Εμβόλιο covid-19 Update

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4644
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 17 Μαρ 2021, 17:38

Να συνεχιστουν οι εμβολιασμοι λεει ο που

Εφτασε το εμβασμα :smt005:

Άβαταρ μέλους
La Bourgeoisie
Δημοσιεύσεις: 826
Εγγραφή: 17 Μαρ 2021, 09:43

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από La Bourgeoisie » 17 Μαρ 2021, 18:42

Μήπως τους χαλάει την πιάτσα; Γιατί άλλο 4$ άλλο 30$ ή 37$ (λέω γω τώρα, δεν ξέρω...)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9551
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 17 Μαρ 2021, 19:02

Καπου εδω να πουμε οτι το Αστρα Ζενεκα δεν εχει εγκριθει στην Αμερικη....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Μαρ 2021, 19:06

Σήμερα διάβασα πως το άστρα ζένεκα το έχουν ήδη κάνει 17.000.000 και πως αν είχε πρόβλημα θα το είχαν ήδη εντοπίσει.

Άρα μάλλον κάτι άλλο παίζεται από πίσω.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30194
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 17 Μαρ 2021, 20:03

Μαρτίου 16, 2021
Πόσα εμβόλια κατά του κορωνοϊού υπάρχουν;

Εικόνα

Μια ερώτηση που πολλοί ίσως έχουμε σκεφτεί τον τελευταίο καιρό
Πόσα εμβόλια κορωνοϊού υπάρχουν τελικά; Είναι μια ερώτηση που πολλοί ίσως έχουμε σκεφτεί τον τελευταίο καιρό. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει μέχρι στιγμής εγκρίνει 4. Ωστόσο, δεν είναι μόνο αυτά. Γιατί ο συνολικός τους αριθμός φτάνει τα 10.


Τα 10 αυτά εμβόλια χωρίζονται σε 4 κατηγορίες.
Τα δυο, της Pfizer-BioNTech και της Moderna, είναι εμβόλια RNA.
Τα εμβόλια της Convidicea, της Oxford-AstraZeneca, της Johnson & Johnson και το Sputnik-V, είναι εμβόλια ιικού φορέα.
Επίσης υπάρχουν και τρία συμβατικά αδρανοποιημένα εμβόλια (BBIBP-CorV, Covaxin και CoronaVac)
και ένα εμβόλιο πεπτιδίου, το EpiVacCorona.

Ποιες είναι οι διαφορές τους; Τα εμβόλια RNA όταν εισάγεται στον ιστό είναι ουσιαστικά ένας αγγελιοφόρος του RNA (mRNA) και προκαλεί τα κύτταρα να χτίσουν την ξένη πρωτεΐνη και να «ξυπνήσει» το ανοσοποιητικό μας, διδάσκοντάς του πώς να αναγνωρίζει, αδρανοποιεί και να καταστρέφει τα αντίστοιχα παθογόνα κύτταρα. Ήταν τα πρώτα που εγκρίθηκαν σε ΗΠΑ και Ευρωπαϊκή Ένωση. Μέχρι στιγμής υπάρχουν δυο, ενώ το εμβόλιο CVnCoV RNA της CureVac αναμένει έγκριση.

Τα εμβόλια ιικών φορέων περιέχουν μη αναπαρογόμενο ιικό φορέα, ένα κέλυφος αδενοϊού το οποίο περιέχει DNA ώστε να κωδικοποιεί την πρωτεΐνη του SARS-CoV-2. Ο αδενοϊός δεν αντιγράφεται σε αυτό το εμβόλιο, άρα δεν δημιουργεί νέα σωματίδια του ιού και παράγει μόνο το αντίγονο το οποίο και προκαλεί την ανοσοαπόκριση. Εισέρχεται στον πυρήνα του κυττάρου αλλά δεν ενσωματώνεται. Στη συνέχεια το γονίδιο της πρωτεΐνης –ακίδας του κορωνοϊού μεταγράφεται σε mRNA. Τα εγκεκριμένα εμβόλια μέχρι στιγμής είναι τέσσερα.

Τα εμβόλια υπομονάδων παρουσιάζουν ένα ή περισσότερα αντιγόνα χωρίς την εισαγωγή ολόκληρων σωματιδίων παθογόνου οργανισμού. Τα αντιγόνα που εμπλέκονται συχνά είναι πρωτεϊνικές υπομονάδες, αλλά μπορεί να είναι οποιοδήποτε μόριο που είναι μέρος ενός παθογόνου οργανισμού. Υπάρχει μόνο ένα εγκεκριμένο τέτοιο εμβόλιο πεπτιδίου μέχρι στιγμής, ενώ ακόμα δυο βρίσκονται σε κλινικές δοκιμές.

Τέλος, τα αδρανοποιημένα εμβόλια ιών, αποτελούνται από σωματίδια του ιού τα οποία έχουν αναπτυχθεί σε κυτταρική καλλιέργεια και στη συνέχεια αδρανοποιούνται. Αυτό συμβαίνει είτε μέσω της θερμότητας, είτε μέσω φορμαλδεΰδης ώστε να χάσουν την ικανότητα παραγωγής ασθένειας και ταυτόχρονα διεγείρουν το ανοσοποιητικό. Δυο κινέζικα και ένα ινδικό εμβόλιο είναι εγκεκριμένα, ενώ ένα ακόμα βρίσκεται στο στάδιο των κλινικών μελετών.
https://dovires.blogspot.com/2021/03/bl ... .html#more

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21772
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Μαρ 2021, 04:33

Gherschaagk έγραψε:
17 Μαρ 2021, 19:06
Σήμερα διάβασα πως το άστρα ζένεκα το έχουν ήδη κάνει 17.000.000 και πως αν είχε πρόβλημα θα το είχαν ήδη εντοπίσει.

Άρα μάλλον κάτι άλλο παίζεται από πίσω.
Διάβασα σε ένα σχόλιο στον Γερμανικό τύπο, ότι σχετίζεται με το χάπι. Έχουμε τίποτε περί αυτού; Νομίζω γυναίκες ήταν όλα τα θύματα;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Μαρ 2021, 10:21

sharp έγραψε:
18 Μαρ 2021, 04:33
Gherschaagk έγραψε:
17 Μαρ 2021, 19:06
Σήμερα διάβασα πως το άστρα ζένεκα το έχουν ήδη κάνει 17.000.000 και πως αν είχε πρόβλημα θα το είχαν ήδη εντοπίσει.

Άρα μάλλον κάτι άλλο παίζεται από πίσω.
Διάβασα σε ένα σχόλιο στον Γερμανικό τύπο, ότι σχετίζεται με το χάπι. Έχουμε τίποτε περί αυτού; Νομίζω γυναίκες ήταν όλα τα θύματα;
Ποιο χάπι; Το γνωστό;

Εμβολιάστηκαν μέχρι και οι 30χρονες στη Γερμανία;;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12278
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 18 Μαρ 2021, 11:02

Πολιτικά παιχνίδια με τα εμβόλια από ντει ουαν.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17309
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 18 Μαρ 2021, 11:08

Gherschaagk έγραψε:
17 Μαρ 2021, 19:06
Σήμερα διάβασα πως το άστρα ζένεκα το έχουν ήδη κάνει 17.000.000 και πως αν είχε πρόβλημα θα το είχαν ήδη εντοπίσει.

Άρα μάλλον κάτι άλλο παίζεται από πίσω.
Χθες μιλουσα με τον αδελφο μου στην Γερμανια και μου ειπε οτι εχει ξεκινησει μεγαλη συζητηση για το εμβολιο της Αστρα.
Οτι δηλαδη παιζονται οικονομικα παιχνιδια γιατι ειναι το πιο φθηνο απ'ολα και χαλαει την κερδοφορια των υπολοιπων.
Μου κανει εντυπωση που το Κινεζικο κατα κυριο λογο και δευτερευοντως το Ρωσικο δεν ειναι τα πιο φθηνα.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Μαρ 2021, 11:13

stergiosbik έγραψε:
18 Μαρ 2021, 11:08
Gherschaagk έγραψε:
17 Μαρ 2021, 19:06
Σήμερα διάβασα πως το άστρα ζένεκα το έχουν ήδη κάνει 17.000.000 και πως αν είχε πρόβλημα θα το είχαν ήδη εντοπίσει.

Άρα μάλλον κάτι άλλο παίζεται από πίσω.
Χθες μιλουσα με τον αδελφο μου στην Γερμανια και μου ειπε οτι εχει ξεκινησει μεγαλη συζητηση για το εμβολιο της Αστρα.
Οτι δηλαδη παιζονται οικονομικα παιχνιδια γιατι ειναι το πιο φθηνο απ'ολα και χαλαει την κερδοφορια των υπολοιπων.
Μου κανει εντυπωση που το Κινεζικο κατα κυριο λογο και δευτερευοντως το Ρωσικο δεν ειναι τα πιο φθηνα.
Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω. Αν δεν το θέλουν οι προηγούμενοι από μένα ευχαρίστως το κάνω εγώ. Αλλά με το που θα περάσει ο μήνας από την πρώτη δόση θα έχω το ελεύθερο να πάω όπου θέλω χωρίς περιορισμούς.

Άντε να τελειώνουμε με όλα αυτά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19391
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 18 Μαρ 2021, 14:13

ο ιωαννιδης αναφερει πως στην Ελλάδα πρέπει να έχουν κολήσει 1.5 με 4 μύρια ανθρώπων!

Η απορια μου ειναι η εξης εχουμε μπει στο δευτερο ετος της πανδημιας,οι επιδημιολογοι και η κυβερνηση δεν εχουν εικονα αναφορικα με το ποσοστο οσων εχουν νοσησει συνολικα;δεν πηραν κανενα αντιπροσωπευτικο δειγμα σταθμισμενο κατι;!

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5187
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 18 Μαρ 2021, 14:32

Κόκκορας έγραψε:
18 Μαρ 2021, 14:13
ο ιωαννιδης αναφερει πως στην Ελλάδα πρέπει να έχουν κολήσει 1.5 με 4 μύρια ανθρώπων!

:lol:
Δώστε ψεκα στον λαό. Τσαμπα ειναι και γλυκια. Στην Τσεχία δηλαδη που έχει πανω κατω τον ιδιο πληθυσμό και έχουν πεθαίνει ηδη 25.000 λογικά έχουν κολήσει οι παντες και μαζί και τουριστες γιατι αλλιως δεν βγαίνει το νούμερο .

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14219
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 18 Μαρ 2021, 14:57

NewModelArmy έγραψε:
18 Μαρ 2021, 14:32
Κόκκορας έγραψε:
18 Μαρ 2021, 14:13
ο ιωαννιδης αναφερει πως στην Ελλάδα πρέπει να έχουν κολήσει 1.5 με 4 μύρια ανθρώπων!
:lol:
Δώστε ψεκα στον λαό. Τσαμπα ειναι και γλυκια. Στην Τσεχία δηλαδη που έχει πανω κατω τον ιδιο πληθυσμό και έχουν πεθαίνει ηδη 25.000 λογικά έχουν κολήσει οι παντες και μαζί και τουριστες γιατι αλλιως δεν βγαίνει το νούμερο .
Η Τσεχία έχει κάνει μόλις 70% περισσότερα τεστ. Και λέω "μόλις" γιατί η εξάπλωση εκεί είναι πολλαπλάσια τής Ελλάδος. Τα θετικά τεστ στην Ελλάδα είναι 3,8% και στην Τσεχία 14,2%. Αν λοιπόν στην Ελλάδα τα πραγματικά κρούσματα είναι 7-20 (!) φορές παραπάνω από τα καταγεγραμμένα και δεχθούμε ότι αυτό το νούμερο, στην Τσεχία θα είναι κατά 70% μικρότερο λόγω περισσότερων τεστ (υπόθεση τραβηγμένη ήδη από τα μαλλιά) θα πρέπει να δεχθούμε ότι στην Τσεχία τα πραγματικά κρούσματα είναι 4-12 φορές περισσότερα από τα καταγεγραμμένα. Αφού τα τελευταία είναι 1.439.019, τα πραγματικά πρέπει να είναι 5.800.000 - 15.800.000. Μόνο που ο πληθυσμός τής Τσεχίας είναι 10.723.088.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Μαρ 2021, 15:23

Τι νόημα έχει πλέον το πόσοι έχουν κολλήσει αν υπάρχει η υπόνοια ότι ένα μεταλλαγμένο στέλεχος μπορεί να αρρωστήσει κάποιον για δεύτερη φορά; Αυτή η συζήτηση ίσως είχε αξία αν είχε αποδειχθεί ότι όποιος πέρασε την αρρώστια έχει πλέον ανοσία σε κάθε μετάλλαξη.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4644
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Εμβόλιο covid-19 Update

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 18 Μαρ 2021, 15:28

Στο εμβολιο της pfizer οι πρωτοι συμμετεχοντες στην πειραματικη φαση 3 ηταν πληρως εμβολιασμενοι μεσα στον αυγουστο
Αρα υπαρχουν δεδομενα σε τι τιμες εχουν αντισωματα απο το εμβολιο 7 μηνες μετα

Φυσικα δεν τα εχουν δημοσιευεσει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών