Φίλτρο Νερού

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4337
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Φίλτρο Νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 19 Απρ 2019, 10:21

Εχετε φίλτρο νερού στην βρύση σας και αν ναι ποιο είναι το πιο καλό και από που το πήρατε;

Μένω σε βεβαρυμένη περιοχή - Ελευσίνα και γύρω γύρω από το σπίτι μου, έχουν πεθάνει αρκετοί από καρκίνο.
Ενας από αυτούς και ο πατέρας μου, καρκίνο στο συκώτι, ενώ δεν έπινε, έτρωγε, κάπνιζε και γενικά πρόσεχε πολύ.

σκέφτομαι να βάλω λοιπόν ένα, μια και πέρασα και εγώ καρκίνο το 2013

θα ήθελα την γνώμη σας,

ευχαριστώ :wave:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Φίλτρο Νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2019, 10:33

Εγώ έχω αυτό

Με ανταλλακτικά αυτό και αυτό

Γενικά, αν μπορείς να βάλεις φίλτρο κάτω πάγκου με βρυσάκι και όχι πάνω στη βρύση, θα είναι καλύτερα για διάφορους λόγους. Και στο θέμα του φιλτραρίσματος, αλλά κυρίως για καλύτερη ροή νερού (ώστε να μην υπάρχει "δικαιολογία" για το γέμισμα της κατσαρόλας...).

Στη δουλειά, που δεν έχω δυνατότητα για φίλτρο πάγκου, έχω ένα Instapure (teledyne) πάνω στη βρύση.


Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4337
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Φίλτρο Νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 19 Απρ 2019, 10:41

ευχαριστώ για την απάντηση, αναλαμβάνουν και τοποθέτηση; ή θα πρέπει να πληρωσω εξτρα υδραυλικό;
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φίλτρο Νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 19 Απρ 2019, 10:50

Στο Πατρικό έχουμε αυτό εδω και καμια δεκαετία. Το ίδιο έβαλα και τώρα στο σπίτι μου. Απο τη στιγμή που το βάλαμε δε μπόρεσα να ξαναπιώ νερό βρύσης.

Έχουν και κάποια ειδικά για βεβαρημένες περιοχές. Επικοινώνησε μαζί τους να κλείσεις ραντεβού.
Εννοείται δε θα το αγοράσεις, δίνεις ένα κατοστάρικο το χρόνο(ίσως παραπάνω για το ενισχυμένο) για την αλλαγή των φίλτρων και καθάρισες.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Φίλτρο Νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2019, 10:51

Naranjita έγραψε:
19 Απρ 2019, 10:41
ευχαριστώ για την απάντηση, αναλαμβάνουν και τοποθέτηση; ή θα πρέπει να πληρωσω εξτρα υδραυλικό;
Θα βρεις υδραυλικό. Εκτός κι αν ψάξεις και το βρεις σε κάποιο κατάστημα της περιοχής σου (ρώτα τους αν θες σε ποιον δίνουν εκεί κοντά σου) και σου βρούνε αυτοί υδραυλικό ή αν αναλαμβάνουν από το κατάστημα την εγκατάσταση.

Επίσης, αν δεν έχεις φίλτρο υδρομέτρων, να βάλεις κι εκεί. Εκείνο έχει μικρό κόστος και η συσκευή (γύρω στο εικοσάρικο) αλλά και τα ανταλλακτικά του. Ένα φίλτρο νήματος, ανάλογα με το μέγεθος, κάνει κάπου 1,5 με 2 ευρώ. Και, μην σε παραμυθιάσει κανείς για μόνιμα ανταλλακτικά, πλενόμενα, αντίστροφης ροής κλπ κλπ. Ανταλλακτικά νήματος, τα πιο "υγιεινά" απ' όλα, μόλις γεμίσει το πετάς και βάζεις καινούριο, χωρίς να σε απασχολεί τι έχει κρατήσει το φίλτρο μέσα και αν το καθάρισες σωστά. Και από κόστος, τρίχες. Αλλά είναι χρήσιμο, είναι ένα πρώτο στάδιο φιλτραρίσματος για τα "χοντρά" όπως πέτρες, σκουριές και διάφορα μεγάλα σωματίδια που κυκλοφορούν στους αγωγούς (τα μικρά θα τα κρατήσει το άλλο, του πάγκου), αφ' ενός για να βοηθήσεις το τελικό σου φιλτράρισμα, αλλά και για να προστατέψεις το κύκλωμα του σπιτιού και να αλλάζεις πολύ πιο αργά βρύσες και λοιπά. Ειδικά οι θερμομικτικές βρύσες, χρειάζονται οπωσδήποτε τέτοιο φίλτρο για παράταση ζωής τους.

Edit: α, ναι. Κι αυτό που σου λέει ο Ερμής έχει νόημα. Δεν λέω για τη μάρκα, απλά αν επικοινωνήσεις με την atlas περιέγραψέ τους την κατάσταση στην περιοχή σου και θα σου πούνε ακριβώς τι πρέπει να βάλεις, έχουν μεγάλη ποικιλία για διάφορες περιπτώσεις.


Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4337
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Φίλτρο Νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 19 Απρ 2019, 11:07

Ερμής έγραψε:
19 Απρ 2019, 10:50
Στο Πατρικό έχουμε αυτό εδω και καμια δεκαετία. Το ίδιο έβαλα και τώρα στο σπίτι μου. Απο τη στιγμή που το βάλαμε δε μπόρεσα να ξαναπιώ νερό βρύσης.

Έχουν και κάποια ειδικά για βεβαρημένες περιοχές. Επικοινώνησε μαζί τους να κλείσεις ραντεβού.
Εννοείται δε θα το αγοράσεις, δίνεις ένα κατοστάρικο το χρόνο(ίσως παραπάνω για το ενισχυμένο) για την αλλαγή των φίλτρων και καθάρισες.
ok merci merci

:hebit:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32532
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Φίλτρο Νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Απρ 2019, 12:01

λοιπον, σωστα τα λενε οι παραπανω, μονο ο ερμης την πατησε λιγο και πληρωσε αδικα ενα σωρο λεφτα. γενικως οτι βλεπεις να διαφημιζεται σε τελεμαρκετινκ κλπ, ειναι υπερκοστολογημενο.

καταρχην θες ενα απλο φιλτρο νηματος, αμεσως μετα απο το ρολοι. φτηνο, κατακρατει τα σωματιδια, σωζει ολο το κυκλωμα. ισως μειωσει λιγο την πιεση, το οποιο ειναι επισης καλο , εκτος αν εχεις ηδη χαμηλη πιεση.

επειτα θες φιλτρο ενεργου ανθρακα. το casing ειναι ιδιο με του νηματος το cardridge αλλαζει. εκει που το νημα εχει 2-3 ευρω, το ανθρακα εχει απο 20 μεχρι 50. οτιδηποτε παραπανω πληρωσεις, ειναι απλως κοροιδια. πιθανη εξαιρεση (γιατι δεν το εχω ψαξει) ειναι κατι με αντιστροφη οσμωση, υπεριωδεις κλπ, δεν ξερω κατα ποσο προσφερουν κατι παραπανω και ποσο κοστιζουν.

μακρια απο τυπους που ερχονται πορτα-πορτα και πουλανε φιλτρα με κανα χιλιαρικο. ειναι απλως φιλτρα του 50ευρου.

το ενεργου ανθρακα, θα μπει κατω απο τον παγκο, και θα δωσει στη βρυση σου, στο κρυο (η σε ξεχωριστη βρυση αν θες). προφανως το ζεστο δεν θα ειναι φιλτραρισμενο νερο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4337
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Φίλτρο Νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 19 Απρ 2019, 12:50

Ασέβαστος έγραψε:
19 Απρ 2019, 12:01
λοιπον, σωστα τα λενε οι παραπανω, μονο ο ερμης την πατησε λιγο και πληρωσε αδικα ενα σωρο λεφτα. γενικως οτι βλεπεις να διαφημιζεται σε τελεμαρκετινκ κλπ, ειναι υπερκοστολογημενο.

καταρχην θες ενα απλο φιλτρο νηματος, αμεσως μετα απο το ρολοι. φτηνο, κατακρατει τα σωματιδια, σωζει ολο το κυκλωμα. ισως μειωσει λιγο την πιεση, το οποιο ειναι επισης καλο , εκτος αν εχεις ηδη χαμηλη πιεση.

επειτα θες φιλτρο ενεργου ανθρακα. το casing ειναι ιδιο με του νηματος το cardridge αλλαζει. εκει που το νημα εχει 2-3 ευρω, το ανθρακα εχει απο 20 μεχρι 50. οτιδηποτε παραπανω πληρωσεις, ειναι απλως κοροιδια. πιθανη εξαιρεση (γιατι δεν το εχω ψαξει) ειναι κατι με αντιστροφη οσμωση, υπεριωδεις κλπ, δεν ξερω κατα ποσο προσφερουν κατι παραπανω και ποσο κοστιζουν.

μακρια απο τυπους που ερχονται πορτα-πορτα και πουλανε φιλτρα με κανα χιλιαρικο. ειναι απλως φιλτρα του 50ευρου.

το ενεργου ανθρακα, θα μπει κατω απο τον παγκο, και θα δωσει στη βρυση σου, στο κρυο (η σε ξεχωριστη βρυση αν θες). προφανως το ζεστο δεν θα ειναι φιλτραρισμενο νερο.
επειδή δεν το κατέχω το θέμα και μπερδεύτηκα Ασέβαστε μου, εσύ ποιο προτείνεις να πάρω; αυτο του σραικ;
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32532
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Φίλτρο Νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Απρ 2019, 13:06

Naranjita έγραψε:
19 Απρ 2019, 12:50


επειδή δεν το κατέχω το θέμα και μπερδεύτηκα Ασέβαστε μου, εσύ ποιο προτείνεις να πάρω; αυτο του σραικ;
οποιοδηποτε. :102:

αυτο του σραικ, ειναι μια επιλογη. αν δεν χρειαζεσαι το ξεχωριστο βρυσακι,και θες να το βαλεις σε υπαρχουσα βρυση βρες ενα αλλο φτηνοτερο. να, δες, https://www.e-watershop.gr/products/fil ... is-paroxis# οποιοδηποτε. εγω χρησιμοποιω διαφανες πλαστικο, μικρη σημασια εχει.

αλλα καπως ετσι θα ειναι, σαν του σραικ. ενα "δοχειο" οχι απαραιτητα διπλο σαν του σραικ, και μεσα το φιλτρο που αλλαζει.

αν εχεις χωρο, βαλε μεγαλυτερο μεγεθος, θα χρειαζεται αλλαγη πιο σπανια, ο υδραυλικος που θα το εγκαταστησει θα σου πει ποιο χωραει.

μεγαλυτερη σημασια εχει το φιλτρο που θα παει μεσα στο δοχειο. ο σραικ σου εδωσε 2 επιλογες, καλες και οι 2. αν νομιζεις οτι εχεις μεγαλο προβλημα, θα βαζεις κατι που πλησιαζει το 50αρικο, και οχι το 20αρικο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4337
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Φίλτρο Νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 19 Απρ 2019, 13:28

Ασέβαστος έγραψε:
19 Απρ 2019, 13:06
Naranjita έγραψε:
19 Απρ 2019, 12:50


επειδή δεν το κατέχω το θέμα και μπερδεύτηκα Ασέβαστε μου, εσύ ποιο προτείνεις να πάρω; αυτο του σραικ;
οποιοδηποτε. :102:

αυτο του σραικ, ειναι μια επιλογη. αν δεν χρειαζεσαι το ξεχωριστο βρυσακι,και θες να το βαλεις σε υπαρχουσα βρυση βρες ενα αλλο φτηνοτερο. να, δες, https://www.e-watershop.gr/products/fil ... is-paroxis# οποιοδηποτε. εγω χρησιμοποιω διαφανες πλαστικο, μικρη σημασια εχει.

αλλα καπως ετσι θα ειναι, σαν του σραικ. ενα "δοχειο" οχι απαραιτητα διπλο σαν του σραικ, και μεσα το φιλτρο που αλλαζει.

αν εχεις χωρο, βαλε μεγαλυτερο μεγεθος, θα χρειαζεται αλλαγη πιο σπανια, ο υδραυλικος που θα το εγκαταστησει θα σου πει ποιο χωραει.

μεγαλυτερη σημασια εχει το φιλτρο που θα παει μεσα στο δοχειο. ο σραικ σου εδωσε 2 επιλογες, καλες και οι 2. αν νομιζεις οτι εχεις μεγαλο προβλημα, θα βαζεις κατι που πλησιαζει το 50αρικο, και οχι το 20αρικο.
σε ευχαριστω πολυ πολυ :g094:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16948
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Φίλτρο Νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 20 Απρ 2019, 20:29

Aν θες φιλτρο που να κραταει τα παντα,ιδιως αν υπαρχουν νιτρικα που κανουν χοντρη ζημια,να παρεις αντιστροφης οσμωσης με φιλτρο εμπλουτισμου.
Το μονο που σε εξασφαλιζει 100% οτι θα εχεις πεντακαθαρο νερο.
Αλλα πριν προχωρησεις σε αγορα φιλτρου,θα σου ελεγα να παρεις νερο απο το δικτυο σου και να το δωσεις για αναλυση.
Δεν ειναι μεγαλο το κοστος.
Ετσι θα εισαι απολυτως σιγουρη για το αν χρειαζεσαι φιλτρο και τι ειδους.

Ορέστης 35

Re: Φίλτρο Νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Ιουν 2019, 02:00

Naranjita έγραψε:
19 Απρ 2019, 10:21
Εχετε φίλτρο νερού στην βρύση σας και αν ναι ποιο είναι το πιο καλό και από που το πήρατε;

Μένω σε βεβαρυμένη περιοχή - Ελευσίνα και γύρω γύρω από το σπίτι μου, έχουν πεθάνει αρκετοί από καρκίνο.
Ενας από αυτούς και ο πατέρας μου, καρκίνο στο συκώτι, ενώ δεν έπινε, έτρωγε, κάπνιζε και γενικά πρόσεχε πολύ.

σκέφτομαι να βάλω λοιπόν ένα, μια και πέρασα και εγώ καρκίνο το 2013

θα ήθελα την γνώμη σας,

ευχαριστώ :wave:
Eκανες αναλυση του νερου σου;

Christos Stavridis
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Μάιος 2021, 17:23
Phorum.gr user: Christos Stavridis

Re: Φίλτρο Νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos Stavridis » 13 Μάιος 2021, 17:28

Γειά σας παιδιά! Θα ήθελα κι'εγώ την βοήθεια σας. Έχω βρει αυτό το φίλτρο νερού https://rainbow.dev.atcom.gr/filtra-ner ... y-cyst-ff/ αλλά δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο για την περιοχή και το σπίτι μου. Γνωρίζει κάποιο να μου πει τι θα πρέπει να προσέξω? Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο? Ευχαριστώ!!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών