Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12373
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Αύγ 2021, 14:57

hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2021, 14:46
Fluffy έγραψε:
19 Αύγ 2021, 13:01
Δυστυχώς πρόκειται περί μιας ασθένειας που επιρρεαζει την ζωή εκατομμυρίων ανθρώπων
Το διόρθωσα προς το ρεαλιστικότερο.
Δε νοιωθεις λιγο περιεργα που συμφωνουν ολοι οι απο πανω σου μαζι σου;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Αύγ 2021, 15:59

Με ενδιαφέρει αν συμφωνεί η πραγματικότητα μαζί μου. Και η πραγματικότητα είναι ότι ο κορωνοϊός δεν αφήνει μακροχρόνιες συνέπειες συχνότερα από την οποιαδήποτε ίωση ούτε αφήνει τίποτα χειρότερο.

Έχω παραθέσει και μελέτη που δείχνει ότι βασικά μιλάμε για μπαρμπούτσαλα. Απλά στην σημερινή εποχή, που έχουμε αποφασίσει να χρησιμοποιήσουμε το Ίντερνετ ως υποκατάστατο κανονικής μελέτης και συλλέγουμε ράντομ ανώνυμα δεδομένα για να βγάλουμε κλινικά συμπεράσματα, είναι λογικό να βλέπουμε τέτοια αποτελέσματα. Ποτέ και σε καμμιά άλλη ασθένεια δεν συλλέγαμε δεδομένα με τέτοιον τρόπο, αλλιώς σήμερα θα μιλούσαμε για long γρίπη, long συνάχι και long σαλμονέλα.

Σ' αυτό πρόσθεσε και το γεγονός ότι στους ανθρώπους γενικά αρέσει να λένε ότι έχουν προβλήματα. Είναι γενετικά ενσταλαγμένο στην ανθρώπινη ψυχοσύνθεση, μάλλον για να ψαρεύουμε πόντους συμπάθειας, που α) σε κάνει να αισθάνεσαι ωραία (λαμβάνεις προσοχή και αισθήματα συμπόνοιας) και β) σε πρωτόγονη κατάσταση αυξάνει τις πιθανότητές σου να λάβεις περισσότερη φροντίδα και άνεση.

Στην ιατρική αυτό λέγεται σύνδρομο Μινχάουζεν. Πρόκειται είτε για σύμπτωμα/ασθένεια που δεν υπάρχει είτε μεγαλοποίηση μιας ασήμαντης ενόχλησης. Το reddit και τα σόσιαλ μίντια είναι τίγκα σε τέτοια περιστατικά, από άτομα που προσπαθούν να κερδίσουν πόντους συμπάθειας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12373
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Αύγ 2021, 16:06

hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2021, 15:59
Με ενδιαφέρει αν συμφωνεί η πραγματικότητα μαζί μου. Και η πραγματικότητα είναι ότι ο κορωνοϊός δεν αφήνει μακροχρόνιες συνέπειες συχνότερα από την οποιαδήποτε ίωση ούτε αφήνει τίποτα χειρότερο.

Έχω παραθέσει και μελέτη που δείχνει ότι βασικά μιλάμε για μπαρμπούτσαλα. Απλά στην σημερινή εποχή, που έχουμε αποφασίσει να χρησιμοποιήσουμε το Ίντερνετ ως υποκατάστατο κανονικής μελέτης και συλλέγουμε ράντομ ανώνυμα δεδομένα για να βγάλουμε κλινικά συμπεράσματα, είναι λογικό να βλέπουμε τέτοια αποτελέσματα. Ποτέ και σε καμμιά άλλη ασθένεια δεν συλλέγαμε δεδομένα με τέτοιον τρόπο, αλλιώς σήμερα θα μιλούσαμε για long γρίπη, long συνάχι και long σαλμονέλα.

Σ' αυτό πρόσθεσε και το γεγονός ότι στους ανθρώπους γενικά αρέσει να λένε ότι έχουν προβλήματα. Είναι γενετικά ενσταλαγμένο στην ανθρώπινη ψυχοσύνθεση, μάλλον για να ψαρεύουμε πόντους συμπάθειας, που α) σε κάνει να αισθάνεσαι ωραία (λαμβάνεις προσοχή και αισθήματα συμπόνοιας) και β) σε πρωτόγονη κατάσταση αυξάνει τις πιθανότητές σου να λάβεις περισσότερη φροντίδα και άνεση.

Στην ιατρική αυτό λέγεται σύνδρομο Μινχάουζεν. Πρόκειται είτε για σύμπτωμα/ασθένεια που δεν υπάρχει είτε μεγαλοποίηση μιας ασήμαντης ενόχλησης. Το reddit και τα σόσιαλ μίντια είναι τίγκα σε τέτοια περιστατικά, από άτομα που προσπαθούν να κερδίσουν πόντους συμπάθειας.
Λυπαμαι που θα σε σοκαρω μ'αυτο που θα σου πω αλλα,η πραγματικοτητα διαφωνει μαζι σου και με ολους τους παραπανω ψεκασμενους.
Προσπαθησε να επεξεργαστεις αυτο που σου ειπα και θα αλλαξεις πλευση.
Ειναι κριμα τοσο εξυπνο και μορφωμενο παλληκαρι οπως εσυ,να μοιραζεσαι τις ιδιες αποψεις με ψεκασμενους.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Αύγ 2021, 16:10

Παρακαλώ να μου εκθέσεις την πραγματικότητα με μελέτη σε ομάδα φορέων και ομάδα ελέγχου που ποτέ δεν ήταν φορείς. Αλλιώς πιστεύεις ένα πράγμα δογματικά, χωρίς δεδομένα.

Εγώ παράθεσα τέτοια μελέτη και συμφωνεί μαζί μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 19 Αύγ 2021, 19:14

hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2021, 15:59
Με ενδιαφέρει αν συμφωνεί η πραγματικότητα μαζί μου. Και η πραγματικότητα είναι ότι ο κορωνοϊός
Καροιδοϊός

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 19 Αύγ 2021, 19:16

Πολύ απλά βλέπουμε τι δουλειά κάνει ο ιός στα αγγεία, τα τινάζει τα πέταλα αλλά είναι στην ιδέα τους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Αύγ 2021, 20:12

Όλα τα παθογόνα επιτίθενται στα κύτταρά μας. Αλλά, επειδή δεν είμαστε ρομπότ αλλά ζωντανοί οργανισμοί, τα κύτταρα αναπλάθονται.

Ίσως δεν παρακολουθούσες αρκετά στο μάθημα της βιολογίας στο σχολείο και σου φαίνεται πρωτόγνωρο ένας οποιοσδήποτε ιός, ακόμη κι αυτός που σου προκαλεί απλά μύξες για 2 μέρες, να καταστρέφει κύτταρα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι σου αφήνει μακροχρόνια προβλήματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12373
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Αύγ 2021, 23:16

hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2021, 16:10
Παρακαλώ να μου εκθέσεις την πραγματικότητα με μελέτη σε ομάδα φορέων και ομάδα ελέγχου που ποτέ δεν ήταν φορείς. Αλλιώς πιστεύεις ένα πράγμα δογματικά, χωρίς δεδομένα.

Εγώ παράθεσα τέτοια μελέτη και συμφωνεί μαζί μου.
Γεματο μελετες ειναι ολα τα νηματα,παλι παραθεση θες;
Να κατσω να ψαχνω μεσα στις δεκαδες σελιδες να βρω ολα αυτα που εχουνποσταριστει εδω και καιρο;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Nick890
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 19 Αύγ 2021, 21:59
Phorum.gr user: Nick890

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nick890 » 19 Αύγ 2021, 23:18

Και οι εμβολιασμενοι μπορούν να έχουν long covid!

Η λύση είναι μία ΜΕΤΡΑ

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12373
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Αύγ 2021, 23:21

hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2021, 20:12
Όλα τα παθογόνα επιτίθενται στα κύτταρά μας. Αλλά, επειδή δεν είμαστε ρομπότ αλλά ζωντανοί οργανισμοί, τα κύτταρα αναπλάθονται.

Ίσως δεν παρακολουθούσες αρκετά στο μάθημα της βιολογίας στο σχολείο και σου φαίνεται πρωτόγνωρο ένας οποιοσδήποτε ιός, ακόμη κι αυτός που σου προκαλεί απλά μύξες για 2 μέρες, να καταστρέφει κύτταρα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι σου αφήνει μακροχρόνια προβλήματα.
Τωρα αυτο το εγραψες προς επιρρωσιν των προηγουμενων λεγομενων σου;
Μονος σου απαντας στον εαυτο σου.
Ολα τα παθογονα καταστρεφουν διαφορα κυτταρα μας αλλα,ο οργανισμος μας τα αντικαθιστα.
Ακριβως αυτο δε γινεται με τον κοβιντ,αυτο ακριβως!
Ο οργανισμος μας δεν καταφερνει να αντικαταστησει τα κατεστραμενα κυτταρα ή το κανει με πολυ αργο ρυθμο.
Μονος σου απαντας εστω και εμμεσα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Αύγ 2021, 23:22

Thor έγραψε:
19 Αύγ 2021, 23:16
hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2021, 16:10
Παρακαλώ να μου εκθέσεις την πραγματικότητα με μελέτη σε ομάδα φορέων και ομάδα ελέγχου που ποτέ δεν ήταν φορείς. Αλλιώς πιστεύεις ένα πράγμα δογματικά, χωρίς δεδομένα.

Εγώ παράθεσα τέτοια μελέτη και συμφωνεί μαζί μου.
Γεματο μελετες ειναι ολα τα νηματα,παλι παραθεση θες;
Να κατσω να ψαχνω μεσα στις δεκαδες σελιδες να βρω ολα αυτα που εχουνποσταριστει εδω και καιρο;
Δεν θυμάμαι να έχει ποστάρει κανείς εκτός από μένα μελέτη με κοντρόλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12373
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Αύγ 2021, 23:22

hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2021, 23:22
Thor έγραψε:
19 Αύγ 2021, 23:16
hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2021, 16:10
Παρακαλώ να μου εκθέσεις την πραγματικότητα με μελέτη σε ομάδα φορέων και ομάδα ελέγχου που ποτέ δεν ήταν φορείς. Αλλιώς πιστεύεις ένα πράγμα δογματικά, χωρίς δεδομένα.

Εγώ παράθεσα τέτοια μελέτη και συμφωνεί μαζί μου.
Γεματο μελετες ειναι ολα τα νηματα,παλι παραθεση θες;
Να κατσω να ψαχνω μεσα στις δεκαδες σελιδες να βρω ολα αυτα που εχουνποσταριστει εδω και καιρο;
Δεν θυμάμαι να έχει ποστάρει κανείς εκτός από μένα μελέτη με κοντρόλ.
Δε χρειαζεται,εχεις απαντησει ηδη στον εαυτο σου.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Αύγ 2021, 23:26

Thor έγραψε:
19 Αύγ 2021, 23:21
Ακριβως αυτο δε γινεται με τον κοβιντ,αυτο ακριβως!
Ο οργανισμος μας δεν καταφερνει να αντικαταστησει τα κατεστραμενα κυτταρα ή το κανει με πολυ αργο ρυθμο.
Μονος σου απαντας εστω και εμμεσα.
Not true. Είπαμε, αποτελεί θρησκευτική πίστη, όχι κλινική πραγματικότητα.

Περιμένω ακόμη μελέτη με κοντρόλ που να δείχνει ότι τα συμπτώματα που αναφέρονται ως long covid έχουν μεγαλύτερη συχνότητα στον πληθυσμό φορέων από ό,τι στον γενικό πληθυσμό.

Η μία και μοναδική μελέτη που έχω βρει και έχω παραθέσει, δείχνει ότι η συχνότητα των συμπτωμάτων είναι ίδια με τον γενικό πληθυσμό = άνθρακες ο θησαυρός.

Είμαι όμως έτοιμος να αναθεωρήσω αν μου φέρεις μια μελέτη που να δείχνει το αντίθετο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12373
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Αύγ 2021, 23:28

hellegennes έγραψε:
19 Αύγ 2021, 23:26
Thor έγραψε:
19 Αύγ 2021, 23:21
Ακριβως αυτο δε γινεται με τον κοβιντ,αυτο ακριβως!
Ο οργανισμος μας δεν καταφερνει να αντικαταστησει τα κατεστραμενα κυτταρα ή το κανει με πολυ αργο ρυθμο.
Μονος σου απαντας εστω και εμμεσα.
Not true. Είπαμε, αποτελεί θρησκευτική πίστη, όχι κλινική πραγματικότητα.

Περιμένω ακόμη μελέτη με κοντρόλ που να δείχνει ότι τα συμπτώματα που αναφέρονται ως long covid έχουν μεγαλύτερη συχνότητα στον πληθυσμό φορέων από ό,τι στον γενικό πληθυσμό.

Η μία και μοναδική μελέτη που έχω βρει και έχω παραθέσει, δείχνει ότι η συχνότητα των συμπτωμάτων είναι ίδια με τον γενικό πληθυσμό = άνθρακες ο θησαυρός.

Είμαι όμως έτοιμος να αναθεωρήσω αν μου φέρεις μια μελέτη που να δείχνει το αντίθετο.
Ενταξει.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Long Covid οι ολέθριες συνέπειες του ιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Αύγ 2021, 23:46

Thor έγραψε:
19 Αύγ 2021, 23:28
Ενταξει.
Ας πούμε, αυτή η μελέτη βρήκε ότι από τους 1.199.812 ενήλικες που διαγνώστηκαν με οξεία covid, μόλις 3.327 βρέθηκαν να έχουν μακροχρόνια συμπτώματα (για πάνω από 4 εβδομάδες). Αυτό είναι ποσοστό 0,28% επί των περιστατικών οξείας covid. Αν το επεκτείνεις στο σύνολο των φορέων, είναι σχεδόν ανύπαρκτο ποσοστό.

Αυτά είναι από στοιχεία του NHS.

Υπάρχουν βέβαια άτομα -κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας- που αποκτούν σοβαρά χρόνια προβλήματα, αναπνευστικά, καρδιακά, κτλ, ή που επιδεινώνεται η κατάσταση σε προϋπάρχοντα νοσήματα, αλλά αυτά είναι πολύ πιο σπάνια και με βάση τα στοιχεία που έχουμε ως τώρα, μάλλον πιο σπάνια από άλλες ιογενείς και μικροβιακές λοιμώξεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών