Κριση πανικου

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Μάιος 2018, 11:27

enaon έγραψε:
20 Μάιος 2018, 11:13
πολμηχ, φοβάσαι τίποτα; από περιέργεια :)
Πρίν χρόνια περπάταγα σε ελεύθερο μαδέρι σκαλωσιάς χωρίς να υπάρχει καμία προστασία στα 15 μέτρα και σκαρφάλωνα από τις ίδιες τις σκαλωσιές.
Τώρα έχω ξεσυνηθίσει, θα έβγαινα στο μαδέρι μόνο αν είχε μία παράλληλη σωλήνα από την μία πλευρά για να κρατιέμαι.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22570
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Μάιος 2018, 11:36

Μηχανικός έγραψε:
20 Μάιος 2018, 11:27
αράχνες, το σκοτάδι, φαντάσματα, κάτι; :003:

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Μάιος 2018, 11:45

Μπα, κοιμάμαι μόνος μου σε απόλυτες ερημιές, στο δάσος, στο βουνό.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5727
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 20 Μάιος 2018, 11:49

δεν ξέρω εάν ειπώθηκε,

αλλά λένε πως άτομα με αγχώδης διατααραχή (και κρίσεις πανικού) έχουν κατά μέσο όρο μεγαλύτερη ευφυΐα

το πρόβλημα, δεν είναι τόσο στις "απλές" νευρώσεις (άγχος, φόβοι, ψυχαναγκασμοί) που αρκετοί έχουν
αλλά στον νευρωτικό χαρακτήρα (διαταραχή προσωπικότητας) που παρουσιάζει τα ίδια μοτίβα συμπεριφοράς και πολύ, πάρα πολύ δύσκολα αλλάζει
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Μάιος 2018, 11:53

enaon έγραψε:
20 Μάιος 2018, 11:18
Custom_F έγραψε:
20 Μάιος 2018, 11:11
Από τις μεγαλύτερες ανοησίες που έχω ακούσει.

Αντε να υπάρχει κάποιος λόγος, σοβαρός. Να παίζεις σε ταινία κ να θες να σώσεις τον πρωταγωνιστή, ας πουμε.
Αλλιώς... Ποιος ο λόγος να πας στην άκρη του γκρεμού; για να τρομάξεις τον άλλο; μα είναι λογική αυτό; ένα τσακ, μια ζαλουρα, μια στιγμή κ από κάτω!
Δε φοβάστε. Οκ. Μπορείτε. Οκ. Δεν ξερετε τι συμβαίνει!!!!! Κ οπως λέω...
Μια φορά θα συμβεί η μαλακια!!!!
Όταν πηδας πολλά παλούκια, στο τέλος ένα θα σου μπει στον κ%λο.

Αντε... Με κάνατε να θέλω βαλεριάνα...
επιτέλους, μία αυθόρμητη αντίδραση :)
αλλά θέλω να μου πείς:

Γιατί ο φόβος δίνει το δικαίωμα σε εσένα, ας σε λέμε γονιό, να μου φωνάζεις, να μου λές τι θα κάνω, τι δεν θα κάνω, τι μπορώ και τί όχι, σαν να ξέρεις,

και δεν δίνει σε εμένα, ο ίδιος φόβος, ο δικός σου, το δικαίωμα να παίξω μαζί του; :003:
Πριν λίγο καιρό είχε πιάσει βροχή και μάζευα τα ρούχα στο μπαλκόνι. Ήρθε ο συγκατοικός να μου κάνει αστεία και έκανε πως θα πηδήξει απ' το μπαλκόνι.Βγήκε απ την έξω πλευρα του μπαλκονιού 8ου,ενώ έβρεχε και γλιστρούσε(τοοοοσο μαλάκας). Του είπα " Μια φορά θα στο πω.Μπες μέσα αλλιώς όση ώρα θα είσαι εκεί θα πετάω τα ρούχα σου που μαζεύω, από κάτω" δεν ίδρωσε τ' αυτί του.
Ξέκινησα από φόρμα,φούτερ στο πρώτο τζιν που έφυγε μπήκε μέσα. Δικαιωμά μου να το κάνω σωστά;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 20 Μάιος 2018, 11:58

enaon έγραψε:
20 Μάιος 2018, 11:18
Custom_F έγραψε:
20 Μάιος 2018, 11:11
Από τις μεγαλύτερες ανοησίες που έχω ακούσει.

Αντε να υπάρχει κάποιος λόγος, σοβαρός. Να παίζεις σε ταινία κ να θες να σώσεις τον πρωταγωνιστή, ας πουμε.
Αλλιώς... Ποιος ο λόγος να πας στην άκρη του γκρεμού; για να τρομάξεις τον άλλο; μα είναι λογική αυτό; ένα τσακ, μια ζαλουρα, μια στιγμή κ από κάτω!
Δε φοβάστε. Οκ. Μπορείτε. Οκ. Δεν ξερετε τι συμβαίνει!!!!! Κ οπως λέω...
Μια φορά θα συμβεί η μαλακια!!!!
Όταν πηδας πολλά παλούκια, στο τέλος ένα θα σου μπει στον κ%λο.

Αντε... Με κάνατε να θέλω βαλεριάνα...
επιτέλους, μία αυθόρμητη αντίδραση :)
αλλά θέλω να μου πείς:

Γιατί ο φόβος δίνει το δικαίωμα σε εσένα, ας σε λέμε γονιό, να μου φωνάζεις, να μου λές τι θα κάνω, τι δεν θα κάνω, τι μπορώ και τί όχι, σαν να ξέρεις,

και δεν δίνει σε εμένα, ο ίδιος φόβος, ο δικός σου, το δικαίωμα να παίξω μαζί του; :003:
Μπορείς να παίξεις με τον φόβο μου, είτε για να γελάσεις, είτε για να προκαλέσεις, είτε για ότι θες. Θα ξέρεις όμως ότι αυτό θα έχει επακόλουθα. Κ θα ξέρω ότι τα επακόλουθα θα έχουν κ άλλα επακόλουθα, κοκ.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22570
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Μάιος 2018, 11:58

Naida έγραψε:
20 Μάιος 2018, 11:53
Πριν λίγο καιρό είχε πιάσει βροχή και μάζευα τα ρούχα στο μπαλκόνι. Ήρθε ο συγκατοικός να μου κάνει αστεία και έκανε πως θα πηδήξει απ' το μπαλκόνι.Βγήκε απ την έξω πλευρα του μπαλκονιού 8ου,ενώ έβρεχε και γλιστρούσε(τοοοοσο μαλάκας). Του είπα " Μια φορά θα στο πω.Μπες μέσα αλλιώς όση ώρα θα είσαι εκεί θα πετάω τα ρούχα σου που μαζεύω, από κάτω" δεν ίδρωσε τ' αυτί του.
Ξέκινησα από φόρμα,φούτερ στο πρώτο τζιν που έφυγε μπήκε μέσα. Δικαιωμά μου να το κάνω σωστά;
οχι, αυτό λέμε, εκείνος σωστά έκανε, ας μην κοιτούσες, εσύ όμως του πέταξες τα ρούχα, τι να έκανε, να πετάξει να τα πιάσει; ;)


υπέκυψε στον δυνάστη. :003:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Μάιος 2018, 12:02

enaon έγραψε:
20 Μάιος 2018, 11:58


οχι, αυτό λέμε, εκείνος σωστά έκανε, ας μην κοιτούσες, εσύ όμως του πέταξες τα ρούχα, τι να έκανε, να πετάξει να τα πιάσει; ;)


υπέκυψε στον δυνάστη. :003:
Και εγώ ήθελα να γελάσω με την αντίδρασή του που έβλεπε τα ρούχα του να είναι στο δρόμο και πάνω στον κάδο :102: Δε ξέρω γιατί αυτός δε γέλασε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Μάιος 2018, 12:05

Σε διαμέρισμα 4ου ορόφου που έφτιαχνα προ καιρού, η ιδιοκτήτρια έχει υψοφοβία και δεν μπορεί να πάει κοντά στα κάγκελα του μπαλκονιού και να κοιτάξει κάτω.
Σηκώσαμε το κάγκελο άλλους 25 πόντους από το κανονικό ύψος του ενός μέτρου που έχουν. :D

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22570
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Μάιος 2018, 12:08

Naida έγραψε:
20 Μάιος 2018, 12:02
Και εγώ ήθελα να γελάσω με την αντίδρασή του που έβλεπε τα ρούχα του να είναι στο δρόμο και πάνω στον κάδο :102: Δε ξέρω γιατί αυτός δε γέλασε.
παιδί μου, δεν είναι το ίδιο. Εκείνος απλά υπήρχε, επέλεξες να σε νοιάζει τί έκανε, να έχεις άποψη για το πόσο επικίνδυνο είναι, και να θες και να την επιβάλεις. Μετά του πέταξες και τα ρούχα του.


Φαντάζομαι όταν ντύνεσαι τον ρωτάς και αν δεν του αρέσει τα βγάζεις, αλλιώς σου πετάει τα κραγιόν στην τουαλέτα, ναι; :003:

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12536
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 20 Μάιος 2018, 12:10

Εγώ μικρός χοροπηδούσα στα κάγκελα στον 5ο όροφο, στην Χίο το 1989 κάναμε παρκουρ, στις ταράτσες, πριν γίνει cool , τώρα πάω με επιφυλακή στην άκρη, ενώ αν δεν έχει κάγκελα, ή έχει αλλά είναι χαμηλά, ούτε καν.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Μάιος 2018, 12:17

enaon έγραψε:
20 Μάιος 2018, 12:08
Naida έγραψε:
20 Μάιος 2018, 12:02
Και εγώ ήθελα να γελάσω με την αντίδρασή του που έβλεπε τα ρούχα του να είναι στο δρόμο και πάνω στον κάδο :102: Δε ξέρω γιατί αυτός δε γέλασε.
παιδί μου, δεν είναι το ίδιο. Εκείνος απλά υπήρχε, επέλεξες να σε νοιάζει τί έκανε, να έχεις άποψη για το πόσο επικίνδυνο είναι, και να θες και να την επιβάλεις. Μετά του πέταξες και τα ρούχα του.


Φαντάζομαι όταν ντύνεσαι τον ρωτάς και αν δεν του αρέσει τα βγάζεις, αλλιώς σου πετάει τα κραγιόν στην τουαλέτα, ναι; :003:
Καμία σχέση το ένα με το άλλο
Αλλά καλά λες έπρεπε να τον αφήσω να γίνει αλοιφή για να ολοκληρωθεί η ανώριμη πράξη του.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Μάιος 2018, 12:17

Φαντάζομαι την Custom_F να κάνει μπάντζι τζάμπινγκ. :D
.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22570
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Μάιος 2018, 12:19

Naida έγραψε:
20 Μάιος 2018, 12:17
Καμία σχέση το ένα με το άλλο
Αλλά καλά λες έπρεπε να τον αφήσω να γίνει αλοιφή για να ολοκληρωθεί η ανώριμη πράξη του.
ολόιδια είναι :)


και ναι να τον αφήνεις, γιατί αλλιώς θα καταφέρεις να τον φτιάξεις και θα τον βαρεθείς. :)

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Μάιος 2018, 12:20

Μηχανικός έγραψε:
20 Μάιος 2018, 12:17
Φαντάζομαι την Custom_F να κάνει μπάντι τζάμπινγκ. :D
.
Εικόνα
Σε περίπτωση που δε το γνωρίζεις είσαι δεμένος με ασφάλεια και δεν κινδυνεύεις.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών