Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 25 Νοέμ 2021, 00:39

BigChiefWahoo έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 23:04

Αν ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας,δεν θα το έκανα σε καμμία περίπτωση,υπογράφοντας υπεύθυνη δήλωση ότι δεν επιθυμώ να πιάσω θέση ΜΕΘ σε περίπτωση ασθένειας.
Δικε μου, έχεις νιώσει ποτέ να πνίγεσαι; πχ στη θάλασσα αν σου έχει τύχει. Εμένα μου έχει τύχει, δε θέλω να σας κουράσω με την ιστορία, αλλά είναι ό,τι χειρότερο έχω νιώσει. Χειρότερο κ από τότε που έσπασα το γόνατο μου με το ποδήλατο στην εφηβεία και έφυγε ένα ολόκληρο κομμάτι. Το εννοώ.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Νοέμ 2021, 00:53

Τhere can be only one... Stygios

All the others ...vaccinated.

Καdy
Δημοσιεύσεις: 1978
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 13:25

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καdy » 25 Νοέμ 2021, 00:58

αλλη μια μερα που η υγιης υπαρξη μου ως ανεμβολιαστου αμασκωτου συντριβει οποιαδηποτε υπονοια για την υπαρξη οποιασδηποτε ''πανδημιας''


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 25 Νοέμ 2021, 01:00

Γεωργιάδης-ΣΚΑΪ 100.3: Ούτε στην Ιταλία που έζησε Μπέργκαμο δεν έγινε υποχρεωτικός εμβολιασμός

Ανέφερε παράλληλα ότι στην Ιταλία, η τραυματική εμπειρία στο Μπέργκαμο σόκαρε την κοινωνία αλλά και την συσπείρωσε ως προς τον εμβολιασμό σημειώνοντας ωστόσο πως ούτε η κυβέρνηση Ντράγκι έχει προχωρήσει σε υποχρεωτικό εμβολιασμό παρά μόνο στους υγειονομικούς.

Πηγή: https://www.skai.gr/news/politics/georg ... mvoliasmos
Follow us: @skaigr on Twitter | skaigr on Facebook | @skaigr on Instagram
Και μόλις δώδεκα ώρες μετά
Επέκταση της υποχρεωτικότητας

Η κυβέρνηση Ντράγκι αποφάσισε παράλληλα και την επέκταση του υποχρεωτικού εμβολιασμού σε νέες κατηγορίες πολιτών. Στους υγειονομικούς, πρόκειται τώρα να προστεθούν οι αστυνομικοί, οι καραμπινιέροι, οι στρατιώτες, οι εκπαιδευτικοί, όπως και το σύνολο του προσωπικού που εργάζεται στα σχολεία.
https://www.newsbreak.gr/kosmos/273360/ ... otikotita/
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Νοέμ 2021, 01:02

Καdy έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:58
αλλη μια μερα που η υγιης υπαρξη μου ως ανεμβολιαστου αμασκωτου συντριβει οποιαδηποτε υπονοια για την υπαρξη οποιασδηποτε ''πανδημιας''


Εικόνα
Για κλασομπανιέρα καλή είσαι.

Καdy
Δημοσιεύσεις: 1978
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 13:25

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καdy » 25 Νοέμ 2021, 01:11

εσυ τα κανες απανω σου μολις βρεθηκες θετικος στον ''κοβιντ'' :lol::lol::lol:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Νοέμ 2021, 01:16

Καdy έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 01:11
εσυ τα κανες απανω σου μολις βρεθηκες θετικος στον ''κοβιντ'' :lol::lol::lol:
Ρε κλάνε με ρυθμό τουλάχιστον , σπρουυυυυυτς.

Καdy
Δημοσιεύσεις: 1978
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 13:25

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καdy » 25 Νοέμ 2021, 01:19

πηγαινε κανε καμια αντιθρομβωτικη ενεση για τον ''κοβιντ'' τωρα θειο :c020:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Νοέμ 2021, 01:22

Τράβα για ύπνο, θα πάρεις απουσίες αύριο.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Νοέμ 2021, 01:22

BigChiefWahoo έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:11
foscilis έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:02
BigChiefWahoo έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 23:04

Στο διάολο να πάνε - αλλά με τρελλαίνει και η απάθεια του "απλού κόσμου" γενικώς,το πόσο εύκολα καταπίνεται αυτό το παραμύθι.
Ναι, μη δούνε πανδημία με ζημιές και νεκρούς αντίστοιχους με μεγάλο πόλεμο, αμέσως να πάνε να κάνουν ένα εμβόλιο που αντιμετωπίζει το πρόβλημα.
Μα φυσικά,όλοι βλέπουμε πόσο αποτελεσματικά είναι αυτά τα εμβόλια.
Ούτε lockdown θα χρειαστούμε πλέον,ούτε μάσκες,ούτε να αποφεύγουμε ο ένας τον άλλον σαν να είμαστε λεπροί.
Κι εντάξει,εσύ μπορεί να νιώθεις λεπρός,εγώ δεν νιώθω,μια χαρά πεντακάθαρος είμαι.
Θα ήταν αποτελεσματικά αν εμβολιάζονταν ο πληθυσμός.
Τώρα που γέμισες τις ΜΕΘ με 500 ανεμβολίαστους, τι να την κάνω την αποτελεσματικότητα των εμβολίων στους υπόλοιπους;
Πάλι φέρετρα μετράμε κάθε μέρα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Νοέμ 2021, 02:06

Otto Weininger έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:34
BigChiefWahoo έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:23
Otto Weininger έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:19

αν και στην πραγματικότητα, δεν είναι προβλέψεις αυτά, όπως δεν ήταν και οι αρχικές μου για τον ιό και τους νεκρούς ή σιγουριά μου για το πότε θα έρθει το εμβόλιο.
Έχω καλή ενημέρωση λόγω δουλειάς αλλά περισσότερο λόγω γνωριμιών και φίλων που εργάζονται πάνω σε αυτόν τον τομέα (σε διάφορες θέσεις) και μιλάμε συνέχεια.
Ναι το ξέρω,εκτιμώ δε ότι πλέον προτρέπεις σε εμβολιασμό εμάς τους ψεκ σε τόνο και ύφος που μπορεί όντως να μας προβληματίσει (εμένα τουλάχιστον).
Ούτε ειρωνείες,ούτε λόγια που κανονικά θα άκουγες από δεκατετράχρονο στο ΕΠΑΛ.
Αυτό είναι αποκλειστικά λόγω δουλειάς. Αρχικά πέρασα από το στάδιο της -σχεδόν- υστερίας με όλα αυτά που άκουγα από κόσμο στο φαρμακείο, αλλά μετά διαπίστωσα ότι όσοι δεν θέλουν να εμβολιαστούν είναι σε 2 κατηγορίες: οι εντελώς καμμένοι που δεν αξίζει να ασχοληθείς και αυτοί που φοβούνται, έστω και αν οι φόβοι τους δεν έχουν καμία λογική κάτι φορές, γιατί υπάρχει και η άγνοια πάνω στο θέμα. Ε, εκεί πρέπει να εξηγήσεις σαν άνθρωπος ώστε να καταλάβουν και να μην ανησυχούν τόσο ή και καθόλου.
Δεν υπάρχει η δεύτερη κατηγορία.
Αυτός με τον οποίον συζητάς ας πούμε δυο μηνύματα πριν είπε ότι το σκέφτεται πλέον για λίγα φράγκα. Δε φοβόταν. Απλά έγραφε στην πουτσα του το θέμα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Νοέμ 2021, 07:52

foscilis έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 02:06
Otto Weininger έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:34
BigChiefWahoo έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 00:23

Ναι το ξέρω,εκτιμώ δε ότι πλέον προτρέπεις σε εμβολιασμό εμάς τους ψεκ σε τόνο και ύφος που μπορεί όντως να μας προβληματίσει (εμένα τουλάχιστον).
Ούτε ειρωνείες,ούτε λόγια που κανονικά θα άκουγες από δεκατετράχρονο στο ΕΠΑΛ.
Αυτό είναι αποκλειστικά λόγω δουλειάς. Αρχικά πέρασα από το στάδιο της -σχεδόν- υστερίας με όλα αυτά που άκουγα από κόσμο στο φαρμακείο, αλλά μετά διαπίστωσα ότι όσοι δεν θέλουν να εμβολιαστούν είναι σε 2 κατηγορίες: οι εντελώς καμμένοι που δεν αξίζει να ασχοληθείς και αυτοί που φοβούνται, έστω και αν οι φόβοι τους δεν έχουν καμία λογική κάτι φορές, γιατί υπάρχει και η άγνοια πάνω στο θέμα. Ε, εκεί πρέπει να εξηγήσεις σαν άνθρωπος ώστε να καταλάβουν και να μην ανησυχούν τόσο ή και καθόλου.
Δεν υπάρχει η δεύτερη κατηγορία.
Αυτός με τον οποίον συζητάς ας πούμε δυο μηνύματα πριν είπε ότι το σκέφτεται πλέον για λίγα φράγκα. Δε φοβόταν. Απλά έγραφε στην πουτσα του το θέμα.
Και να σκεφτείς ότι φαίνονταν αστείο όταν Fluffy έγραφε να προσληφθούν στο δημόσιο όσοι εμβολιάζονται... :003:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Νοέμ 2021, 09:01

Γαληνός έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 23:02
Σωστές οι ενστάσεις. Συμφωνώ.
Το έβαλα όμως για να δείξω πως δεν είναι ξένη από την λογική της δημόσιας υγείας η καθολικότητα των εμβολιασμών, ακόμα και σε μικρά παιδιά, για να προστατευτούν άλλες ηλικιακές ομάδες (στην περίπτωση της ερυθράς, οι έγκυες/κυήματα κυρίως)
Μα φυσικά δεν είναι. Τα εμβόλια είναι από τα ισχυρότερα όπλα που έχουμε απέναντι σε ασθένειες και στρατηγικές καθολικού εμβολιασμού έχουν χρησιμοποιηθεί με επιτυχία για να εξαλείψουν ασθένειες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4644
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 25 Νοέμ 2021, 10:53

Τι γινεται αυτοι δεν μπορουν ουτε μεταξυ τους να συνενοηθουνε

Χθες

ο κ. Πλεύρης σημείωσε.. στους θανάτους 90% ανεμβολίαστοι 10% εμβολιασμένοι."

https://www.protothema.gr/greece/articl ... oliasmeno/

Σημερα

Βορίδης
Ο υπουργός Εσωτερικών τόνισε ότι..σε ότι αφορά τους θανάτους οι ανεμβολίαστοι είναι το 95% και οι εμβολιασμένοι το 5%,

https://www.protothema.gr/politics/arti ... us-logous/

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 25 Νοέμ 2021, 11:10

foscilis έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 02:06

Δεν υπάρχει η δεύτερη κατηγορία.
Αυτός με τον οποίον συζητάς ας πούμε δυο μηνύματα πριν είπε ότι το σκέφτεται πλέον για λίγα φράγκα. Δε φοβόταν. Απλά έγραφε στην πουτσα του το θέμα.
Δεν είναι ακριβώς "λίγα φράγκα",όπως -εσφαλμένα όπως πάντα- νομίζεις.
Δεν θα σου αναλύσω τα οικονομικά μας,αλλά το να έχω θέση εργασίας στην πόλη,χωρίς να πληρώνω ενοίκιο και με ένα σταθερό,σχετικά καλό μισθό κάθε μήνα,για τα επόμενα τουλάχιστον 4 χρόνια,θα με κάνει να ανασάνω,πραγματικά.
Από την επόμενη χρονιά θα πρέπει να πληρώνω δύο (2) ενοίκια,σε δύο διαφορετικές πόλεις,για να μπορούν να σπουδάσουν τα παιδιά.Τώρα πληρώνω το ένα ήδη.Και όπως σου έγραψα και σε άλλο νήμα τις προάλλες,δεν έχουμε κανέναν πεθερό να μας τσοντάρει,ούτε τα 150 ακίνητα του Παπαδημούλη για να εισπράττουμε.

Το πραγματικό θέμα όμως, είναι η χυδαιότητα του να εξαναγκάζομαι να κάνω κάτι που δεν θέλω (και που προσωπικά,δεν βρίσκω καν αναγκαίο,στην ηλικία και κατάσταση που βρίσκομαι),προκειμένου να μπορέσω να εργαστώ.Θέλεις να σου το πω όπως θέλεις να το ακούσεις,για να χαρείς κιόλας ; Ναι,πληγώνει τον εγωισμό μου και μου αφήνει ένα συναισθηματικό κενό.Αλλά,πάνω απ'όλα,πρέπει και να ζήσουμε,εμείς και τα παιδιά μας (που ευτυχώς τουλάχιστον δεν είναι άμαθα από δουλειά)

edit - ξέχασα να γράψω ότι τελικά δεν υπάρχει άλλη λύση,τα πράγματα παγκοσμίως οδηγούνται προς αυτή την κατεύθυνση - εμβολιασμένος=σούπερ ήρωας και σωστός/ηθικός πολίτης,ανεμβολίαστος=κάτι σαν γλίτσα από τον υπόνομο (αλλά αυτό το τελευταίο,το αφήνω σε σένα,θα το περιγράψεις πιο γλαφυρά)
Το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι,σα' δε ντρεπόμαστε...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών