Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 06 Νοέμ 2019, 15:57

bolek έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 15:57
παιδια το ταρταν ειναι η χειρωτερη επιφανεια για τρεξιμο, γιατι ειναι πολυ μαλακια και αφηνει αγυμνασες τις γαμπες τενοντες κτλ . οι αθλητες δεν κανουν ποτε τρεξιμο σε ταρταν εκτος απο ανοιγματα και ταχυτητες
Μα ταχυτητα κανω.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 06 Νοέμ 2019, 15:58

Νομίζω δεν είχε καν ζώνη ο διάδρομος. Στοπ είχε.

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 06 Νοέμ 2019, 15:59

paul25 έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 15:57
bolek έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 15:57
παιδια το ταρταν ειναι η χειρωτερη επιφανεια για τρεξιμο, γιατι ειναι πολυ μαλακια και αφηνει αγυμνασες τις γαμπες τενοντες κτλ . οι αθλητες δεν κανουν ποτε τρεξιμο σε ταρταν εκτος απο ανοιγματα και ταχυτητες
Μα ταχυτητα κανω.
:003: νομισα οτι κανεις αυτο που λεμε τζοκινγ

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 06 Νοέμ 2019, 16:00

Stalker έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 12:37
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 11:41
Δεν είναι πολυτέλεια. Αρκεί να κανονίσεις σωστά το πρόγραμμά σου. Έχω φίλο που ξεκινάει τρέξιμο 5:30 ώρα το πρωί, σκίζει 14-20 χλμ με 4,17 στο χλμ και μετά πάει στη δουλειά του.
Αυτό πάντως δεν είναι απλά να κανονίσεις σωστά το πρόγραμμα σου, είναι να ασχολείσαι με το τρέξιμο κατά πολύ μεγάλη προτεραιότητα, σε σημείο που βασικά στοιχεία της καθημερινότητας σου να περιστρέφονται γύρω από αυτό, όπως το πότε ξυπνάς, πότε τρώς και πότε κοιμάσαι (εν προκειμένω με τις κότες ).
Αυτο ειναι αληθεια, ιδιαιτερα αν δες θες ενα απλο τζοκινγκ και εισαι πιο απαιτητικος.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 06 Νοέμ 2019, 16:02

bolek έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 15:59
paul25 έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 15:57
bolek έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 15:57
παιδια το ταρταν ειναι η χειρωτερη επιφανεια για τρεξιμο, γιατι ειναι πολυ μαλακια και αφηνει αγυμνασες τις γαμπες τενοντες κτλ . οι αθλητες δεν κανουν ποτε τρεξιμο σε ταρταν εκτος απο ανοιγματα και ταχυτητες
Μα ταχυτητα κανω.
:003: νομισα οτι κανεις αυτο που λεμε τζοκινγ
Nope! Με βαση τα δεδομενα αν θες να δεις πραγματικα αποτελεσματα απο το τρεξιμο, μονο με διαλειματικη εντασης, επομενως μιας και ειπες για τις αρθρωσεις, θα τις ξεσκισεις θες δε θες, ιδιαιτερα αν θες να χασεις και λιπος.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 06 Νοέμ 2019, 16:03

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 15:58
Νομίζω δεν είχε καν ζώνη ο διάδρομος. Στοπ είχε.
Σε πολλους ειναι εξτρα να την παραγγειλεις.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 06 Νοέμ 2019, 16:12

gassim έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 15:36
καλα το φίλτρο θα μαύριζε κι αν πήγαινες με τα πόδια, δεν μαύρισε λόγο του ποδηλάτου.
Το θέμα είναι αν λόγο λαχανιάσματος έπαιρνες πιο βαθιές ανάσες μολυσμένου αέρα και να δούμε πόσοι ήταν οι έξτρα ρύποι που εισέπνευσες σε σχέση με αυτούς που θα εισέπνεες ούτως ή άλλως.
Καποτε και στην Αθηνα υπηρχαν ποδηλατες με μασκα, τους εβλεπα και εγω (παρεπιμπτωντος η μοδα με τα ποδηλατα επεσε). Εξαρταται τι μασκα ειχες και μεχρι ποιας διαμετρου σωματιδια κοβει, τα επικινδυνα ειναι μεταξυ 1μm-10μm και οι μασκες που τα κοβουν ειναι ακριβες, διοτι τσ μικροσωματιδια δεν τα σταματαει τιποτα σχεδον. Επισης περα απο τα μικροσωματιδια ειναι και τα αερια οργανικα τα οποια ισως να μην τα εκοβε η μασκα σου.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5393
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 06 Νοέμ 2019, 16:15

Stalker έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 10:48
Γενικά είναι πολυτέλεια να έχεις ώρα να παίρνεις τα βουνά για τρέξιμο, ειδικά αν δεν είναι ο αποκλειστικός τρόπος που ασκείσαι.

Η παραλία θεσσαλονίκης είναι εύκολα προσβάσιμη και πολύ λιγότερο ψυχοφθόρα από το γύρω-γύρω του γηπέδου, το κακό είναι αν πας σε ώρα που είναι πίτα στον κόσμο. Επίσης πολλά γήπεδα θέλουν πλέον συνδρομή για να μπαίνεις να τρέχεις.
Οι κύκλοι σε γήπεδο είναι θέμα συνήθειας. Για μένα που έπαιζα χρόνια ποδόσφαιρο στα τοπικά είναι απλή διαδικασία. Μπορώ να πω μάλιστα πως μου έχει λείψει κιόλας διότι λόγω χρόνου εδώ και καιρό τρέχω δυστυχώς στην άσφαλτο (ή σε ποδηλατόδρομο :lol: ). Αυτό το οποίο πραγματικά βαριέμαι είναι το τρέξιμο στον διάδρομο.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 06 Νοέμ 2019, 16:58

Ολη αυτη η μοδα μαστιγα, νομιζω πως ειναι στα πλαισια του ελεγχου του πληθυσμου μεσο της εξοντωσης του με κωμικο τροπο και της αποβλακωσης των επιζησαντων
Πριν τα ριξουμε ομως ολα σε εβραιους και μασονους, θα πρεπει να μην χαρισουμε καστανα και στον ανωνυμο ρηχο κλοουν με την φορμα. Ναι ρε φιλε,φταις και εσυ.
Σφιχτη που να ειναι αξιολογος ανθρωπος,δεν γνωρισα.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2150
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 06 Νοέμ 2019, 17:08

Εγώ πάλι ήμουν τυχερός που γνώρισα (και τα λέγαμε σαν "σφίχτες") τον και "σφίχτη" (μακαρίτη τώρα) Λουκά Τσιτσιπή, Καθηγητή ανθρωπολογίας και γλωσσολογίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

- Casper -

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 06 Νοέμ 2019, 22:52

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 11:41
Stalker έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 10:48
Γενικά είναι πολυτέλεια να έχεις ώρα να παίρνεις τα βουνά για τρέξιμο, ειδικά αν δεν είναι ο αποκλειστικός τρόπος που ασκείσαι.

Η παραλία θεσσαλονίκης είναι εύκολα προσβάσιμη και πολύ λιγότερο ψυχοφθόρα από το γύρω-γύρω του γηπέδου, το κακό είναι αν πας σε ώρα που είναι πίτα στον κόσμο. Επίσης πολλά γήπεδα θέλουν πλέον συνδρομή για να μπαίνεις να τρέχεις.
Δεν είναι πολυτέλεια. Αρκεί να κανονίσεις σωστά το πρόγραμμά σου. Έχω φίλο που ξεκινάει τρέξιμο 5:30 ώρα το πρωί, σκίζει 14-20 χλμ με 4,17 στο χλμ και μετά πάει στη δουλειά του. Το γήπεδο είναι όντως δύσκολο και λόγω κόσμου και λόγω επανάληψης. Παραλία Θεσσαλονίκης σαφώς καλύτερη και μπορείς να βγάλεις καλό πρόγραμμα αφού συνεχίζεις μέχρι αρετσού.
Και εγώ κάπου τόσα κάνω με την διαφορά πως το κάνω το βράδυ :P υπήρχε διάστημα (πριν 4 χρόνια λολ) που ξυπνούσα 5:30, 6 ήμουν στο δρόμο και σταματούσα το τρέξιμο στις 7 γιατί ο ήλιος είχε ανατείλει για τα καλά. Τώρα δεν έχω αυτό το κουράγιο αλλά δεν το θεωρώ ούτε πολυτέλεια μετά από μια κουραστική μέρα να πας να εκτονωθείς με το τρέξιμο. Εμένα με βοηθάει πολύ.

Πήγαινα με μια συμφοιτήτρια σε γήπεδο, αυτή στις 2ο βδομάδες σταμάτησε δυστυχώς αλλά ούτως ή άλλως δεν μου άρεσε το γήπεδο. Είχε πολλύ κόσμο (μα και εκεί που τρέχαμε, πήγαινε ρε φίλε πιο πέρα μην μας κόβεις - συνήθως ήταν γονείς που περίμεναν ΕΚΕΙ τα παιδιά τους να τελειώσουν την προπόνησή τους) και το βρίσκω βαρετό (καλά μην σχολιάσω τον διάδρομο του γυμναστηρίου). Πλέον πηγαίνω απέναντι από ένα λύκειο που έχει αρκετά χλμ για ποδηλάτες και δρομείς και το κάνω πάνω κάτω και γενικά γύρω από το λύκειο. Μου αρέσει να μου χτυπάει ο αέρας (ειδικά τον χειμώνα) και να βρίσκω ανηφόρες και κατηφόρες. Θεωρώ πως είναι πιο αποτελεσματικό.

(Με παρηγορεί το ότι η πόλη μου δεν είναι μεγαλούπολη -επαρχία είναι βασικά- και ότι εισπνέω ήδη καπνούς τσιγάρων με όχι δική μου επιλογή. Αν είναι να πάθω καμιά ζημιά επειδή τρέχω και εκτός, ας την πάθω και μια ώρα αρχύτερα :003: )

Ορέστης 35

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Νοέμ 2019, 01:05

Ανεβαινω στο Λυκαβηττο. Αν εχω ορεξη τρεχω στην ανηφορα. Μετα σηκωνω πετρες για να γυμναστω. Μπορει να κοιμηθω και λιγες ωρες μεσα στα δεντρα για σκληραγωγηση. Καμια φορα με κυνηγαει η αστυνομια αλλα δε μπορουν να με πιασουν γιατι ειναι φλωροι.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 08 Νοέμ 2019, 01:28

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 16:58
Ολη αυτη η μοδα μαστιγα, νομιζω πως ειναι στα πλαισια του ελεγχου του πληθυσμου μεσο της εξοντωσης του με κωμικο τροπο και της αποβλακωσης των επιζησαντων
Πριν τα ριξουμε ομως ολα σε εβραιους και μασονους, θα πρεπει να μην χαρισουμε καστανα και στον ανωνυμο ρηχο κλοουν με την φορμα. Ναι ρε φιλε,φταις και εσυ.
Σφιχτη που να ειναι αξιολογος ανθρωπος,δεν γνωρισα.
1,70 υψος 70 κιλα αγυμναστο μισαδακι λογικο να νοιωθεις μειονεκτικα με τους αθλητικούς τυπους .
Ευχομαι να το ξεπερασεις.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22901
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Νοέμ 2019, 09:30

:lol:
Αν όλοι περπατούσαμε ή τρέχαμε 15 λεπτά κάθε μέρα ο πλανήτης θα κέρδιζε 100 δις.
5 εκατομμύρια θάνατοι ετησίως σχετίζονται με σωματική αδράνεια.


Αν κάθε εργαζόμενος περπατούσε ή έκανε τζόγκινγκ για 15 λεπτά επιπλέον κάθε μέρα, ο πλανήτης θα μπορούσε να αποκομίσει οικονομικό κέρδος ύψους 100 δισ. δολαρίων, σύμφωνα με νέα έκθεση για τα οικονομικά οφέλη ενός πιο σωματικά ενεργού πληθυσμού.
Αυτά τα οικονομικά οφέλη θα προέρχονταν από τρεις μηχανισμούς, εξηγούν οι ερευνητές στην έκθεση, η οποία δημοσιεύθηκε αυτή την εβδομάδα από την ΜΚΟ RAND Europe και τη βρετανική ομάδα υγείας Vitality.

Η τακτική σωματική δραστηριότητα συνδέεται με πολλά οφέλη για την υγεία, συμπεριλαμβανομένου του μειωμένου κινδύνου χρόνιων παθήσεων, όπως είναι η υψηλή αρτηριακή πίεση και οι καρδιακές παθήσεις, καθώς και η ενίσχυση της ψυχικής υγείας, όπως ο μειωμένος κίνδυνος άγχους και κατάθλιψης, σύμφωνα με την κλινική Mayo .
Συνολικά, αυτά τα οφέλη στην υγεία μεταφράζονται σε μειωμένη θνησιμότητα, και όσο περισσότερο ζουν οι άνθρωποι, τόσο περισσότερο μπορούν να παραμείνουν στο εργατικό δυναμικό, γεγονός που θα αύξανε το συνολικό εργατικό δυναμικό παγκοσμίως και κατ’επέκταση το οικονομική αποτέλεσμα.
Η βελτίωση της υγείας των εργαζομένων θα μπορούσε να μεταφραστεί σε μειωμένη απουσία από την εργασία αλλά και αυξημένη παραγωγικότητα λόγω της δυνατότητας του υγιούς οργανισμού να δουλεύει σε πλήρεις ρυθμούς.

Από τα συνολικά οικονομικά οφέλη που περιγράφονται λεπτομερώς στην έκθεση, το 30% μπορεί να αποδοθεί στη μειωμένη θνησιμότητα και τη μειωμένη ασθένεια και τις λιγότερες απουσίες, ενώ το 70% συνδέεται με την αυξημένη απόδοση.

«Παρά τις τεκμηριωμένες θετικές επιδράσεις της άσκησης, η ανεπαρκής σωματική δραστηριότητα έχει γίνει πιο συνηθισμένη τις τελευταίες δεκαετίες», δήλωσε ο Κρίστοφερ βαν Στόλκ, εκτελεστικός αντιπρόεδρος της RAND και συντάκτης της έκθεσης.
Προς το παρόν, το 30% του παγκόσμιου πληθυσμού θεωρείται ότι είναι σωματικά ανενεργό και υπάρχουν 5 εκατομμύρια θάνατοι που σχετίζονται με σωματική αδράνεια κάθε χρόνο.

«Τα στοιχεία δείχνουν ότι μπορούμε να δημιουργήσουμε πιο υγιείς και πιο ευημερούσες κοινωνίες», δήλωσε ο βαν Στολκ. «Υπάρχουν, όμως, σημαντικά εμπόδια σε αυτή την αλλαγή» πρόσθεσε.

Οπως αναφέρουν οι ερευνητές στην έκθεση, οι εργοδότες αντιμετωπίζουν μεγάλα εμπόδια εάν θέλουν οι εργαζόμενοί τους να ασκούνται περισσότερο. Εκτός από τις ατομικές συμπεριφορές, που μπορεί να είναι δύσκολο να αλλάξουν, δομικοί περιορισμοί, όπως η έλλειψη πόρων, χρόνου ή πρόσβασης σε ασφαλείς χώρους άσκησης, μπορούν να εμποδίσουν τις προσπάθειες των εργαζομένων να είναι σωματικά ενεργοί.

Η έκθεση των RAND/Vitality έρχεται αμέσως μετά από ανάλυση που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό British Journal of Sports Medicine, σύμφωνα με την οποία ακόμη και σχετικά μικρές δόσεις άσκησης - έστω μία φορά την εβδομάδα - θα μπορούσαν να μειώσουν σημαντικά τον κίνδυνο πρόωρου θανάτου.
Την ίδια ώρα, πάντως, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συνιστά τουλάχιστον 150 λεπτά άσκησης την εβδομάδα.

Πηγή: ABCNews

https://www.huffingtonpost.gr/entry/pos ... Ld9Zqub3QM

Von Mackensen

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 08 Νοέμ 2019, 09:46

Ορέστης 35 έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 01:05
Ανεβαινω στο Λυκαβηττο. Αν εχω ορεξη τρεχω στην ανηφορα. Μετα σηκωνω πετρες για να γυμναστω. Μπορει να κοιμηθω και λιγες ωρες μεσα στα δεντρα για σκληραγωγηση. Καμια φορα με κυνηγαει η αστυνομια αλλα δε μπορουν να με πιασουν γιατι ειναι φλωροι.

:smt005:
Μεγάλος παίχτης. :smt023

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών