IQOS

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11906
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 27 Αύγ 2019, 21:34

Από ότι με είπαν κάτι τέτοιες ζημιές στις καλύπτει η εγγύηση.

Τα πρώτα τσιγάρα με γαργαλουσαν στον λαιμό και η αλήθεια είναι ότι αυτή η γεύση σαν καλαμπόκι που έχει δεν με αρέσει καθόλου. Δεν ταιριάζει και με τον καφέ, δε το απολαμβάνω γενικά και έχω επιθυμία να κάνω κανονικό τσιγάρο. Αλλά θα κάνω υπομονή και θα το ανεχτώ για λίγο, μπορεί απλά θέμα συνήθειας να είναι. Το περίεργο είναι πως μετά από κάθε τσιγάρο με πιάνει πείνα. Πήρα και ένα πακέτο iqos με γεύση μέντα και ενώ στο κανονικό τσιγάρο δεν με αρέσει καθόλου η μέντα, σε αυτό με άρεσε. Περιεργα πράγματα, ίσως συνεχίσω με αυτή την γεύση. Θα το δοκιμάσω και σε νυχτερινή έξοδο να δω πως ταιριάζει με αλκοόλ. Επειδή το κανονικό έχει και αυτή την περίεργη γεύση σαν καλαμπόκι έχω την απορία αν θα είναι ενοχλητική σε φιλί. Πρέπει να το διαγνωσω αυτό αλλά επειδή ζούμε σε μια κοινωνία αλλοτριωμενη φαντάζομαι αν πω σε καμία αν θέλει απλά να με βοηθήσει να κάνουμε ένα επιστημονικό πείραμα ώστε να προβώ σε διαπιστώσεις θα επικρατήσει ο αστικός εγωισμός της. Ας είναι, είμαι άνθρωπος με κατανόηση και δεν θα προσβληθω αν υπάρξουν αρνησεις για το πείραμα αυτό. Κατά τα άλλα είναι βέβαια νωρίς να αντιληφθώ διαφορές στον οργανισμό. Θα δείξει.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 27 Αύγ 2019, 22:11

Παρταλι έγραψε:
27 Αύγ 2019, 20:13
πριν λιγο....

φονιαδες των λαων Μαρλμπορικανοι
τα λεφτα μας πισω

Εικόνα
Πως την πάτησες;
Δεν σου το έδειξαν;

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11906
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 29 Αύγ 2019, 13:26

Λοιπόν τρίτη ημέρα και δεν έχω δει μεγάλες διαφορές να πω την αλήθεια, πέρα του ότι έφυγε ο πρωινός βήχας. Βέβαια είναι και νωρίς ακόμη, θα του δώσω λίγο καιρό. Στις ανάσες δεν έχω δει ακόμη καμιά διαφορά. Πέρα από αυτό όμως νιώθω μια ακόρεστη επιθυμία για συμβατικό τσιγάρο λες και δεν έχω καπνίσει. Άρα νιώθω και τσιτωμένος κάπως με κάποια υπερένταση και αδυναμία συγκέντρωσης, τι στο καλό δεν έχει νικοτίνη μέσα αυτό το πράγμα; Μπερδεύω την συσκευή με το κινητό μου :lol:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 29 Αύγ 2019, 14:32

Sid Vicious έγραψε:
29 Αύγ 2019, 13:26
Λοιπόν τρίτη ημέρα και δεν έχω δει μεγάλες διαφορές να πω την αλήθεια, πέρα του ότι έφυγε ο πρωινός βήχας. Βέβαια είναι και νωρίς ακόμη, θα του δώσω λίγο καιρό. Στις ανάσες δεν έχω δει ακόμη καμιά διαφορά. Πέρα από αυτό όμως νιώθω μια ακόρεστη επιθυμία για συμβατικό τσιγάρο λες και δεν έχω καπνίσει. Άρα νιώθω και τσιτωμένος κάπως με κάποια υπερένταση και αδυναμία συγκέντρωσης, τι στο καλό δεν έχει νικοτίνη μέσα αυτό το πράγμα; Μπερδεύω την συσκευή με το κινητό μου :lol:
Aν δεν σε καλυπτει δες και το ηλεκτρονικο, στο οποιο οι γευστικες επιλογες,αλλα και ο τροπος ατμισματος ειναι ανεξαντλητος.
Για νικοτινη δεν υπαρχει ζητημα, βαζεις μια 18mg και σε πιανει στα σιγουρα.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Αύγ 2019, 14:35

1. Να παίρνετε το κόκκινο πακέτο που πλησιάζει την γεύση του τσιγάρου.

2. Έχουν προβλέψει το σπασιμο του θερμαντηρα και το αντικαθιστούν δύο φορές δωρεάν.

3. Σε 2-3 βδομάδες δεν θα αντεχετε ούτε την μυρωδιά του κανονικού τσιγάρου και θα απορείτε πως καπνίζατε τόσο καιρό αυτή την αηδία.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8702
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 29 Αύγ 2019, 14:37

ψήνομαι
fear as night can’t be shut off

Planis

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 29 Αύγ 2019, 14:41

Ένα μόνο σχόλιο από ένα μη καπνιστή... τη μυρωδιά του κανονικού τσιγάρου την αντέχω κάπως, τη μυρωδία του iqos δεν την μπορώ με τίποτα... αναρωτιέμαι αν είμαι ο μόνος γι' αυτό το γράφω...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Αύγ 2019, 14:45

Planis έγραψε:
29 Αύγ 2019, 14:41
Ένα μόνο σχόλιο από ένα μη καπνιστή... τη μυρωδιά του κανονικού τσιγάρου την αντέχω κάπως, τη μυρωδία του iqos δεν την μπορώ με τίποτα... αναρωτιέμαι αν είμαι ο μόνος γι' αυτό το γράφω...
Στην αρχή όταν ανάβει όντως αφήνει μια μυρωδιά περίεργη για ελάχιστο.

Αλλά μη λες ότι δεν το αντέχεις. Πήγα να πάρω φίλο από το αεροδρόμιο, φανατικό αντικαπνιστη, και στην
διαδρομή έκανα 2 τσιγάρα τέτοια με κλειστά παράθυρα και αιρκοντισιον στο ζεστό. Όταν μπήκε στο αυτοκίνητο δεν πήρε χαμπάρι τίποτα.

Αν το έκανα με κανονικό τσιγάρο ούτε εγω δεν θα το άντεχα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11906
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 29 Αύγ 2019, 14:56

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
29 Αύγ 2019, 14:32
Sid Vicious έγραψε:
29 Αύγ 2019, 13:26
Λοιπόν τρίτη ημέρα και δεν έχω δει μεγάλες διαφορές να πω την αλήθεια, πέρα του ότι έφυγε ο πρωινός βήχας. Βέβαια είναι και νωρίς ακόμη, θα του δώσω λίγο καιρό. Στις ανάσες δεν έχω δει ακόμη καμιά διαφορά. Πέρα από αυτό όμως νιώθω μια ακόρεστη επιθυμία για συμβατικό τσιγάρο λες και δεν έχω καπνίσει. Άρα νιώθω και τσιτωμένος κάπως με κάποια υπερένταση και αδυναμία συγκέντρωσης, τι στο καλό δεν έχει νικοτίνη μέσα αυτό το πράγμα; Μπερδεύω την συσκευή με το κινητό μου :lol:
Aν δεν σε καλυπτει δες και το ηλεκτρονικο, στο οποιο οι γευστικες επιλογες,αλλα και ο τροπος ατμισματος ειναι ανεξαντλητος.
Για νικοτινη δεν υπαρχει ζητημα, βαζεις μια 18mg και σε πιανει στα σιγουρα.
To ηλεκτρονικό κανά δυο φορές που το δοκίμασα δεν με άρεσε καθόλου, πάρα πολύ ατμός ένιωθα να με πνίγει. Αποφάσισα αυτό γιατί και γευστικά με φάνηκε πιο κοντά σε τσιγάρο αλλά είχε και το σημαντικότερο πλεονέκτημα ότι στα χείλη νιώθεις φίλτρο τσιγάρου οπότε με καλύπτει το τομέα της ψυχολογικής εξάρτησης. Για συναυλία μάλλον δεν θα πολυκάνει, δεν μπορώ δηλαδή να με φανταστω να έχει λαιβ, αλκοολ, να με έχει ερθει να μπω στο πιτ για χορό ή να ανέβω στη σκηνή για καμια βουτιά και να έχω το iqos στο χέρι. Ή και ακόμη να είμαι σε κάνα κλαμπ να παίζει techno ή τίποτα άλλα ηλεκτρονικά και να χορεύω με το iqos στο χέρι :-? Αλλά θέμα συνήθειας είναι όλα, του δίνω έναν μήνα ευκαιρία να δω πως θα πάει.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Παρταλι

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 29 Αύγ 2019, 16:34

don't speak έγραψε:
27 Αύγ 2019, 22:11
Παρταλι έγραψε:
27 Αύγ 2019, 20:13
πριν λιγο....

φονιαδες των λαων Μαρλμπορικανοι
τα λεφτα μας πισω

Εικόνα
Πως την πάτησες;
Δεν σου το έδειξαν;
προφανως και ναι, και σιγα το τουτοριαλ δηλαδης που χρειαζεται μια τετοια παπαριτσα
τεσπα για να σπασει μεσα σε εναν μηνα δικαιουμαστε να γαμωσταυριζουμε τους φονιαδες των λαων και τον Παπαστρατος (εχει ενα απο τα δυο εργοστασια παραγωγης παγκοσμιως)

Παρταλι

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 29 Αύγ 2019, 16:38

Sid Vicious έγραψε:
27 Αύγ 2019, 21:34
Από ότι με είπαν κάτι τέτοιες ζημιές στις καλύπτει η εγγύηση.
ναι τα καλυπτει, εγω βεβαια πηρα την επομενη μερα νεο (ασπρο, ΠΑΟΚ εισαι...)
Sid Vicious έγραψε:
27 Αύγ 2019, 21:34
Πήρα και ένα πακέτο iqos με γεύση μέντα και ενώ στο κανονικό τσιγάρο δεν με αρέσει καθόλου η μέντα, σε αυτό με άρεσε.
περιεργως, απο ολες τις ''γευσεις - χαρμανια'' η μεντα με φανηκε η πιο βαρια στο πνευμονι

Παρταλι

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 29 Αύγ 2019, 16:43

Sid Vicious έγραψε:
29 Αύγ 2019, 13:26
Λοιπόν τρίτη ημέρα και δεν έχω δει μεγάλες διαφορές να πω την αλήθεια, πέρα του ότι έφυγε ο πρωινός βήχας. Βέβαια είναι και νωρίς ακόμη, θα του δώσω λίγο καιρό. Στις ανάσες δεν έχω δει ακόμη καμιά διαφορά. Πέρα από αυτό όμως νιώθω μια ακόρεστη επιθυμία για συμβατικό τσιγάρο λες και δεν έχω καπνίσει. Άρα νιώθω και τσιτωμένος κάπως με κάποια υπερένταση και αδυναμία συγκέντρωσης, τι στο καλό δεν έχει νικοτίνη μέσα αυτό το πράγμα; Μπερδεύω την συσκευή με το κινητό μου :lol:
σε μενα εχει φυγει το πρωινο πλακωμα στο στερνο, εχω ΠΟΛΥ καλυτερες ανασες, σε βαθμο να μπορω να κοιμαμαι σχετικα νορμαλ
στον ενα μηνα που κανω δεν ειχα ουδεμια επιθυμια για κανονικο τσιγαρο, γενικα δε μου'λειψε η πισσα
κανα δυο τζουρες στην τρακα απο τσιγαρο αλλουνου δε με ενθουσιασαν

επισης, οταν το χαλασα, αναγκαστικά μιας και επινα μπυροπουλα πηγα και πηρα δυο Καρελακια
σχεδον αρρωστησα και την αλλη μερα το πρωι ειχα και παλι δυσπνοια κλπ

Παρταλι

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 29 Αύγ 2019, 16:46

Otto Weininger έγραψε:
29 Αύγ 2019, 14:45
Planis έγραψε:
29 Αύγ 2019, 14:41
Ένα μόνο σχόλιο από ένα μη καπνιστή... τη μυρωδιά του κανονικού τσιγάρου την αντέχω κάπως, τη μυρωδία του iqos δεν την μπορώ με τίποτα... αναρωτιέμαι αν είμαι ο μόνος γι' αυτό το γράφω...
Στην αρχή όταν ανάβει όντως αφήνει μια μυρωδιά περίεργη για ελάχιστο.

Αλλά μη λες ότι δεν το αντέχεις. Πήγα να πάρω φίλο από το αεροδρόμιο, φανατικό αντικαπνιστη, και στην
διαδρομή έκανα 2 τσιγάρα τέτοια με κλειστά παράθυρα και αιρκοντισιον στο ζεστό. Όταν μπήκε στο αυτοκίνητο δεν πήρε χαμπάρι τίποτα.

Αν το έκανα με κανονικό τσιγάρο ούτε εγω δεν θα το άντεχα.
τι περιεργη μωρε
πες αυγοκλανιλα, μην ντρεπεσαι

σε αυτο της Nobaco λεει οτι δεν εχει μποχα
αλλα τι να το κανεις οταν κραταει 3 λεπτα ενω αυτο 6μιση

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Αύγ 2019, 16:51

Παρταλι έγραψε:
29 Αύγ 2019, 16:46
Otto Weininger έγραψε:
29 Αύγ 2019, 14:45
Planis έγραψε:
29 Αύγ 2019, 14:41
Ένα μόνο σχόλιο από ένα μη καπνιστή... τη μυρωδιά του κανονικού τσιγάρου την αντέχω κάπως, τη μυρωδία του iqos δεν την μπορώ με τίποτα... αναρωτιέμαι αν είμαι ο μόνος γι' αυτό το γράφω...
Στην αρχή όταν ανάβει όντως αφήνει μια μυρωδιά περίεργη για ελάχιστο.

Αλλά μη λες ότι δεν το αντέχεις. Πήγα να πάρω φίλο από το αεροδρόμιο, φανατικό αντικαπνιστη, και στην
διαδρομή έκανα 2 τσιγάρα τέτοια με κλειστά παράθυρα και αιρκοντισιον στο ζεστό. Όταν μπήκε στο αυτοκίνητο δεν πήρε χαμπάρι τίποτα.

Αν το έκανα με κανονικό τσιγάρο ούτε εγω δεν θα το άντεχα.
τι περιεργη μωρε
πες αυγοκλανιλα, μην ντρεπεσαι

σε αυτο της Nobaco λεει οτι δεν εχει μποχα
αλλα τι να το κανεις οταν κραταει 3 λεπτα ενω αυτο 6μιση
Έβγαλε η Nobacco αντίστοιχο ;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Παρταλι

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 29 Αύγ 2019, 16:55

σαφεστατα

https://www.nobacco.gr/el/glo

επισης υπαρχει κι αυτο...


Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών