Κριση πανικου

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 19 Μάιος 2018, 21:28

enaon έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:24

γαλαζοαίματη;
Μπα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 19 Μάιος 2018, 21:32

Μετακόμιση.
Λέω, δεν μπαίνω στο ασανσέρ έχω τρομερή κλειστοφοβιά, με λέει ο κολλητός μου έλα μπες μέχρι εκεί να βάλουμε το πιάνο μέσα, χωράμε όλοι δεν είναι τίποτα, μπαίνω ο μαλάκας με την προϋπόθεση ότι θα χωρέσουμε το πιάνο και θα μείνει ο κολλητός να πατήσει το κουμπί για τον τρίτο.
Βάζουμε το πιάνο, λέω οκ τώρα βγαίνω δεν μπορώ άλλο, μου λέει ο κολλητός μην φοβάσαι δεν είναι τίποτα και πατάει το 3.
Μέσα σε 2,5 δευτ. είμαι σαν να με ρίξανε 5 κουβάδες νέρο από τον ιδρώτα και δεν μπορώ να μιλήσω, ανασαίνω με το ζόρι. Φτάνουμε ανάμεσα σε 2ο και 3ο κολλάει το ασανσέρ αρχίζω να ζαλίζομαι όρθιος, σκοτοδινή, λιποθυμάω μάλλον δεν καταλάβαινα τίποτα, με σκουντάει ο κολλητός μου και μου φώναζε κάτι, είσαι καλά, δε ξέρω κάτι τέτοιο, ξυπνάω και χωρίς να έχω κάτι μέσα στο μυαλό μου του πάτησα ένα κροσέ, κόντεψα να του σπάσω τα δόντια, την ίδια στιγμή μας είχαν ξεκολλήσει το ασανσέρ και μολις είχαμε φτάσει στον 3ο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Ορέστης 35

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Μάιος 2018, 21:35

Εχω παθει και εγω και στα επειγοντα η νοσοκομος με κατηγορησε οτι φταιμε εμεις οι μοναχικοι ανθρωποι και αρρωστοφοβικοι για το φορτο εργασιας που εχει. Μου πηραν αιμα και τα αποτελεσματα δεν μου τα εδωσαν μεχρι το τελος της βαρδιας για να με τιμωρησουν και να μην ξαναπαω.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 19 Μάιος 2018, 21:36

bizeli έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:06
enaon έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:00
:)
Ρε φίλε ειδικά οι κρίσεις πανικού είναι παιχνίδια του μυαλού.
Άμα πείσεις τον εαυτό σου ότι πάσχεις από αυτό το πράγμα θα το παθαίνεις συνέχεια.
Καλύτερα να μην το σκέφτεσαι. Άμα λες συνέχεια "τώρα θα με πιάσει πανικός" θα σε πιάσει.

Από την άλλη θέλει προσοχή γιατί κάποιες φορές τα συμπτώματα μπορεί να μην είναι από κρίση πανικού και όντως να έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας που να πρέπει να σε δει γιατρός.
:smt018
οχι του μυαλού...σορρυ.
το πώς επεξεργάζεσαι την πραγματικότητά σου, ναι ειναι παιχνίδια του μυαλου σου.
ΑΝ αποφασίσει το σώμα σου να αντιδράσει στο στρες που προκαλεί ο εγκέφαλος, τότε το κάνει αυτόματα και εχεις χάσει τον έλεγχο. Εχει παψει πια το μυαλο σου να ειναι υπαίτιο και το σώμα λειτουργεί αυτόνομα.

Εχω πάθει ενα φλαςς τώρα τελευταία στη δουλειά και όταν γινεται της πόπης, μου παίρνω την πίεση και τη βρίσκω σταθερά χαμηλά, τυπου 100/60. (κανονική δλδ για εμενα).
Αρα, δεν μου έχει γυρίσει ακόμα σε υπερταση το άγχος, παρα μόνο σε ταχυκαρδία.

ευτυχώς που υπάρχει και η γιόγκα και χασμουριέμαι :lol:

fagano3 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 20:28
Λινα και συ πρεπει να εισαι ψιλοαγχωδης τυπος.Το καλο ειναι που τρολαρεις τουλαχιστον εδω. :P
φαγανέ, και λάηβ τρολλάρω αλλά μου λεν οτι ειρωνευομαι.. :102:
δεν ξέρω γτ δίνω αυτή την εντύπωση .
~~¥~~

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 19 Μάιος 2018, 21:40

lyna έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:36
:smt018
οχι του μυαλού...σορρυ.
το πώς επεξεργάζεσαι την πραγματικότητά σου, ναι ειναι παιχνίδια του μυαλου σου.
ΑΝ αποφασίσει το σώμα σου να αντιδράσει στο στρες που προκαλεί ο εγκέφαλος, τότε το κάνει αυτόματα και εχεις χάσει τον έλεγχο. Εχει παψει πια το μυαλο σου να ειναι υπαίτιο και το σώμα λειτουργεί αυτόνομα.
Ε ναι αυτό εννοούσα βασικά. Το πώς αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα γύρω σου για αυτό είπα ότι δεν χρειάζεται να τα παίρνεις όλα και πολύ στα σοβαρά.
Αλλιώς μετά όλα ξεσπάνε στο σώμα.
Το ίδιο λέμε στην ουσία.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 19 Μάιος 2018, 21:40

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:35
Εχω παθει και εγω και στα επειγοντα η νοσοκομος με κατηγορησε οτι φταιμε εμεις οι μοναχικοι ανθρωποι και αρρωστοφοβικοι για το φορτο εργασιας που εχει. Μου πηραν αιμα και τα αποτελεσματα δεν μου τα εδωσαν μεχρι το τελος της βαρδιας για να με τιμωρησουν και να μην ξαναπαω.
Δεν νομιζω οτι το εκαναν γι αυτο αλλα γιατι στα επειγοντα εχει πιο σοβαρες περιπτωσεις που χρηζουν αμεσοτερης και σοβαροτερης φροντιδας και οι κλινικες ενδειξεις ηταν αρκετα ασφαλεις για να δωσουν προτεραιοτητα σε πιο σοβαρα περιστατικα.

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 19 Μάιος 2018, 21:41

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:35
Εχω παθει και εγω και στα επειγοντα η νοσοκομος με κατηγορησε οτι φταιμε εμεις οι μοναχικοι ανθρωποι και αρρωστοφοβικοι για το φορτο εργασιας που εχει. Μου πηραν αιμα και τα αποτελεσματα δεν μου τα εδωσαν μεχρι το τελος της βαρδιας για να με τιμωρησουν και να μην ξαναπαω.
Βασικά δίκιο έχουν και οι γιατροί από τη μία.
Άμα πηγαίνουν κάθε τρεις και λίγο όλοι οι αρρωστοφοβικοί στο νοσοκομείο, πάει βούλιαξε το ΕΣΥ.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 19 Μάιος 2018, 21:43

bizeli έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:41
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:35
Εχω παθει και εγω και στα επειγοντα η νοσοκομος με κατηγορησε οτι φταιμε εμεις οι μοναχικοι ανθρωποι και αρρωστοφοβικοι για το φορτο εργασιας που εχει. Μου πηραν αιμα και τα αποτελεσματα δεν μου τα εδωσαν μεχρι το τελος της βαρδιας για να με τιμωρησουν και να μην ξαναπαω.
Βασικά δίκιο έχουν και οι γιατροί από τη μία.
Άμα πηγαίνουν κάθε τρεις και λίγο όλοι οι αρρωστοφοβικοί στο νοσοκομείο, πάει βούλιαξε το ΕΣΥ.
οχι, να πηγαίνουν .
και να μενει το εμφραγμα να περιμενει 5 ωρες στη σειρά , έτσι για να μάθει που δεν εχει κατι το φανταστικό :011:
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 19 Μάιος 2018, 21:52

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:35
Εχω παθει και εγω και στα επειγοντα η νοσοκομος με κατηγορησε οτι φταιμε εμεις οι μοναχικοι ανθρωποι και αρρωστοφοβικοι για το φορτο εργασιας που εχει. Μου πηραν αιμα και τα αποτελεσματα δεν μου τα εδωσαν μεχρι το τελος της βαρδιας για να με τιμωρησουν και να μην ξαναπαω.
βασικα εσυ πρεπει να σταματησεις να σκεφτεσαι σαν παιδακι που τα θελει ολα εδω και τωρα και βαζει τα κλαματα οταν οι μεγαλοι δεν του τα δινουν.

Ορέστης 35

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Μάιος 2018, 21:52

blackpaint έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:40
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:35
Εχω παθει και εγω και στα επειγοντα η νοσοκομος με κατηγορησε οτι φταιμε εμεις οι μοναχικοι ανθρωποι και αρρωστοφοβικοι για το φορτο εργασιας που εχει. Μου πηραν αιμα και τα αποτελεσματα δεν μου τα εδωσαν μεχρι το τελος της βαρδιας για να με τιμωρησουν και να μην ξαναπαω.
Δεν νομιζω οτι το εκαναν γι αυτο αλλα γιατι στα επειγοντα εχει πιο σοβαρες περιπτωσεις που χρηζουν αμεσοτερης και σοβαροτερης φροντιδας και οι κλινικες ενδειξεις ηταν αρκετα ασφαλεις για να δωσουν προτεραιοτητα σε πιο σοβαρα περιστατικα.
Δεν ισχυει αυτο που λες γιατι ηρθαν ατομα που ηρθαν μετα απο εμενα που δεν φαινονταν να εχουν τιποτα και εφυγαν πρωτοι. Απλα ξεσπανε στον αδυναμο. Μου μαλιστα στην αρχη για να με φοβερισουν ειπαν αχ χασαμε τις εξετασεις ελατε να σας τσιμπησουμε αλλη μια φορα και πανω που θα με τσιμπουσαν, τσουπ, βρεθηκαν οι εξετασεις. Καραγκιοζιλικια μικρονοικων και αγραμματων γυναικων. Τα περιστατικα πρεπει να αντιμετωπιζονται με συγκεκριμενα πρωτοκολλα και οχι με τις εμπνευσεις της παλιας νοσοκομας για να εξαλειφονται τα bias.
bizeli έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:41
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:35
Εχω παθει και εγω και στα επειγοντα η νοσοκομος με κατηγορησε οτι φταιμε εμεις οι μοναχικοι ανθρωποι και αρρωστοφοβικοι για το φορτο εργασιας που εχει. Μου πηραν αιμα και τα αποτελεσματα δεν μου τα εδωσαν μεχρι το τελος της βαρδιας για να με τιμωρησουν και να μην ξαναπαω.
Βασικά δίκιο έχουν και οι γιατροί από τη μία.
Άμα πηγαίνουν κάθε τρεις και λίγο όλοι οι αρρωστοφοβικοί στο νοσοκομείο, πάει βούλιαξε το ΕΣΥ.
Εγω δεν ειμαι γιατρος για να κανω αυτοδιαγνωση. Ξερω μονο τα συμπτωματα μου που ηταν πολυ σοβαρα. Αλλωστε ειχα τηλεφωνησει στο 166 και εκεινοι με συμβουλευσαν να παω στο συγκεκριμενο νοσοκομειο.

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 19 Μάιος 2018, 21:52

lyna έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:43

οχι, να πηγαίνουν .
και να μενει το εμφραγμα να περιμενει 5 ωρες στη σειρά , έτσι για να μάθει που δεν εχει κατι το φανταστικό :011:
Δεν είπα αυτό ρε παιδάκι μου.
Άμα δεν αισθάνεσαι καλά εννοείται ότι και θα πας στο νοσοκομείο. Μπορεί όντως να έχεις κάτι και να είναι επείγον και ούτε θα το ρισκάρεις. Καλύτερα να πας και ας μην είναι τίποτα.
Εκ των υστέρων, όμως, και σε μια δεύτερη ανάλυση,άμα αποδειχθεί ότι δεν έχεις τίποτα, αισθάνεσαι λίγο μαλάκας που σπατάλησες τον χρόνο του γιατρού για ένα θέμα που κατά βάση είναι ψυχολογικό.
Πάνε και στον γιατρό να αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα αλλά πάνε και μια βόλτα από κανέναν ψυχολόγο αν έχεις βαρύ θέμα και δεν μπορείς να ηρεμήσεις. Αυτό λέω.

Ορέστης 35

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Μάιος 2018, 21:55

lyna έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:43
bizeli έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:41
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:35
Εχω παθει και εγω και στα επειγοντα η νοσοκομος με κατηγορησε οτι φταιμε εμεις οι μοναχικοι ανθρωποι και αρρωστοφοβικοι για το φορτο εργασιας που εχει. Μου πηραν αιμα και τα αποτελεσματα δεν μου τα εδωσαν μεχρι το τελος της βαρδιας για να με τιμωρησουν και να μην ξαναπαω.
Βασικά δίκιο έχουν και οι γιατροί από τη μία.
Άμα πηγαίνουν κάθε τρεις και λίγο όλοι οι αρρωστοφοβικοί στο νοσοκομείο, πάει βούλιαξε το ΕΣΥ.
οχι, να πηγαίνουν .
και να μενει το εμφραγμα να περιμενει 5 ωρες στη σειρά , έτσι για να μάθει που δεν εχει κατι το φανταστικό :011:
Α πρεπει να εχω σπουδασει καρδιολογος για να χρησιμοποιησω τις υπηρεσιες υγειας; Δεν το ηξερα. Γεια σου Ελλαδαρα με τα ωραια σου!

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 19 Μάιος 2018, 21:57

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:52
Εγω δεν ειμαι γιατρος για να κανω αυτοδιαγνωση. Ξερω μονο τα συμπτωματα μου που ηταν πολυ σοβαρα. Αλλωστε ειχα τηλεφωνησει στο 166 και εκεινοι με συμβουλευσαν να παω στο συγκεκριμενο νοσοκομειο.
Εσύ ως ασθενής ΟΡΘΑ έπραξες και αυτό να ξανακάνεις (φυσικά το απεύχομαι να μην σου ξανατύχει). Εννοείται ότι και δεν μπορούμε να κάνουμε αυτοδιάγνωση. Κι εγώ στη θέση το ίδιο θα έκανα.
Λέω από την πλευρά των γιατρών τι τραβάνε και αυτοί που δεν προλαβαίνουν να εξυπηρετήσουν όλα τα περιστατικά και πηγαίνουν και μη επείγοντα.Πχ πόνος στο νύχι. Τέτοια φάση.
Νομίζω ότι καταλαβαινόμαστε για ποιες φάσεις μιλάω.

fagano3

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 19 Μάιος 2018, 21:58

Τι ωρα πηγες;

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 19 Μάιος 2018, 22:00

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:52
blackpaint έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:40
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:35
Εχω παθει και εγω και στα επειγοντα η νοσοκομος με κατηγορησε οτι φταιμε εμεις οι μοναχικοι ανθρωποι και αρρωστοφοβικοι για το φορτο εργασιας που εχει. Μου πηραν αιμα και τα αποτελεσματα δεν μου τα εδωσαν μεχρι το τελος της βαρδιας για να με τιμωρησουν και να μην ξαναπαω.
Δεν νομιζω οτι το εκαναν γι αυτο αλλα γιατι στα επειγοντα εχει πιο σοβαρες περιπτωσεις που χρηζουν αμεσοτερης και σοβαροτερης φροντιδας και οι κλινικες ενδειξεις ηταν αρκετα ασφαλεις για να δωσουν προτεραιοτητα σε πιο σοβαρα περιστατικα.
Δεν ισχυει αυτο που λες γιατι ηρθαν ατομα που ηρθαν μετα απο εμενα που δεν φαινονταν να εχουν τιποτα και εφυγαν πρωτοι. Απλα ξεσπανε στον αδυναμο. Μου μαλιστα στην αρχη για να με φοβερισουν ειπαν αχ χασαμε τις εξετασεις ελατε να σας τσιμπησουμε αλλη μια φορα και πανω που θα με τσιμπουσαν, τσουπ, βρεθηκαν οι εξετασεις. Καραγκιοζιλικια μικρονοικων και αγραμματων γυναικων. Τα περιστατικα πρεπει να αντιμετωπιζονται με συγκεκριμενα πρωτοκολλα και οχι με τις εμπνευσεις της παλιας νοσοκομας για να εξαλειφονται τα bias.
bizeli έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:41
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:35
Εχω παθει και εγω και στα επειγοντα η νοσοκομος με κατηγορησε οτι φταιμε εμεις οι μοναχικοι ανθρωποι και αρρωστοφοβικοι για το φορτο εργασιας που εχει. Μου πηραν αιμα και τα αποτελεσματα δεν μου τα εδωσαν μεχρι το τελος της βαρδιας για να με τιμωρησουν και να μην ξαναπαω.
Βασικά δίκιο έχουν και οι γιατροί από τη μία.
Άμα πηγαίνουν κάθε τρεις και λίγο όλοι οι αρρωστοφοβικοί στο νοσοκομείο, πάει βούλιαξε το ΕΣΥ.
Εγω δεν ειμαι γιατρος για να κανω αυτοδιαγνωση. Ξερω μονο τα συμπτωματα μου που ηταν πολυ σοβαρα. Αλλωστε ειχα τηλεφωνησει στο 166 και εκεινοι με συμβουλευσαν να παω στο συγκεκριμενο νοσοκομειο.
Αυτες οι σκεψεις ειναι τα αποτελεσματα της ανυπαρκτης αυτοεκτιμησης σου. Απο το 166 πηραν χαμπαρι πως δεν ειχες κατι το σοβαρο. Αν στα επιγοντα εχεις κατι σοβαρο, σηκωνουν μεχρι και ατομο απο κρεβατι για σενα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών