Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29755
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Απρ 2018, 23:14

Παρότι το αντιγριπικό εμβόλιο μπορεί να το κάνει όποιος επιθυμεί, σε ορισμένες κατηγορίες του πληθυσμού κρίνεται απαραίτητο.
Σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας, το αντιγριπικό εμβόλιο οφείλουν να κάνουν πρωτίστως οι λεγόμενες ομάδες υψηλού κινδύνου, ήτοι:

1. Όσοι είναι άνω των 60 ετών
2. Άτομα με ένα ή περισσότερα από τα παρακάτω νοσήματα, ανεξαρτήτως ηλικίας:
Άσθμα ή άλλες χρόνιες πνευμονοπάθειες
Καρδιακή νόσο με σοβαρές αιμοδυναμικές διαταραχές
Ανοσοκαταστολή για οποιοδήποτε λόγο
Μεταμόσχευση οργάνων
Δρεπανοκυτταρική νόσο και λοιπές αιμοσφαιρινοπάθειες
Σακχαρώδη διαβήτη και λοιπά χρόνια νοσήματα του μεταβολισμού
Χρόνια νεφρική νόσο
3. Νευρομϋικά νοσήματα
4. Έγκυες σε οποιοδήποτε στάδιο της εγκυμοσύνης τους, λεχωίδες και θηλάζουσες
5. Άτομα με νοσηρή παχυσαρκία (BMI>40kg/m2)
6. Παιδιά που βρίσκονται σε αγωγή με χρόνια λήψη ασπιρίνης, για τη μείωση του κινδύνου εμφάνισης συνδρόμου Reye εξαιτίας της γρίπης
7. Όσοι έρχονται σε επαφή με βρέφη μικρότερα από 6 μηνών, και όσοι φροντίζουν άτομα με υποκείμενο νόσημα που διατρέχουν αυξημένο κίνδυνο επιπλοκών από τη γρίπη.
8. Οι κλειστοί πληθυσμοί (προσωπικό και οικότροφοι εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, στρατιωτικών και αστυνομικών σχολών, ειδικών σχολείων, τρόφιμοι και προσωπικό ιδρυμάτων κ.α.)
9. Όσοι εργάζονται σε χώρους παροχής υπηρεσιών υγείας (ιατρονοσηλευτικό, παραϊατρικό, διοικητικό, και βοηθητικό προσωπικό).

Δυστυχώς, στη χώρα μας το ποσοστό εμβολιασμού του γενικού πληθυσμού για τη γρίπη είναι πολύ χαμηλό, των επαγγελματιών υγείας μη εξαιρουμένων. Σ’αυτό συμβάλλει η διάδοση ορισμένων χαρακτηριστικών μύθων, όπως συμβαίνει άλλωστε σχεδόν πάντα. Ας δούμε τους πιο συνηθισμένους, μαζί με την απαραίτητη κατάρριψή τους.

ΜΥΘΟΣ #1: «Η γρίπη είναι ακίνδυνη»
Η γρίπη είναι σοβαρή νόσος, ιδιαίτερα επικίνδυνη για όσους ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου. Το έτος 2015-2016, 197 συμπολίτες μας έχασαν τη ζωή τους εξαιτίας της γρίπης. Από αυτούς, περίπου το 80% θα έπρεπε να είχε εμβολιαστεί με βάση τις κατευθυντήριες οδηγίες (‘Εκθεση ΚΕΕΛΠΝΟ, 2016).

ΜΥΘΟΣ #2: «Όσοι κάνουν το αντιγριπικό εμβόλιο μεταδίδουν γρίπη στους άλλους»
Το αντιγριπικό εμβόλιο περιέχει απενεργοποιημένους («νεκρούς») ιούς γρίπης. Η νόσηση από αυτό, και άρα και η μετάδοση της νόσου, είναι απλώς αδύνατη. Η έκδοση του εμβολίου με ζώντες εξασθενημένους ιούς (LAIV) που χορηγείται τοπικά στη μύτη δεν έχει κυκλοφορήσει ποτέ στη χώρα μας.

ΜΥΘΟΣ #3: «Το αντιγριπικό εμβόλιο περιέχει υδράργυρο και φορμαλδεΰδη»
Από πού να αρχίσει κανείς; Καταρχάς, κανένα εμβόλιο δεν περιέχει «υδράργυρο». Ο μύθος αναφέρεται στην ουσία θειομερσάλη (thimerosal), η οποία μεταβολίζεται προς μια οργανική ένωση του υδραργύρου και συγκεκριμένα τον αιθυλεστέρα του. Το μόριο αυτό είναι μη-τοξικό και δεν διέρχεται τον αιματοεγκεφαλικό φραγμό, σε αντίθεση με τον μεθυλ-εστέρα του υδραργύρου που απαντάται στα θαλασσινά και στα ψάρια, ενώ αποβάλλεται πολύ πιο γρήγορα. Η θειομερσάλη έχει αποδειχθεί ασφαλής μετά από εκτενείς έρευνες, εκ των υστέρων βέβαια, καθότι αφαιρέθηκε προληπτικά από το σύνολο σχεδόν των εμβολίων στις αρχές της περασμένης δεκατετίας. Για να γίνει καλύτερα αντιληπτή η διαφορά μεταξύ του υδραργύρου και της θειομερσάλης, μπορεί κανείς να σκεφτεί το εξής: πόσο μοιάζει με το δηλητηριώδες αέριο χλώριο, το κοινό μαγειρικό αλάτι; (χλωριούχο νάτριο)

Εντούτοις, τα αντιγριπικά εμβόλια μιας δόσης που εισάγονται στην χώρα μας δεν περιέχουν θειομερσάλη. Η ουσία αυτή συνεχίζει να χρησιμοποιείται ως συντηρητικό μονο στα ειδικά φιαλίδια του αντιγριπικού εμβολίου πολλαπλών δόσεων, που δεν υπάρχουν στη χώρα μας.

Η φορμαλδεΰδη χρησιμοποιείται κατά την διαδικασία παρασκευής του εμβολίου για την απενεργοποίηση των ιικών στελεχών, και αφαιρείται στη συνέχεια με τη μέθοδο της αραίωσης. Παρόλα αυτά, ίχνη της ενδέχεται να παραμένουν στο τελικό προϊόν. Πόσα είναι αυτά τα ίχνη; Κυμαίνονται από 5 έως 25μg (μικρογραμμάρια, δηλαδή εκατομμυριοστά του γραμμαρίου) ανά δόση, ποσό αμελητέο σε σχέση με την φορμαλδεΰδη που κυκλοφορεί συνεχώς στο αίμα μας, αφού παράγεται κατά τη διάρκεια διάφορων βιοχημικών διεργασιών, όπως στον μεταβολισμό των αμινοξέων. Ως μέτρο σύγκρισης, το μέσο αχλάδι περιέχει 8-13mg (μιλιγραμμάρια, χιλιοστά του γραμμαρίου) φορμαλδεΰδης, δηλαδή 320 έως 520 φορές περισσότερη από ένα εμβόλιο με τη μέγιστη περιεκτικότητα σ’ αυτή.

ΜΥΘΟΣ #4: «Το αντιγριπικό εμβόλιο δεν είναι αποτελεσματικό»
Όσο πιο σοβαρός είναι ένας ισχυρισμός, τόσο πιο ισχυρές οφείλουν να είναι οι προσφερόμενες αποδείξεις. Η βιβλιογραφία, λοιπόν, υπέρ της διαχρονικής αποτελεσματικότητας του αντιγριπικού εμβολίου είναι κάτι παραπάνω από συντριπτική, με περισσότερες από 100 δημοσιεύσεις.

Ο μύθος, πάντως, αυτός έχει τη βάση του στο γεγονός ότι το αντιγριπικό εμβόλιο πράγματι είναι το λιγότερο αποτελεσματικό από όλα τα υπόλοιπα διαθέσιμα εμβόλια. Αυτό οφείλεται σε μια πλειάδα από αιτίες.

Πρώτον, τα αντιγριπικά εμβόλια περιέχουν μόνο τρία στελέχη ιών γρίπης*, από τα εκατοντάδες που ενδέχεται να κυκλοφορούν κάθε στιγμή. Δεύτερον, η απόφαση για το ποια στελέχη θα συμπεριληφθούν κάθε χρόνο, λαμβάνεται από ειδικούς της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας βάσει προβλέψεων για τα στελέχη με τις μεγαλύτερες πιθανότητες να προκαλέσουν εξάρσεις την επόμενη χρονιά. Όπου υπάρχει πρόβλεψη, ο κίνδυνος αποτυχίας είναι αυξημένος. Πράγματι, η απόλυτη αποτελεσματικότητα του εμβολίου εμφανίζει διακυμάνσεις από χρονιά σε χρονιά. Όμως, όπως έγινε φανερό από μεγάλη συστηματική ανασκόπηση και μετα-ανάλυση, το εμβόλιο προστατεύει ακόμα και όταν δεν συμπίπτουν απόλυτα τα επιλεγμένα αντιγόνα, λόγω φαινομένων διασταυρούμενης αντιδραστικότητας.

Επομένως, μπορεί το εμβόλιο να είναι λιγότερο αποτελεσματικό από ό,τι θα θέλαμε, είναι όμως αρκετά αποτελεσματικό για να κάνει τη διαφορά. Επιπρόσθετα, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι αύξησης της αποτελεσματικότητάς του. Σύμφωνα, μάλιστα, με πρόσφατη δημοσίευση, ακόμα και η ώρα της ημέρας μπορεί να παίξει ρόλο, αφού, για τους ηλικιωμένους τουλάχιστον, φαίνεται ότι ο εμβολιασμός τις πρωινές ώρες ίσως οδηγεί σε αυξημένη ανοσογονικότητα, δηλαδή καλύτερη και ισχυρότερη απάντηση του ανοσοποιητικού, σε σχέση με τον απογευματινό εμβολιασμό.

ΜΥΘΟΣ #5: «Δεν κάνει να φάω αυγό, κοτόπουλο ή ψάρι τη μέρα του εμβολίου»

Αναλυτική απάντηση εδώ.


Πηγή : https://clinicalpharmacist.gr/2016/10/2 ... %BA%CF%8C/


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Απρ 2018, 03:28

Παρότι φυσικά είναι σωστό να εμβολιάζονται οι ομάδες υψηλού κινδύνου -η γρίπη σκοτώνει-, η αποτελεσματικότητα των εμβολίων είναι αρκετά μέτρια. Π.χ. από αυτούς που πέθαναν το 2016, το 23% ήταν εμβολιασμένο.

Δυστυχώς δεν πέφτει αρκετό χρήμα για την έρευνα σ' αυτόν τον τομέα και γενικά η γρίπη είναι κάτι που οι κυβερνήσεις έχουν γραμμένο (για να μην μιλήσω για τον ΠΟΥ). Αν θέλαμε θα μπορούσαμε να εξαφανίσουμε την γρίπη, όπως εξαφανίσαμε την ευλογιά. Αλλά μάλλον το χρήμα από την ύπαρξή της είναι περισσότερο από το κόστος νοσηλείας (γιατί η θνησιμότητά της είναι χαμηλή).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5721
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 02 Απρ 2018, 10:57

https://www.cdc.gov/flu/index.htm (η εγκυρότερη πληροφόρηση από το ΚΕΕΛΠΝΟ της Αμερικής)

το πρόβλημα είναι οι άπειρες μεταλλάξεις που λαμβάνει ο ιός της γρίππης (όπως και του HIV)
γι' αυτό ακόμα δεν μπορούμε να μιλάμε για αποτελεσματικό εμβολιασμό και μόνο για ετήσιο
αλλα και ο ετήσιος έχει πρόβλημα αφού τα ποστοστά προστασίας είναι σχετικά χαμηλά (περίπου 40-60% για τον μέσο εμβολιασμένο άτομο)

Vaccine Effectiveness - How Well Does the Flu Vaccine Work?
At least two factors play an important role in determining the likelihood that flu vaccine will protect a person from flu illness:

1) characteristics of the person being vaccinated (such as their age and health), and
2) the similarity or “match” between the flu viruses the flu vaccine is designed to protect against and the flu viruses spreading in the community.

During years when the flu vaccine is not well matched to circulating influenza viruses, it is possible that no benefit from flu vaccination may be observed.



Why do I need a flu vaccine every year?
A flu vaccine is needed every season for two reasons.

First, the body’s immune response from vaccination declines over time, so an annual vaccine is needed for optimal protection.
Second, because flu viruses are constantly changing, the formulation of the flu vaccine is reviewed each year and sometimes updated to keep up with changing flu viruses.
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12529
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 02 Απρ 2018, 10:58

Μην ασχολείσαι οτο, άσε την φυσική επιλογή να δουλέψει. Δεν βρίσκουμε να παρκάρουμε, είμαστε πολλοί.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Απρ 2018, 12:22

Παρεμπιπτόντως, είχα γρίπη αυτές τις μέρες, αλλά δεν με έριξε στο κρεβάτι. Για την ακρίβεια δούλευα όλες τις μέρες που ήμουν άρρωστος. Εννοείται πως αν ήμουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου θα εμβολιαζόμουν κάθε χρόνο. Η αδερφή μου εμβολιάζεται κατόπιν δικής μου προτροπής και φυσικά εμβολιάζουμε και τους παππούδες.

Επίσης είμαι πολύ προσεκτικός με το τι αγγίζω, πλένω τα χέρια μου ανά 10 λεπτά, βήχω μόνο στο εσωτερικό του αγκώνα μου ακόμα κι όταν είμαι μόνος μου και αλλάζω όλα τα ρούχα και τις πετσέτες μου καθημερινά.

Υπάρχει η ασφάλεια και υπάρχει και η υστερία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Απρ 2018, 12:28

hellegennes έγραψε:
02 Απρ 2018, 12:22
Παρεμπιπτόντως, είχα γρίπη αυτές τις μέρες, αλλά δεν με έριξε στο κρεβάτι. Για την ακρίβεια δούλευα όλες τις μέρες που ήμουν άρρωστος. Εννοείται πως αν ήμουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου θα εμβολιαζόμουν κάθε χρόνο. Η αδερφή μου εμβολιάζεται κατόπιν δικής μου προτροπής και φυσικά εμβολιάζουμε και τους παππούδες.

Επίσης είμαι πολύ προσεκτικός με το τι αγγίζω, πλένω τα χέρια μου ανά 10 λεπτά, βήχω μόνο στο εσωτερικό του αγκώνα μου ακόμα κι όταν είμαι μόνος μου και αλλάζω όλα τα ρούχα και τις πετσέτες μου καθημερινά.

Υπάρχει η ασφάλεια και υπάρχει και η υστερία.
Εγώ στη θέση σου θα το έκανα. Λόγω επαγγέλματος έρχεσαι σε επαφή με ΠΟΛΥ κόσμο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Απρ 2018, 12:34

Η προηγούμενη φορά που είχα γρίπη ήταν πριν τόσα χρόνια που δεν θυμάμαι πότε ήταν. Νομίζω το 2011. Μετά μου γύρισε σε βρογχίτιδα, ήταν δυνατό χτύπημα. Πάντως τα προηγούμενα 2 χρόνια ούτε καν κρύωμα πέρασα.

Εννοείται πως προσέχω να μην κολλήσω κανέναν. Το αντισηπτικό το καταναλώνω με τα λίτρα και κοιτάζω να μην ακουμπάω γυμνά τρόφιμα, φοράω γάντια, πλένω τα χέρια μου 1-2 λεπτά, κατά τις οδηγίες του ΠΟΥ, κτλ. Το να κολλήσω κάποιον υπ' αυτές τις συνθήκες είναι μάλλον απίθανο. Το να κολλήσω εγώ είναι ένα ρίσκο που το παίρνω. Δεν θέλω να κάνω εμβόλια χωρίς σοβαρό λόγο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4340
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 02 Απρ 2018, 12:52

μπες μισή ωρα το πρωι μετρο με ολη την ασια και την αφρική και μισή το μεσημέρι και δεν γλιτώνεις με τπτ, όσο ντετόλ και να ριξεις πάνω σου.

το θέμα μας δεν ειναι η απλή γρίπη, που μπορει να εξελιχθεί άσχημα (σε πνευμονία πχ), αλλά η αιμορραγική γρίπη που καμια κυβερνητική χλαπάτσα δεν έχει αναφέρει και δεν έχει βρει λύση.

πριν κανα δυο χρόνια στην δουλειά, δύο συνάδερφοι μου έχασαν συγγενείς τους απο αυτήν στα καλά καθούμενα. νομίζω ότι το χα αναφέρει και στο προηγουμενο φορουμ.

ο ένας ήταν παχυσαρκος αντρας ετων 45 περίπου και έφυγε εντός λίγων ωρών και το αλλο ήταν παιδάκι 4 ετών, το οποιο μόλις ειχε γυρισει απο εξεταση στον παιδιατρο, όταν εμφάνισε τα συμπτώματα (μπλε κοιλιά κτλ). το τρεξαν στο αγια σοφια, αλλά δεν το προλαβαν, τα οργανα του αιμορραγούσαν.

δεν ξερω απο που μας κουβαληθηκε ο ιος αυτος και αν εχουν προβλημα στις αλλες χώρες, πάντως τα πραγματα ειναι σοβαρα. δεν μπορεί σε οροφο 60 ατομων, να υπαρχουν 2 ατομα που εχασαν δικους τους, είναι πολυ μεγάλο ποσοστο.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Απρ 2018, 13:14

Είναι τυχαίο ποσοστό. Στον γενικό πληθυσμό πρέπει να το δεις.

Προσωπικά μετακινούμαι με τα πόδια, οπότε δεν έχω θέμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4340
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 02 Απρ 2018, 13:16

μακάρι να χεις δίκιο
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 02 Απρ 2018, 18:25

Πολύ καλό κ ενημερωτικό το ποστ. Ευχαριστούμε!

Έχω ερώτηση ομως. Ξέρω ότι δε θα ναι κ η πιο έξυπνη ερώτηση, απλώς θέλω να μάθω. Με δικά μου λόγια λοιπόν... Γιατί βάζουν μόνο τόσα στελέχη κάθε χρόνο στο εμβόλιο κ δε βάζουν παραπάνω;

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Απρ 2018, 18:45

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 05 Απρ 2018, 08:36

hellegennes έγραψε:
02 Απρ 2018, 18:45
Διάβασε αυτό:

http://www.slate.com/articles/news_and_ ... _shot.html
Ευχαριστω!

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 01 Φεβ 2019, 07:11

hellegennes έγραψε:
02 Απρ 2018, 03:28
Παρότι φυσικά είναι σωστό να εμβολιάζονται οι ομάδες υψηλού κινδύνου -η γρίπη σκοτώνει-, η αποτελεσματικότητα των εμβολίων είναι αρκετά μέτρια. Π.χ. από αυτούς που πέθαναν το 2016, το 23% ήταν εμβολιασμένο.

fake news
μόλις τo 23% του συνόλου των ασθενών είχαν εμβολιαστεί για τη γρίπη.
https://www.protothema.gr/greece/articl ... i-nekroi-/
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μύθοι για τη γρίπη και το αντιγριπικό εμβόλιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2019, 13:41

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
01 Φεβ 2019, 07:11
hellegennes έγραψε:
02 Απρ 2018, 03:28
Παρότι φυσικά είναι σωστό να εμβολιάζονται οι ομάδες υψηλού κινδύνου -η γρίπη σκοτώνει-, η αποτελεσματικότητα των εμβολίων είναι αρκετά μέτρια. Π.χ. από αυτούς που πέθαναν το 2016, το 23% ήταν εμβολιασμένο.

fake news
μόλις τo 23% του συνόλου των ασθενών είχαν εμβολιαστεί για τη γρίπη.
https://www.protothema.gr/greece/articl ... i-nekroi-/
Άντε ξύσου, που θα πεις fake news επειδή διάβασες μια μαλακία στο Πρώτο Θέμα.

Τράβα διάβασε την αναφορά του ΚΕΕΛΠΝΟ, εξυπνάκια.

Από το σύνολο των 91 που πέθαναν, μόνο το 23,1% ήταν εμβολιασμένοι για τη γρίπη.

Η τακτική να ονομάζει ο καθένας fake news ό,τι δεν γουστάρει είναι ανήθικη, αισχρή και χυδαία και σου απαγορεύω να το κάνεις απέναντί μου αν δεν έχεις πρωτογενείς πηγές.

Άντε, με τον κάθε καμμένο, εδώ μέσα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 01 Φεβ 2019, 14:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών