Κορονοϊός από την κινα

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Απρ 2020, 11:42

Αν ισχύει δεν το λες και καλό

https://www.protothema.gr/world/article ... 49-imeres/

Ερευνητές από την Κίνα ισχυρίζονται ότι ανακάλυψαν έναν μεταλλαγμένο υπότυπο του κορωνοϊού που είναι δύσκολο να καταπολεμηθεί
Κινέζοι επιστήμονες ισχυρίζονται ότι πιθανόν ανακάλυψαν έναν μεταλλαγμένο υπότυπο του κορωνοϊού, ο οποίος μάλιστα είναι αρκετά ισχυρός αφού είναι δύσκολο να καταπολεμηθεί.

Όπως αναφέρει η βρετανική εφημερίδα «Daily Mail», Κινέζοι ερευνητές πιστεύουν ότι εντόπισαν τον νέο υπότυπο του Covid- 19 σ΄έναν άνδρα μέσης ηλικίας ο οποίος ήταν άρρωστος επί 49 ημέρες – πρόκειται για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που έχει αναφερθεί ποτέ στο παρελθόν.

Τα συμπτώματα του ασθενούς, ο οποίος δεν κατονομάζεται, ήταν ήπια με τους επιστήμονες να επισημαίνουν ότι ο ασθενής ανέπτυξε μία «δυναμική ισορροπία» με τον ιό.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22412
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 02 Απρ 2020, 11:51

Εμπεδοκλής έγραψε:
02 Απρ 2020, 10:11
Chilloutbuddy έγραψε:
02 Απρ 2020, 03:38
ρε μλκς να σας πώ, κουρεύεστε;
θα βγώ απ'το σπίτι σα ροβινσώνας στο τέλος, και με στοκ κάτι κιβώτια στυλό
Το Σάββατο έχω κλεισει ραντεβού να φέρω κομμώτρια σπίτι μου.
Τι; Είναι ξύπνιος ο Χαρδαλιάς που βγαίνει φρεσκοκουρεμένος και τα γιουσουφάκια του όλοι οι άλλοι;
Εγώ αγόραζα μια κουρευτικη και τα ξύρισα. Απλό είναι. Μπορεί να σου αρέσει και το στυλ. Δοκίμασε το. Αν δε σου αρέσει, μέχρι τον Μάη θα έχουν ξαναμεγαλωσει. :003:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20839
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 02 Απρ 2020, 11:55

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
02 Απρ 2020, 11:51
Εμπεδοκλής έγραψε:
02 Απρ 2020, 10:11
Chilloutbuddy έγραψε:
02 Απρ 2020, 03:38
ρε μλκς να σας πώ, κουρεύεστε;
θα βγώ απ'το σπίτι σα ροβινσώνας στο τέλος, και με στοκ κάτι κιβώτια στυλό
Το Σάββατο έχω κλεισει ραντεβού να φέρω κομμώτρια σπίτι μου.
Τι; Είναι ξύπνιος ο Χαρδαλιάς που βγαίνει φρεσκοκουρεμένος και τα γιουσουφάκια του όλοι οι άλλοι;
Εγώ αγόραζα μια κουρευτικη και τα ξύρισα. Απλό είναι. Μπορεί να σου αρέσει και το στυλ. Δοκίμασε το. Αν δε σου αρέσει, μέχρι τον Μάη θα έχουν ξαναμεγαλωσει. :003:
Μπα. Προτιμώ την κομμώτρια. Ούτε κρατούμενος είμαι ούτε κριάρι να κουρεύομαι με την ξυριστική μηχανή...

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 02 Απρ 2020, 11:56

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
02 Απρ 2020, 11:51
Εμπεδοκλής έγραψε:
02 Απρ 2020, 10:11
Chilloutbuddy έγραψε:
02 Απρ 2020, 03:38
ρε μλκς να σας πώ, κουρεύεστε;
θα βγώ απ'το σπίτι σα ροβινσώνας στο τέλος, και με στοκ κάτι κιβώτια στυλό
Το Σάββατο έχω κλεισει ραντεβού να φέρω κομμώτρια σπίτι μου.
Τι; Είναι ξύπνιος ο Χαρδαλιάς που βγαίνει φρεσκοκουρεμένος και τα γιουσουφάκια του όλοι οι άλλοι;
Εγώ αγόραζα μια κουρευτικη και τα ξύρισα. Απλό είναι. Μπορεί να σου αρέσει και το στυλ. Δοκίμασε το. Αν δε σου αρέσει, μέχρι τον Μάη θα έχουν ξαναμεγαλωσει. :003:
ναι, την έκανα κι εγώ αυτή τη μαλακία και δεν πήγε πολύ καλά :lol:
δε βαριέσαι, τουλάχιστον δεν με πειράζει πια τόσο πολύ η καραντίνα :lol:
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22412
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 02 Απρ 2020, 11:59

elchav έγραψε:
02 Απρ 2020, 11:56
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
02 Απρ 2020, 11:51
Εμπεδοκλής έγραψε:
02 Απρ 2020, 10:11


Το Σάββατο έχω κλεισει ραντεβού να φέρω κομμώτρια σπίτι μου.
Τι; Είναι ξύπνιος ο Χαρδαλιάς που βγαίνει φρεσκοκουρεμένος και τα γιουσουφάκια του όλοι οι άλλοι;
Εγώ αγόραζα μια κουρευτικη και τα ξύρισα. Απλό είναι. Μπορεί να σου αρέσει και το στυλ. Δοκίμασε το. Αν δε σου αρέσει, μέχρι τον Μάη θα έχουν ξαναμεγαλωσει. :003:
ναι, την έκανα κι εγώ αυτή τη μαλακία και δεν πήγε πολύ καλά :lol:
δε βαριέσαι, τουλάχιστον δεν με πειράζει πια τόσο πολύ η καραντίνα :lol:
Εμένα μου άρεσε. Άλλωστε πέφτουν σιγά σιγά εδώ και χρόνια, άρα σε κάποιο καιρό θα το υιοθέτησω. Τουλάχιστον μου έφυγε το κόμπλεξ του καραφλου, κι ας μην είναι το ίδιο με την ξουρα, επειδή το μέτωπο σου είναι μεγαλύτερο. Τα ξύρισα πάντως όσο μπορούσα για να το πλησιάσω. Με μαύρισμα ειδικά το καλοκαίρι, είναι νταξει.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9086
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 02 Απρ 2020, 13:14

Εβλεπα σήμερα το BBC και είχε συνέντευξη με έναν επιδημιολόγο από τη Σουηδία και έναν από τη Γερμανία. Ο Σουηδός υπερασπίστηκε την τακτική τους να μην κάνουν λοκ νταουν. Το επιχείρημα συνοψίζεται στα εξής. Αν πάμε σε λον νταουν θα μειώσουμε τον ρυθμό μετάδοσης του ιού αλλά μετά μπορεί να έρθει πιο επιθετικός πιθανότατα σε ένα δεύτερο κύμα το φθινόπωρο. Το ίδιο έγινε με την ισπανική γρίπη το 1918. Επίσης με το γενικευμένο λοκ ντάουν καταστρέφεις την οικονομία. Δεν απεκλεισε όμως ένα λοκ νταουν σε περιοχές με πολλά κρούσματα (πχ Στοκχόλμη) η και να άλλαξουν τακτική αν αλλάξουν τα δεδομένα. Ο Γερμανός μελετά εξονυχιστικά την περίπτωση του Heinsbeg μιας κωμόπολης από την οποία άρχισε η επιδημία στη χώρα με τεστ σε όλους τους κατοίκους της. Μονο έτσι λεει θα υπάρχουν στοιχεία αξιόπιστα για την πραγματική θνησιμότητα και πως μεταδίδεται ο ιος. Και αυτός ήταν υπέρ της θεωρίας των κυμάτων και πιστεύει ότι το φθινόπωρο θα έχουμε δεύτερο κύμα στην Ευρώπη.

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 02 Απρ 2020, 13:24

Arisvilla έγραψε:
02 Απρ 2020, 13:14
Εβλεπα σήμερα το BBC και είχε συνέντευξη με έναν επιδημιολόγο από τη Σουηδία και έναν από τη Γερμανία. Ο Σουηδός υπερασπίστηκε την τακτική τους να μην κάνουν λοκ νταουν. Το επιχείρημα συνοψίζεται στα εξής. Αν πάμε σε λον νταουν θα μειώσουμε τον ρυθμό μετάδοσης του ιού αλλά μετά μπορεί να έρθει πιο επιθετικός πιθανότατα σε ένα δεύτερο κύμα το φθινόπωρο. Το ίδιο έγινε με την ισπανική γρίπη το 1918. Επίσης με το γενικευμένο λοκ ντάουν καταστρέφεις την οικονομία. Δεν απεκλεισε όμως ένα λοκ νταουν σε περιοχές με πολλά κρούσματα (πχ Στοκχόλμη) η και να άλλαξουν τακτική αν αλλάξουν τα δεδομένα. Ο Γερμανός μελετά εξονυχιστικά την περίπτωση του Heinsbeg μιας κωμόπολης από την οποία άρχισε η επιδημία στη χώρα με τεστ σε όλους τους κατοίκους της. Μονο έτσι λεει θα υπάρχουν στοιχεία αξιόπιστα για την πραγματική θνησιμότητα και πως μεταδίδεται ο ιος. Και αυτός ήταν υπέρ της θεωρίας των κυμάτων και πιστεύει ότι το φθινόπωρο θα έχουμε δεύτερο κύμα στην Ευρώπη.
Για να έχεις όμως δεύτερο κύμα σημαίνει ότι έχεις επιβιώσει από το πρώτο! :lol:
Το ίδιο πάντως έκανε η Κορέα (η νότια μην παρεξηγηθώ κιόλας) και φαίνεται ότι λειτουργεί. Όμως πολλά τα θετικά σημεία της Κορέας στο ζήτημα αυτό, πρώτον έκανε τεστ σε όσους περισσότερους γίνεται για να έχουν εικόνα του τι γίνεται και να απομονώνουν αυτούς που νοσούν, το σύστημα υγείας τους είναι από τα καλύτερα και ο κόσμος είναι πιο πειθαρχημενος.
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9086
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 02 Απρ 2020, 13:38

Frozen έγραψε:
02 Απρ 2020, 13:24
Arisvilla έγραψε:
02 Απρ 2020, 13:14
Εβλεπα σήμερα το BBC και είχε συνέντευξη με έναν επιδημιολόγο από τη Σουηδία και έναν από τη Γερμανία. Ο Σουηδός υπερασπίστηκε την τακτική τους να μην κάνουν λοκ νταουν. Το επιχείρημα συνοψίζεται στα εξής. Αν πάμε σε λον νταουν θα μειώσουμε τον ρυθμό μετάδοσης του ιού αλλά μετά μπορεί να έρθει πιο επιθετικός πιθανότατα σε ένα δεύτερο κύμα το φθινόπωρο. Το ίδιο έγινε με την ισπανική γρίπη το 1918. Επίσης με το γενικευμένο λοκ ντάουν καταστρέφεις την οικονομία. Δεν απεκλεισε όμως ένα λοκ νταουν σε περιοχές με πολλά κρούσματα (πχ Στοκχόλμη) η και να άλλαξουν τακτική αν αλλάξουν τα δεδομένα. Ο Γερμανός μελετά εξονυχιστικά την περίπτωση του Heinsbeg μιας κωμόπολης από την οποία άρχισε η επιδημία στη χώρα με τεστ σε όλους τους κατοίκους της. Μονο έτσι λεει θα υπάρχουν στοιχεία αξιόπιστα για την πραγματική θνησιμότητα και πως μεταδίδεται ο ιος. Και αυτός ήταν υπέρ της θεωρίας των κυμάτων και πιστεύει ότι το φθινόπωρο θα έχουμε δεύτερο κύμα στην Ευρώπη.
Για να έχεις όμως δεύτερο κύμα σημαίνει ότι έχεις επιβιώσει από το πρώτο! :lol:
Το ίδιο πάντως έκανε η Κορέα (η νότια μην παρεξηγηθώ κιόλας) και φαίνεται ότι λειτουργεί. Όμως πολλά τα θετικά σημεία της Κορέας στο ζήτημα αυτό, πρώτον έκανε τεστ σε όσους περισσότερους γίνεται για να έχουν εικόνα του τι γίνεται και να απομονώνουν αυτούς που νοσούν, το σύστημα υγείας τους είναι από τα καλύτερα και ο κόσμος είναι πιο πειθαρχημενος.
Οι Σουηδοί πιστεύουν από ότι καταλαβαίνω ότι αν κολλήσει πχ ένα 25 με 30% του πληθυσμού τους σε αυτό το κύμα θα έχει ανοσία στο δεύτερο κύμα και θα την βγάλουν καθαρή. Οπότε δεν κλείνουν σχολεία καφέ κτλ και απλώς λένε στους ηλικιωμένους να μην βγαίνουν με σκοπό να κολλήσουν οι νεες ηλικίες και να αποκτήσουν ανοσία. Πολύ παρακινδυνευμένο αυτό που κάνουν αλλά το ίδιο έκαναν και οι Ιταλοί και οι Ισπανοί άθελα τους και δυστυχώς για αυτούς με γηρασμένο πληθυσμό, με τις οικογένειες να μένουν μαζί νέοι-μεγάλοι την πάτησαν και έχουν εκατόμβη νεκρών. Η Κορέα έχει σωθεί από τα τεστ και τη χρήση μάσκας αλλά και πάλι δεν θα γλιτώσουν τα εισαγόμενα κρούσματα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Απρ 2020, 13:44

elchav έγραψε:
02 Απρ 2020, 11:56
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
02 Απρ 2020, 11:51
Εμπεδοκλής έγραψε:
02 Απρ 2020, 10:11


Το Σάββατο έχω κλεισει ραντεβού να φέρω κομμώτρια σπίτι μου.
Τι; Είναι ξύπνιος ο Χαρδαλιάς που βγαίνει φρεσκοκουρεμένος και τα γιουσουφάκια του όλοι οι άλλοι;
Εγώ αγόραζα μια κουρευτικη και τα ξύρισα. Απλό είναι. Μπορεί να σου αρέσει και το στυλ. Δοκίμασε το. Αν δε σου αρέσει, μέχρι τον Μάη θα έχουν ξαναμεγαλωσει. :003:
ναι, την έκανα κι εγώ αυτή τη μαλακία και δεν πήγε πολύ καλά :lol:
δε βαριέσαι, τουλάχιστον δεν με πειράζει πια τόσο πολύ η καραντίνα :lol:
Θα πραγματοποιήσετε όλοι το παιδικό σας όνειρο να αφήσετε μαλλιά για να δείτε πώς νιώθουν οι ροκάδες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Απρ 2020, 13:46

Arisvilla έγραψε:
02 Απρ 2020, 13:38
Οι Σουηδοί πιστεύουν από ότι καταλαβαίνω ότι αν κολλήσει πχ ένα 25 με 30% του πληθυσμού τους σε αυτό το κύμα θα έχει ανοσία στο δεύτερο κύμα και θα την βγάλουν καθαρή. Οπότε δεν κλείνουν σχολεία καφέ κτλ και απλώς λένε στους ηλικιωμένους να μην βγαίνουν με σκοπό να κολλήσουν οι νεες ηλικίες και να αποκτήσουν ανοσία. Πολύ παρακινδυνευμένο αυτό που κάνουν αλλά το ίδιο έκαναν και οι Ιταλοί και οι Ισπανοί άθελα τους και δυστυχώς για αυτούς με γηρασμένο πληθυσμό, με τις οικογένειες να μένουν μαζί νέοι-μεγάλοι την πάτησαν και έχουν εκατόμβη νεκρών. Η Κορέα έχει σωθεί από τα τεστ και τη χρήση μάσκας αλλά και πάλι δεν θα γλιτώσουν τα εισαγόμενα κρούσματα.
Είναι πιθανό η πολύ χαμηλή θερμοκρασία να επηρεάζει αρνητικά την μετάδοση. Αυτό θα φανεί τώρα που ανοίγει ο καιρός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 02 Απρ 2020, 13:47

Arisvilla έγραψε:
02 Απρ 2020, 13:38

Οι Σουηδοί πιστεύουν από ότι καταλαβαίνω ότι αν κολλήσει πχ ένα 25 με 30% του πληθυσμού τους σε αυτό το κύμα θα έχει ανοσία στο δεύτερο κύμα και θα την βγάλουν καθαρή. Οπότε δεν κλείνουν σχολεία καφέ κτλ και απλώς λένε στους ηλικιωμένους να μην βγαίνουν με σκοπό να κολλήσουν οι νεες ηλικίες και να αποκτήσουν ανοσία. Πολύ παρακινδυνευμένο αυτό που κάνουν αλλά το ίδιο έκαναν και οι Ιταλοί και οι Ισπανοί άθελα τους και δυστυχώς για αυτούς με γηρασμένο πληθυσμό, με τις οικογένειες να μένουν μαζί νέοι-μεγάλοι την πάτησαν και έχουν εκατόμβη νεκρών. Η Κορέα έχει σωθεί από τα τεστ και τη χρήση μάσκας αλλά και πάλι δεν θα γλιτώσουν τα εισαγόμενα κρούσματα.
Το ιδιο σκεπτικό είχε και η Αγγλία και κατέληξε να αλλάζει γνώμη σε μια νύχτα! Έπειτα δεν έχει ακόμα αποδειχτεί αν υπάρχει ανοσία (αφού νοσησεις), είναι ακόμα υπο έρευνα αν δεν κάνω λάθος.
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 02 Απρ 2020, 13:50

hellegennes έγραψε:
02 Απρ 2020, 13:46
Arisvilla έγραψε:
02 Απρ 2020, 13:38
Οι Σουηδοί πιστεύουν από ότι καταλαβαίνω ότι αν κολλήσει πχ ένα 25 με 30% του πληθυσμού τους σε αυτό το κύμα θα έχει ανοσία στο δεύτερο κύμα και θα την βγάλουν καθαρή. Οπότε δεν κλείνουν σχολεία καφέ κτλ και απλώς λένε στους ηλικιωμένους να μην βγαίνουν με σκοπό να κολλήσουν οι νεες ηλικίες και να αποκτήσουν ανοσία. Πολύ παρακινδυνευμένο αυτό που κάνουν αλλά το ίδιο έκαναν και οι Ιταλοί και οι Ισπανοί άθελα τους και δυστυχώς για αυτούς με γηρασμένο πληθυσμό, με τις οικογένειες να μένουν μαζί νέοι-μεγάλοι την πάτησαν και έχουν εκατόμβη νεκρών. Η Κορέα έχει σωθεί από τα τεστ και τη χρήση μάσκας αλλά και πάλι δεν θα γλιτώσουν τα εισαγόμενα κρούσματα.
Είναι πιθανό η πολύ χαμηλή θερμοκρασία να επηρεάζει αρνητικά την μετάδοση. Αυτό θα φανεί τώρα που ανοίγει ο καιρός.
Δε νομίζω ότι ισχύει, ο αριθμός είναι ήδη υψηλός.
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9086
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 02 Απρ 2020, 13:52

Frozen έγραψε:
02 Απρ 2020, 13:47
Arisvilla έγραψε:
02 Απρ 2020, 13:38

Οι Σουηδοί πιστεύουν από ότι καταλαβαίνω ότι αν κολλήσει πχ ένα 25 με 30% του πληθυσμού τους σε αυτό το κύμα θα έχει ανοσία στο δεύτερο κύμα και θα την βγάλουν καθαρή. Οπότε δεν κλείνουν σχολεία καφέ κτλ και απλώς λένε στους ηλικιωμένους να μην βγαίνουν με σκοπό να κολλήσουν οι νεες ηλικίες και να αποκτήσουν ανοσία. Πολύ παρακινδυνευμένο αυτό που κάνουν αλλά το ίδιο έκαναν και οι Ιταλοί και οι Ισπανοί άθελα τους και δυστυχώς για αυτούς με γηρασμένο πληθυσμό, με τις οικογένειες να μένουν μαζί νέοι-μεγάλοι την πάτησαν και έχουν εκατόμβη νεκρών. Η Κορέα έχει σωθεί από τα τεστ και τη χρήση μάσκας αλλά και πάλι δεν θα γλιτώσουν τα εισαγόμενα κρούσματα.
Το ιδιο σκεπτικό είχε και η Αγγλία και κατέληξε να αλλάζει γνώμη σε μια νύχτα! Έπειτα δεν έχει ακόμα αποδειχτεί αν υπάρχει ανοσία (αφού νοσησεις), είναι ακόμα υπο έρευνα αν δεν κάνω λάθος.
Ναι αλλά νομίζω ότι οι Αγγλοι άλλαξαν γνώμη γιατί κατάλαβαν ότι αν αφηναν τα πράγματα χύμα τότε θα πέθαιναν εκατοντάδες χιλιάδες καθώς το εθνικό σύστημα υγείας τους είναι γτπ. Για την ανοσία νομίζω εξακολουθούν να επιμένουν ότι υπάρχει τουλάχιστον για 1-2 χρόνια. Οι Σουηδοί επειδή είναι μικρότερη χώρα, πιο πειθαρχημένη και με καλύτερο δημόσιο σύστημα υγείας τζογάρουν προς το παρόν. Στο τέλος θα δούμε ποιος έχει ή όχι δίκιο. Πιο πιθανό βέβαια να αλλάξουν γνώμη και αυτοί γιατί βλέπω γίνεται χαμός από θανάτους ειδικά στη Στοκχόλμη.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 02 Απρ 2020, 13:53

hellegennes έγραψε:
02 Απρ 2020, 13:44
Θα πραγματοποιήσετε όλοι το παιδικό σας όνειρο να αφήσετε μαλλιά για να δείτε πώς νιώθουν οι ροκάδες.
Δεν είχα ποτέ τέτοιο παιδικό όνειρο :-?
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 02 Απρ 2020, 13:56

ST48410 έγραψε:
02 Απρ 2020, 11:42
Αν ισχύει δεν το λες και καλό

https://www.protothema.gr/world/article ... 49-imeres/

Ερευνητές από την Κίνα ισχυρίζονται ότι ανακάλυψαν έναν μεταλλαγμένο υπότυπο του κορωνοϊού που είναι δύσκολο να καταπολεμηθεί
Κινέζοι επιστήμονες ισχυρίζονται ότι πιθανόν ανακάλυψαν έναν μεταλλαγμένο υπότυπο του κορωνοϊού, ο οποίος μάλιστα είναι αρκετά ισχυρός αφού είναι δύσκολο να καταπολεμηθεί.

Όπως αναφέρει η βρετανική εφημερίδα «Daily Mail», Κινέζοι ερευνητές πιστεύουν ότι εντόπισαν τον νέο υπότυπο του Covid- 19 σ΄έναν άνδρα μέσης ηλικίας ο οποίος ήταν άρρωστος επί 49 ημέρες – πρόκειται για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που έχει αναφερθεί ποτέ στο παρελθόν.

Τα συμπτώματα του ασθενούς, ο οποίος δεν κατονομάζεται, ήταν ήπια με τους επιστήμονες να επισημαίνουν ότι ο ασθενής ανέπτυξε μία «δυναμική ισορροπία» με τον ιό.
Λι.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών