Γυμναστική μετά τα αντα

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 26 Μάιος 2018, 17:50

Αυτή είναι η ευλυγισία όχι η ευκινησία. Η ευλυγισία στους άνδρες χάνεται πολύ νωρίς εκτός κι αν κάνει κάποιος άθλημα που την δουλεύει καθημερινά. Σαφώς ποτέ δεν είναι αργά για να την δουλέψεις, αλλά πρέπει να συνυπολογιστούν στην εξίσωση και οι γενετικοί παράγοντες οι οποίοι είναι απροσπέλαστοι με φυσιολογικό τρόπο, τουλάχιστον.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Μάιος 2018, 17:54

ε δεν έχω πιο δύσκολα, σπαγγάτο κάνεις ε;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Μάιος 2018, 17:58

εγώ πάντως αν έχω το δεξί κάτω, δεν φτάνω το αριστερό μου πίσω απο την πλάτη, πώς το κάνεις ρε άγη; :)

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 26 Μάιος 2018, 18:00

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
26 Μάιος 2018, 17:50
Αυτή είναι η ευλυγισία όχι η ευκινησία. Η ευλυγισία στους άνδρες χάνεται πολύ νωρίς εκτός κι αν κάνει κάποιος άθλημα που την δουλεύει καθημερινά. Σαφώς ποτέ δεν είναι αργά για να την δουλέψεις, αλλά πρέπει να συνυπολογιστούν στην εξίσωση και οι γενετικοί παράγοντες οι οποίοι είναι απροσπέλαστοι με φυσιολογικό τρόπο, τουλάχιστον.
Τα θεμέλια τα ρίχνουμε νωρίς για ανοίγματα - μέση .
Το γενετικό όντως παίζει μεγάλο ρόλο.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 26 Μάιος 2018, 18:02

enaon έγραψε:
26 Μάιος 2018, 17:58
εγώ πάντως αν έχω το δεξί κάτω, δεν φτάνω το αριστερό μου πίσω απο την πλάτη, πώς το κάνεις ρε άγη; :)
Πραγματική γιόγκα της πολεμικής κάστας , Φίλος. :8)
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Μάιος 2018, 18:06

Αγις έγραψε:
26 Μάιος 2018, 18:02
enaon έγραψε:
26 Μάιος 2018, 17:58
εγώ πάντως αν έχω το δεξί κάτω, δεν φτάνω το αριστερό μου πίσω απο την πλάτη, πώς το κάνεις ρε άγη; :)
Πραγματική γιόγκα της πολεμικής κάστας , Φίλος. :8)
οκ, να αναπνέεις απο τον αφαλό, να κάνεις τον αέρα δύο στροφές γύρω από την κοιλιά σου, και να τον βγάζεις πάλι από τον αφαλό, καθώς 4 τοίχοι σε έχουν ακινητοποιήσει, μπορείς; :003:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 26 Μάιος 2018, 18:08

enaon έγραψε:
26 Μάιος 2018, 18:06
Αγις έγραψε:
26 Μάιος 2018, 18:02
enaon έγραψε:
26 Μάιος 2018, 17:58
εγώ πάντως αν έχω το δεξί κάτω, δεν φτάνω το αριστερό μου πίσω απο την πλάτη, πώς το κάνεις ρε άγη; :)
Πραγματική γιόγκα της πολεμικής κάστας , Φίλος. :8)
οκ, να αναπνέεις απο τον αφαλό, να κάνεις τον αέρα δύο στροφές γύρω από την κοιλιά σου, και να τον βγάζεις πάλι από τον αφαλό, καθώς 4 τοίχοι σε έχουν ακινητοποιήσει, μπορείς; :003:
Το προσπάθησα μερικές φορές αλλα - να πώ και (μία) αλήθεια - δεν τα κατάφερα.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 26 Μάιος 2018, 18:09

Ξέχασα άλλη γυμναστική μετά τα -άντα. Το ποστάρισμα

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14882
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 26 Μάιος 2018, 20:18

Αγις έγραψε:
26 Μάιος 2018, 17:38
Οργισμένος έγραψε:
26 Μάιος 2018, 17:36
Αγις έγραψε:
26 Μάιος 2018, 17:34


Αν δεν λιώσεις στη γυμναστική απο τα 15 -25 πέταξε το πουλάκι , Μίστερ.
Για συντηρηση ομιλω οχι για καλλιστεια
Ποιός μίλησε για καλλιστεία;
Για αντοχή - ταχυδύναμη - ευελιξία μιλάμε .
Για συντηρηση και καλα γειρατεια ομιλω εγω.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Μάιος 2018, 04:23

βάζω και ένα ωραίο βιντεάκι με wushu, ειναι ο γνωστός τζετ λι, οι κλωτσιές με τις τούμπες είναι γιατί στο γουσου είναι ατιμία να κτυπάς τον άλλο με το πόδι πάνω από την μέση όταν είσαι στο πάτωμα, μόνο άμυνα :)


SpoilerShow
κα άλλα δύο ωραία :)




και απο γυναίκα είναι απλά τέλειο :)


Άβαταρ μέλους
Lestat
Δημοσιεύσεις: 4458
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 14:56
Phorum.gr user: Lestat

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lestat » 28 Μάιος 2018, 15:49

fagano3 έγραψε:
25 Μάιος 2018, 12:36
Τι αεροβια γυμναστικη θα προτεινατε για μετα τα 40 περα απο το περπατημα;

Σκεφτομουν κατι σε πιλατες,κολυμβηση και καμια πολεμικη τεχνη για σινιορς.

Καμια αλλη ιδεα;

Πολεμικη τεχνη επειδη θα την ηθελα κυριως για λογους υγειας και οχι για να πλακωνομαι θα ηθελα μια που να μην κινδυνευει το ομορφο προσωπακι και μυτουλα μου.


Κροσ φιτ στους δρομους εχει αποκλειστει λογω καγκουριας, γιογκα λογω οτι μαζευει συχνα ατομα που πρεπει να ξερεις ηδη γιογκα για να ελεγξεις την παρορμηση να τους σπασεις στο ξυλο, τρεξιμο για τα γονατα.
Εχοντας δοκιμασει απο τα 20 ως τα 40 που ειμαι σημερα πολλους τροπους αθλησης (βολλευ, ποδοσφαιρο, μπασκετ, στιβο, πολο, κολυμβηση), αλλά και πολεμικες τεχνες, εχω εντοπισει οτι το κυριως προβλημα ειναι η βαρεμαρα που με πιανει μετα απο καποιο διαστημα με αποτελεσμα να εγκαταλειπω.

Τα λεω αυτα γιατι δεν ξερω κατα πόσο ειναι φρονιμο να κανεις πειραματισμους σε κατι που δεν ξερεις αν σου αρεσει (βεβαια αν δεν δοκιμασεις στο τελος δεν θα κανεις τιποτα).

Καταλαβα πλεον οτι μπαλα θα παιζω μεχρι να γερασω (5 επι 5 εννοειται). Αν σου αρεσει το ποδοσφαιρο και η ολη φαση με την ομαδικοτητα ειναι καλη επιλογη γιατι πανω στο παιχνιδι ξεχνιεσαι και διανυεις αποστασεις που θα ηταν πιο βαρετές αν τις εκανες πχ στον διαδρομο.

Η κολυμβηση βοηθαει ολο το σωμα, αλλά την θεωρω μονοτονη εξασκηση, εκτός και αν εχεις παρεα να σε τραβηξει.

Το τεννις καταπονει τα γονατα.

Προσωπικα βρισκω δυσκολη την επιλογη να ξεκινησει καποιος στα 40 πολεμικη τεχνη. Ξαναλεω ειναι η υποκειμενικη θεωρηση πανω στο αντικειμενο.
Τζουντο κλπ με πτωσεις στο εδαφος και κωλοτουμπες ειναι σκοτωμα αν δεν εχεις ηδη μπει στο τρυπακι απο πιο νεος. Πηγα πριν δυο χρονια με κατι συναδελφους που με ειχαν ζαλισει να ξεκινησω τζουντο και κοντεψα να φυγω με καροτσακι.
Δεν συζηταω πολεμικες τεχνες που ζητανε ''ανοιγματα'' για κλωτσιες. Επιπλεον πολλες απο αυτες εχουν μεγαλη διαδρομη και θεωριες φιλοσοφικες και μια ζωη μαθητης σου λεει..... δεν ειναι για 40αρηδες αυτα.... Ειχα αρχισει στα 25 κουνγκ φου, το ειχα ψαξει πολυ, δεν με ζαλιζαν με κινεζικες θεωριες, εμπαινε κατευθειαν στο ψητο, ειχα πωρωθει, εκανα τουμπα επιτοπου στον αερα.... τραυματιστηκα στον καρπο, αντιο.... 15 χρονια μετα τα θυμαμαι σαν ονειρο, δεν θα εβγαζα ουτε το 20% του συγκεκριμενου προγραμματος.
Επισης δεν εχει νοημα, το ειπες κιολας, να πας να μαθεις να δερνεσαι...

Γραφεις για πολεμικη τεχνη για σινιορς
Εκανα δοκιμαστικά ενα μαθημα ται τσι. Για κατι κουρασμενα παλικαρια. Ο δασκαλος παιζει να ''βγαζει'' μια γκομενα το μηνα απο αυτη την ιστορια.
Παρακολουθησα Kendo γιατι με ενδιεφερε η φαση και θα κολλαγα γιατι εχει ιεροτελεστια. Δεν εμεινα ικανοποιημενος απο το κομματι της προπονησης για την φυσικη κατασταση (επηρεασμενος ισως απο την προηγουμενη εμπειρια με το κουνγκ φου) και απο το γεγονος οτι για να προχωρησω μετα τον πρωτο μηνα θα επρεπε να εφοδιαστω με πανακριβο εξοπλισμο.
Εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια για το Kali, αλλά δεν εχω προσωπικη αποψη.

Αφηνω το καλυτερο (κατ' εμε) για το τελος.... trekking. Απιστευτη φαση...
Winter is coming

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Μάιος 2018, 16:15

Τrekking - Καλό ιδίως σε ενδιαφέρουσες διαδρομές.
Κολύμβηση - Υπάρχει η θάλασσα ευτυχώς - με βατραχοπέδιλα + μάσκα ασχολείσαι με το βυθό -περιβάλλον και δεν είναι μονότονη + εξαιρετικές ασκήσεις τύπου Ηitt.Παίζει και ψαροντούφεκο για καμιά μάσα.
Kαλι - εσκρίμα κλπ - έχει ενδιαφέρον στα στικς + μαχαίρια το άοπλο είναι απλά βρώμικη πυγμαχία στην μαθαίνουν και στο τοπικό σύλλογο κλασσικής πυγμαχίας.Ανοίγματα κλπ είναι για άλλους λόγους στην πρακτική ξεχνάμε τις κλωτσιές πάνω από μέσο των μηρών και πάλι υπό προυποθέσεις.
Τζούντο - σακατέματα το αφήνουμε για άλλους.
Κέντο τα ίδια με το αικιντο - όλο φουστα και ιδέα.

Το ται τσι ειναι οντως αριστο για γκόμενες Ανά μήνα και μία ε ; Να τα διαβάζουν μερικές ψυχές.. :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Μάιος 2018, 16:19

Αγις έγραψε:
28 Μάιος 2018, 16:15
SpoilerShow
Τrekking - Καλό ιδίως σε ενδιαφέρουσες διαδρομές.
Κολύμβηση - Υπάρχει η θάλασσα ευτυχώς - με βατραχοπέδιλα + μάσκα ασχολείσαι με το βυθό -περιβάλλον και δεν είναι μονότονη + εξαιρετικές ασκήσεις τύπου Ηitt.Παίζει και ψαροντούφεκο για καμιά μάσα.
Kαλι - εσκρίμα κλπ - έχει ενδιαφέρον στα στικς + μαχαίρια το άοπλο είναι απλά βρώμικη πυγμαχία στην μαθαίνουν και στο τοπικό σύλλογο κλασσικής πυγμαχίας.Ανοίγματα κλπ είναι για άλλους λόγους στην πρακτική ξεχνάμε τις κλωτσιές πάνω από μέσο των μηρών και πάλι υπό προυποθέσεις.
Το ται τσι ε'ιναι .οντως αριστο για γκόμενες Ανά μήνα και μία ε ; Να τα διαβάζουν μερικές ψυχές.. :003:
κάντε ται τσι γιατί το χαρβαρντ λέει οτι:
Tai chi is often described as "meditation in motion," but it might well be called "medication in motion."
https://www.health.harvard.edu/staying- ... of-tai-chi
https://www.health.harvard.edu/exercise ... to-tai-chi


δες Αγις την κοπέλα στο βίντεο απο πάνω και πές ρε.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Μάιος 2018, 16:24

Moving meditation κάνω 30+ χρόνια μάστορα .
Κάνε αναζήτηση με qi gong από που προέρχεται και κοίταξε για τις πραγματικά ωφέλιμες πρακτικές όπως sam chien στις εκατοντάδες παραλλαγές της - ασε τα νερωμένα αχρηστα ται τσιτσι της πλάκας.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Μάιος 2018, 16:49

Αγις έγραψε:
28 Μάιος 2018, 16:24
Moving meditation κάνω 30+ χρόνια μάστορα .
Κάνε αναζήτηση με qi gong από που προέρχεται και κοίταξε για τις πραγματικά ωφέλιμες πρακτικές όπως sam chien στις εκατοντάδες παραλλαγές της - ασε τα νερωμένα αχρηστα ται τσιτσι της πλάκας.

ε οκ, τρομερό είναι και αυτό που λές, γιατί δεν το προτείνεις;

πώς γίνεται ρε άγη να έχεις 20 χρόνια στο qi gong και να μην βρίσκεις χρήσιμο το ται τσι, τί σου έκαναν; :102:

στην βάζω πάλι ;)
SpoilerShow

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών