Είμαι θετικός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2023, 13:08

Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 08:02
Echelon έγραψε:
24 Αύγ 2023, 07:40
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 07:26


Δεν μπορείς να αρνηθείς. Μόνο αν ξέρεις τον πελάτη ή έχεις όρεξη για τραβήγματα.
Λες "δεν τα έχω" και πουλο.

Και από όσα είπαμε τόσες σελίδες, εσύ κατάλαβες αυτό ας πούμε, ότι τσαντιζομαστε με τις αντιβίωσεις
Εφόσον δε μπορείς να αρνηθείς η συζήτηση "ο φαρμακοποιός ξέρει καλύτερα, όχι ο γιατρός ξέρει καλύτερα" δεν έχει νόημα. Υπερισχύει δηλαδή η <<άποψη>> του γιατρού.
Όχι ακριβώς.

Μπορείς να αρνηθείς αρκεί να μην φοβάσαι το τρέξιμο.
Θα αρνηθεί ο έμπορος να εκτελέσει την συνταγή του θεραπευτή, που γνωρίζει την κλινική εικόνα του ασθενή του και γιατί τού δίνει ό,τι του δίνει. :smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71060
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Αύγ 2023, 13:17

hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 13:08
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 08:02
Echelon έγραψε:
24 Αύγ 2023, 07:40


Εφόσον δε μπορείς να αρνηθείς η συζήτηση "ο φαρμακοποιός ξέρει καλύτερα, όχι ο γιατρός ξέρει καλύτερα" δεν έχει νόημα. Υπερισχύει δηλαδή η <<άποψη>> του γιατρού.
Όχι ακριβώς.

Μπορείς να αρνηθείς αρκεί να μην φοβάσαι το τρέξιμο.
Θα αρνηθεί ο έμπορος να εκτελέσει την συνταγή του θεραπευτή, που γνωρίζει την κλινική εικόνα του ασθενή του και γιατί τού δίνει ό,τι του δίνει. :smt005:
Αν κατάλαβα καλά, όταν οι θεραπευτές συνταγογραφούν γενικώς, πρέπει να γίνεται σεβαστή η κρίση τους.

Όταν προτείνουν εμβόλιο στον ασθενή ή γνωστό τους, είναι σκιτζήδες.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2023, 13:22

Cecily Anne έγραψε:
24 Αύγ 2023, 09:22
hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 23:57
Εντάξει, συζήτηση τέλος. Είπες επί λέξει:
Otto Weininger έγραψε:
23 Αύγ 2023, 16:06
Λες μαλακιες διότι η οδηγία σε Αμερική και Ευρώπη για μη νοσηλευομενους ασθενείς, ανεξαρτήτου ηλικίας, κατηγορίας κλπ, ήταν μόνο μέτρηση οξυγόνου και παρακεταμολη σε περίπτωση υψηλού πυρετού.
Ο NIH (National Institutes of Health), που είναι ο αρμόδιος αμερικανικός φορέας, λέει:
Symptom management should be initiated for all nonhospitalized adults with mild to moderate COVID-19. For adults who are at high risk of progression to severe disease, several antiviral therapeutic options are available to reduce the risk of hospitalization or death.
Και πιο συγκεκριμένα:
Ritonavir-boosted nirmatrelvir (Paxlovid)
Remdesivir
Molnupiravir
Έχεις γίνει το ίδιο με τον σαλτιμπάγκο που θαυμάζεις, τον Άδωνη. Δεν έχεις πλέον την ελάχιστη αξιοπρέπεια να πάρεις πίσω ό,τι έγραψες γιατί νομίζεις ότι είσαι ο μόνος που κατέχει την απόκρυφη αλήθεια για το πώς λειτουργούν τα αντιβιοτικά.
Man μου τί σχέση έχουν τα αντιικά με τα αντιβιοτικά? Με μπέρδεψες
Καταρχήν ο ΠΟΥ είχε εκδόσει οδηγία για προληπτική αντιβίωση σε ευάλωτες ομάδες, ηλικιωμένους και παιδιά κάτω των 5 ετών. Την παράθεσα, διάβασέ την.

Κατά δεύτερον, ο φίλος σου έγραψε κατηγορηματικά και αφοριστικά ότι ΚΑΙ στην Ευρώπη ΚΑΙ στην Αμερική η οδηγία ήταν αποκλειστικά για παρακεταμόλη και μέτρηση οξυγόνου, για όλες τις ηλικιακές ομάδες, για όλους τους ασθενείς ανεξαιρέτως. Σ' αυτό το σημείο δείχνω ότι λέει μαλακίες ο φίλος σου.

Εγώ λοιπόν δεν μπέρδεψα τίποτα. Όλα αυτά τα είχα διαβάσει εξαρχής, δεν τα βρήκα ξαφνικά με ένα γκούγκλισμα και δεν θα μπορούσα άλλωστε γιατί θα ήταν δύσκολο να το κάνω σε μισό λεπτό, όσο μου πήρε δηλαδή για να τα ξεθάψω. Ο φίλος σου όμως δεν είχε διαβάσει τίποτα απ' αυτά, είχε από την αρχή της πανδημίας αποφασίσει να λέει αυτό που λέει και σ' αυτό το νήμα. Η χαρά της επιστημονικότητας.

Έχει δίκιο να γκρινιάζει για την αλόγιστη χρήση αντιβιοτικών; Ναι, από την αρχή το είπα ότι υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία που έχει εξετάσει τον ρόλο της προληπτικής αντιβίωσης. Υπάρχει ακόμα ντιμπέιτ γιατί δεν είναι ξεκάθαρο σε ποιες περιπτώσεις τα οφέλη είναι περισσότερα από τα μειονεκτήματα. Ειδικά αν είσαι το άτομο που αποφασίζει για την πορεία ενός ασθενούς και ξέρεις ότι θα κατηγορηθείς από συγγενείς -και όχι μόνο- για ολιγωρία ή ελλιπή θεραπεία και προσοχή, μπορεί να είναι ευκολότερο να επιλέξεις προληπτικά μέτρα και ας έχουν ενδεχόμενες συνέπειες.

Ακόμα ειδικότερα στην περίπτωση του κορωνοϊού, που τριπλά ειδικότερα στην αρχή δεν υπήρχαν πολλές πληροφορίες για την κλινική εξέλιξη των ασθενών, είναι απολύτως λογικό να δίναν αβέρτα αντιβιοτικά και σε νοσοκομεία και εκτός, σε άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, για να προλάβουν χειρότερες μολύνσεις. Προσωπικά γνωρίζω δυο άτομα που πέθαναν από δευτερογενή λοίμωξη, αφού χαιρέτησε τον οργανισμό τους ο κορωνοϊός.

Να σημειωθεί όμως ότι ο φιλαράκος σου και πάλι έγραψε αφοριστικά ότι δεν δίνουμε ΠΟΤΕ προληπτική αντιβίωση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2023, 13:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2023, 13:17
hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 13:08
Otto Weininger έγραψε:
24 Αύγ 2023, 08:02


Όχι ακριβώς.

Μπορείς να αρνηθείς αρκεί να μην φοβάσαι το τρέξιμο.
Θα αρνηθεί ο έμπορος να εκτελέσει την συνταγή του θεραπευτή, που γνωρίζει την κλινική εικόνα του ασθενή του και γιατί τού δίνει ό,τι του δίνει. :smt005:
Αν κατάλαβα καλά, όταν οι θεραπευτές συνταγογραφούν γενικώς, πρέπει να γίνεται σεβαστή η κρίση τους.

Όταν προτείνουν εμβόλιο στον ασθενή ή γνωστό τους, είναι σκιτζήδες.
Ποιος το έγραψε αυτό το δεύτερο και το εισάγεις στην συζήτηση;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 13:30

Prepon έγραψε:
24 Αύγ 2023, 12:06
hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2023, 23:57

Ο NIH (National Institutes of Health), που είναι ο αρμόδιος αμερικανικός φορέας, λέει:
Symptom management should be initiated for all nonhospitalized adults with mild to moderate COVID-19. For adults who are at high risk of progression to severe disease, several antiviral therapeutic options are available to reduce the risk of hospitalization or death.
Και πιο συγκεκριμένα:
Ritonavir-boosted nirmatrelvir (Paxlovid)
Remdesivir
Molnupiravir
Έχεις γίνει το ίδιο με τον σαλτιμπάγκο που θαυμάζεις, τον Άδωνη. Δεν έχεις πλέον την ελάχιστη αξιοπρέπεια να πάρεις πίσω ό,τι έγραψες γιατί νομίζεις ότι είσαι ο μόνος που κατέχει την απόκρυφη αλήθεια για το πώς λειτουργούν τα αντιβιοτικά.
Αυτό γιατί το έβαλες ;
Το είχα βάλει εξ αρχής εγώ ο ίδιος. Από την πρώτη στιγμή. Οι οδηγίες του WHO είναι που εφαρμόστηκαν στην Ελλάδα.



Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2023, 13:38

Σ' αυτό το νήμα είδαμε τον Ότο να λέει ψέματα για τις επίσημες οδηγίες, γιατί αποφάσισε από την αρχή μια ιστορία και συνεχίζει να την λέει.

Παρόμοια έχει συμπεριφερθεί και με το θέμα των ΜΗΣΥΦΑ, που παντού στον υπόλοιπο κόσμο βρίσκεις εκτός φαρμακείων, αλλά λέει ότι κάνουν λάθος όλοι αυτοί, όλες οι αναπτυγμένες χώρες της Δύσης και οι επιστημονικοί τους οργανισμοί (αυτός ξέρει καλύτερα) γιατί αν δεν σου το δώσει ο φαρμακοποιός σου υπάρχει κίνδυνος. Αν πάρεις depon από φαρμακείο, ας πούμε, είσαι ασφαλής, αν το πάρεις από το περίπτερο θα πεθάνεις από υπερδοσολογία.

Είναι γνωστό άλλωστε ότι:

α) τα φάρμακα δεν έχουν μέσα οδηγίες
β) όταν παίρνεις depon από το φαρμακείο, ο φαρμακοποιός κάθεται και σου εξηγεί την δοσολογία, τις αντενδείξεις και όλα τα υπόλοιπα, δεν σου το δίνει κατευθείαν και σε χαιρετάει
γ) αν σου το πει ο φαρμακοποιός και όχι οι οδηγίες στο χαρτί, δημιουργείται ένας αόρατος δεσμός και δεν θα κάνεις κατάχρηση
δ) ο φαρμακοποιός διαθέτει μια τεράστια βάση δεδομένων και ξέρει ανά πάσα στιγμή πόσα depon έχει δώσει σε κάθε άτομο ώστε να μην ξαναδώσει σύντομα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 13:54

hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 13:38
Σ' αυτό το νήμα είδαμε τον Ότο να λέει ψέματα για τις επίσημες οδηγίες, γιατί αποφάσισε από την αρχή μια ιστορία και συνεχίζει να την λέει.
Ξεκίνησες με αυτό:
Εικόνα

Σου απάντησα πάνω σε αυτό:

Εικόνα

Το αγνοήσες. Γράφεις άλλη πίπα και σου απαντάω:

Εικόνα

Ζητάς την επίσημη οδηγία. Στην βάζω και γράφει ακριβώς αυτά που λέω:

Εικόνα

Την αγνοείς ξανά. Ως πρώτη " απόδειξη" βάζεις αυτό από το NHI , το οποίο υπήρχε ήδη αυτούσιο σε αυτό που έβαλα:

Εικόνα

Μετά βρήκες προγενέστερη οδηγία που έγραφε ακριβώς αυτά που είπα, αλλά έδινε κατ'εξαιρεση πρόθεστη οδηγία για empiric αντιβίωση σε ειδικές περιπτώσεις.
Μετά μου έκανες μάθημα τι είναι empiric και το όχι.

Έβαλα απλά και την έρευνα που έδειχνε ότι κακώς είχε προταθεί αυτό τότε.

Και συνεχίζεις. Απαντάς σαν αρρωστακι και μάλιστα κομπλεξικό.

Συνέχισε, σε έχουν πάρει χαμπάρι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2023, 14:08

Όποιος διαβάζει το νήμα βλέπει τι μαλακίες έχεις γράψει και πώς ό,τι παράθεσα τις καταρρίπτει. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12134
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 24 Αύγ 2023, 14:09

Ο ΟΤΤΟ έχει δίκιο.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13731
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 24 Αύγ 2023, 14:11

taliban έγραψε:
24 Αύγ 2023, 14:09
Ο ΟΤΤΟ έχει δίκιο.
Αυτό. Ξεκάθαρα. Εγώ πελάγωσα και μόνο που τα διάβαζα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 24 Αύγ 2023, 14:11

Όμως το κομμάτι "οι περισσότεροι γιατροί δεν έχουν ιδέα από φαρμακολογια" ειναι φάουλ.

Μπήκαμε οι αντικειμενικοι σχολιαστές τώρα :D

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30216
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Αύγ 2023, 14:13

EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Αύγ 2023, 14:11
Όμως το κομμάτι "οι περισσότεροι γιατροί δεν έχουν ιδέα από φαρμακολογια" ειναι φάουλ.

Μπήκαμε οι αντικειμενικοι σχολιαστές τώρα :D
Όντως, έπρεπε να πω "πολλοί" και όχι "οι περισσότεροι".


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20357
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 24 Αύγ 2023, 14:14

hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 14:08
Όποιος διαβάζει το νήμα βλέπει τι μαλακίες έχεις γράψει και πώς ό,τι παράθεσα τις καταρρίπτει. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί.
Όποιος διαβάζει το νήμα καταλαβαίνει ότι θες να πουλήσεις απεγνωσμένα ντεπον. :102:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 24 Αύγ 2023, 14:24

Cecily Anne έγραψε:
24 Αύγ 2023, 14:14
hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 14:08
Όποιος διαβάζει το νήμα βλέπει τι μαλακίες έχεις γράψει και πώς ό,τι παράθεσα τις καταρρίπτει. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί.
Όποιος διαβάζει το νήμα καταλαβαίνει ότι θες να πουλήσεις απεγνωσμένα ντεπον. :102:
:smt005::smt005:

Έλα ρε, καλό. Σπάει και τη μονοτονία της κόντρας τόση ώρα...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20357
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είμαι θετικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 24 Αύγ 2023, 14:28

Isildur έγραψε:
24 Αύγ 2023, 14:24
Cecily Anne έγραψε:
24 Αύγ 2023, 14:14
hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2023, 14:08
Όποιος διαβάζει το νήμα βλέπει τι μαλακίες έχεις γράψει και πώς ό,τι παράθεσα τις καταρρίπτει. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί.
Όποιος διαβάζει το νήμα καταλαβαίνει ότι θες να πουλήσεις απεγνωσμένα ντεπον. :102:
:smt005::smt005:

Έλα ρε, καλό. Σπάει και τη μονοτονία της κόντρας τόση ώρα...
Είμαι σίγουρη θα τσαντιστει :smt005:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών