021, 13:03

Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 12:57
Άρα καλά τα λέει ο γνωστός του βάτραχου. Οπότε το webex δούλεψε ρολόι και έγινε πολύ καλή δουλειά εκτός τάξης και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γυρίσουν οι μαθητές στην τάξη. Οκ λοιπόν, γκρεμίζουμε τα σχολεία, αφού δεν μας χρειάζονται, και δίνουμε τα οικόπεδα αντιπαροχή.
Δεν υπάρχει μία κατάσταση σε όλη τη χώρα. Ούτε καν στο ίδιο σχολείο , ούτε στην ίδια τάξη. Σε παιδάκι γνωστού μου πήγαν αρκετά καλά τα μαθήματα στα οποία ενδιαφέρθηκε η δασκάλα και είχε τις σχετικές γνώσεις. Οι άλλες που ήταν αδιάφορες έβαλαν λίγο υλικό για τα τυπικά, δεν διόρθωσαν εργασίες και γενικά χάθηκε ο χρόνος τσάμπα. Γενικώς δασκάλα από δασκάλα, η μέρα με τη νύχτα.

Ακόμα όμως κι αν δουλέψουν όλα άψογα στο εξ' αποστάσεως, υπάρχουν πολλά που θα έχουν χαθεί για τα παιδιά που δεν πήγαν σχολείο. Μια λύση ανάγκης είναι και δεν αναπληρώνει το κανονικό μάθημα ούτε νομίζω πως κανείς το βλέπει ως τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 12 Μαρ 2021, 13:09

Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 12:57
stergiosbik έγραψε:
12 Μαρ 2021, 12:47
Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:44
SpoilerShow

:smt005::smt005:



Μήπως έπεσε σε μλκα διευθυντή;

Δεν γνωρίζω να υπάρχει τέτοια οδηγία.

Το αντίθετο μάλιστα.



Πρόβλημά τους. Ας πρόσεχαν στο μάθημα.
Και στο δικο μας Γυμνασιο ειπαν οτι οι απουσιες που εκαναν οι μαθητες κατα την διαρκεια του λοκ νταουν ΔΕΝ μετρανε.
Άρα καλά τα λέει ο γνωστός του βάτραχου. Οπότε το webex δούλεψε ρολόι και έγινε πολύ καλή δουλειά εκτός τάξης και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γυρίσουν οι μαθητές στην τάξη. Οκ λοιπόν, γκρεμίζουμε τα σχολεία, αφού δεν μας χρειάζονται, και δίνουμAeε τα οικόπεδα αντιπαροχή.
Παρακολούθησα ο ίδιος μαζί τους δύο-τρεις φορές Μαθηματικά, Φυσική και Ιστορία.
Συνοψίζω λίγα πράγματα από τα δικά μου και ευρύτερα και από φίλους τους και άλλα παιδιά με τα οποία σχετίζομαι μερικώς.

1) Aρκετοί καθηγητές απλώς υπαγορεύουν προτάσεις, δεν δείχνουν τίποτα στην κάμερα. Αυτό είναι αντιπαραγωγικό σε πολλές περιπτώσεις.
Άλλοι χρησιμοποιούν πίνακα που έχουν στο σπίτι ή εργάζονται από το σχολείο, άλλοι ψηφιακή ταμπλέτα, άλλοι γράφουν μεσετατρέποντας με εφαρμογή σε webcam το κινητό(ωραίο αυτό το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ). Μερικοί δουλεύουν με έτοιμα κείμενα αναρτώντας τα επί τούτου κλπ.
Επομένως υπάρχει ένα θέμα παραγωγικότητας ως προς την μετάδοση της ύλης ανεξάρτητα από το πόσο προσέχουν οι μαθητές.
Εξόχως πάντως τιμητικό που ένας καθηγητής διανύει πηγαινελα 40 χιλιόμετρα για να κάνει μάθημα από το σχολείο όταν μπορούσε να το κάνει αραχτός και από το σπίτι κάνοντας υπαγόρευση κειμένου ή καθυστερώντας κιόλας να μπει.

2) Αρκετοί μαθητές δηλώνουν παρουσία αλλά είτε αφαιρούνται μετά και ασχολούνται αλλού είτε δεν μπορούν να καταλάβουν πολλά πράγματα.
Μάλιστα έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο και ήμουν αυτήκοος μάρτυρας, κάποιοι μαθητές να μαθαίνουν παπαγαλία την άσκηση από λυσάρι και να την λένε. Επίσης αδικούνται λίγο μαθητές που δεν το έχουν τόσο με την υπερβολική προφορική παρουσία.
Λίγοι καθηγητές εξετάζουν από μόνοι τους μαθητές ή απευθύνονται σε αυτούς

3) Διαγωνίσματα προφανώς δεν θα μπορούσαν να γίνουν με ανοικτές κάμερες, προσωπικά δεν το βρίσκω σωστό και ένεκα ιδιωτικότητας.
Έτσι λοιπόν ανθεί η αντιγραφή, οι συνεργασίες σε έναν κάποιο βαθμό.
Προσωπικά τα δικά μου δεν τα βοήθησα, ένα άλλο παιδί όμως που ήταν οριακά σε ένα μάθημα του έλυσα κάτι για να φτάσει στο 14-15.
Απλώς κάποιες φορές τόνιζα γενικότερα αν κάτι είναι σωστό ή λάθος, σε μαθηματικά και φυσική που τα κατέχω κυρίως αυτό.

Υπάρχει προφανώς θέμα με την τηλεκπαίδευση ακόμα και αν οι μαθητές ήταν 100% συγκεντρωμένοι.

Λύση υπάρχει και ένα συστατικό της είναι η μείωση της ύλης που άλλωστε ένα μέρος της είναι και ανούσιο, ώστε να δουλευτούν τα πιο ουσιαστικά πράγματα.
Π.χ. στην Φυσική στην Α Λυκείου όλα ξεκινούν πραγματικά από το μηδέν. Το να μη κάνει ο φυσικός της γ γυμνασίου ένα κεφάλαιο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ας διδάξει εκ νέου τα προηγούμενα(ορθή επανάληψη).
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17360
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 12 Μαρ 2021, 13:10

Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 12:57
stergiosbik έγραψε:
12 Μαρ 2021, 12:47
Gherschaagk έγραψε:
12 Μαρ 2021, 00:44
SpoilerShow

:smt005::smt005:



Μήπως έπεσε σε μλκα διευθυντή;

Δεν γνωρίζω να υπάρχει τέτοια οδηγία.

Το αντίθετο μάλιστα.



Πρόβλημά τους. Ας πρόσεχαν στο μάθημα.
Και στο δικο μας Γυμνασιο ειπαν οτι οι απουσιες που εκαναν οι μαθητες κατα την διαρκεια του λοκ νταουν ΔΕΝ μετρανε.
Άρα καλά τα λέει ο γνωστός του βάτραχου. Οπότε το webex δούλεψε ρολόι και έγινε πολύ καλή δουλειά εκτός τάξης και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γυρίσουν οι μαθητές στην τάξη. Οκ λοιπόν, γκρεμίζουμε τα σχολεία, αφού δεν μας χρειάζονται, και δίνουμε τα οικόπεδα αντιπαροχή.
Το οτι δεν θα μενεις απο απουσιες που το βαζεις;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών