Κορονοϊός από την κινα

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5058
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 05 Αύγ 2020, 00:27

Ανοιξτε τα σχολεια κανονικα και χωρις αποσταστεις.Και οταν πεθανουν 20-25 μαθητες απο νοσο Καβασακι,τι να κανουμε,Θυσια για το γενικοτερο καλο.

https://www.theguardian.com/world/2020/ ... aki-diseae

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5058
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 05 Αύγ 2020, 00:30

Myrsini έγραψε:
04 Αύγ 2020, 22:01

Διασωληνωμένος στο Ηράκλειο, 39χρονος με κορωνοϊό. Στο Ηράκλειο και σε σοβαρή κατάσταση μεταφέρεται απόψε ένας 39χρονος άνδρας από την Κάλυμνο, με αεροσκάφος C-130 της Πολεμικής Αεροπορίας.

Ο 39χρονος, έχει προσβληθεί από κορωνοϊό και αντιμετωπίζει αναπνευστική ανεπάρκεια με τους γιατρούς στο νησί, να αποφασίζουν την μεταφορά του στην Κρήτη.

Σύμφωνα με πληροφορίες το αεροσκάφος αναμένεται να φτάσει περίπου στις 21.30 το βράδυ στο αεροδρόμιο Ηρακλείου και από εκεί το ΕΚΑΒ θα τον παραλάβει για να τον μεταφέρει στο ΠΑΓΝΗ μέσα σε ειδική κάψουλα.
https://www.ekriti.gr/kriti-irakleio/di ... oio?page=1
Συνεχίστε τις μαλακίες και τα λέμε στον απολογισμό.Ηλίθιοι κάποιοι.
Οσο αυξανονται τα κρουσματα θα αυξανονται και τα θυματα σε ολες τις ηλικιες.Αστους να πιστευουν οτι μονο οι παππουδες 85 χρονων με 10 νοσηματα κινδυνευουν και ολοι οι αλλοι θα τη βγαλουν καθαρη με ενα ντεπον και τσαι.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 05 Αύγ 2020, 00:31

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2020, 00:09
foscilis έγραψε:
04 Αύγ 2020, 23:59

Νούμερα από τον πάτο μου
Ναι, το ξέρουμε ότι βγάζεις νούμερα από τον πάτο σου. Να τα, κιόλας:

foscilis @ Ο πρώτος νεκρός

Εδώ βλέπουμε ότι έβγαλες νούμερα 100% από τον πάτο σου και έφτιαξες ένα γράφημα στο excel από ανύπαρκτα στοιχεία, κόντρα σε ό,τι λένε οι ειδικοί και οι μελέτες τους.

Αντιθέτως, εγώ παραθέτω μόνο νούμερα που δίνουν οι ειδικοί.
Εκεί σου εξηγώ ότι διαφορά 20% στη μεταδοτικότητα (νούμερο που πήρα απο πινακα που παρεθεσες εσύ ο ιδιος) μεταφράζεται σε 100000% λιγότερα κρούσματα σε τρεις εβδομάδες γιατί έτσι δουλεύει η εκθετική συνάρτηση.

Ο ισχυρισμός σου ήταν ότι η διαφορα είναι αμελητέα.

Ο ισχυρισμός σου υποδήλωνε βασική αμορφωσια σαν την κυρά Κούλα που δανείζεται με 5% επιτόκιο και λέει έλα μωρέ 5% είναι τίποτα. Όχι φίλε μου είναι πολύ σημαντική διαφορά κι αν δε με πιστεύεις ας συμφωνήσουμε να χώνεις 1.05Χ πιο χοντρό ντιλντο στον κωλο σου κάθε βδομάδα ξεκινώντας από 0.5cm.

Όπως βλέπεις λοιπόν χαμηλοτατου επιπέδου μπακάλη, αυτό που παρέθεσες δεν ήταν "νούμερο από τον πάτο μου" αλλά μαθηματικη αλήθεια στον δικό σου. Δεν έχει σημασία αν η μάσκα κόβει 1% ή 30% αλλά ότι αυτό μπαίνει σε έναν εκθέτη και άρα έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ επίδραση.

Αντίθετως οι ισχυρισμοι "το πλύσιμο χεριών προστατεύει 99%" και "η μάσκα 1%" περιέχουν όντως νούμερα από τον πάτο σου.

Η απλή αλήθεια είναι ότι έχεις φάει ένα ακόμα σκάλωμα, εν προκειμένω ενάντια στις μάσκες. Λες και δε σε ξέρουμε. Λες και δεν είναι η χιλιοστή φορά που σου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21064
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 05 Αύγ 2020, 00:33

NewModelArmy έγραψε:
05 Αύγ 2020, 00:27
Ανοιξτε τα σχολεια κανονικα και χωρις αποσταστεις.Και οταν πεθανουν 20-25 μαθητες απο νοσο Καβασακι,τι να κανουμε,Θυσια για το γενικοτερο καλο.

https://www.theguardian.com/world/2020/ ... aki-diseae
Πέθανε ένα παιδί κάπου στη Γαλλία, με άγνωστο ιατρικό ιστορικό το Μάιο και το κάνατε σημαία. Είναι τόσο μικρό το ποσοστό που κυριολεκτικά δεν μπορούμε να μιλάμε ούτε για στατιστικό λάθος αλλά ακόμη και για λάθος διάγνωση...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2020, 01:54

foscilis έγραψε:
05 Αύγ 2020, 00:31
Εκεί σου εξηγώ ότι διαφορά 20% στη μεταδοτικότητα (νούμερο που πήρα απο πινακα που παρεθεσες εσύ ο ιδιος) μεταφράζεται σε 100000% λιγότερα κρούσματα σε τρεις εβδομάδες γιατί έτσι δουλεύει η εκθετική συνάρτηση.
Ευχαριστώ για την μαθηματική εξήγηση, ξέρω από μαθηματικά.

Αυτό που δείχνεις είναι πώς δουλεύει μια εκθετική συνάρτηση, όχι η πραγματικότητα.

Κανείς δεν ισχυρίζεται σοβαρά ότι πέφτει η μεταδοτικότητα 20% με χρήση μάσκας και μάλιστα ό,τι να 'ναι μάσκας, περιστασιακά και αγγίζοντάς την όλην την ώρα ή κατεβάζοντάς την στο πηγούνι όταν δεν την χρησιμοποιείς ή μη αλλάζοντάς την όταν υγραίνεται.

Στην καλύτερη περίπτωση τα όποια τεστ έχουν γίνει, δείχνουν ότι σε εργαστηριακές συνθήκες υπάρχει ένας βαθμός φιλτραρίσματος που κινείται ανάμεσα στο ανύπαρκτο (0,6%) και στο ισχυρό (60%). Δεν έχει γίνει κανένα τεστ σε γενικό πληθυσμό, σε αληθινές συνθήκες και μη ελεγχόμενες.

Γιατί, φίλε μου που έχεις μαλώσει με την πραγματικότητα, φιλτράρισμα 10% δεν σημαίνει μείωση της μεταδοτικότητας 10%. Δεν σημαίνει καν μείωση της πιθανότητας να κολλήσεις κατά 10%. Αυτά είναι τρία διαφορετικά ποσοστά που αναφέρονται σε τρία διαφορετικά πράγματα.

Ίσως να πρέπει να αναρωτηθείς γιατί τόσα χρόνια ο ΠΟΥ και όλοι οι οργανισμοί που σχετίζονται με την υγεία δεν είχαν σκεφτεί ποτέ ότι ένα πανί μπροστά στο πρόσωπό σου είναι ικανό να μειώσει την μεταδοτικότητα μιας νόσου του αναπνευστικού συστήματος. Μόλις τον Ιούνιο και μετά από μήνες που εναντιώνονταν είπαν «άντε, αν δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα άλλο περισσότερο, φορέστε και μάσκες, αλλά μόνο σε συνδυασμό με καμπάνιες ενημέρωσης, συνεχή υγιεινή, αποστάσεις και αποφυγή άσκοπων μετακινήσεων». Κι αυτό στην ελπίδα ότι μπορεί να βοηθάει έστω και ελάχιστα στον περιορισμό της εξάπλωσης, σε συνδυασμό με όλα τα άλλα.

Α, ναι. Μιας και σου αρέσουν τόσο τα μαθηματικά, σου έχω ένα challenge. Με δεδομένο ότι ο δείκτης μεταδοτικότητας ήταν 3-4 στο peak της πανδημίας και η πρακτική του πλυσίματος σε συνδυασμό με αντισηπτικά και άλλα μέτρα περιορίζουν την μεταδοτικότητα ας πούμε κατά 70%, θέλω να μου βρεις πόσος θα ήταν ο αριθμός των κρουσμάτων τον Ιούλιο, αν κανείς δεν έπαιρνε αυτά τα μέτρα από τον Φεβρουάριο μέχρι τον Ιούλιο. Πες μου τι αριθμό έβγαλες για την Ελλάδα και πώς συγκρίνεται με τον αριθμό των Ελλήνων ή μάλλον της υφηλίου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2020, 02:01

Α, ναι. Το 99% αποτελεσματική μείωση μετάδοση παθογόνων με καλή υγιεινή των χεριών δεν είναι από το μυαλό μου, είναι από αληθινές έρευνες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 05 Αύγ 2020, 09:31

Ζενίθεδρος έγραψε:
04 Αύγ 2020, 22:28
Myrsini έγραψε:
04 Αύγ 2020, 21:54
Δεν μπορώ να το βρω στο ιντερνε,αλλά το είπε ο Τσιόρδας σήμερα στη συνέντευξη αυτό που ξέραμε, όσοι λίγο ενημερωνόμαστε σωστά, ότι ο κορονοιός αφήνει κουσούρια και στην καρδιά και μάλιστα χωρίς καν να έχει κάποιος νοσήσει βαριά ή να είναι σε ομάδα υψηλού κινδύνου, τίποτε από αυτά.

Συνεχίστε ανόητα πλάσματα να το θεωρείτε γριπούλα.Δεν λυπάμε εσάς αλλά αυτούς που θα κολλήσουν απο εσάς. :102:
Είναι φτερά μπόα ή πλοκάμια εξωγήινου τέρατος αυτά που τυλίγουν τον λαιμό της κοπελιάς στο αβαταρι σου;
Όσα βλέπεις βλέπω.Δεν ξέρω! :smt005:
Καλημέεεεεεεεεερα! :D

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5107
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 05 Αύγ 2020, 12:35

Η μασκα ισως αυξάνει τις πιθανότητες για ανάπτυξη διαφόρων παθογόνων αλλα σίγουρα μειώνει τη μεταδοση του κορονοιου

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 05 Αύγ 2020, 15:45

Καλά δε ντρέπονται λίγο??? Λίγο φιλότιμο δεν υπάρχει??? Αυτός ο πούστης ο Κορωνοιός έχει σκοτώσει 681.000. ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ. ΚΑΙ δεν έχουν πιάσει ούτε ένα Κινέζο!!
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Αύγ 2020, 17:05

Έχει γίνει της πουτάνας πάλι, ε;
Μα ποιος θα μπορούσε να το περιμένει;
:102:

Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21064
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 05 Αύγ 2020, 17:08

Mansko έγραψε:
05 Αύγ 2020, 15:45
Καλά δε ντρέπονται λίγο??? Λίγο φιλότιμο δεν υπάρχει??? Αυτός ο πούστης ο Κορωνοιός έχει σκοτώσει 681.000. ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ. ΚΑΙ δεν έχουν πιάσει ούτε ένα Κινέζο!!
Γιατί να πιάσουν Κινέζο είπαμε;

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 05 Αύγ 2020, 21:08

Myrsini έγραψε:
05 Αύγ 2020, 09:31
Ζενίθεδρος έγραψε:
04 Αύγ 2020, 22:28
Myrsini έγραψε:
04 Αύγ 2020, 21:54
Δεν μπορώ να το βρω στο ιντερνε,αλλά το είπε ο Τσιόρδας σήμερα στη συνέντευξη αυτό που ξέραμε, όσοι λίγο ενημερωνόμαστε σωστά, ότι ο κορονοιός αφήνει κουσούρια και στην καρδιά και μάλιστα χωρίς καν να έχει κάποιος νοσήσει βαριά ή να είναι σε ομάδα υψηλού κινδύνου, τίποτε από αυτά.

Συνεχίστε ανόητα πλάσματα να το θεωρείτε γριπούλα.Δεν λυπάμε εσάς αλλά αυτούς που θα κολλήσουν απο εσάς. :102:
Είναι φτερά μπόα ή πλοκάμια εξωγήινου τέρατος αυτά που τυλίγουν τον λαιμό της κοπελιάς στο αβαταρι σου;
Όσα βλέπεις βλέπω.Δεν ξέρω! :smt005:
Καλημέεεεεεεεεερα! :D
Καλησπέρα μανάρι μου.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 05 Αύγ 2020, 21:29

Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Αύγ 2020, 21:08
Myrsini έγραψε:
05 Αύγ 2020, 09:31
Ζενίθεδρος έγραψε:
04 Αύγ 2020, 22:28


Είναι φτερά μπόα ή πλοκάμια εξωγήινου τέρατος αυτά που τυλίγουν τον λαιμό της κοπελιάς στο αβαταρι σου;
Όσα βλέπεις βλέπω.Δεν ξέρω! :smt005:
Καλημέεεεεεεεεερα! :D
Καλησπέρα μανάρι μου.
Καλημέρα γω, καλησπέρα συ. :smt005:
Γειαααααααααά! :D

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 05 Αύγ 2020, 22:12

Myrsini έγραψε:
05 Αύγ 2020, 21:29
Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Αύγ 2020, 21:08
Myrsini έγραψε:
05 Αύγ 2020, 09:31


Όσα βλέπεις βλέπω.Δεν ξέρω! :smt005:
Καλημέεεεεεεεεερα! :D
Καλησπέρα μανάρι μου.
Καλημέρα γω, καλησπέρα συ. :smt005:
Γειαααααααααά! :D
Διαφορά φάσης. Δεν πειράζει, κάποια στιγμή θα συντονιστουμε.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2020, 23:08

nick έγραψε:
05 Αύγ 2020, 12:35
Η μασκα ισως αυξάνει τις πιθανότητες για ανάπτυξη διαφόρων παθογόνων αλλα σίγουρα μειώνει τη μεταδοση του κορονοιου
Ανάποδη σειρά των επιρρημάτων. Ίσως μειώνει την μετάδοση του κορωνοϊού και σίγουρα αυξάνει τις πιθανότητες για μετάδοση παθογόνων (μεταξύ αυτών και του κορωνοϊού). Αυτή είναι η επίσημη, κυρίαρχη επιστημονική άποψη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών