Κιρσοκήλες - ερώτηση προς ιατρούς

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 18:45
Phorum.gr user: Πολίτης

Κιρσοκήλες - ερώτηση προς ιατρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πολίτης » 07 Ιαν 2022, 00:17

Έχω κιρσοκήλες άμφω τα τελευταία 6 χρόνια, και είμαι 28 ετών. Εκτός από ενοχλήσεις (ιδίως το καλοκαίρι), δεν έχω άλλα συμπτώματα. Το σπερμοδιάγραμμά μου (κάνω μία φορα ετησίως, εδώ και 6 χρόνια) είναι φυσιολογικό, όπως, και οι ορμονολογικές μου εξετάσεις.

Ο ιατρός που με έχει αναλάβει ειδικεύεται στην αφαίρεση κιρσοκήλης, και έχει καλά πτυχία. Αλλα νομίζω πως με πιέζει να κάνω εγχείριση, λέγοντάς μου πως σε λίγα χρόνια θα είμαι σε χειρότερη κατάσταση και δεν θα μπορώ να κάνω παιδιά, πως μπορεί να κάνω παιδιά με προβλήματα, κτλπ. Αλλά εγώ διαβάζω πως 80% των παθόντων δεν έχουν θέματα γονιμότητας.

Οι ιατροί τι μου συστήνετε - αξίζει να κάνω αφαίρεση κιρσοκήλης, με όσα ρίσκα έχει (π.χ. υδροκήλη, απονεύρωση, κτλπ.), ενώ έχω φυσιολογικές εξετάσεις;

Παιδιά θέλω να κάνω σε κανα πεντάρι χρόνια.

Σας ευχαριστώ!

Υ.Γ. Ελπίζω να μην πέσει δούλεμα, όπως γίνεται σε τόσα θέματα ιατρικού χαρακτήρα στο φόρουμ. Αλλιώς η ενότητα δεν έχει νόημα.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Κιρσοκήλες - ερώτηση προς ιατρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 07 Ιαν 2022, 00:19

Γιατρό να την παρακολουθεί δεν έχεις;
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 18:45
Phorum.gr user: Πολίτης

Re: Κιρσοκήλες - ερώτηση προς ιατρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πολίτης » 07 Ιαν 2022, 00:23

Αυτόν. Το μόνο που μου λέει είναι να την βγάλω, αλλά νομίζω πως το κάνει για εγωιστικούς λόγους.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Κιρσοκήλες - ερώτηση προς ιατρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 07 Ιαν 2022, 00:26

Να πας σε άλλον τότε, αφού δεν τον εμπιστεύεσαι. Και ναι αν είναι να παίζουν τέτοια ερωτήματα, η ενότητα ιατρική πρέπει να κλείσει.
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 18:45
Phorum.gr user: Πολίτης

Re: Κιρσοκήλες - ερώτηση προς ιατρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πολίτης » 07 Ιαν 2022, 00:29

Εντάξει, σ'ευχαριστώ. Απλώς θα με ενδιέφερε αν υπάρχει κάποια επίσημη ιατρική άποψη. Γιατί έχω διαβάσει σε επιστημονικά άρθρα πως δεν συνίσταται αφαίρεση κιρσοκήλης όταν ο ασθενής έχει κανονικές ορμονολογικές-σπερματικές παραμέτρους (επιβεβαιωμένο στην περίπτωσή μου), η αν δεν υπάρχει πρόβλημα σύλληψης στην σύντροφο (θα το διαπιστώσω μελλοντικα!)

paizwgames
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 12:15
Phorum.gr user: paizwgames

Re: Κιρσοκήλες - ερώτηση προς ιατρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paizwgames » 07 Ιαν 2022, 00:32

Αλλαξε γιατρό.

Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 18:45
Phorum.gr user: Πολίτης

Re: Κιρσοκήλες - ερώτηση προς ιατρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πολίτης » 07 Ιαν 2022, 00:41

paizwgames έγραψε:
07 Ιαν 2022, 00:32
Αλλαξε γιατρό.
Xαχα θα το κάνω. Αλλά αυτόν τον χρόνο ταξιδεύω συνέχεια λόγω δουλειάς και δεν θα έχω χρόνο να επισκεφθώ. Και κοστίζουν οι άτιμοι!

runner
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Κιρσοκήλες - ερώτηση προς ιατρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 07 Ιαν 2022, 01:00

Γι' αυτό το θέμα πρέπει να ρωτήσεις ουρολόγο.
Αν το έχεις ήδη κάνει και δεν σε ικανοποιεί η απάντηση του καλό θα ήταν να πάρεις και δεύτερη γνώμη.
Υποθέτω πως έχεις κάνει υπέρηχο οσχέου και γνωρίζεις τι βαθμού κιρσοκήλη έχεις.
Δεν μας ανέφερες αν έχεις συμπτώματα (πχ πόνο ή αίσθημα βάρους).

Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 20 Ιουν 2018, 18:45
Phorum.gr user: Πολίτης

Re: Κιρσοκήλες - ερώτηση προς ιατρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πολίτης » 07 Ιαν 2022, 02:22

runner έγραψε:
07 Ιαν 2022, 01:00
Γι' αυτό το θέμα πρέπει να ρωτήσεις ουρολόγο.
Αν το έχεις ήδη κάνει και δεν σε ικανοποιεί η απάντηση του καλό θα ήταν να πάρεις και δεύτερη γνώμη.
Υποθέτω πως έχεις κάνει υπέρηχο οσχέου και γνωρίζεις τι βαθμού κιρσοκήλη έχεις.
Δεν μας ανέφερες αν έχεις συμπτώματα (πχ πόνο ή αίσθημα βάρους).
Nαι κάνω υπέρηχο κάθε χρόνο, έχω βαθμού II-III. Φέτος άρχισα να έχω λίγο πόνο μετά την ερωτική επαφή. Αλλά όχι κάτι φοβερό.

Ρωτάω τι πιστεύουν οι ιατροί του φόρουμ, γιατί νομίζω πως οι περισσότεροι ουρολόγοι θέλουν να βγάλουν φράγκα με αυτήν την εγχείριση. Όσες ιστοσελίδες ουρολόγων έχω δει, συνιστούν εγχείρηση ανεπιφύλακτα, ενώ η βιβλιογραφία τείνει να συνιστά εγχείρηση μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα.

Νομίζω είναι και θέμα προσωπικής φιλοσοφίας - αν μία γυναίκα έχει γονίδια που την προδιαθέτουν για καρκίνο του στήθος, προχωράει σε προληπτική μαστεκτομή, ή απλά ελέγχεται τακτικά; Όχι πως συγκρίνω την βαρύτητα του καρκίνου με την κιρσοκήλη.

Προφανώς, αν στο μέλλον το σπερμοδιάγραμμα βγει με κακές παραμέτρους, θα κάνω εγχείριση αμέσως.

Αλλά αναρωτιέμαι αν αξίζει να πάρω το ρίσκο και να επωμισθώ το κόστος της εγχείρησης, όταν οι εξετάσεις μου βγαίνουν φυσιολογικές (έως τώρα τουλάχιστον); Δηλαδή αν υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να χειροτερέψω, εντάξει, να το κάνω. Θέλω όμως να ξέρω τι μου προτείνει κάποιος ιατρός ο οποίος δεν έχει χρηματικό όφελος από εμένα.

runner
Δημοσιεύσεις: 2787
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Κιρσοκήλες - ερώτηση προς ιατρούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 07 Ιαν 2022, 19:56

Δεδομένου ότι έχεις καλά εργαστηριακά και ουσιαστικά δεν έχεις συμπτωματολογία, συνήθως σε τέτοιες καταστάσεις συνιστάται τακτική παρακολούθηση.
Το γεγονός ότι μπορεί η κιρσοκήλη να σου προκαλέσει υπογονιμότητα είναι υπαρκτό.
Η άποψη μου είναι να πάρεις και δεύτερη γνώμη οπωσδήποτε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών