Το νού σας ρεμάλια

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40893
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Το νού σας ρεμάλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Ιαν 2023, 14:32

vantono έγραψε:
06 Ιαν 2023, 11:45
Μην τρομάζετε άδικα. Ούτε εγώ αισιοδοξω για λοκνταουν πια. Από τη στιγμή που είναι πιο μεταδοτική, παίζει και να σημάνει το ολικό τέλος του κορωνοιου μέσω της αγελανοσιας.
Όπως από τότε που βγήκε και η (λιγότερο μεταδοτική) όμικρον έπεσε για τα καλά η δυναμικότητα του ιού.
Εγώ τον πέρασα δύο φορές με απόσταση 5 μηνών. Την πρώτη φορά είχα ελαφριά συμπτώματα (κυρίως δέκατα και λίγο βήχα και ελαφριά κόπωση για 2-3 μέρες). Το πιο ενοχλητικό ήταν ότι δεν μπορούσα να κοιμηθώ εύκολα γιατί ήταν καλοκαίρι. Την δεύτερη φορά τα συμπτώματά μου ήταν 2 γραμμές σε ένα τεστ.

Η Όμικρον είναι σαφέστατα ένα συναχάκι. Βέβαια αν έχεις σοβαρά προβλήματα υγείας μπορεί να είναι πολύ χειρότερη, αλλά αυτό συμβαίνει και με άλλους ιούς του κοινού κρυώματος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4955
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Το νού σας ρεμάλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 06 Ιαν 2023, 15:34

hellegennes έγραψε:
06 Ιαν 2023, 14:32
SpoilerShow
vantono έγραψε:
06 Ιαν 2023, 11:45
Μην τρομάζετε άδικα. Ούτε εγώ αισιοδοξω για λοκνταουν πια. Από τη στιγμή που είναι πιο μεταδοτική, παίζει και να σημάνει το ολικό τέλος του κορωνοιου μέσω της αγελανοσιας.
Όπως από τότε που βγήκε και η (λιγότερο μεταδοτική) όμικρον έπεσε για τα καλά η δυναμικότητα του ιού.
Εγώ τον πέρασα δύο φορές με απόσταση 5 μηνών. Την πρώτη φορά είχα παλμούς στον Θεό και ψιλοχέστηκα, αλλά ευτυχώς κατά τ'άλλα ελαφριά συμπτώματα (κυρίως δέκατα και λίγο βήχα και ελαφριά κόπωση για 2-3 μέρες). Το πιο ενοχλητικό ήταν ότι δεν μπορούσα να κοιμηθώ εύκολα γιατί ήταν καλοκαίρι. Την δεύτερη φορά πάλι είχα ανεβασμένους παλμούς, γι'αυτό έκανα τεστ, αλλά ευτυχώς τελικά τα συμπτώματά μου ήταν 2 γραμμές σε ένα τεστ.

Η Όμικρον είναι σαφέστατα ένα συναχάκι που το πολύ πολύ να σε ανεβάσει τους παλμούς. Βέβαια αν έχεις σοβαρά προβλήματα υγείας μπορεί να είναι πολύ χειρότερη, αλλά αυτό συμβαίνει και με άλλους ιούς του κοινού κρυώματος.
σαν να μην τα θυμάσαι πολύ καλά. :P
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40893
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Το νού σας ρεμάλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Ιαν 2023, 15:46

Μάλλον εσύ δεν θυμάσαι καλά. Την πρώτη φορά έλεγξα τους παλμούς μου, που είχαν ανέβει όσο κοιμόμουν, γιατί αισθανόμουν ότι είναι υψηλοί και σαν φυσιολογικός άνθρωπος πήρα τον γιατρό μου να τον ρωτήσω αν η διαφορά από τους 70 παλμούς στους 150 είναι αιτία να πάω στο νοσοκομείο. Δεν φοβήθηκα για κάτι, σαν φυσιολογικός άνθρωπος αν χρειαστώ ιατρική βοήθεια για κάτι θα την αναζητήσω, γιατί δεν παριστάνω τον γιατρό του εαυτού μου. Δεν ξέρω ποιο είναι το όριο παλμών που πρέπει να αναζητήσεις ιατρική βοήθεια. Όταν ο γιατρός μου μού είπε ότι είναι συνέπεια του κορωνοϊού και δεν είναι ανησυχητικά υψηλοί για την ηλικία μου, ξανακοιμήθηκα.

Ίσως μπερδεύεσαι που ο GoBack είχε πει ότι θα είχε χεστεί πάνω του αν από τους 70 υπό ηρεμία ξαφνικά ανέβαινε στους 150 υπό ηρεμία.

Την δεύτερη φορά έλεγξα τους παλμούς μου χωρίς να νοιώθω ότι είναι υψηλοί, επειδή είχα μόνο ένα τεστ και δεν ήθελα να το χαραμίσω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4955
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Το νού σας ρεμάλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 06 Ιαν 2023, 16:25

hellegennes έγραψε:
06 Ιαν 2023, 15:46
SpoilerShow
Μάλλον εσύ δεν θυμάσαι καλά. Την πρώτη φορά έλεγξα τους παλμούς μου, που είχαν ανέβει όσο κοιμόμουν, γιατί αισθανόμουν ότι είναι υψηλοί και
σαν φυσιολογικός άνθρωπος πήρα τον γιατρό μου να τον ρωτήσω αν η διαφορά από τους 70 παλμούς στους 150 είναι αιτία να πάω στο νοσοκομείο
SpoilerShow
. Δεν φοβήθηκα για κάτι, σαν φυσιολογικός άνθρωπος αν χρειαστώ ιατρική βοήθεια για κάτι θα την αναζητήσω, γιατί δεν παριστάνω τον γιατρό του εαυτού μου. Δεν ξέρω ποιο είναι το όριο παλμών που πρέπει να αναζητήσεις ιατρική βοήθεια. Όταν ο γιατρός μου μού είπε ότι είναι συνέπεια του κορωνοϊού και δεν είναι ανησυχητικά υψηλοί για την ηλικία μου, ξανακοιμήθηκα.

Ίσως μπερδεύεσαι που ο GoBack είχε πει ότι θα είχε χεστεί πάνω του αν από τους 70 υπό ηρεμία ξαφνικά ανέβαινε στους 150 υπό ηρεμία.

Την δεύτερη φορά έλεγξα τους παλμούς μου χωρίς να νοιώθω ότι είναι υψηλοί, επειδή είχα μόνο ένα τεστ και δεν ήθελα να το χαραμίσω.
... όπως κάνω για κάθε συναχάκι.

άσε μας, ρε χέλλη. :roll:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40893
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Το νού σας ρεμάλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Ιαν 2023, 17:00

Το πρόβλημα ποιο είναι; Δεν είναι κάποιο φοβερό σύμπτωμα. Για πολλά συναχάκια καταλήγει ο κόσμος στο νοσοκομείο με πνευμονίες, βρογχίτιδες και λοιπές δευτερογενείς λοιμώξεις.

Ρώτησα αν χρειάζεται παρακολουθήση, δεν πήγα στο νοσοκομείο ούτε χρειαζόταν να πάω. Η τρομερή επίπτωση δηλαδή που είχε πάνω μου ο κορωνοϊός ήταν να πάρω τηλέφωνο τον γιατρό μου. Τρομακτικό πράγμα.

Κατά τα άλλα δεν είχα καν πονόλαιμο. Αντιθέτως, την άνοιξη που μας πέρασε είχα γρίπη κι αυτή ΕΙΧΕ σοβαρά συμπτώματα και μου άφησε και βρογχίτιδα στο τέλος. Σκέψου δε ότι πέρασα κορωνοϊό λίγο καιρό μετά, δεν ήταν καν στα ίσια μου τελείως ο οργανισμός μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Το νού σας ρεμάλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 08 Ιαν 2023, 19:43

Unique έγραψε:
04 Ιαν 2023, 13:46
taliban έγραψε:
04 Ιαν 2023, 13:44
καινούρια μετάλλαξη?
Πιθανοτατα. 3 χρονια ανεμβολιαστοι οι σιχαμενοι ψεκιες και τωρα που σκουξανε "οχι αλλα λοκνταου" δεν ειδαν τι τους βρηκε.
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Το νού σας ρεμάλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 10 Ιαν 2023, 21:55

Otto Weininger έγραψε:
05 Ιαν 2023, 09:56
Δεν υπάρχει περίπτωση lockdown. Καμια.
Το μόνο που υπάρχει στο τραπέζι (ακόμα) είναι η τελευταία λύση με 15ημερα ολικά lockdown και μετά άνοιγμα όλα.

Αλλά και αυτό είναι στο 1% να γίνει. Μάσκες παντού, τεστ και όπου είναι δυνατό τηλεργασία.

Μέχρι εκεί.
Η Αλήθεια για τις Μάσκες.
40 χρόνια έρευνας που αποδεικνύουν την αναποτελεσματικότητα της μάσκας και την βλάβη που προκαλεί στον άνθρωπο.
Διαβάστε περισσότερα »
https://apollodoros.substack.com/p/617






Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών