IQOS

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Σεπ 2019, 23:37

burnt reynolds έγραψε:
03 Σεπ 2019, 23:35
προς κορινθίους κανένα τιπ?
Τι καπνό φουμάρουν οι τύποι;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Σεπ 2019, 23:39

Feindflug έγραψε:
03 Σεπ 2019, 23:37
burnt reynolds έγραψε:
03 Σεπ 2019, 23:35
προς κορινθίους κανένα τιπ?
Τι καπνό φουμάρουν οι τύποι;
Τον γνωστό τον Κορινθιακό.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29776
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Σεπ 2019, 00:12

Παρταλι έγραψε:
29 Αύγ 2019, 16:55
σαφεστατα

https://www.nobacco.gr/el/glo
Προχθές Κυριακή που λες, έχασα το IQOS. Να μου έπεσε στο τραίνο την ώρα που είχα σαπίσει στον ύπνο στην πολυθρόνα; Να μου έπεσε στο ταξί από τον σταθμό προς το ξενοδοχείο;
Δεν θα μαθομε ποτέ.

Αντιλαμβάνεσαι το σοκ όταν μπήκα στο δωμάτιο και δεν το βρήκα.
Κυριακή και όλα κλειστά φυσικά. Λέω θα πάρω ένα πακέτο από την παλιά μου μάρκα, τουλάχιστον να σκέφτομαι ότι έχω τσιγάρα.
Καμία ώρα μετά, λέω ας καμω ένα. Πρώτο κανονικό τσιγάρο μετά από σχεδόν ενα χρόνο. Στην τρίτη τζούρα το πέταξα. Ήθελα να ξεράσω. Και η μυρωδιά στα χέρια. Πραγματικά σκέφτηκα, δεν γίνεται να το έκανα αυτό παλιά.

Τέλος πάντων, Δευτέρα πρωί πάω στο μοναδικό μαγαζί της IQOS που έχει η πόλη, απλα και μόνο για μα διαπιστώσω πως είναι κλειστό λόγω ανακαίνισης :a040: .

Από το ίντερνετ θέλει 2 μέρες να έρθει, οπότε σκατά.
Και έτσι πήρα την απόφαση να πάρω το Glo της Nobacco.

Οκ, καλύτερη εναλλακτική από το τσιγάρο, το δίχως άλλο. Και μισή τιμή από το IQOS το παλιό ή 1/4 της τιμής από το καινούργιο. Πιο εύκολο στο καθάρισμα.

Τα τσιγάρα όμως είναι σαν αυτά τα πολύ λεπτά και μικρά καλαμάκια που είχαν κάτι χυμοί παλιά. Λίγο πιο λεπτό από σλιμ τσιγάρο. Καμία σχέση με το IQOS που στα χείλη δίνει αίσθηση 100% τσιγάρου.
Καμία σχέση στη αίσθηση. Και η γεύση (υποκειμενικό μεν αλλά) δεν μου άφησε καμία ικανοποίηση. Περίεργη.

Έχει και άλλες επιλογες βέβαια.

Την δουλειά του την κάνει για τώρα, αλλά τις επόμενες μέρες θα πάρω ξανά το IQOS και θα το κρατήσω αυτό ως καβατζα έκτακτης ανάγκης.

Προσωπικά, αν με ρωτήσει κάποιος, θα πρότεινα το IQOS με κλειστά μάτια.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 04 Σεπ 2019, 09:32

Otto Weininger έγραψε:
04 Σεπ 2019, 00:12
Τα τσιγάρα όμως είναι σαν αυτά τα πολύ λεπτά και μικρά καλαμάκια που είχαν κάτι χυμοί παλιά. Λίγο πιο λεπτό από σλιμ τσιγάρο. Καμία σχέση με το IQOS που στα χείλη δίνει αίσθηση 100% τσιγάρου.
Καμία σχέση στη αίσθηση. Και η γεύση (υποκειμενικό μεν αλλά) δεν μου άφησε καμία ικανοποίηση. Περίεργη
Δες το σαν ευκαιρία και πάρε ένα αξιοπρεπές ηλεκτρονικό και οπωσδήποτε ένα καλό υγρό (το 90% της διαφοράς είναι στο υγρό) που δεν βγάζει γλυκιά γεύση.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9861
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 06 Σεπ 2019, 15:18

Feindflug έγραψε:
03 Σεπ 2019, 23:30
Προς τύπους: Ή καπνίστε κανονικά τσιγάρα με το υπεργαμάτο στυλ του Marlboro man και Σων Κόνερι - Τζέημς Μποντ ή κόψτε το σαν άντρες επιτέλους και γίνετε φιτ και χέλθι. Δηλαδή, πιστεύετε ότι σας βλέπει μια γυναίκα με ηλεκτρονικές πιπίλες στο στόμα που ατμίζουν και λέει "τι ωραίος άντρας" ή είστε πρότυπα ανδρός ρουφώντας τρανζίστορ;

Προς τύπισσες: Ή καπνίστε σαν μοιραίες γυναίκες που παίζουν κομπολόι τους άντρες και τρέχουν 10 να τις ανάψουν το τσιγάρο με το που το βάλουν στο στόμα ή κόψτε το μαχαίρι και γίνετε κομψές πεταλουδίτσες που σκορπούν την ευτυχία με την χάρη τους και την δροσιά τους!
εξαρτάται, εδώ που είμαι εγώ όταν ατμίζεις σε ψιλοαγνοούν, όταν καπνίζεις σε κοιτάνε σαν να τα'χεις κατεβάσει και να χέζεις.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 11 Σεπ 2019, 18:12

Από περιέργεια μετά από 15 περίπου μέρες δοκίμασα να κάνω κανονικό τσιγάρο ξανά και το πέταξα στην δεύτερη τζούρα, πολύ χάλια γεύση, σε κάνει να απορείς πώς το καπνιζες τόσα χρόνια :o
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29776
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 11 Σεπ 2019, 18:22

Sid Vicious έγραψε:
11 Σεπ 2019, 18:12
Από περιέργεια μετά από 15 περίπου μέρες δοκίμασα να κάνω κανονικό τσιγάρο ξανά και το πέταξα στην δεύτερη τζούρα, πολύ χάλια γεύση, σε κάνει να απορείς πώς το καπνιζες τόσα χρόνια :o
Σας το είχα γράψει,πριν κάτι βδομάδες:
Otto Weininger έγραψε:
29 Αύγ 2019, 14:35
1. Να παίρνετε το κόκκινο πακέτο που πλησιάζει την γεύση του τσιγάρου.

2. Έχουν προβλέψει το σπασιμο του θερμαντηρα και το αντικαθιστούν δύο φορές δωρεάν.

3. Σε 2-3 βδομάδες δεν θα αντεχετε ούτε την μυρωδιά του κανονικού τσιγάρου και θα απορείτε πως καπνίζατε τόσο καιρό αυτή την αηδία.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Παρταλι

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 11 Σεπ 2019, 18:25

εγω δεν την αντεχα απο τις πρωτες μερες, γαμησε τα

επισης εκανα προσφατα τρακα ενα Ντανχιλλ και με το ζορι το καπνισα

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8709
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 01 Αύγ 2020, 19:14

enaon έγραψε:
30 Αύγ 2019, 02:38
ένα τελευταίο που θυμήθηκα, όταν το άνοιξα ήταν λίγο χάλια μέσα, είχαν περάσει υγρά μέσα στο κύκλωμα, μία μικρή αηδία γενικά. Η τσιμούχα που έχει δεν είναι φοβερή, όταν καθαρίζουμε την ακίδα με τα στίκς οινοπνεύματος που δίνουν, καλύτερα να το κρατάμε με την ακίδα προς τα κάτω νομίζω.
θα κάνεις ένα τουτόριαλ σε παρακαλώ, με τον καθαρισμό; :smt130


είμαι στην τρίτη μέρα, μια χαρά, το τσιγάρο δεν μου λείπει καθόλου





αυτό που μου λείπει, είναι που κρατούσα το τσιγάρο στο στόμα,
όταν χρειαζόμουν και τα δυομου χέρια, και μ αυτό, είναι αδύνατο :cry
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Αύγ 2020, 00:12

νύχτα έγραψε:
01 Αύγ 2020, 19:14
είμαι στην τρίτη μέρα, μια χαρά, το τσιγάρο δεν μου λείπει καθόλου
Με γειά :)

Ποιο πήρες; Δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο νομίζω, απλά όταν βάζεις τις μπατονέτες με το υγρό τους για να καθαρίσεις το εσωτερικό περιμετρικά της ακίδας, νομίζω καλύτερα να το κρατάς ανάποδα, βρίσκει δρόμο η νικοτίνη να μπει στο εσωτερικό της συσκευής αλλιώς και με τον καιρό βγάζει ένα δυσάρεστο βαρύ άρωμα.

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 02 Αύγ 2020, 00:27

Παρταλι έγραψε:
02 Αύγ 2019, 21:35
ποια η γνωμη σας?

ειμαι βαρυς καπνιστης και μαλιστα με θεμα στο αναπνευστικο (81%αναπηρια)
αλλα δε μπορω να το κοψω το γαμημενο

χτες ξεκινησα το αυτο και ειδα σημερα το πρωι κιολας διαφορα

γενικα, πειτε
Εγώ έχω σύνδρομο ρεινο και ehlers danlos syndrom . Είχα αρχίσει να σφυριζω καθώς αναπνεεα .. το κυκλοφοριακό γτπ και το εκοψα ααα όσο καπνιζα οι αλλεργίες οργιαζαν . Έχω δύο τρεις μήνες ,αλλλος άνθρωπος.. μέχρι και κρύα νερά πιάνω και δεν μελανιάζουν τα χέρια μου.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8709
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 02 Αύγ 2020, 19:27

enaon έγραψε:
02 Αύγ 2020, 00:12
Με γειά :)

Ποιο πήρες; Δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο νομίζω, απλά όταν βάζεις τις μπατονέτες με το υγρό τους για να καθαρίσεις το εσωτερικό περιμετρικά της ακίδας, νομίζω καλύτερα να το κρατάς ανάποδα, βρίσκει δρόμο η νικοτίνη να μπει στο εσωτερικό της συσκευής αλλιώς και με τον καιρό βγάζει ένα δυσάρεστο βαρύ άρωμα.
σ ευχαριστώ!

το 2.4 πλας

θα το έχω υπόψη μου, γενικά είμαι σχολαστική

αυτό με το βούτηγμα σε οινόπνευμα δεν κατάλαβα που είχες πει
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Αύγ 2020, 19:35

νύχτα έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:27
enaon έγραψε:
02 Αύγ 2020, 00:12
Με γειά :)

Ποιο πήρες; Δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο νομίζω, απλά όταν βάζεις τις μπατονέτες με το υγρό τους για να καθαρίσεις το εσωτερικό περιμετρικά της ακίδας, νομίζω καλύτερα να το κρατάς ανάποδα, βρίσκει δρόμο η νικοτίνη να μπει στο εσωτερικό της συσκευής αλλιώς και με τον καιρό βγάζει ένα δυσάρεστο βαρύ άρωμα.
σ ευχαριστώ!

το 2.4 πλας

θα το έχω υπόψη μου, γενικά είμαι σχολαστική

αυτό με το βούτηγμα σε οινόπνευμα δεν κατάλαβα που είχες πει
ωραία, έχει βγεί και ένα άλλο που δεν έχει βάση αλλά μπορει και κάνε 10 στικάκια με μία φόρτιση, έλεγα μήπως πήρες εκείνο :)

Αυτο με το οινόπνευμα το ειπα για το καπάκι , το στόμιο. Αυτό δεν ειναι δυνατόν να το καθαρίσεις καλά ο,τι και να κάνεις με τα εργαλεία που δίνουν, εχει λεπτές χαραμάδες εσωτερικά, θα εγκλωβίσει νικοτίνη και θα μυρίζει με τον καιρό. Η θα πάρεις άλλο, είναι φθηνά, ή θα το βουτήξεις σε ενα μπρίκι με λιγο οινόπνευμα ζεστό κάπως, και θα το αφήσεις λίγο. Μην πάρεις φωτιά όμως και έχω τύψεις. :lol:

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8709
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 02 Αύγ 2020, 19:47

enaon έγραψε:
02 Αύγ 2020, 19:35
ωραία, έχει βγεί και ένα άλλο που δεν έχει βάση αλλά μπορει και κάνε 10 στικάκια με μία φόρτιση, έλεγα μήπως πήρες εκείνο :)

Αυτο με το οινόπνευμα το ειπα για το καπάκι , το στόμιο. Αυτό δεν ειναι δυνατόν να το καθαρίσεις καλά ο,τι και να κάνεις με τα εργαλεία που δίνουν, εχει λεπτές χαραμάδες εσωτερικά, θα εγκλωβίσει νικοτίνη και θα μυρίζει με τον καιρό. Η θα πάρεις άλλο, είναι φθηνά, ή θα το βουτήξεις σε ενα μπρίκι με λιγο οινόπνευμα ζεστό κάπως, και θα το αφήσεις λίγο. Μην πάρεις φωτιά όμως και έχω τύψεις. :lol:
όχι, πήρα αυτό που βρήκα σε προσφορά στο ψιλικατζίδικο τυχαία :lol:

μμ ναι κατάλαβα

σ ευχαριστώ κουρκουμπίνι
fear as night can’t be shut off

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: IQOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 03 Αύγ 2020, 22:49

Βλέπω θετικά το iqos Κ το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Εντάξει τπτ απο αυτα δεν επιτρέπω σπίτι μου αλλα προτιμώ το iqos μετα ηλεκτρονικό μετα στριφτό κ μετά κανονικό. Οκ το iqos βρωμάει κλανιλα αλλα δε σε πνίγει όπως το τσιγάρο, επισης τα ηλεκτρονικά με αυτό το σύννεφο που βγάζουν είναι λίγο γελοίο (κ σε πνίγει στο άρωμα αμα περασεις μεσα του) ασε το θέαμα να βλέπεις έναν μαντραχαλο με αυτήν την γκουμουτσα λες κ κάνει τσιμπούκι σε ρομπότ είναι. Τα στριφτα είναι λίγο καλύτερα σε μπόχα, αλλα κ παλι είναι σα να έχεις φάει ένα τασάκι. Τα κανονικά ειναι απλα καρκίνος, πάρτε τα μακρια απο μένα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών