Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13974
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 25 Ιουν 2021, 11:25

Fluffy έγραψε:
25 Ιουν 2021, 11:21
το νήμα όμως του σκοταδισμου στέκει
Ξεκόλλα.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13974
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 25 Ιουν 2021, 11:26

Ασέβαστος έγραψε:
25 Ιουν 2021, 11:20
Ναύτης έγραψε:
25 Ιουν 2021, 11:02
Bill Hicks έγραψε:
23 Ιουν 2021, 19:42
δεν τραβάει χωρίς τον Αρίστο :a040:
Ε ναι, ρε φίλε, τι κατάσταση είν' αυτή;
Εγώ είπα να προωθήσουμε ψήφισμα απονομής χάριτος, αλλά με γράψατε στα παπάρια σας. :c040:
ψηφιζω.
Να ανοίξω νήμα ονομαστικών υπογραφών για την απονομή χάριτος στον Αρίστο της καρδιάς μας; (μέχρι να μού το κατεβάσουνε οι άκαρδοι εξουσιαστές; )

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Ιουν 2021, 11:29

Ναύτης έγραψε:
25 Ιουν 2021, 11:26
Ασέβαστος έγραψε:
25 Ιουν 2021, 11:20
Ναύτης έγραψε:
25 Ιουν 2021, 11:02

Ε ναι, ρε φίλε, τι κατάσταση είν' αυτή;
Εγώ είπα να προωθήσουμε ψήφισμα απονομής χάριτος, αλλά με γράψατε στα παπάρια σας. :c040:
ψηφιζω.
Να ανοίξω νήμα ονομαστικών υπογραφών για την απονομή χάριτος στον Αρίστο της καρδιάς μας; (μέχρι να μού το κατεβάσουνε οι άκαρδοι εξουσιαστές; )
ψηνομαι ακομη κια να φτιαξω δευτερο προφιλ, να ξαναψηφισω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13974
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 25 Ιουν 2021, 11:44

Ασέβαστος έγραψε:
25 Ιουν 2021, 11:29
Ναύτης έγραψε:
25 Ιουν 2021, 11:26
Ασέβαστος έγραψε:
25 Ιουν 2021, 11:20

ψηφιζω.
Να ανοίξω νήμα ονομαστικών υπογραφών για την απονομή χάριτος στον Αρίστο της καρδιάς μας; (μέχρι να μού το κατεβάσουνε οι άκαρδοι εξουσιαστές; )
ψηνομαι ακομη κια να φτιαξω δευτερο προφιλ, να ξαναψηφισω.
Done :D

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 25 Ιουν 2021, 17:53

Εγώ έκανα την δεύτερη δόση την Τρίτη που μας πέρασε.Μιά βδομάδα πριν είχα μιά τεράστια μελανιά στο μηρό η οποία παρέμεινε μέχρι τη μέρα του εμβολιασμού (και ακόμη εκεί είναι,αλλά σβήνει σιγά-σιγά).
Οκ λόγω χειρονακτικής εργασίας,κατά διαστήματα ανακαλύπτω μελανιές που δεν τις πήρα χαμπάρι πως έγιναν και όλα οκ.
Αλλά όπως έλεγε και ο Στράτος "όσο δυνατός κι αν είσαι όσο κι αν αντέχεις κι αν πονάς,άνθρωπος είσαι και λυγάς".
Οπότε κι εγώ το έδεσα ότι ήμουν ο τυχερός.
Πάω στο εμβολιαστικό κέντρο και αναφέρω τη μελανιά στο γιατρό (έπεσα και σε χειρουργό),το κοιτάει,το ψηλαφεί και μου μπήζει τη δεύτερη δόση χωρίς δεύτερη σκέψη.
(Μου εξήγησε βέβαια ότι λόγω αντιπηκτικής αγωγής που ακολουθώ είναι πολύ πιό εύκολο να μελανιάσω χωρίς λόγο,ακόμη κι αν δεν υπάρχει χτύπημα αλλά απλά μιά απότομη κίνηση πχ).
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 25 Ιουν 2021, 17:56

waldorf έγραψε:
25 Ιουν 2021, 17:53
Εγώ έκανα την δεύτερη δόση την Τρίτη που μας πέρασε.Μιά βδομάδα πριν είχα μιά τεράστια μελανιά στο μηρό η οποία παρέμεινε μέχρι τη μέρα του εμβολιασμού (και ακόμη εκεί είναι,αλλά σβήνει σιγά-σιγά).
Οκ λόγω χειρονακτικής εργασίας,κατά διαστήματα ανακαλύπτω μελανιές που δεν τις πήρα χαμπάρι πως έγιναν και όλα οκ.
Αλλά όπως έλεγε και ο Στράτος "όσο δυνατός κι αν είσαι όσο κι αν αντέχεις κι αν πονάς,άνθρωπος είσαι και λυγάς".
Οπότε κι εγώ το έδεσα ότι ήμουν ο τυχερός.
Πάω στο εμβολιαστικό κέντρο και αναφέρω τη μελανιά στο γιατρό (έπεσα και σε χειρουργό),το κοιτάει,το ψηλαφεί και μου μπήζει τη δεύτερη δόση χωρίς δεύτερη σκέψη.
(Μου εξήγησε βέβαια ότι λόγω αντιπηκτικής αγωγής που ακολουθώ είναι πολύ πιό εύκολο να μελανιάσω χωρίς λόγο,ακόμη κι αν δεν υπάρχει χτύπημα αλλά απλά μιά απότομη κίνηση πχ).

Παίρνεις αντιπηκτική αγωγή και σε ανησύχησε μια μελάνια; Αν δεις τον πατέρα μου θα νομίζεις ότι κάποιος τον κακοποιεί..
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 25 Ιουν 2021, 18:05

Οι μελανιές δεν με ανησυχούσαν ούτε πριν την αγωγή (λόγω χειρωνακτικής εργασίας όπως προανέφερα που οι μελανιές ήταν σύνηθες φαινόμενο).
Απλά επειδή είμαι σχετικά "νέος" στα αντιπηκτικά δεν γνώριζα αυτήν την πιθανότητα-παρενέργεια-παράπλευρη απώλεια ή 'ο,τι τέλος πάντων.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35538
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Ιούλ 2021, 07:40


Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25580
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 01 Ιούλ 2021, 08:03

waldorf έγραψε:
25 Ιουν 2021, 17:53
Εγώ έκανα την δεύτερη δόση την Τρίτη που μας πέρασε.Μιά βδομάδα πριν είχα μιά τεράστια μελανιά στο μηρό η οποία παρέμεινε μέχρι τη μέρα του εμβολιασμού (και ακόμη εκεί είναι,αλλά σβήνει σιγά-σιγά).
Οκ λόγω χειρονακτικής εργασίας,κατά διαστήματα ανακαλύπτω μελανιές που δεν τις πήρα χαμπάρι πως έγιναν και όλα οκ.
Αλλά όπως έλεγε και ο Στράτος "όσο δυνατός κι αν είσαι όσο κι αν αντέχεις κι αν πονάς,άνθρωπος είσαι και λυγάς".
Οπότε κι εγώ το έδεσα ότι ήμουν ο τυχερός.
Πάω στο εμβολιαστικό κέντρο και αναφέρω τη μελανιά στο γιατρό (έπεσα και σε χειρουργό),το κοιτάει,το ψηλαφεί και μου μπήζει τη δεύτερη δόση χωρίς δεύτερη σκέψη.
(Μου εξήγησε βέβαια ότι λόγω αντιπηκτικής αγωγής που ακολουθώ είναι πολύ πιό εύκολο να μελανιάσω χωρίς λόγο,ακόμη κι αν δεν υπάρχει χτύπημα αλλά απλά μιά απότομη κίνηση πχ).
Άμα δε σου κάνει εξετάσεις δε μπορεί να ξέρει αν είναι θρόμβωση. Σου μπήγει τη βελόνα να τελειώνει. Άμα πάθεις τίποτα θα είσαι μια ακόμα από τις ελάχιστες προβλεπόμενες απώλειες. "Άμα πάθαινες κορονοιο...."

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 01 Ιούλ 2021, 15:52

Aς είμαι.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30287
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Ιούλ 2021, 21:21

Κυριακή, 04 Ιουλίου 2021
Φθιώτιδα: Θάνατος 37χρονης μητέρας δύο παιδιών με πολλά ερωτηματικά.

Εικόνα

Τα συμπτώματα μετά την πρώτη δόση του εμβολίου της Astra Zeneca και πως έφτασε στο θάνατο, αφήνοντας πίσω δύο μικρά παιδιά ορφανά, αλλά και πολλά ερωτηματικά για τα αίτια του θανάτου της.

Η 37χρονη, η οποία ειναι Αλβανικής υπηκοότητας, αλλά ζούσε πάρα πολλά χρόνια με την οικογένειά της σε κωμόπολη της Φθιώτιδας, έκανε την πρώτη δόση του εμβολίου της Astra Zeneca στις 28/4/21.

Ποτέ το προηγούμενο διάστημα δεν είχε παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα υγείας και ήταν μια δραστήρια γυναίκα για την ηλικία της.

Σύμφωνα με ρεπορτάζ του LamiaReport η 37χρονη 19 ημέρες μετά το εμβόλιο (17/5) παρουσίασε τα πρώτα συμπτώματα. Πιο συγκεκριμένα έπαθε ένα μικρό εγκεφαλικό επεισόδιο (δεν μπορούσε να μιλήσει καλά και παρέλυσε η μία πλευρά της).

Διακομίστηκε στο νοσοκομείο Λαμίας, όπου έκανε αξονική τομογραφία και οι γιατροί της είπαν ότι είχε ένα παροδικό ισχαιμικό επεισόδιο και ότι καλό θα ήταν να κάνει και κάποιες εξετάσεις ακόμα, όπως Μαγνητική, Triplex κ.α.

Η Μαγνητική Τομογραφία, που έγινε σε ιδιωτικό εργαστήριο, έδειξε ότι η γυναίκα έχει περάσει τέσσερα μικρά εγκεφαλικά (το παροδικό εγκεφαλικό ισχαιμικό επεισόδιο ή ΠΙΕ (θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ως μίνι-εγκεφαλικό, προκαλείται από την προσωρινή διακοπή στην παροχή αίματος προς τον εγκέφαλο – ισχαιμία σημαίνει ελαττωμένη αιματική ροή.). Επίσης οι εξετάσεις έδειξαν ότι είχε και στένωση στην καρωτίδα.

Μετά από αυτά τα αποτελέσματα οι γιατροί του νοσοκομείου Λαμίας της συνέστησαν να πάει σε νοσοκομείο της Αθήνας για να κάνει γενικότερες και αναλυτικότερες εξετάσεις για να εντοπιστεί η αιτία που προκάλεσε όλα αυτά.

Πράγματι η 37χρονη πήγε σε νοσοκομειο της Αθήνας, όπου νοσηλεύτηκε για 4- 5 ημέρες και έκανε όλες τις εξετάσεις. Η απάντηση που πήραν οι συγγενείς από τους γιατρούς είναι ότι αυτά δεν ειναι παρενέργειες του εμβολίου και ότι όλα προκλήθηκαν από υψηλή χοληστερίνη. Οι γιατροί συνέστησαν στην 37χρονη να κάνει και τη δεύτερη δόση του εμβολίου (δεν πρόλαβε), ενώ της έδωσαν μια αντιπηκτική αγωγή.

«Στην Αθήνα μας είπαν ότι για όλα φταίει η χοληστερίνη. Η γυναίκα μου δεν είχε ποτέ χοληστερίνη. Όταν ρώτησα σε ποιες τιμές ήταν η χοληστερίνη όταν μπήκε και όταν έφυγε από το νοσοκομειο, απάντηση δεν πήρα...», λέει ο σύζυγος της άτυχης γυναίκας στο LamiaReport.

Επιστρέφοντας στο σπίτι της η 37χρονη και ακολουθώντας την φαρμακευτική αγωγή που της έδωσαν από το νοσοκομείο της Αθήνας είχε κάποια ακόμα συμπτώματα. Τα χέρια της άρχισαν να πρήζονται και να μελανιάζουν. Τόσο στο Κ.Υ. της περιοχής της όσο και στο νοσοκομειο Λαμίας, που απευθύνθηκε, οι γιατροί ήταν καθησυχαστικοί και της είπαν ότι είναι από τα φάρμακα που παίρνει.

Η τελευταία πράξη.
Στις 25/6/21 η 37χρονη παρουσιάζει έντονο πονοκέφαλο, ζαλάδες και εμέτους. Αρχικά την μεταφέρουν στο ΚΥ της περιοχής και από εκεί στα Επείγοντα του νοσοκομείου Λαμίας. Εκεί παθαίνει σοβαρό αιμορραγικό εγκεφαλικό επεισόδιο και καταρρέει.

Οι γιατροί τη βάζουν εσπευσμένα στο χειρουργείο και κάνουν επέμβαση μήπως καταφέρουν και προλάβουν τα χειρότερα, αλλά το κακό είχε γίνει ήδη. Η 37χρονη μεταφέρεται διασωληνωμένη στη ΜΕΘ και λίγες ώρες αργότερα αφήνει την τελευταία της πνοή.

Οι δικοί της άνθρωποι είναι σοκαρισμένοι και ακόμα δεν μπορούν να πιστέψουν πως «έσβησε» η 37χρονη μητέρα, χωρίς ουσιαστικά να έχουν πειστικές απαντήσεις για τον θάνατό της.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι η υπόθεση πρέπει να ερευνηθεί σε βάθος ώστε να δοθούν απαντήσεις στην οικογένεια, ωστόσο το μόλις δύο ετών αγοράκι της και το 7 ετών κοριτσάκι της, θα μεγαλώσουν χωρίς τη μανούλα τους.
https://www.lamiareport.gr/index.php/to ... rotimatika

Multitasker
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 03:37

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Multitasker » 09 Ιούλ 2021, 07:04

Αρίστος έγραψε:
10 Ιουν 2021, 11:40


Στην Κινα το lockdown κρατησε 2,5 μηνες και μονο στην περιφερεια της Γουχαν, στην Ιαπωνια, Νοτια Κορεα και Ταιβαν δεν ειχαμε lockdown. Οι νεοι στην Ελλαδα ηταν αυτοι που χτυπηθηκαν περισσοτερο απο τους νεους σε ολο τον κοσμο, οχι μονο τους πηδηξαν την εκπαιδευση, την εργασια, τις σχεσεις και τη ζωη αλλα εντελως σαδιστικα τους υποχρεωσαν το διωρο που τους αναλογει να δινουν λογαριασμο με SMS πως θα το χρησιμοποιησουν (παγκοσμια πατεντα σε Ελλαδα και Κυπρο).

Στην Ιαπωνια θα κανουν Ολυμπιακους αγωνες χωρις θεατες αλλα οκ δεν εκαναν lockdown

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21548
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 09 Ιούλ 2021, 17:36

100.000 εμβόλια από την Ελλάδα στη Βόρεια Μακεδονία

https://www.efsyn.gr/politiki/exoteriki ... -makedonia
Η χώρα μας δώρισε με προσωπική πρωτοβουλία του Έλληνα πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη 100.000 εμβόλια AstraZeneca :smt047

Εικόνα

Η Ελλάδα απέστειλε την Παρασκευή (09/07) στη Βόρεια Μακεδονία 100.000 εμβόλια AstraZeneca :smt047 . Τα εμβόλια παρέλαβε στα Σκόπια ο υπουργός Υγείας της γειτονικής μας χώρας, Βένκο Φίλιπτσε, παρουσία του πρέσβη της Ελλάδας, Ρούσσου Κούνδουρου.

«Σήμερα έφθασαν 100.000 δόσεις εμβολίων AstraZeneca :smt047 , δωρεά της γειτονικής μας χώρας, Ελλάδας. Η δωρεά γίνεται με προσωπική πρωτοβουλία του Έλληνα πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη, την οποία υποσχέθηκε στον πρωθυπουργό μας, Ζόραν Ζάεφ. Επαναβεβαιώνονται οι σχέσεις καλής γειτονίας και η υποστήριξη, οι οποίες είναι ιδιαίτερα σημαντικές σε περιόδους πανδημίας. Ευχαριστούμε πολύ τον ελληνικό λαό, την κυβέρνηση της Ελληνικής Δημοκρατίας και τον πρέσβη της Ελλάδας στη χώρα μας, Ρούσσο Κούνδουρο, με τον οποίο παραλάβαμε σήμερα τα εμβόλια.

Είναι η δεύτερη δωρεά εμβολίων της Ελλάδας προς τη Βόρεια Μακεδονία. Στις 15 Ιουνίου η Ελλάδα είχε αποστείλει 20.000 εμβόλια AstraZeneca. :smt047
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πεθαίνουν πριν κάνουν Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 09 Ιούλ 2021, 19:05

Περάσαμε τους 12.750 νεκρούς, που δεν πρόλαβαν να εμβολιαστούν.

Γιάννης

Re: Πέθανε λίγα λεπτά μετά που έκανε Astrazeneca

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 09 Ιούλ 2021, 19:09

Χτες έκανα τη δεύτερη δόση του αστρα.

Καμμία σχέση με την πρώτη που με είχε κάνει να ψιλοσερνομαι. Η δεύτερη είχε τις ίδιες παρενέργειες που έχουν και οι γαργάρες με σόδα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών