[HT] Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS [ΚΤ] Κανονικό Τσιγάρο

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.

Είναι το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο πιο ασφαλές/υγιεινό από το Κανονικό Τσιγάρο;

Ναι
3
75%
Όχι
1
25%
 
Σύνολο ψήφων: 4

Άβαταρ μέλους
koukouvagia
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 23 Μαρ 2019, 20:26
Τοποθεσία: Athens

[HT] Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS [ΚΤ] Κανονικό Τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από koukouvagia » 16 Απρ 2019, 18:21

Για πείτε, θεωρείτε πως το ΗΤ είναι το ίδιο με το ΚΤ;
Προβοκατόρικο ερώτημα, το ξέρω, θα δώσω εξηγήσεις παρακάτω. :003:

Προσωπικά, από τα 18 μου ως τα 25 υπήρξα καπνίστρια. Στριφτά τσιγάρα και αν μου έλεγε κάποιος ότι μπορώ να κόψω το τσιγάρο, σίγουρα θα έτρωγε κλωτσιά.
Έκτοτε ως και σήμερα, δηλαδή 2 χρόνια, είμαι με ΗΤ και όχι μόνο με δεν κάνω ΚΤ, αλλά μ' ενοχλεί αφάνταστα και η μυρωδιά όσων κάνουν. Διαφορές στην υγεία μου, έχω δει: δεν βήχω, αναπνέω καλύτερα, μυρίζω, κινούμαι καλύτερα χωρίς να λαχανιάζω και φυσικά δε βρωμάω.

Η δική μου η θέση είναι: το ΗΤ είναι όσον αφορά την υγεία καλύτερο από το ΚΤ και χειρότερο από το τίποτα. Με άλλα λόγια χίλιες φορές να κάνεις ΗΤ από ΚΤ. Φυσικά το ΗΤ είναι πιο επιβλαβές από το τίποτα.

Έχω διαβάσει έρευνες, παρακολουθώ ερευνητές και γιατρούς σχετικά με το ΗΤ και η αλήθεια είναι πως η πλευρά που υποστηρίζει πως είναι τουλάχιστον το ίδιο βλαπτικό με το ΚΤ στερείται επιχειρημάτων και προξενεί αρκετή καχυποψία για το τι σκοπιμότητες εξυπηρετεί. (Εντάξει, ξέρουμε)

Προσωπικότητα εγνωσμένου κύρους είναι ο Ερευνητής Δρ. Φαρσαλινός, τον οποίο τον θεωρούν κάτι σαν γκουρού στο χώρο του ατμίσματος. Και όντως, έχει δώσει πολύτιμη γνώση σε αυτό το πεδίο καταρρίπτοντας πολλούς μύθους με επιστημονικό τρόπο.
Το Υπουργείο Υγείας του Ηνωμένου Βασιλείου (μιλάμε για ένα από τα πιο οργανωμένα συστήματα υγείας) θεωρεί πως το HT είναι κατά 95% λιγότερο αβλαβές από το ΚΤ.
Πηγή από το ίδιο του Υπουργείο εδώ:
https://www.gov.uk/government/news/e-ci ... ark-review
και μια ακόμη από το politico: https://www.politico.eu/article/e-cigar ... s-say-mps/

Περιττό να αναφέρω πως η ελληνική πολιτεία έχει πάρει ξεκάθαρα το μέρος των μεγαλοκαπνοβιομηχανιών, παρά το ότι η χρήση τσιγάρου ευθύνεται για πολλές ασθένειες. Μάλιστα, έχει βγει και εκτός Ευρωπαϊκών Οδηγιών, για να περάσει τα δικά της. Πολάκης γαρ. :hammer:

Γι' αυτό σκέφτηκα πως θα έχει ενδιαφέρον μια τέτοια δημοσκόπηση, που ενώ θα έπρεπε να είναι αυτονόητο στην Ελλάδα πάλι έγινε ζητούμενο αυτό που φαίνεται από έτη φωτός μακρυά.

Αποκαλυφθείτε :smt033
Μια λεκτική απειλή είναι το πιο γνήσιο πιστοποιητικό ανικανότητας.
Nassim Nicholas Taleb

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43145
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: [HT] Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS [ΚΤ] Κανονικό Τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Απρ 2019, 19:22

Συμφωνώ μαζί σου ωστόσο υπάρχει προβληματισμός για το αν το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να ανατρέψει τη σταθερή πορεία μετατροπής του πληθυσμού σε μη καπνιστές.

Δηλαδη ναι σε ατομικό επίπεδο είναι καλύτερο σίγουρα. Αλλά άμα καταλήξουν πάλι σε 70% ατμιστες, ίσως πρόκειται για κοινωνική οπισθοδρόμηση.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
koukouvagia
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: 23 Μαρ 2019, 20:26
Τοποθεσία: Athens

Re: [HT] Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS [ΚΤ] Κανονικό Τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από koukouvagia » 16 Απρ 2019, 21:47

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Απρ 2019, 19:22
Δηλαδη ναι σε ατομικό επίπεδο είναι καλύτερο σίγουρα. Αλλά άμα καταλήξουν πάλι σε 70% ατμιστες, ίσως πρόκειται για κοινωνική οπισθοδρόμηση.
Και έτσι να γίνει, που μακάρι δηλαδή, γιατί πρόκειται για οπισθοδρόμηση;
Ίσα ίσα που θα έχουν φύγει μακρυά από τον καρκίνο και θα "συντηρούνται" σε κάτι που είναι πιο ασφαλές.
Βέβαια, ομολογουμένως, αφού κάποιος έκοψε το ΚΤ μπορεί να κόψει και το ΗΤ, αλλά είναι αυτή η ριμάδα η συνήθεια. :sal3:
Μια λεκτική απειλή είναι το πιο γνήσιο πιστοποιητικό ανικανότητας.
Nassim Nicholas Taleb

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: [HT] Ηλεκτρονικό Τσιγάρο VS [ΚΤ] Κανονικό Τσιγάρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 17 Απρ 2019, 13:08

koukouvagia έγραψε:
16 Απρ 2019, 18:21
ο Ερευνητής Δρ. Φαρσαλινός
nuff said
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών