Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith

Re: Τρέξιμο και ατμοσφαιρική ρύπανση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 11 Νοέμ 2019, 21:40

“My doubts stand in a circle around every word, I see them before I see the word, but what then! I do not see the word at all, I invent it.”

Άβαταρ μέλους
Feindflug

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 11 Νοέμ 2019, 21:45

vantono έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:19
Ειναι φουλ βαρετό το τρέξιμο/τζοκινγκ, απορώ τι του βρίσκετε. Ισχυει αυτο που ειπε και ο οθωμανέλλην,οτι εν συγκρίσει με τον κόπο και χρόνο κυρίως που καταβάλλεις, χανεις ελαχιστες θερμίδες και ιδίως απο ενα σημειο και μετά, που ο οργανισμός εχει αρχισει να συνηθίζει την ολη διαδικασία. Οταν αρχίσεις να παρατηρεις πως σου γίνεται όλο και πιο ξεκούραστο, τοσο λιγοτερες θερμίδες αρχίζεις να χάνεις.
Τρέξιμο αξίζει να κάνεις συνδυάζοντάς το με μπαλίτσα (αυτο το κανω οταν εχω χρόνο σε 5χ5 κτλ, και πραγματι εχει ενδιαφέρον) ή να ξεφεύγεις απο το σταθερό τέμπο δοκιμαζοντας παραλλαγές και ΗΙΙΤ, τύπου σπριντάκια για 30'', ή σπριντάκια σε ανηφορα κτλ. Ετσι πράγματι, οχι απλά καις θερμίδες την ωρα που το κανεις, αλλά καις μέχρι και κατι ώρες μετά, οταν βρίσκεσαι σε κατάσταση ηρεμίας. Αυτό και μόνο αξιζει απο την κατηγορία "τρέξιμο". Το να μου φοράς ενα γιόγκα παντ της πουτσας,παιζοντας το αθληταρας, να ταμπουρώνεις τα αυτιά σου με ακουστικά και να οργώνεις με σταθερό ρυθμό ολη την ασφαλτο στο κεντρο της Αθήνας πχ, εκτός απο ανούσιο ειναι και επικίνδυνο.
Πέστα ρε τύπε! Έλεος με αυτούς τους τρεξιμίστας, που περνάνε την φάση τους.

Προσοχή όμως, δικέ μου, στα 5*5 γιατί φεύγουν μηνίσκοι και χιαστί για πλάκα, ιδίως από αγύμναστους.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Feindflug

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 11 Νοέμ 2019, 21:46

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 09:30
vantono έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 18:51
Stalker έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 17:38

Πάντως δεν είναι μόνο για αδυνάτισμα και για να βλέπεις τοπία το τρέξιμο :D

To high του δρομέα παρόμοιο με τις επιπτώσεις της κάνναβης

Wiki: Exercise induced euphoria
Δεν είπα το αντιθετο. Η ουσία αυτών που αναγράφονται στα λινκς, πιστεύω οτι ισχυει γενικά για την ασκηση, οχι μονο για το τρεξιμο. Εγώ πχ, μια χαρά τη βρίσκω με βάρη και κολύμπι, αλλα το τρεξιμο(αν δεν περιλαμβάνει μπαλίτσα μέσα) το θεωρώ μονοτονο και βαρετό. Επίσης το να κανεις μια ωρα τζοκινγκ με σταθερό ρυθμό, δεν θεωρω οτι σου προσφέρει τίποτα παραπάνω πχ απο ενα τεταρτο σωστά, γεμάτα καθίσματα, με μια μπάρα στην πλατη. Το τρέξιμο αξιζει μόνο οταν το δουλεύεις διαλειμματικά.
Δοκίμασε να τρέξεις μια ώρα σε βουνό και θα δεις ότι η αίσθηση που σου αφήνει δεν έχει καμία σχέση με βάρη. Το ιδανικό για μένα είναι κανα 10άρι τρέξιμο και στο καπάκι 40λεπτο χαλαρό ελεύθερο κολύμπι. Η ευφορία του τρεξίματος με κάποιο τρόπο συντηρείται καθ' όλη τη διάρκεια της κολύμβησης.
Τύπε, έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο, έτσι;
Dein Herz, meine Gier

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 11 Νοέμ 2019, 21:49

Feindflug έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 21:46
vantono έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 18:51

Δεν είπα το αντιθετο. Η ουσία αυτών που αναγράφονται στα λινκς, πιστεύω οτι ισχυει γενικά για την ασκηση, οχι μονο για το τρεξιμο. Εγώ πχ, μια χαρά τη βρίσκω με βάρη και κολύμπι, αλλα το τρεξιμο(αν δεν περιλαμβάνει μπαλίτσα μέσα) το θεωρώ μονοτονο και βαρετό. Επίσης το να κανεις μια ωρα τζοκινγκ με σταθερό ρυθμό, δεν θεωρω οτι σου προσφέρει τίποτα παραπάνω πχ απο ενα τεταρτο σωστά, γεμάτα καθίσματα, με μια μπάρα στην πλατη. Το τρέξιμο αξιζει μόνο οταν το δουλεύεις διαλειμματικά.
Δοκίμασε να τρέξεις μια ώρα σε βουνό και θα δεις ότι η αίσθηση που σου αφήνει δεν έχει καμία σχέση με βάρη. Το ιδανικό για μένα είναι κανα 10άρι τρέξιμο και στο καπάκι 40λεπτο χαλαρό ελεύθερο κολύμπι. Η ευφορία του τρεξίματος με κάποιο τρόπο συντηρείται καθ' όλη τη διάρκεια της κολύμβησης.
Όχι ρε τύπε. Αντί να κάθομαι να βλέπω μαλακίες στην τηλεόραση κάνω κάτι που μου κάνει καλό και με ευχαριστεί παράλληλα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 11 Νοέμ 2019, 21:51

11 Νοέμ 2019, 21:49
Feindflug έγραψε:

Όχι ρε τύπε. Αντί να κάθομαι να βλέπω μαλακίες στην τηλεόραση κάνω κάτι που μου κάνει καλό και με ευχαριστεί παράλληλα.
Δηλαδή τώρα, τύπε, μου την λες επειδή βλέπω GNTM 2;

Την προπόνησή μου την έκανα πάντως.
Dein Herz, meine Gier

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 11 Νοέμ 2019, 21:53

Feindflug έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 21:51
11 Νοέμ 2019, 21:49
Feindflug έγραψε:

Δηλαδή τώρα, τύπε, μου την λες επειδή βλέπω GNTM 2;

Την προπόνησή μου την έκανα πάντως.
Όχι ρε τύπε. Δικαίωμά σου να βλέπεις μαλακίες. Κι εγώ θυμάμαι είχα δει μια φορά το βλέμμα του Οδυσσέα αλλά ήμουν με κουλτουριάρα γκόμενα και δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 13 Νοέμ 2019, 11:40

Τρέξτε στη φύση. Πιάστε την Ασημίνα.

Άβαταρ μέλους
Ορέστης 35

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Νοέμ 2019, 18:36

13 Νοέμ 2019, 11:40