Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 24 Νοέμ 2021, 23:21

Άρα δεν έχει νόημα όσα μέτρα και λοκντάουν να πάρει κανείς, αφού αυτό θα μεταλλάσσεται συνέχεια.

ΥΓ: Απλά μένει να ξεκαθαρίσει ποιός και με τι σκοπό το άφησε να βγει προς τα έξω αυτό το ρημαδόπραγμα. Τα περί τύχης ή από ατύχημα είναι αστειότητες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimdenin την 24 Νοέμ 2021, 23:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4644
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 24 Νοέμ 2021, 23:24

Μην μασατε θα βγαλει νεο σκευασμα ο κτηνιατρος που θα δινει 99%
προστασια για 12+ μηνες με 1 δοση

μετα απο λιγο βεβαια μπορει οι δοσεις να γινουνε 5 η προστασια να ειναι τελικα 50% και η διαρκεια "προστασιας" 3 μηνο


:c020::c020:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 24 Νοέμ 2021, 23:31

taliban έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 23:16
Εντοπίστηκε νέα παραλλαγή με 32 μεταλλάξεις

Μια νέα παραλλαγή του κορωνοϊού με «εξαιρετικά υψηλό» αριθμό μεταλλάξεων, που θα μπορούσε να ξεφύγει από τα εμβόλια, έχει εντοπιστεί στη Νότια Αφρική και το Χονγκ Κονγκ, αν και ο αριθμός των κρουσμάτων είναι πολύ μικρός, προς το παρόν.

Σύμφωνα με πληροφορίες από το inews.co.uk, το στέλεχος B.1.1.529, ένα «παρακλάδι» μιας παλιάς παραλλαγής που ονομάζεται B.1.1, έχει 32 μεταλλάξεις ακίδων και έχει βρεθεί στη Νότια Αφρική, την Μποτσουάνα και το Χονγκ Κονγκ.

Σημειώνεται πως στο Χονγκ Κονγκ εντοπίστηκε ένα κρούσμα και αφορά άτομο που είχε ταξιδέψει πρόσφατα στη Νότια Αφρική.

Πρόκειται για 36χρονο που ταξίδεψε στη Νότια Αφρική στις 23 Οκτωβρίου και επέστρεψε στις 11 Νοεμβρίου. Βγήκε αρνητικός κατά την άφιξή του στο Χονγκ Κονγκ, αλλά βρέθηκε θετικός ενώ βρισκόταν σε ξενοδοχείο, σε καραντίνα. Οι Αρχές του Χονγκ Κονγκ πραγματοποίησαν υποχρεωτικά τεστ στους κατοίκους της πολυκατοικίας όπου μένει.

https://www.iefimerida.gr/kosmos/eyropi ... down-hores

:vp20:

Ε,φέρτε τη σε μένα ,έχω δοκιμάσει 2 . Καιρός είναι να δοκιμάσω κι άλλη . Χαϊλάντερ :8)

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Νοέμ 2021, 23:59


Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Νοέμ 2021, 00:02

BigChiefWahoo έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 23:04

Στο διάολο να πάνε - αλλά με τρελλαίνει και η απάθεια του "απλού κόσμου" γενικώς,το πόσο εύκολα καταπίνεται αυτό το παραμύθι.
Ναι, μη δούνε πανδημία με ζημιές και νεκρούς αντίστοιχους με μεγάλο πόλεμο, αμέσως να πάνε να κάνουν ένα εμβόλιο που αντιμετωπίζει το πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4644
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 25 Νοέμ 2021, 00:06

Καλα τα λες συντροφε εκανα δουλιτσα οι δις εμβολιασμοι που γινανε
στα ταρταρα τα κρουσματα σε σχεση με πριν το εμβολιο

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Νοέμ 2021, 00:07

adon99 έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:06
Καλα τα λες συντροφε εκανα δουλιτσα οι δις εμβολιασμοι που γινανε
στα ταρταρα τα κρουσματα σε σχεση με πριν το εμβολιο
Άντε γαμήσου κι εσύ μωρή ανωμαλάρα.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4644
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 25 Νοέμ 2021, 00:09

Νευρακια εχεις πλασιεδακο?

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30650
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 25 Νοέμ 2021, 00:10

foscilis έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 23:59
το παλεύει ο Ντράγκι να κρατήσει την κατάσταση. Ευτυχώς υπάρχει ένα 86% πλήρως εμβολιασμένων, αλλά ήδη έχουν αρχίσει τοπικά λοκντάουν και τώρα αυτά που έβαλες.

Στο είχα γράψει πριν 2 μήνες που τα λέγαμε για το θέμα και δυστυχώς φαίνεται να επιβεβαιώνομαι ξανά για το θέμα αυτό:

Ο πρώτος νεκρός
Otto Weininger έγραψε:
29 Σεπ 2021, 11:15

Γω θα κάνω πρόβλεψεις για τον χειμώνα του 2021, δηλαδή από Νοέμβρη 2021 έως Μάρτη 2022 :

a. φουλ κρούσματα κατ' αναλογία με την Αγγλία.
b. υψηλά νούμερα νεκρών, απλά όχι ανάλογα των κρουσμάτων.
c. 15νθημερα ολικά lockdown.


Τα a. και b. θα συμβούν και στην υπόλοιπη Ευρώπη, ειδικά στην Ιταλία που νομίζουν ότι η στρατηγική για να κρατήσουν τα κρούσματα χαμηλά, είναι να κάνουν λίγα τεστ.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 25 Νοέμ 2021, 00:11

foscilis έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:02
BigChiefWahoo έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 23:04

Στο διάολο να πάνε - αλλά με τρελλαίνει και η απάθεια του "απλού κόσμου" γενικώς,το πόσο εύκολα καταπίνεται αυτό το παραμύθι.
Ναι, μη δούνε πανδημία με ζημιές και νεκρούς αντίστοιχους με μεγάλο πόλεμο, αμέσως να πάνε να κάνουν ένα εμβόλιο που αντιμετωπίζει το πρόβλημα.
Μα φυσικά,όλοι βλέπουμε πόσο αποτελεσματικά είναι αυτά τα εμβόλια.
Ούτε lockdown θα χρειαστούμε πλέον,ούτε μάσκες,ούτε να αποφεύγουμε ο ένας τον άλλον σαν να είμαστε λεπροί.
Κι εντάξει,εσύ μπορεί να νιώθεις λεπρός,εγώ δεν νιώθω,μια χαρά πεντακάθαρος είμαι.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11663
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 25 Νοέμ 2021, 00:11

BigChiefWahoo έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 23:04
nik_killthemall έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 18:53


Πλακα πλακα εχω αρχισει και το σκεφτομαι να το κανω κι εγω, οχι γιατι εχει αλλαξει κατι στη καθημερινοτητα μου σε μονιμη καραντινα ειμαι με ολες τις υποχρεωσεις μου ρυθμισμενες εδω και 2 χρονια και την απολαμβανω, αλλα γιατι δεν περιμενα να εκτιναχθει τοσο πολυ η διασπορα.
Εγώ ξεκινάω καινούρια δουλειά στις 10 με 15 Δεκεμβρίου (μέσα στο διάστημα αυτό) και ήδη χτες με πήραν δύο φορές τηλέφωνο για να με ρωτήσουν τι προτίθεμαι να κάνω με το εμβόλιο.Οι θέσεις είναι περιορισμένες και έχουν πέσει βουλευτές και παρατρεχάμενοι για να χώσουν τα δικά τους άτομα.Υπ'όψη είναι 4+4 χρόνια,που σημαίνει ότι για τα επόμενα 8 χρόνια,θα είμαι καλυμμένος εργασιακά.
Αυτή που με πήρε τηλέφωνο χτες με έχει συμπαθήσει πολύ και με έχει βάλει από μόνη της πάνω-πάνω στη λίστα,οπότε είχα το θάρρος να τη ρωτήσω,τι με συμβουλεύει να κάνω με το εμβόλιο (μπορώ να απαντήσω ναι/όχι/πιθανόν).Μου είπε ότι κινούνται (αυτοί που θα μας προσλάβουν) προς την κατεύθυνση του υποχρεωτικού εμβολιασμού,αλλά θα ξέρει σίγουρα αν είναι προαπαιτούμενο σε μία εβδομάδα από τώρα.Μου πρότεινε να γράψουμε "πιθανόν" και να μην αγχώνομαι.Το θέμα είναι ότι όπως προχωράει η παγκόσμια δικτατορία,της οποίας είμαστε απλά ένα απειροελάχιστο κομμάτι,στο τέλος θα αναγκαστούμε να τρυπηθούμε.Δεν βλέπω ελπίδα.
Αν ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας,δεν θα το έκανα σε καμμία περίπτωση,υπογράφοντας υπεύθυνη δήλωση ότι δεν επιθυμώ να πιάσω θέση ΜΕΘ σε περίπτωση ασθένειας.
Αλλά,δεν είμαι,οπότε,μετά λύπης θα αναγκαστώ σύντομα να κλείσω το καταραμένο ραντεβού (που να τους μπει στον κώλο και να τους βγει από το στόμα,τους αληταράδες του ΠΟΥ και του κάθε ΠΟΥΣΤΗ)
Στο διάολο να πάνε - αλλά με τρελλαίνει και η απάθεια του "απλού κόσμου" γενικώς,το πόσο εύκολα καταπίνεται αυτό το παραμύθι.
Περιτριγυριζόμαστε από πρόβατα,ηλίθιους και παρτάκηδες,αυτή είναι η κοινωνία μας.


Πῶς ἔπεσαν δυνατοὶ ἐν μέσῳ τοῦ πολέμου;...


:a040::lol:
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 25 Νοέμ 2021, 00:14

Otto Weininger έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:10
.......................................................................................
Είσαι ο μοναδικός που λαμβάνω υπ'όψη τη γνώμη του σχετικά με τα θέματα που σχετίζονται με τον ιό.
Επίσης είσαι ο μόνος από το "φιλο-εμβολιαστικό στρατόπεδο" που εδώ και πολύ καιρό έχεις σταματήσει να εκφράζεσαι σαν Κάρεν σε εμμηνόπαυση,αλλά μιλάς σαν κανονικός άνθρωπος.
Kudos από μένα.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30650
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 25 Νοέμ 2021, 00:19

BigChiefWahoo έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:14
Otto Weininger έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:10
.......................................................................................
Είσαι ο μοναδικός που λαμβάνω υπ'όψη τη γνώμη του σχετικά με τα θέματα που σχετίζονται με τον ιό.
Επίσης είσαι ο μόνος από το "φιλο-εμβολιαστικό στρατόπεδο" που εδώ και πολύ καιρό έχεις σταματήσει να εκφράζεσαι σαν Κάρεν σε εμμηνόπαυση,αλλά μιλάς σαν κανονικός άνθρωπος.
Kudos από μένα.
:wave:

αν και στην πραγματικότητα, δεν είναι προβλέψεις αυτά, όπως δεν ήταν και οι αρχικές μου για τον ιό και τους νεκρούς ή σιγουριά μου για το πότε θα έρθει το εμβόλιο.
Έχω καλή ενημέρωση λόγω δουλειάς αλλά περισσότερο λόγω γνωριμιών και φίλων που εργάζονται πάνω σε αυτόν τον τομέα (σε διάφορες θέσεις) και μιλάμε συνέχεια.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 25 Νοέμ 2021, 00:23

Otto Weininger έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:19

αν και στην πραγματικότητα, δεν είναι προβλέψεις αυτά, όπως δεν ήταν και οι αρχικές μου για τον ιό και τους νεκρούς ή σιγουριά μου για το πότε θα έρθει το εμβόλιο.
Έχω καλή ενημέρωση λόγω δουλειάς αλλά περισσότερο λόγω γνωριμιών και φίλων που εργάζονται πάνω σε αυτόν τον τομέα (σε διάφορες θέσεις) και μιλάμε συνέχεια.
Ναι το ξέρω,εκτιμώ δε ότι πλέον προτρέπεις σε εμβολιασμό εμάς τους ψεκ σε τόνο και ύφος που μπορεί όντως να μας προβληματίσει (εμένα τουλάχιστον).
Ούτε ειρωνείες,ούτε λόγια που κανονικά θα άκουγες από δεκατετράχρονο στο ΕΠΑΛ.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30650
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 25 Νοέμ 2021, 00:34

BigChiefWahoo έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:23
Otto Weininger έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:19

αν και στην πραγματικότητα, δεν είναι προβλέψεις αυτά, όπως δεν ήταν και οι αρχικές μου για τον ιό και τους νεκρούς ή σιγουριά μου για το πότε θα έρθει το εμβόλιο.
Έχω καλή ενημέρωση λόγω δουλειάς αλλά περισσότερο λόγω γνωριμιών και φίλων που εργάζονται πάνω σε αυτόν τον τομέα (σε διάφορες θέσεις) και μιλάμε συνέχεια.
Ναι το ξέρω,εκτιμώ δε ότι πλέον προτρέπεις σε εμβολιασμό εμάς τους ψεκ σε τόνο και ύφος που μπορεί όντως να μας προβληματίσει (εμένα τουλάχιστον).
Ούτε ειρωνείες,ούτε λόγια που κανονικά θα άκουγες από δεκατετράχρονο στο ΕΠΑΛ.
Αυτό είναι αποκλειστικά λόγω δουλειάς. Αρχικά πέρασα από το στάδιο της -σχεδόν- υστερίας με όλα αυτά που άκουγα από κόσμο στο φαρμακείο, αλλά μετά διαπίστωσα ότι όσοι δεν θέλουν να εμβολιαστούν είναι σε 2 κατηγορίες: οι εντελώς καμμένοι που δεν αξίζει να ασχοληθείς και αυτοί που φοβούνται, έστω και αν οι φόβοι τους δεν έχουν καμία λογική κάτι φορές, γιατί υπάρχει και η άγνοια πάνω στο θέμα. Ε, εκεί πρέπει να εξηγήσεις σαν άνθρωπος ώστε να καταλάβουν και να μην ανησυχούν τόσο ή και καθόλου.

Όπως και εδώ. Αλλιώς μιλάω στους μεν αλλιώς στους εντελώς παλαβιαρηδες.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών