Κορονοϊός από την κινα

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Δεκ 2021, 23:01

hellegennes έγραψε:
26 Δεκ 2021, 22:43
Αυτά λειτουργούν στα βιντεοπαιχνίδια. Στην πραγματικότητα είναι αδύνατον να ελέγξεις τις κινήσεις του συνόλου του πληθυσμού και μια ασθένεια που μεταδίδεται γρήγορα είναι δεδομένο ότι άπαξ και τρυπώσει θα εξαπλωθεί προτού μπορείς να λάβεις πρόσθετα μέτρα. Τι κάνουν με τον πληθυσμό που μπαινοβγαίνει στην Κίνα για εμπόριο; Πώς διασφαλίζεται ότι δεν δημιουργούνται διαρκώς νέες εστίες;
Η Κίνα είχε κάτι σαν εσωτερικό διαβατήριο τότε που ήμουν εκεί. Δεν μπορούσε να πάει κάποιος να μείνει ή να εργαστεί οπουδήποτε στην επικράτεια χωρίς κάποιες προϋποθέσεις, μάλλον για να μην έχουν υπερκορεσμό των είδη φορτωμένων μεγαλουπόλεων. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα. Αν ναι, τότε έχεις κάποιου είδους έλεγχο των μετακινήσεων. Τι και πόσο μπορείς να ελέγξεις δεν ξέρω. Αλλά ίσως περιορίζεις κάποιες εστίες μετάδοσης τοπικά πολύ καλύτερα από ό,τι στην Αμερική ας πούμε.

Για αυτούς που μπαινοβγαίνουν τα πράγματα είναι πολύ αυστηρά. Γνωστός που ζει και εργάζεται εκεί δεν επισκέφτηκε τους δικούς του στις καλοκαιρινές διακοπές από φόβο μήπως δεν μπορέσει να ξαναεπιστρέψει στην εργασία του αλλά και για να αποφύγει την πολυήμερη καραντίνα σε ξενοδοχείο στην επιστροφή.

Και πάλι δεν πιστεύω τα επίσημα στοιχεία τους. Φαντάζομαι ότι έχουν εστίες εδώ και εκεί αλλά καταφέρνουν να τις ελέγχουν πολύ πιο γρήγορα και αποτελεσματικά από εδώ. Αν τους έφευγε ο έλεγχος σε πολυπληθές αστικό κέντρο, κάτι θα μαθαίναμε. Ελέγχουν την πληροφορία αλλά αρκετοί έχουν συγγενείς σε άλλα μέρη του κόσμου και μιλούν καθημερινά.

Δεν αποδεικνύουν τίποτα αυτά που λέω. Η αίσθησή μου απλώς.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Δεκ 2021, 15:09

Μέχρι το 0:45 δείχνει πως πάνε για ψώνια στη Xi'an.
Τα κρούσματα σήμερα είναι ελαφρώς περισσότερα από χτες.

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23363
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 29 Δεκ 2021, 18:24

εκει που ο νανος μας εβαλε τη fake αφθονια στην αγορα Xi'an αναφερθηκαν περιπτωσεις αιμοραγικου πυρετου με πρωιμα συμπτωματα
covid 19 ... :fp:

Xi'an lockdown: Chinese city reports community transmission, hemorrhagic fever
https://www.wionews.com/world/xian-lock ... ver-439629
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23363
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 29 Δεκ 2021, 18:32

ας ελπισουμε οτι δεν προκειται για νεα ισχυρη μεταλλαξη οπως ισχυριζονται καποιοι

η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Δεκ 2021, 18:35

Υπήρχαν από πρίν αυτά με τον αιμορραγικό πυρετό, δεν έχω καταλάβει τι είναι, νομίζω άσχετο με το κορωνοϊό
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4473
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 29 Δεκ 2021, 18:37

Τι εγινε ακομα να βρουνε με βεβαιοτητα πως προεκυψε ο ιος?
Κανεις δεν ασχολειτε με τετοιες "λεπτομερειες"
Οταν μονο η μια φαρμακευτικη εχει κερδη 100 δις απο τις πωλησεις του εμβολιου
Αυτα δεν εχουν σημασια για τους "επιστημονες" και τους "δημοσιογραφους"

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23363
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 29 Δεκ 2021, 18:41

Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Δεκ 2021, 18:35
Υπήρχαν από πρίν αυτά με τον αιμορραγικό πυρετό, δεν έχω καταλάβει τι είναι, νομίζω άσχετο με το κορωνοϊό
υπηρχανε απο τον Οκτωβριο και περισσοτερο Νοεμβριο ... https://www.marketwatch.com/press-relea ... -11-09αλλα

στο αρθρο στο πιο πανω ποστ ομως κανει σχεδον εμμεσο συσχετισμο με κοβιντ ... ας ελπισουμε οτι δεν θα ισχυσει κατι τετοιο
China's state-run Global Times quoting public health officials reported that it is a "grim and complicated epidemic situation".

The Chinese daily said the hemorrhagic fever "shared similarity in early stage symptoms with COVID-19".
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23363
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 29 Δεκ 2021, 18:49

επισης Dwarven Blacksmith μιλησα για fake ψωνια γιατι πλεον ισχυει ολικη απαγορευση ακομη και για τροφιμα

η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Δεκ 2021, 19:13

nostromos έγραψε:
29 Δεκ 2021, 18:49
επισης Dwarven Blacksmith μιλησα για fake ψωνια γιατι πλεον ισχυει ολικη απαγορευση ακομη και για τροφιμα

Ε και τι, κερδας; Το έβαλα για να πάρει κάποιος την εικόνα των μέτρων που ίσχυαν όταν τα ποσταρα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23363
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 29 Δεκ 2021, 19:15

δεν κερδιζω τιποτε ρε φιλε ... το εβαλα για να μην σε αδικησω χωρις επιχειρηματα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Δεκ 2021, 20:02

Συγγνώμη τότε, μου φάνηκε ότι μου τη λες. Όταν το έβαλα ίσχυε, τώρα άλλαξαν τα πράγματα και μπράβο που ενημερώνεις.

Τα καλά νέα θα έρθουν, αν όλα πάνε καλά, τη βδομάδα που ανοίγει στις 3 Ιανουαρίου. Μέχρι τότε το πιο πιθανό να συνεχίσουν να ανεβαίνουν τα κρούσματα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

πετρος
Δημοσιεύσεις: 1346
Εγγραφή: 26 Οκτ 2021, 13:59
Phorum.gr user: peter

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πετρος » 29 Δεκ 2021, 21:47

hellegennes έγραψε:
21 Δεκ 2021, 23:34
Αυτό είναι στο μεταξύ που ηλίθιοι σαν τον foscilis έλεγαν ότι τα κωρονοεμβόλια δεν θα έχουν το ίδιο πρόβλημα με τα εμβόλια της γρίπης γιατί ο κορωνοϊός μεταλλάσσεται πολύ λιγότερο από τις γρίπες.
:goodpost: Οταν πολλοι και σοβαροι επιστημονες λεγανε οτι Δεν κανουμε μαζικους εμβολιασμους σε πανδημια γιατι θα γινει αυτο που εγινε κοροιδευαν... Το ωραιο ειναι οτι πολλοι επιμενουν μετα μανιας στην ιδια, αποτυχημενη, συνταγη.Οταν θα εχει απομεινει ενα 5% ανεμβολιαστων και καποιο καινουργιο στελεχος θα θεριζει κοσμο παλι θα φταιει το 5%...

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 29 Δεκ 2021, 22:16

Εγώ κάπου εδώ θα ήθελα να ρωτήσω γιατί πραγματικά δεν έχω παρακολουθήσει τί ακριβώς έχει γίνει:

Με την χρηματοδότηση των Αμερικάνων στα εργαστήρια της Γουχαν και τα πειράματα με τους ιους, έχει γίνει καμια έρευνα (εκτός του τί υποστήριξαν οι υπεύθυνοι), έχει δοθεί τίποτα στην δημοσιότητα ελεγμένο από κάποιον αρμόδιο μηχανισμό/φορέα, κάτι ο,τιδήποτε?

Δηλαδή κάπου είδα που ανέβασε ο who is the 4th man ένα βίντεο με κάποιον γερουσιαστή να τα χώνει στον Φάουτσι αλλά δεν ξέρω

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14532
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 29 Δεκ 2021, 22:20

SUV έγραψε:
29 Δεκ 2021, 22:16
Εγώ κάπου εδώ θα ήθελα να ρωτήσω γιατί πραγματικά δεν έχω παρακολουθήσει τί ακριβώς έχει γίνει:

Με την χρηματοδότηση των Αμερικάνων στα εργαστήρια της Γουχαν και τα πειράματα με τους ιους, έχει γίνει καμια έρευνα (εκτός του τί υποστήριξαν οι υπεύθυνοι), έχει δοθεί τίποτα στην δημοσιότητα ελεγμένο από κάποιον αρμόδιο μηχανισμό/φορέα, κάτι ο,τιδήποτε?

Δηλαδή κάπου είδα που ανέβασε ο who is the 4th man ένα βίντεο με κάποιον γερουσιαστή να τα χώνει στον Φάουτσι αλλά δεν ξέρω
Προφανώς όσοι Κινέζοι θα πήραν λεφτά από τους Αμερικάνους για να αμολήσουν τον ιό, θα έχουν γίνει σουρίμι, τι να βρεις;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Κορονοϊός από την κινα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 29 Δεκ 2021, 22:26

Είχαν υπάρξει διάφορες φωνές κάποια χρόνια πριν το ξέσπασμα του κορωνοιού που προειδοποιούσαν για αυτά που ζούμε σήμερα-και ανακάτευαν κάποιες από αυτές τις φωνές και τα εργαστήρια της Κίνας-καθώς και για το οτι θα προσπαθήσουν να εργαλειοποιήσουν το θέμα με ιούς και εμβόλια.
Έχουν περάσει δυο χρόνια, έχουν διχάσει τον κόσμο σε εμβολιασμένους-ανεμβολίαστους, αλλά με δεδομένα πια οτι υπήρχε ενεργή εμπλοκή των Αμερικανών στα ανάλογα κινέζικα εργαστήρια, δεν είναι λίγο κάπως να μην γίνεται πουθενά και σε κανένα ΜΜΕ αναφορά σε όλα αυτά?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών