Γυμναστική μετά τα αντα

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Μάιος 2018, 22:04

Μην τρολλάρεις σε θέματα υγείας , Ορέστη.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ορέστης 35

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Μάιος 2018, 22:37

Αγις έγραψε:
28 Μάιος 2018, 22:04
Μην τρολλάρεις σε θέματα υγείας , Ορέστη.
Σταματηστε αυτη την καραμελα με το τρολαρισμα καθε φορα που διαφωνειτε με κατι. Η μανουβρα βαλσαβα που εκτελειται κατ επαναληψη σε καποια κατα ανεβαζει την πιεση ακομα και στο 40.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Μάιος 2018, 22:39

Ορέστης 35 έγραψε:
28 Μάιος 2018, 22:37
Αγις έγραψε:
28 Μάιος 2018, 22:04
Μην τρολλάρεις σε θέματα υγείας , Ορέστη.
Σταματηστε αυτη την καραμελα με το τρολαρισμα καθε φορα που διαφωνειτε με κατι. Η μανουβρα βαλσαβα που εκτελειται κατ επαναληψη σε καποια κατα ανεβαζει την πιεση ακομα και στο 40.
Συνεχίζεις - για θέματα που δεν γνωρίζεις - και αναπαράγεις μαλακιούλες που φρεσκοδιάβασες στο νετ.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ορέστης 35

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Μάιος 2018, 22:41

Αγις έγραψε:
28 Μάιος 2018, 22:39
Ορέστης 35 έγραψε:
28 Μάιος 2018, 22:37
Αγις έγραψε:
28 Μάιος 2018, 22:04
Μην τρολλάρεις σε θέματα υγείας , Ορέστη.
Σταματηστε αυτη την καραμελα με το τρολαρισμα καθε φορα που διαφωνειτε με κατι. Η μανουβρα βαλσαβα που εκτελειται κατ επαναληψη σε καποια κατα ανεβαζει την πιεση ακομα και στο 40.
Συνεχίζεις - για θέματα που δεν γνωρίζεις - και αναπαράγεις μαλακιούλες που φρεσκοδιάβασες στο νετ.
Τι φρεσκοδιαβασα; 14 ετων εκανα κουνγκ φου. Μια φορα μετα απο εισπνοη αερα και σφιξιμο λιποθυμησα.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 12 Νοέμ 2018, 22:25

Επειδη δεν εχει νοημα ν ανοιγω νεο νημα ας το βαλω εδω.
Θελω να παρω ενα ποτηρι-μπουκαλι θερμος για να το χρησιμοποιω για να βαζω καφε αποκλειστικα.
Ειδα αυτο
https://www.ebay.com/itm/Takeya-Origina ... 931017b9cd


Εικόνα

και μου αρεσε επειδη το στομιο σφραγιζει για οταν θα βαζω ζεστο-καυτο καφε αλλα βολευει και για το καλαμακι για τον κρυο καφε.
Βεβαια η εταιρεια λεει οτι ειναι για νερο αλλα δε νομιζω να υπαρχει προβλημα μιας και ειναι απο ανοξειδωτο ατσαλι.
Εσεις οι runners του φορουμ τι λετε;

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5415
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 12 Δεκ 2018, 11:05

Ερμής έγραψε:
25 Μάιος 2018, 14:43
Αγις έγραψε:
25 Μάιος 2018, 14:34
Ερμής έγραψε:
25 Μάιος 2018, 14:28


Αυτό είναι μύθος, πλέον.
Δεν γνωρίζω το τώρα.
Στο τότε ήταν μεγάλες οι διαφορές .
Αλλο να μεγαλώνεις σε εργατική οικογένεια + γενικό περιβάλλον στην αγ σοφιά και αλλο στον χολαργό.
Εξαιρέσεις υπάρχουν διαχρονικά εκατέρωθεν .
Στις εύπορες περιοχές, ο κόσμος αν θέλει μπορεί να προπονηθεί πολύ πιο σοβαρά, έχει να πληρώσει τους καλύτερους να του κάνουν προσωπική προπόνηση και να έχει το μυαλό του εκεί, να ακολουθεί πιστά προγράμματα
Επίσης λογικά έχουν και περισσότερο ελεύθερο χρόνο για να αφιερώσουν. Το πόσο μεγάλο ρόλο παίζει ο ελεύθερος χρόνος το κατάλαβα πέρυσι που ξεκίνησα πυγμαχία αλλά την έκοψα μετά από τρεις μήνες διότι δεν είμαι πια 20 χρονών να τρέχω με την ψυχή στο στόμα μετά τη δουλειά για να πάω σπίτι, να αφήσω τα πράγματα της δουλειάς, να πάρω άλλα και να τα τρέξω κατευθείαν για την προπόνηση. :c040:

Υ.Γ. Ευελπιστώ να επανέλθω στο -άμεσο- μέλλον. Μέχρι τότε τρέξιμο σε δρόμους, πάρκα και γήπεδα, κοιλιακοί, κάμψεις κλπ σπίτι και γυμναστήριο όποτε βρίσκω χρόνο. :g030:

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 17 Ιουν 2019, 19:17

Είμαι 45 και δεν πολυκανω γυμναστική, αραιά και που. Το μόνο σταθερά που κάνω είναι 200 κάμψεις την ημέρα χωρισμένες σε σετ των 40. Πριν καμια βδομαδα με επιασε ένα κόλλημα εμμονή να δω πόσες συνεχόμενες με την μια μπορώ να φτάσω, έφτανα τις 60, την επομενη μερα 65 και πριν λίγο τώρα έπιασα 76 συνεχόμενες, είμαι πολύ χαρούμενος, άναψα τσιγάρο να το γιορτάσω, τώρα στόχος θα είναι να το ξεπεράσω :003:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16972
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 17 Ιουν 2019, 19:22

fagano3 έγραψε:
25 Μάιος 2018, 12:36
Τι αεροβια γυμναστικη θα προτεινατε για μετα τα 40 περα απο το περπατημα;

Σκεφτομουν κατι σε πιλατες,κολυμβηση και καμια πολεμικη τεχνη για σινιορς.

Καμια αλλη ιδεα;

Πολεμικη τεχνη επειδη θα την ηθελα κυριως για λογους υγειας και οχι για να πλακωνομαι θα ηθελα μια που να μην κινδυνευει το ομορφο προσωπακι και μυτουλα μου.


Κροσ φιτ στους δρομους εχει αποκλειστει λογω καγκουριας, γιογκα λογω οτι μαζευει συχνα ατομα που πρεπει να ξερεις ηδη γιογκα για να ελεγξεις την παρορμηση να τους σπασεις στο ξυλο, τρεξιμο για τα γονατα.
Πεζοπορίες;
Έχω δει κάτι ασπρομάλληδες σε πεζοπορίες που μας κάνουν ρεζίλι. Μέχρι να φτάσουμε στο καταφύγιο και να παραγγείλουμε, αυτοί ήδη χωνεύουν το φαΐ. Μιλάω για παππούδες, όχι 40χρονους νεοσσούς. :P


Επίσης αυτός εδώ λέει κολύμπι https://www.goodhousekeeping.com/health ... ng-deshun/ :P:P:P


Sid Vicious έγραψε:
17 Ιουν 2019, 19:17
Είμαι 45 και δεν πολυκανω γυμναστική, αραιά και που. Το μόνο σταθερά που κάνω είναι 200 κάμψεις την ημέρα χωρισμένες σε σετ των 40. Πριν καμια βδομαδα με επιασε ένα κόλλημα εμμονή να δω πόσες συνεχόμενες με την μια μπορώ να φτάσω, έφτανα τις 60, την επομενη μερα 65 και πριν λίγο τώρα έπιασα 76 συνεχόμενες, είμαι πολύ χαρούμενος, άναψα τσιγάρο να το γιορτάσω, τώρα στόχος θα είναι να το ξεπεράσω :003:
:xena:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 17 Ιουν 2019, 20:47

Juno έγραψε:
17 Ιουν 2019, 19:22
Sid Vicious έγραψε:
17 Ιουν 2019, 19:17
Είμαι 45 και δεν πολυκανω γυμναστική, αραιά και που. Το μόνο σταθερά που κάνω είναι 200 κάμψεις την ημέρα χωρισμένες σε σετ των 40. Πριν καμια βδομαδα με επιασε ένα κόλλημα εμμονή να δω πόσες συνεχόμενες με την μια μπορώ να φτάσω, έφτανα τις 60, την επομενη μερα 65 και πριν λίγο τώρα έπιασα 76 συνεχόμενες, είμαι πολύ χαρούμενος, άναψα τσιγάρο να το γιορτάσω, τώρα στόχος θα είναι να το ξεπεράσω :003:
:xena:
Ενθουσιαστηκα που έσπασα ρεκόρ, τι να κάνω :oops:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 17 Ιουν 2019, 20:49

Lugozzi έγραψε:
25 Μάιος 2018, 12:51
fagano3 έγραψε:
25 Μάιος 2018, 12:47
Lugozzi έγραψε:
25 Μάιος 2018, 12:43
εγώ στα 40 μου πλέον κάνω πυγμαχία και κολύμβηση

δοκίμασε και θα με θυμηθείς :wink
Πυγμαχια με τιποτα.Πανε μονο ανδρες και δεν θελω να παθει τιποτα το ωραιο μου προσωπο.

Εδω σκεφτομαι να κοψω το σιδεραδικο, θα παω πυγμαχια;
δε χρειάζεται να κάνεις σπάρινγκ

αρκεί η προπόνηση της πυγμαχίας

τώρα για τα γκομενάκια τι να σου πω
δεν έχει χαζολογήματα και τσεκάρισμα κινητού
όπως στα γυμναστήρια που πήγαινες

πυγμαχία
ακόμα και στο διάλειμμα πέφτεις και παίρνεις :)
Ρε σεις χωρίς σπαρινγκ τι νόημα έχει; Όλη η ομορφιά και η χαρά στο σπαρινγκ είναι
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Ορέστης 35

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 18 Ιουν 2019, 03:44

Juno έγραψε:
17 Ιουν 2019, 19:22
fagano3 έγραψε:
25 Μάιος 2018, 12:36
Τι αεροβια γυμναστικη θα προτεινατε για μετα τα 40 περα απο το περπατημα;

Σκεφτομουν κατι σε πιλατες,κολυμβηση και καμια πολεμικη τεχνη για σινιορς.

Καμια αλλη ιδεα;

Πολεμικη τεχνη επειδη θα την ηθελα κυριως για λογους υγειας και οχι για να πλακωνομαι θα ηθελα μια που να μην κινδυνευει το ομορφο προσωπακι και μυτουλα μου.


Κροσ φιτ στους δρομους εχει αποκλειστει λογω καγκουριας, γιογκα λογω οτι μαζευει συχνα ατομα που πρεπει να ξερεις ηδη γιογκα για να ελεγξεις την παρορμηση να τους σπασεις στο ξυλο, τρεξιμο για τα γονατα.
Πεζοπορίες;
Έχω δει κάτι ασπρομάλληδες σε πεζοπορίες που μας κάνουν ρεζίλι. Μέχρι να φτάσουμε στο καταφύγιο και να παραγγείλουμε, αυτοί ήδη χωνεύουν το φαΐ. Μιλάω για παππούδες, όχι 40χρονους νεοσσούς. :P


Επίσης αυτός εδώ λέει κολύμπι https://www.goodhousekeeping.com/health ... ng-deshun/ :P:P:P


Sid Vicious έγραψε:
17 Ιουν 2019, 19:17
Είμαι 45 και δεν πολυκανω γυμναστική, αραιά και που. Το μόνο σταθερά που κάνω είναι 200 κάμψεις την ημέρα χωρισμένες σε σετ των 40. Πριν καμια βδομαδα με επιασε ένα κόλλημα εμμονή να δω πόσες συνεχόμενες με την μια μπορώ να φτάσω, έφτανα τις 60, την επομενη μερα 65 και πριν λίγο τώρα έπιασα 76 συνεχόμενες, είμαι πολύ χαρούμενος, άναψα τσιγάρο να το γιορτάσω, τώρα στόχος θα είναι να το ξεπεράσω :003:
:xena:
Ποσα χλμ ειναι η πεζοπορια και ποιο το κοστος; Θα ελεγες οτι μια πεζοπορια στη φυση ειναι ησυχη και ηρεμιστικη;

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 18 Ιουν 2019, 16:09

Βγήκα έξω χθες το βράδυ, ήπια 5 ποτά και 2 σφηνάκια, το όχι και τόσο πρωί ξύπνησα με ολίγον τι πονοκέφαλο (γεννούσα ιδέες καθόσον κοιμόμουν και ως γνωστόν η γέννα είναι μια επίπονη διαδικασία). Πίνω καφέ, κάνω κάνα 2-3 τσιγάρα και ξεκινάω τις κάμψεις μου. Το πρώτο σετ το έφτασα 77 συνεχόμενες, καινούργιο ρεκόρ. Καλούτσικα είμαστε, στόχος οι 100 συνεχόμενες αρχικά, κοντά είμεθα. Αν μπορέσω κάποια στιγμή και 150 συνεχόμενες ακόμη καλύτερα, λόγω βαθειάς θρησκευτικότητος τείνω ενίοτε στην αποδοχή των διδαγμάτων του Κομφούκιου περί υπερβολής.
Αλλά επειδή είμαι και άνθρωπος της επιστήμης, σχέση αίτιου- αιτιατου, πείραμα- παρατήρηση -συμπέρασμα και έτσι φάση κατεληξα σε μια σκέψη. Χθες εν μέσω ποτών και σφηνακίων νομίζω κανόνισα σχεδον να κλεισω την αγορα μια μεταχειρισμένης harley, δεν ξέρω γιατι το έκανα :-? και αντε να δω πως θα το ακυρωσω αυτο, κάτι θα σκεφτω :roll: . Το συμπέρασμα στο οποιο καταλήγουμε με επιστημονική σκέψη είναι ξεκάθαρο, ποτό και γυμναστική να μην συνδυάζονται την ιδια μερα.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16972
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 19 Ιουν 2019, 20:19

Sid Vicious έγραψε:
17 Ιουν 2019, 20:47
Juno έγραψε:
17 Ιουν 2019, 19:22
Sid Vicious έγραψε:
17 Ιουν 2019, 19:17
Είμαι 45 και δεν πολυκανω γυμναστική, αραιά και που. Το μόνο σταθερά που κάνω είναι 200 κάμψεις την ημέρα χωρισμένες σε σετ των 40. Πριν καμια βδομαδα με επιασε ένα κόλλημα εμμονή να δω πόσες συνεχόμενες με την μια μπορώ να φτάσω, έφτανα τις 60, την επομενη μερα 65 και πριν λίγο τώρα έπιασα 76 συνεχόμενες, είμαι πολύ χαρούμενος, άναψα τσιγάρο να το γιορτάσω, τώρα στόχος θα είναι να το ξεπεράσω :003:
:xena:
Ενθουσιαστηκα που έσπασα ρεκόρ, τι να κάνω :oops:
Ξέρω γω, κάτι άλλο. Βρε γιατί δεν το κόβεις;
Πάντως αν κάνεις κάμψεις πρέπει να κάνεις και ραχιαίους, το ξέρεις έτσι;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 19 Ιουν 2019, 20:22

Ανάλογα με το check up και τι θα πει ο Γιατρός, θα επιλέξεις το είδος άσκησης. Καλό είναι το ποδήλατο.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16972
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Γυμναστική μετά τα αντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 19 Ιουν 2019, 20:27

Ορέστης 35 έγραψε:
18 Ιουν 2019, 03:44
Ποσα χλμ ειναι η πεζοπορια και ποιο το κοστος; Θα ελεγες οτι μια πεζοπορια στη φυση ειναι ησυχη και ηρεμιστικη;
Υπάρχουν διάφορες και καλό είναι να ξεκινήσεις από αυτές που λένε πως είναι για αρχάριους για να μην σε μαζεύουν.
Υπάρχουν πεζοπορικοί όμιλοι οπότε το κόστος άντε να είναι 10-20 ευρώ μαζί με το λεωφορείο που θα σε πάει εκεί που θα περπατήσετε συν την εγγραφή στον όμιλο που είναι ετήσια. Δηλαδή αν ξαναπάς μαζί τους μέσα στον χρόνο, δεν ξαναπληρώνεις την εγγραφή.
Επίσης θέλεις σίγουρα μπατόν και καλά παπούτσια, τουλάχιστον.

Αν θέλεις όμως, μπορείς για αρχή να τσεκάρεις για πεζοπορίες μέσα στην Αθήνα που τις περισσότερες φορές είναι δωρεάν :wink και να δεις αν σου αρέσει για κάτι παραπάνω.
Ειδικά τώρα που ζέστανε ο καιρός, αραιώνουν οι πεζοπορίες των ομίλων, κάνουν περισσότερο οργανωμένες εκδρομές και κάθονται μέρες εκεί.
Και αυξάνονται οι πεζοπορίες μέσα στην πόλη από διάφορες ομάδες. Δηλαδή κάθε Σαββατοκύριακο όλο και κάτι θα έχει και για τον επόμενο μήνα. Άρα είναι καλή περίπτωση να δοκιμάσεις τώρα στα εύκολα.
Μετά, από Σεπτέμβριο.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών