Ωτοασπίδες

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Οκτ 2019, 11:05

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Οκτ 2019, 10:58
Για τί χορό μιλάμε;
Από μπαϊντούσκα μέχρι Μαλεβιζιώτη, τα πάντα όλα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27242
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Οκτ 2019, 11:30

Από αισθησιακούς;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Οκτ 2019, 11:31

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Οκτ 2019, 11:30
Από αισθησιακούς;
Τι να σε πω;


Όσο είμαι εκεί δεν έχω δει κάτι. Όταν φεύγω δεν ξέρω τι παίζει.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14743
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 17 Οκτ 2019, 17:59

Gherschaagk έγραψε:
17 Οκτ 2019, 11:05
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Οκτ 2019, 10:58
Για τί χορό μιλάμε;
Από μπαϊντούσκα μέχρι Μαλεβιζιώτη, τα πάντα όλα.
Χορεύετε χορούς και από τα Κουφονήσια, τύπισσα;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Οκτ 2019, 19:09

Feindflug έγραψε:
17 Οκτ 2019, 17:59
Gherschaagk έγραψε:
17 Οκτ 2019, 11:05
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Οκτ 2019, 10:58
Για τί χορό μιλάμε;
Από μπαϊντούσκα μέχρι Μαλεβιζιώτη, τα πάντα όλα.
Χορεύετε χορούς και από τα Κουφονήσια, τύπισσα;
Μπορεί αλλά δεν παίρνω κι όρκο. :P
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43545
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Οκτ 2019, 19:15

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Ορέστης 35

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 17 Οκτ 2019, 23:20

Gherschaagk έγραψε:
17 Οκτ 2019, 10:03
Είμαι αναγκασμένη να τις φοράω στον χορό γιατί οι εμβοές με ταλαιπωρούν πλέον πολύ, το αριστερό αυτί βουΐζει 20 ώρες το 24ωρο.

Βέβαια, αν και τις χρησιμοποιώ, δε γνωρίζω αν ενδείκνυνται για το πρόβλημά μου ή όχι. Εκτός αυτού είναι και απίστευτα άβολες και πονάνε. 100 περίπου λεπτά της ώρας να έχεις τα αυτιά βουλωμένα δεν είναι κι ότι καλύτερο.

Έχω δοκιμάσει πολλές, και ντρέπομαι που φαίνονται. Αν δεν βρω κάποιες που να είναι πιο βολικές και να μην φαίνονται και τόσο πολύ, με βλέπω να καταλήγω σε γυμναστήριο. Οκ, νοτ μπαντ αλλά αγαπώ χορό.

Προτάσεις;
Hearos slim απο αμαζον. Πολυ ανετες. Να ξερεις ομως οτι οι σλιμ κοβουν λιγοτερα ντεσιμπελ. Καπου ειχα πετυχει ενα αμερικανικο σαιτ που πουλαει μονο ωτασπιδες και σου στελνει σακουλακι με ποικιλια.

Επιλογες απο Ελλαδα. Ohropax soft, 3Μ οι στρογγυλεμενες, αυτες του Γαλαξια.

Οι πιο ανετη επιλογη μαλλον: custom molded σε ωτολογο.

Χορο ειχα σκεφτει κι εγω να γραφτω αλλα πιθανον να ειναι τοσο δυνατη η μουσικη που οι ωτασπιδες να μην κανουν δουλεια.Ντρεπομαι που θα το πω αλλα χειροτερεψα την κατασταση μου γιατι εκατσα στην πλατεια στο Γκαζι σαββατο βραδυ που τα μπασα ηταν τοσο δυνατα που γινονταν ενοχλητικα. Παει μηνας τωρα. :(

Θα πρεπει να παρεις στα σοβαρα την προστασια των αυτιων σου. Επισης εχω προσεξει οτι οι μπεζ ωτασπιδες περνανε πιο απαρατηρητες.

Αν απιφασισεις για custom molded πες μου τα αποτελεσματα

Ορέστης 35

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 17 Οκτ 2019, 23:25

Άλεξλαμπ έγραψε:
17 Οκτ 2019, 10:23
Gherschaagk έγραψε:
17 Οκτ 2019, 10:03
Είμαι αναγκασμένη να τις φοράω στον χορό γιατί οι εμβοές με ταλαιπωρούν πλέον πολύ, το αριστερό αυτί βουΐζει 20 ώρες το 24ωρο.

Βέβαια, αν και τις χρησιμοποιώ, δε γνωρίζω αν ενδείκνυνται για το πρόβλημά μου ή όχι. Εκτός αυτού είναι και απίστευτα άβολες και πονάνε. 100 περίπου λεπτά της ώρας να έχεις τα αυτιά βουλωμένα δεν είναι κι ότι καλύτερο.

Έχω δοκιμάσει πολλές, και ντρέπομαι που φαίνονται. Αν δεν βρω κάποιες που να είναι πιο βολικές και να μην φαίνονται και τόσο πολύ, με βλέπω να καταλήγω σε γυμναστήριο. Οκ, νοτ μπαντ αλλά αγαπώ χορό.

Προτάσεις;
Χρόνια ταλαιπωρούμαι από εμβοές. Για πολλές ώρες προστασίας σε δυνατούς ήχους προτείνω ανεπιφύλακτα:

bose noise cancelling headphones
Εικόνα

Eίναι λίγο ακριβά αλλά πολύ άνετα.

Επίσης αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ για τις εμβοές σου. Ίσως σε βοηθήσει.

http://generalfuzz.net/acrn/
μίστερ μαξ έγραψε:
17 Οκτ 2019, 10:21
Gherschaagk έγραψε:
17 Οκτ 2019, 10:03


Προτάσεις;
Να πας σε ΩΡΛ.
Μια επισκεψη σε γιατρό είναι φρόνιμη αλλά να πούμε ότι για τις εμβοές δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Εγώ έχω δοκιμάσει κυριολεκτικά τα πάντα.
Το ιατρικο και το Ντυναν δοκιμαζουν καποιες καινουριες θεραπειες neuromodulation και laser. Δεν ξερω αν εχουν αποτελεσματα. Καποιος απο το Τ φορουμ λεει οτι πηγε στην Ασια και εκανε μια πολυ ακριβη θεραπεια με βλαστοκυτταρα και θεραπευτηκε.

Πες μου κατι. Με τον οδοντιατρο τι κανεις; Βοηθανε αυτα τα ακουστικα ή χειροτερευουν το θορυβο λογω του occlusion effect;

Ορέστης 35

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 17 Οκτ 2019, 23:28

Gherschaagk έγραψε:
17 Οκτ 2019, 10:56
Last Veteran έγραψε:
17 Οκτ 2019, 10:54
Με πόσα db δουλεύετε στο χορό; Θα πρέπει να βρεις είτε κάποιες βολικές και ας φαίνονται είτε να σταματήσεις το χορό. Οι εμβοες γαμιουνται, τις έχω κοντά 30 χρόνια και δυστυχώς η επιστήμη παίζει το πουλί της στο συγκεκριμένο θέμα.
Δεν έχω ιδέα πόσα db είναι. Με ενοχλεί πάντως.
Κατεβασε την εφαρμογη sound analyser στο κινητο. Οπου πιανει πανω απο 80 db θες προστασια

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Οκτ 2019, 07:53

Ορέστη thanks a million.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άλεξλαμπ
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 14 Οκτ 2019, 11:10

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άλεξλαμπ » 18 Οκτ 2019, 09:02

Ορέστης 35 έγραψε:
17 Οκτ 2019, 23:25
Άλεξλαμπ έγραψε:
17 Οκτ 2019, 10:23
Gherschaagk έγραψε:
17 Οκτ 2019, 10:03
Είμαι αναγκασμένη να τις φοράω στον χορό γιατί οι εμβοές με ταλαιπωρούν πλέον πολύ, το αριστερό αυτί βουΐζει 20 ώρες το 24ωρο.

Βέβαια, αν και τις χρησιμοποιώ, δε γνωρίζω αν ενδείκνυνται για το πρόβλημά μου ή όχι. Εκτός αυτού είναι και απίστευτα άβολες και πονάνε. 100 περίπου λεπτά της ώρας να έχεις τα αυτιά βουλωμένα δεν είναι κι ότι καλύτερο.

Έχω δοκιμάσει πολλές, και ντρέπομαι που φαίνονται. Αν δεν βρω κάποιες που να είναι πιο βολικές και να μην φαίνονται και τόσο πολύ, με βλέπω να καταλήγω σε γυμναστήριο. Οκ, νοτ μπαντ αλλά αγαπώ χορό.

Προτάσεις;
Χρόνια ταλαιπωρούμαι από εμβοές. Για πολλές ώρες προστασίας σε δυνατούς ήχους προτείνω ανεπιφύλακτα:

bose noise cancelling headphones
Εικόνα

Eίναι λίγο ακριβά αλλά πολύ άνετα.

Επίσης αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ για τις εμβοές σου. Ίσως σε βοηθήσει.

http://generalfuzz.net/acrn/
μίστερ μαξ έγραψε:
17 Οκτ 2019, 10:21


Να πας σε ΩΡΛ.
Μια επισκεψη σε γιατρό είναι φρόνιμη αλλά να πούμε ότι για τις εμβοές δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Εγώ έχω δοκιμάσει κυριολεκτικά τα πάντα.
Το ιατρικο και το Ντυναν δοκιμαζουν καποιες καινουριες θεραπειες neuromodulation και laser. Δεν ξερω αν εχουν αποτελεσματα. Καποιος απο το Τ φορουμ λεει οτι πηγε στην Ασια και εκανε μια πολυ ακριβη θεραπεια με βλαστοκυτταρα και θεραπευτηκε.

Πες μου κατι. Με τον οδοντιατρο τι κανεις; Βοηθανε αυτα τα ακουστικα ή χειροτερευουν το θορυβο λογω του occlusion effect;
Δεν τα έχω υπόψη μου. Θα τα ψάξω. Τα ακουστικά μπλοκάρουν κάθε εξωτερικό ήχο όπως και της φωνής. Το μόνο αρνητικό είναι ότι από τους κραδασμούς όταν π.χ. περπατάς βαριά ή τρέχεις δημιουργείται ένας ενοχλητικός γδούπος.

Τώρα βλέπω ότι το Ντυνάν όντως έχει ειδικό τμήμα. Έχεις πάει Ορέστη;

Ορέστης 35

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 18 Οκτ 2019, 11:11

Άλεξλαμπ έγραψε:
18 Οκτ 2019, 09:02
Ορέστης 35 έγραψε:
17 Οκτ 2019, 23:25
Άλεξλαμπ έγραψε:
17 Οκτ 2019, 10:23


Χρόνια ταλαιπωρούμαι από εμβοές. Για πολλές ώρες προστασίας σε δυνατούς ήχους προτείνω ανεπιφύλακτα:

bose noise cancelling headphones
Εικόνα

Eίναι λίγο ακριβά αλλά πολύ άνετα.

Επίσης αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ για τις εμβοές σου. Ίσως σε βοηθήσει.

http://generalfuzz.net/acrn/



Μια επισκεψη σε γιατρό είναι φρόνιμη αλλά να πούμε ότι για τις εμβοές δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Εγώ έχω δοκιμάσει κυριολεκτικά τα πάντα.
Το ιατρικο και το Ντυναν δοκιμαζουν καποιες καινουριες θεραπειες neuromodulation και laser. Δεν ξερω αν εχουν αποτελεσματα. Καποιος απο το Τ φορουμ λεει οτι πηγε στην Ασια και εκανε μια πολυ ακριβη θεραπεια με βλαστοκυτταρα και θεραπευτηκε.

Πες μου κατι. Με τον οδοντιατρο τι κανεις; Βοηθανε αυτα τα ακουστικα ή χειροτερευουν το θορυβο λογω του occlusion effect;
Δεν τα έχω υπόψη μου. Θα τα ψάξω. Τα ακουστικά μπλοκάρουν κάθε εξωτερικό ήχο όπως και της φωνής. Το μόνο αρνητικό είναι ότι από τους κραδασμούς όταν π.χ. περπατάς βαριά ή τρέχεις δημιουργείται ένας ενοχλητικός γδούπος.

Τώρα βλέπω ότι το Ντυνάν όντως έχει ειδικό τμήμα. Έχεις πάει Ορέστη;
Οχι δεν εχω παει. Καποιοι στο tinittustalk εχουν δοκιμασει αντιστοιχες θεραπειες. Αξιζει να το ψαξεις.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15631
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 18 Οκτ 2019, 11:17

Ο ωρλ τι λέει;;;;;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27242
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 18 Οκτ 2019, 11:19

5 Best Wireless Noise Cancelling Earbuds Of 2019

...

Jabra Elite Active 65t: Sports-oriented truly wireless in-ears with great passive isolation

Type: In-ear

Enclosure: Closed-back

Wireless: Truly wireless

Noise Cancelling: No
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Ορέστης 35

Re: Ωτοασπίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 18 Οκτ 2019, 12:10

Οργισμένος έγραψε:
18 Οκτ 2019, 11:17
Ο ωρλ τι λέει;;;;;
Δεν ξερουν οι ωρλ απο αυτα. Υπαρχουν αλλες ειδικοτητες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών